1861. 48s"' Jaargang. V Maandag 6 Mei. BEKENDMAKING. i\°. 35. ■$h goessche c0ura1vt. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Op aanstaanden donderdagHEMELVAARTSDAG zal de Goessche Courant met worden uitgegeven. Tot dit nummer behoort een bijvoegselhoudende met eene kennisgeving van wage het gemeente-bestuur van Goes betrekkelijk de inschrijving voor de schut terij het verslug van het verhandelde in den gemeente raad op dingsdag den 50 april PLAATSELIJK BESTUUR. OFR.OBPING. BURGMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, ontvangen hebbende eene uitnoodiging van den heer com missaris des konings in deze provincie, namens Z E den minister van builenlandsche zaken, om inlichtingen in te winnen betreffende de familie COTEMANS of KOTEfflANS, van welke een lid zich ais landbouwer zou gevestigd hebben in eene der gemeenten van Zuid- Bevelandomstreeks de jaren 17701780. Roepen hij deze op: een iegelijk die vermeent van den bedoelden persoon af te stammen of tot die familie te be lmorenalsmede de gene die in slaat mogt zijn omtrent dezelve eenige inlichting te gevenwaartoe de betrokkene gemeente-besturen beleefdelijk worden uitgenoodigd,de registers van de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, wegens geboorte, overlijden, huwelijks-voltrekkingen en bevolking van den bier- voren vermelden en lateren lijd te willen raadplegen om bij bekendheid niet of het ontdekken van eenig spoor tot inwinnen van nadere inlichtingen omtrent die familien, daar van mededeeling te willen doen ter secretarie dezer gemeente, vóór den 18dt" der loopende maand, Eu opdat deze algemeen bekend zij zal dezelve worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 4 mei 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II C PILAAR BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze een iegelijk die zulks zoude ftiogen aangaan Dat de lijst der bij besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 19 april ll. n°. 73, (pro vinciaal blad n° 41), bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der GENEESKUNST in deze pro vincie over het jaar 1861, mitsgaders de lijsten van de heelkundige werktuigen, welke de plattelands-heelmeesters en der geneesmiddelen en werktuigen welke de apothekers, geneesheerenheel- en vroedmeesters ten platten lande geëta- blisseerd, of in plaatsen alwaar geene plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt gevestigd is, woonachtig, moeten voorhanden hebbenvan de voorwerpen welke de droogisten niet beneden de bij elk derzelver bepaalde hoeveelheden mogen verkoopen en van de vergiften welke in de winkels moeten afgesloten worden, zoo als dezelve bij besluit van welgemelde heeren gedeputeerde staten dezer provincie van den 6 en 13 mei 1 853, n°. 10, (provinciaal blad n°. 75,) zijn vastgesteld, van beden af ter griffie voor de belang hebbenden ter visie liggen, dagelijks, uitgenomen zon- en feest dagen, van des voormiddags negen, lot des namiddags twee ure. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 25 mei 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C P I L A A R BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, uitgenoodigd tot het inzamelen van liefdegiften tot leniging der rampen veroorzaakt door overstroomingen en aardstor tingen op JAVA, en innig bewogen met het lot van zoo velen als in die van Nederland zoo belangrijke bezittingen, aan kommer en gebrek ten prooi zijn, zijn ten volle bereid aan die uitnoodiging gevolg te geven. Zij verzoeken dien ten gevolgeeen ieder die genegen is voor die ongelukkigen eene gift aftezonderen, Dun offer te willen overbrengen bij een der leden van hun collegie, hetwelk zich gaarne zal belasten met de overmaking van iedere giftboe gering ookaan d*e commissie die zich tol de inzameling van de bedoelde giften te Middelburg heeft vereenigd. En zal hieraan door afkondiging en plaatsing in de Goessche Courant algemeene bekendheid gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 4 Mei 1861, Burgemeester en wethouders voornoemd M. P, BLAAUBEEN. De Secretaris, BINNENLAJiDSCHE BERIGTEfi. Onder de wets-onlwerpendie thans bij de regering in bewerking zijn, noemt men er een nopens de afkoop- baarstelling der tienden. Volgens bet dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenbage, zal de bijeenkomst van de tweede kamer der staten-generaal ditmaal van korten duur zijn. De leden zullen in junij weder bijce.i worden geroepen ter behandeling van de militiewet en van het ontwerp der doorgraving van Holland op zijn smalst, en een verbeterden waterweg van Rotterdam naar zee. Ook zullen eerlang nieuwe wetsontwerpen betrekkelijk de geneeskundige wetgeving aan de tweede kamer worden aangeboden. Rij resolutie van den minister van financien, van 18 aprill jl., is vastgesteld de 245e staats-lotcrij. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op dingsdag 21 mei en gesloten op zalurdag 1 junij 1861. De trekking van de eerste klasse vangt aan maandag 17 junij 1861. De laatste 100 nommers worden op zalurdag 7 september 1861 getrokken. Ofschoon het moeijelijk valt eene juiste begrooting te maken van de schade door den jongsten watersnood in Gelderland veroorzaakt, meent de N R Ct. op eenigzins goede gronden te kunnen mededeelendat bet bedrag daarvan op 6,000,000 mag geschat worden. De tentoonstelling ten voordeele der noodlijdenden werd in het geheel bezocht door 24,972 personen, waarvan 743 op de woensdagen toen de entree prijs f 1bedroeg. Zij bragt dus nog f 6000,op, ongeveer moeten 218,000 loten zijn uitgegeven. Het maken eener telegraaf-lijn tusschen Zierikzee en Brouwershaven verleden vrijdag aanbesteed is aangenomen door M Zondag te Asperen voor f 1846, en het ver beteren van het Sloeveer door J. Crucq te Arnemuiden voor 2178. Verleden vrijdag is bij den kerkeraad der lierv, gemeente alhier het berigt ontvangen dat het beroep van ds. J. Drost door het provinciaal kerkbestuur is goedgekeurd. Men meldt ons uit Honlenisse dat de kwaadaardige keel ziekte die in andere provinciën van ons rijk reeds menig slagtoffer beeft gemaakt ook lot die gemeente is doorge drongen; van do vier zich voorgedaan hebbende gevallen zijn reeds drie met den dood geëindigd een geeft slechts hoop op herstel. In de nieuwe Bijdragen voor het lagere schoolwezen staan 120 vacante hulp-onderwijzers-plaatsen aangeteekend met daarenboven een onbepaald getal voor de tusschen-scholen te Amsterdam. Naardien er van een groot aantal plaatsen geene opgaven in genoemd maandschrift gedaan worden omdat die opgaven niet verpligtend zijnzoo mag men het getal vacante onderwijzers-plaatsen in ons land veilig op 200 a 250 stellen. Er zullen onderscheidene jaren moeten verloopen, vóór dal er algerrfeen in dc behoefte van onder wijs, overeenkomstig de wet, zal zijn voorzien. In Noord- llrahaiit, Gelderland, Zuid-HollandZeeland en Overijssel schijnt bel grootste gebrek te beslaan. Te 's Ilrriogenboscb bad bet navolgend droevig ongeluk plaats. Een metselaar opende bet luik eener privaatput ten einde eene verstopping te herstellen. Nog pas beeft bij zich boven de put gebogen, o( door stiklucht bevangen, storto bij in dezelveeen toevallig daarbij tegenwoordig persnon wilde hem grijpen doelt bad mede het ongeluk er bij te storten. Een oogenblik later werden zij levenloos opgehaald. Beiden waren oppassende huisvaders die voor vrouw en kinderen den kost verdienden Den 1 mei jl, beeft de lieer P. P. Burgerman, groot handelaar te 'silage, cone economische bakkerij geopend. Do lieer Burgerman beeft den prijs van bet brood 5 en 6 centen lager gesteld dan liet elders verkocht wordt. Men verzekert dat de hoedanigheid van bel brood niets In wenschen overlaat. Dagelijks beijvert zich ecno grooto menigte, om zich reeds vroegtijdig voor den winkel van den lieer Burgerman op de Lange gracht te vcreenigen, ten einde zich van dit brood tc voorzien en zoo talrijk is de opkomst van het publiek dal men dikwerf een uur moet wachten alvorens geholpen te worden. Hel brood van de goedkoope bakkerij wordt niet aan huis ge bragt Tot hiertoe zijn de vele ovens dier bakkerij niet toereikende, om te voldoen aan de menigvuldige aanvragen van de personen, die in den winkel van den heer Burgerman brood komen koopen. Deze onderneming is geheel afge scheiden van de oprigling eener meel- en broodfabriek die hier ter slede zal worden gevestigd en waarbij de heer mr. P. P. van Bosseoud-minister van financienaan het hoofd staat. Te Groningen heeft door scbroomelijke onvoorzigtigheid een kind bet leven verloren, tengevolge namelijk van de drukte bij het verhuizen waarmede de ouders bezig waren is het kind onder bet bedde goed bedolven geraakt en gestikt. Uit Oosterbout deelt men als eene bijzonderheid mede dat in de naburige gemeente Gilze een man woonachtig is van wien in de vorige week 4 kinderen in den echt traden, twee zonen en twee dochters BUITENLANDSCHE BEBIGTEH. DUITSCHLAND. Volgens de laatste berigten uit Petersburgheeft de grootvorst Michael bet voornemen opgevatom vergezeld van een talrijk gevolg, zich naar Warschau te begeven. Volgens een in omloop zijnde gerucht, zal hij tot onder koning van Polen worden benoemd. Ten gevolge van de sterke nachtvorsten, schrijft men uit Frankfort, zullen vele kersenboomen in deze omstreken, die reeds in bloei stonden, dit jaar geen vrucht opleveren. Voor vele gemeenten ontstaat bierdoor een verlies van duizenden. ENGELAND. In het glazenpaleis te Sydenham heeft den 1 dezer eene luisterrijke uitvoering van de Schepping plaats gehad, waarbij nagenoeg 3000 zangers en muziekanten medewerkten. De heeren Ole Bull en Forties werden zeer toegejuicht. Gelijk was aangekondigd is de Great Eastern den 1 dezer des avonds omstreeks 8 ure van Milford naar New-York vertrokken met 100 passagiers en eene goede lading. De heer Brettel te Londen, heeft onlangs een bolle lens van ongeveer 90 centimeters middellijn vervaardigd die, als brandglas gebezigd in eene seconde platina, ijzer, staal en kwarts deed smelten. Een diamant van 65 centi grammes woognadat hij gedurende een half uur in het brandpunt was geplaatst, nog slecht 39 centigrammes. Hij verspreidde een vvitachtigen rook, vermeerderde in grootte en bladerde af als een bloemknop. EXTRACT uit de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Goes, gedurende de maand April 1861. Gehuwd: Pieter Tolhoek en Jenneke Francina Jongejan. Petrus Martinus Uennan en Louisa Theresia Warrens. Jan Pieter Boshoff en Suzanna Dekker. Jacob van Liere en Katharina Barbier. Geboren Den Iden. Anna Cornelia Adriana, d. v. Jan Francies Lossie en Maria Buckens. Andries Johann, z. v. Anthonij den Hollander en Krina Johanna Clement. Adriaan Jan Pieterz. v. Willem de Beste en Cornelia llarbera van dei- Does Maria Catharinad v. Wilhelmus Franciscus P/ülippus de Valk en Adriana Cornelia Geers den Aden. Catharina Mariad. v. Beinier Willemse Moeliker en Paulina Johanna Strijars. den 6den. Adriaan, z. v. Leendert Glerum en Johanna Maria Barends Anna Elisabeth d. v. Anlhoni Okké en Pieternella Beuns. Geerlruida, d. v Leendert Groenendijk en Johanna Hoelands den Sslen. Margarelha Cornelia d. v. Marinus Monhemius en Anna van der Bel. den 10den. Gerardus, z. v Marinus Harinck en Cornelia van den Bergt. Pieter, z- v. Engel Sloover en Jannetje Boer. Maria Adrianad. v Franciscus Henricus Wagenaar Clement en Maria Jacoba de lirec. den Mden. Adriana Cornelia, d. v. Johannes Hubertus Jacobs en Elisabeth Dirksc. den I tiden Thomas, z. v. Pieter Bak en Johanna Magdalena Leenpoel den 17den. Adriana Suzanna Johanna v. Petrus Johannes de VVps en I Adriauiitje de Vlieger, den 21 sten. Nicolaas, z. v. Pieter Bemijn en Sara Haffner den 22sten. Jacoba, d. v Bastiaun Witte en Catharina Mieras. den "2'Asten Geert, z. v. Wouter de Leeuw en Laur'uia Jacoba Glerum. Adriaan, z. e. Anlhonia Olie. Henrietta Carolina Johanna, d v. Hendrik Karei Dominicus van den Bussche en Louiza Henrietta Maria van Deinse. den 25s/e«. Johanna Geerlruida, tl. v. Marinus Johannes van Houten en Johanna Egidia Stokmans.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1