4§*e Jaargang. OPENBARE VERPACHTING. BEKE NDSIABING. li ■if--' A<> GOME COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en DonUerdag "1%/ï I ^°wone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I 1/011(1 Cl*(lfl£T ItMCI# I Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. c5 De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES zullen op Zalurdag den 3sten junij 1861 des namiddags ten één are, ten raadhuize dezer gemeentir, in het openbaar aan de meestbiedenden trachten te verpachten: 1°. De Vuilnis en Huardaseh dezer gemeente; 8". Uci Nachtwerk binnen deze gemeente; beide voor den tijd van 7 jaren, aanvangende den eersten julij i 861 en zullende eindigen den laalsten junij 1868. De voorwaarden, waarop deze verpachtingen zullen plaats hebbenzijn ter lezing gelegd ter secretarie dezer gemeente, iederen werkdag van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 nre. Gedaan te Goes den 18 mei 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR, BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat dal het KOHIEP. van den HOOFDEUJKEN OMSLAGover het luopende dienstjaar, gearresteerd door den gemeenle- laud den 21 februarij dezes jaars; en door hecren gede puteerde staten van Zeeland goedgekeurd den 10 mei, aan den ontvanger der plaatselijke belastingen ter invordering toegezonden is; mitsdien ieder belastingschuldige vermanende om het deswege verschuldigde ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 18 mei 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. •De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De eerste kamer der staten-generaal heeft gisteren na middag voor het eerst in dit jaar hare werkzaamheden hervat Alle de aanhangige pnlwecpgn zijn van de tweede kamer ontvangen. Het verslag van de commissie van rapporteurs over de nieuwe regterlijke inrigling is uitgebragt. De dag der discussie aal nader worden bepaald. Dhr. Schimmel pen- ninck heeft «et iharteiijkheid gesproken over de onder steuning dit Belgie ontvangen voor de noodlijdenden door den watersnood. Ook uil een staalkundig oogpunt was dit een verblijdend verschijnsel Wij vernemen dat Z. lil. de koning-groothertog heelt benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroondhr Jeras, commies tor pio'inciale griffie van Zeeland. Z. M. hectl benoemd tol gezworen bij den polder Oud- Noord-Bevelaud T. Maal De stoomboot «Je Stad Goes beeft dingsdag, 21 dezer, van Rotterdam komende een lek in den ketel gekregen op de hoogte van Dordrecht, De passagiers en spoed vorde rende goederen zijn op de Middelhurgsche boot die een uur later uit Rotterdam was vertrokken, overgegaan. Daags daarna was het lek hersteld, doch bij het stoomstoken openbaarde zich een nieuw lek, dat volgens bij de directie ingekomene bcrigten vier dagen zal vorderen om hersteld te worden, zoo dat het meest waarschijnlijk dingsdag zal zijn alvorens de boot hare dienst naar Goes zal kunnen hervatten. Het programma van het op 6 en 7 junij a. s. te houden zesde Zeeuwsch muziekfeest Ie Middelburg, behelst voor den «.ten dagi Die Zerstörung Jerusalemsoratorium van Ferd. Hitlervoor den 2llen dag, VI3e Symphonie (pastorale) van von Beethoven. Frühlingsbotscha/t, van Niels VV". Gade. Sopraan-Solo met Koor (n° 2) uitDie Maccabaervan L von Beethoven. De XCVsle Psalmvan Mendelssohn Bartholdy en Elia op Horcbvan F. Coenen welke be gaafde componist de lot hem gerigte uitnoodiging zou hebben aangenomen om liet feest bij te wonen en dc opvoering zijner compositie in persoon te dirigeren. Van af maandag lot zaturdag zal aan het leest gewijd worden en den medewerkenden het verblijf zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Omtrent de storing die nueo dan, voornamelijk in den afgeloopcn winter m de telegrafische gemeenschap tusschen deze gemeente en Holland plaats had en fflècrcndcels werd veroorzaakt door het breken van den kabel tusschen Yerseken- dam en Gorishoekdie dan ook in zeer slechten staat verkeerde- - zegt de Midd. CtWij vernemen met ge noegen dal de regering besloten heeft een nieuwen sterkeren kabel naast den ouden te leggen, zoo dal als de nieuwe breekt, de oude weer dienst kan doen. Zijn wij wel ingelicht, dan is in de fabriek van de heeren Feiten Guilleaume te Keulenthans een telegraafkabel besteld welke ongeveer f 6500 kosten zal. Deze kabel, zwaarder en dikker dan de tegenwoordige, is lang 3900 el, zwaar 10,000 ned. ponden en heelt drie koperdraden om den galvanischen stroom te geleiden; ieder koperdraad be staat uit een bundel van vier in elkander gedraaide koper draden. Het vervoer per schip van Keulen herwaartshet leggen in de Oostcr-Schelde en het verrigten van eenige werkzaamheden aan de tegenwoordige telegraaflijn bij Goris hoek is aangenomen door den heer J Fihs te Vltssingen, voor ongeveer 1350. Het schip moet reeds te Keulen gereed zijn, zoo dat de kabel spoedig op de plaats van zijne bestemming zal aankomen. Hierdoor zal zeker eene belangrijke verbetering worden tot stand gebragl, maar wil men Zeeland geregeld en vol doende genot van eene telegrafische verbinding verschaffen, dan zijn er nog meerdere verbeteringen dringend noodig. Reeds geruimen tijd geleden toonden wij het wenschelijkc aan van een reserve-kabel in bet Sloe en een tweede ver binding met de overige kantoren door eene lijn naar Zie- rikzee of Terneuzen. Het is te hopen dat ook deze billijke wenschen zich met der tijd mogen verwezelijken Blijkens de daarvan door hecren gedeputeerde staten dezer provincie vastgestelde lijstbehelst ons gewest de navolgende erkende beoefenaren van de onderscheidene lakken der geneeskunst. 42 med. doet., 18 chir. doet, 80 heel meesters, 120 heelmeesters ten platten lande, 2 gepen sioneerde officieren van gezondheid 2«k klasse (geadmitteerd), 25 art. obst. doctoren, 135 vroedmeesters, 68 apothekers, 31 vroedvrouwen, 3 dioogisten en 2 tandmeesters. Als zeer belangrijk onder hetgeen op dc in junij te Haar lem te iiouili ne nationale tentoonstelling zal worden gezien, wordt onder anderen genoemd een kanten parasol en voile, toegezonden door de te Sluis gevestigde kantwerkschool welke bezending eene waarde van omstreeks f 700,ver- j tegenwoordig!. Een berigt uit Assen meldt: Een te Oldedoorn voorbij varend schipper, kreeg geschil met zijne vrouw, waarop de man zoodanig in drift ontstak, dat hij met den stok, waarmede hij zijn vaartuig voorwaarts schoof, zijne vrouw trachtte te slaan, met het ongelukkig gevolg, dat hij hel kind dat aan hare borst lag, trof, zoodat het dadelijk levenloos uit de handen der moeder nederviel. De schipper moet daarop onverwijld het lijkje genomen en in ,hct \water geworpen hebbenten einde den schijn van verdrinken aan dit geval te kunnen geven. .Zoodra deze treurige zaak publiciteit erlangdeis de schipper gearresteerd en naar de gevangenis te Heerenveen getransporteerd. ENGELAND. Het engelsch dagblad dc Times wordt thans op belgtsch papier gedrukt, dat per riem 7 schellingen winst geeft boven het engelsche papier, zijnde, bij een verbruik van 200 riemen per dag, eene jaarlijksche bezuiniging van 18,780 p. st. (bijna 500,000 fr.) Eene onlangs te Boston in Amerika overledene oude vrijster met name Tonwsend, heeft bij uitersten wil 60,000 dollars aangewezen voor het oprigten van een gesticht voor oude vrijsters, waar deze schuilplaats kunnen vinden tegen den verachtenden glimlach der wereld. Daarin zullen allo oude meisjes worden opgenomen, om het even of zij door neiging of door den drSng der omstandigheden ongehuwd zijn gebleven, zoo zij slechts in geene aanraking'met de justitie zijn 'geweest. Een inlandsch zendelingdie getuige was van het menschenofferen door den koning van Dahomey, verhaalt dat meer dan 2000 mannen, even zóo vele vrouwen 'en kinderen, benevens eene menigte dieren werden geslagt. Van de eilanden in het Kanaal wordt gemeld dat de aardappelplant een allergunstigst voorkomen heeft en dat men over eene week aanzienlijke hoeveelheden nieuwe aard appelen van daar mag te gemoet zien. FRANKRIJK. .'ff Te Parijs 'is op eene auctie een gotijboek uit de 15de eeuw afkomstig, nit de vermaarde abdij van St.-Lode Rouen, verrijkt rac't 53 sieriijkje miniaturen der monumenten en omsjtrekep van Rouaan, ,van de 5de eeuyv af, verkocht Voor 26,092 francs."" Men berekent dat dc aangekondigde belasting op de lucifers in Frankrijk jaarlyks 6 millioei) zal opbrengen. Het keizerlijk hof .van Lyon heeft uitspraak gedaan dat de aanmerking op "een wissel of accepatie zonder kosten den houder ontslaat van de verpligting tegenover den ehdos- sant, om den wissel of bet accept te doen protesteren, mits die aanmerking van den éndossant zelven afkomstig zij. Er is te Parijs ^ep gprucht -in omloop, dat de-225 afgevaardigden der vrijmètsélaars-loges van Frankrijk dep prins Napoleon tot grootmeester hebben gekozen en dat dién tengevolge een tweegevecht tusschen de prinsen Napoleon en Lucièn Murat zal plaats hebben. Volgens later berigt zou de keizer dit duel hebben verboden. Volgens berigten uit Beyruth is het hoofd der drusen Said Djemblad, op last van Fund Pacha, in de gevangenis geworgdals een middenweg tusschen Frankrijks verlangen hem openlijk te regt te stellen en tusschen dat van Engeland om hem genade te verleenen. BELGIE. De regering is voornemens, in het aanstaande jaar de impulisie te geven tot eene wereldtentoonstelling van landbouw. Dezer dagen is te Thielt eene vrouw in hechtenis genomen, als beschuldigd haren man, met wien zij naauwelijks 14 dagen gehuwd was, op verschillende tijdstippen van bet leven te hebben willen berooven. LAAGSTE EN HOOGSTE HANDELSPRIJZEN van de volgende artikelen verkocht en ter markt gebragt te Goes. van den 1 tot en met den 15 Mei 1861. BUITENLANDSCHK BERIGTEN. DUITSC11LAND. Men meldt, dat de graaf Perponcher, laastelijk pruis- sisch gezant te Napels, als zoodanig benoemd is bij het nedcrlandschc hof. De clericale partij in Tyrol geeft zich veel moeite om den keizer te bewegen het patent van april ten gunste der protestanten in tc trekken of althans buiten werking te stellen. De minislrr von Schmerling heeft «erklaard, dat hij aan dit patent dc hand zal houden of zijn ontslag nemen. Te Weenen worden er jaarlijks 5000 paarden geslagt; twaalf tafelhouders dier hoofdstad dissclieri volstrekt niets anders op dan paardcnvlecsch. Winter tarwe Wintèr rogge Winter gerst Zomer dito Haver f 9,50af 10,30. 6,25 a- 680. j - 0,00 a - 0,00. j -O,CO a -0,00.1 0,00 a-0,00.f Groeua Erwten - 8,10 a - 8,75. Paardenboonen - 6,75 a - 7,40. i Witteboonen - Q,00 a - 0,00.1 Bruine boonen - 0,00 a - 0,00.1 Vroege aardapp. - 0,00 a - 0,00. Late ahrdappel. 3,a - 3,50. 1 Wint. koolzaad - 0,00 a - 0,00. Steenkolen, maat -1,50 a - 2,— n schaal - 3,h - 3,50, de 100 n. p. Korte tarf f 0,65 a f 0,8(1 Lange dito 0,35 a 0,40# Kippen eijeren f 2,a f 2,20. Eenden dito -2,20 a-2,40. Geb. tarwe brood - 0,18 a - 0,19. Ongeb. dito -0,15 a-0,16. Rogge brood -0,10 a-0,11. Rundvlec8ch Kalfs dito Schapen dito Varkens dito Grasboter Hooiboter Leydsche kaas Schapenwol 0,60 a - 0,70.I 0,60 a - 0,70. f - 0,50 a - 0,60. - 0,70 a - 0,80. f 0,90 a -1,—. f - 0,80 a - 0,90.1 -0,00a- 0,00. - C,00 a - 0,00.1 Marhtberigten. Goes 21 Mei 1861 Met den nog hdlvea feest dag was heden de beurs slecht bezocht en werd zeer weinig nog grooteudeels voor Belgie gedaaö. Men noteerde do TARWE f 9.50 a 10,«/50. ROGGE f 6,25 a 6„™ 85. Groene ERWTEN f 8,10 a f 8,75. PAARDEBOONEN 6,75 a f 7:16. MEEKRAP, ONBEROOFDE onveranderd. RACIJN 23,— men kan deze als opegeruimd beschouwen.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1