N°. 31. 48ste Jaargang. 184 WM BESCHRIJVING DER PATENTPLIGTIGEN. PUBLICATIE. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. I.OINNUIK COURANT, De uitgave clezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1%/ïc* rk I i/* OO A *1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatBt. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 Tl tl «lil llilS* Al) I'll* Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a fl,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKEXD&AKISTO. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien de circulaire van den heer commissaris des konings in deze provincie, van den 13 dezer, A. no. 4552', Ie afdeeling, (provinciaal blad no. 36) betrekkelijk de beschrijving der Personele Belasting voor hel dienstjaar 18611862. Brengen bij deze ter kennis van alle ingezetenendat met het primitief beschrijvingswerk voor de belasting op het personeel, vastgesteld bij de wellen van den 29 maart 1833, (staatsblad no. 4.) 29 december 1835, (staatsblad no. 4-3.) en 24 april 1843, (staatsblad no. 15,) in deze gemeente een aanvang zal worden gemaakt op maandag den 6 mei aanstaande en dat de alzoo aan de ingezetenen uit te reiken beschrijvingsbiljetten met den achtsten dag daarna, van wege den ontvanger, opvolgelijk zullen worden opgehaald. Woidende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat om als tegenschatters van de zijde der belastingschuldigen te dienen ingeval van herziening achtervolgens het bepaalde bij art. 29 2 der wet van 29 maart 1833, (staatsblad no. 5,) van het aangegeven bedrag der huurwaarde of aantal deuren en vensters of haardsteden, door burgemeester en wethouders zijn benoemd de vier volgende personenals Johannes Goossen, Johannes Dekker Lz., üuhertus le Clerq en Willem Jan van der Weert. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt, mitsgaders in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 20 april 1861. Burgemeester en Wethouders M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, Gezien hebbende de circulaire van den heer commissaris des konings in deze provinciede dato 13 dezer maand A., nü. 4552le. afd., (provinciaal blad n°. 36) betrekkelijk de BESCHRIJVING DER PATENTPLIGTIGEN voor het dienstjaar 18611862. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: 1°. Ten aanzien der patentpligtigen in de 15 eerste tabellen der wet van den 31 mei 1819, (staatsblad n°. 34) omschreven. Dat, met uilzondering van de patentpligtige slijters, tappers, kroeghouders en koffijhuishoudersdie niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepenmaar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald en welke verpiigt zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen waarna hun patent op vertoon der kwitantie, alsmede van het bewijs dat hun deswegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten vollen aangezuiverd is, ter secretarie onmiddelijk verkrijgbaar zal zijn: de verklaringen, ter verkrijging van patent voor de patentpligtigen, binnen de provincie worden uitgegeven van den 6 mei 1861 tot en met den 14 dier maand. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld, zullen moeten zijn ingezameld of bij den ontvanger der directe belastingen ingediend, binnen deze gemeente op den 22 mei 1861 Dat de registers van gemelde patentpligtigen gesloten zullen worden, binnen deze gemeente, op den 8 junij daaraanvolgende. Vervolg later.) zullende de plaatselijke besturen, behalve de ten deze ver- eischte openbare bekendmaking, tevens, zoo veel mogelijk, den belanghebbenden ingezetenen hunner gemeente, welke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize ccne waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6 De burgemeesters der gemeenten worden uit- genoodigd om aan den arrondissements-ijkervéór den aanvang van den herijk, of -bij afeóadfs komst in de gemeente, eenc naamlijst le doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke, uit hooide van hunne betrekking of hun bedrijf, verpiigt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der pa tentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke adminislratien, welke, in hunne ambtsbetrekkingen, van maten of gewigten, tot het constateren van loverancien of werken gebruik moeten maken; wordende met betrekking tot de samenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aan bevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende ijkpligtigen, en geene andere dan de zoodanige»worden opgenomen. Art. 7. De arrondissements-ijkers zullen, betrekkelijk de door hen in iedere gemeente, in welke zij hebben gevaceerd gedane verificatie en herijk, een relaas opmaken, on daarbij opgeven de ambtenarenpublieke adminislratien en par ticulieren welkein de vorengenoemde lijsten begrepen zijndehun niet zijn gebleken aan derzelver verpiigting betrekkelijk den herijk, te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de arrondissements ijkers, na den afloop van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld, aan ons worden gezonden. (Vervolg later) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Vervolg van n°. 29). Art. 5 De arrondissements-ijkers zullen burgemeester en wethouders der gemeente, ui welke zij, in overeenstemming met bel bepaalde in art, 3, tot den herijk zullen vaceren van hunne op banden zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gebonden zijnden burgemeesters en wethouders der andere gemeenten, voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven ten einde de ambtenaren, publieke adminislratien, kooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd, waarop tot den herijk zal worden gevaceerd, er, van hunne verpiigting om de bij ben in gebruik zijnde maten en gewigten, mitsgaders de strijkels der halve en quart mudden te doen herijken; Uit 'sGravenhage wordt gemeld, dat tot gouverneur- generaal van Nederl.-Ittdie benoemd is de heer van Lijnden, commissaris des konings in Zeeland. In diens plaats zou treden de heer van Heemstra, thans minister van binnenl. zaken. De heer Tets van Goudriaan zou met de porte feuille van binnenl. zaken worden belast, en de heer Lotsy die van finantien aanvaarden. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van den 17 april. De tentoonstelling van voorwerpen van kunst cn smaak voor de algemcene verloting telt behoeve der slagtoffers van den water snood, is heden ten twaalf ure voor het publiek geopend. Het be zoek van belangstellenden was zeer talrijk. Bij een nader bezoek hebben wij den blik eenigzins meer in de bijzonderheden geves tigd op de voorwerpen van nijverheid en smaak, die zich in zoo groote menigte aldaar bevinden. Er is van allerlei huisraad, zoowei het theekistje als het stel wijnglazen tafel-flacons, kopjes en schoteltjes, de zilveren suiker-tang, het marmer thee-stoofje en de botervlootjes ontbreken niet en ten bewijze dat de ond liollandscbe zindelijkheid er bij in 't spel is, heeft men cigaren-bakjes in diverse vormen en omvang voor d,e gezelschapskamer en voor het studeervertrek. Ten einde de olie niets zou besmuilen, is ook voor de lampen-kleedjes wel gezorgd. Voor de dames smaakvol naaigcreedschap eu plomps, voor de beeren fraaije inktkokers. In een wel ge regeld huishouden mogen horologie-kastjes, étagères, lampen, kandelaars en 'tgeriefelijk blakertje niet gemist worden; dat men dus gerust zij, zij worden hier mede gevonden; wat de lampen betreft, de sluijers er bij, zelfs de bel-trekkers zijn voorhanden in 't groot en klein. Toilet-voorwerpen, in de gedaante van zeep-bakjes, spelde-kussentjeskapselljes, kraagjes, anti-macassers en zoo veel meer. Pantoffels, meer en minder prachtigedomineren aan eene zijde, maar zij worden toch eenigzins in harmonie gebragt door lieve mofjes, door bevallige manchetjes, wij hebben ook een geheel dames garnituur van leer gezien. Maar huisraad-sieraden en lijfsloebehooren, zooais de bekend makingen der auctiën wel eens zeggenhebben nog geen einde: immers wat fraaije stoel-kussens, wat keurige voeten-bankjes tafel-kleedenbrieven-hangers, licht- cn vuur-schermen bobêches, canapés en canapés-kleedjes met vonkelende kleuren prijken hier naast nette tafeltjes met lees wijzertjes en katte- staartjes om alles goed schoon to houden en waarop de koralen-beursjes van de teedcre kleine vingertjes getuigen die ze hebben vervaardigd. Als men van eene andere cate gorie eene opgave zon verlangen, men zou ze in slobbetjes en sokjes vertegenwoordigd vinden. Bij die voorwerpjes welke aan de onschuldige jeugd doen denken past er ook wal zoets en nu geven wij liet aan alle zoetkundigen in overwe ging of er wel iets zoetere le denken is dan een lammetje van suiker? Maar wij waren daar aan het opsieren van eene kamer en daar mogen de bloemen-mandjos niet ontbreken (Zoo min ais een opgezette vogel, een chincesch scherm., wat knipwerkbranders en lustres, schildpadden, porceloinon bakjes, eene pendule, prachtwerken, teekeningen en platen. Maar hier zouden wij weder optreden op het eigenlijke kunst gebied en wij wenschten heden slechts van het vele op hét gebied van vlijt en smaak een en ander aan te stippen; de meer eigenlijke industrie zal nog wel eens de gelegenheid geven om daarop terug te komen. Maar uit het weinige wat wij boven melden zal men weder de overtuiging erlangen dat er van alle zijden niets gespaard is om io elk vak ruimschoots en met liefde toe te dragen lot een loffelijk doel. Bij aanbesteding is het herstellen der beschadigde boorden van het nederiandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen, aangenomen door dhr. J. Filis te Vlissingen voor f 14848, In den nacht van 20 dezer is bij den timmerman Lein de Pagter te Wolfaarsdijk brand ontstaan, ten gevolge waarvan zijn timmermans-winkel en daar nevens staande schuur, geheel zijn afgebrand; ook de timmergereedschappen en houtwaren zijn eene prooi der vlammen geworden het woonhuis is met behulp der brandspuitbehouden gebleven. De gebouwen zijn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand schijnt voor alsnog onbekend, Door den gemeente-raad te Schore is benoemd tot onder wijzer aldaarde heer P. Janssenhulp-onderwijzer te Bruinisse. Op de voordragt stonden; 1°. de heer C. Snijderhoofd-onderwijzer te Cats2°. de benoemde en 3°. dhr J. F. L. Brouwer, hoofd-onderwijzer te Kattendijke. Uit Harlingen schrijft men dat het tegenwoordig met de— visscherij ter zee gezegend gaat. Slechts bejaarde lieden kunnen zich dergelijke vangsten als tegenwoordig' herinneren. Som mige visschers hebben zelfs hunne netten door de zwaarte der vangst verloren, andere kregen de netten gescheurd. Velen hadden de schuit binnen de 2 uren vol visch. In de laatste 14 dagen zijn hier alleen meer dan 25,000 schollen afgeslagen, die, hoewel goedkooper dan anders, voorgoede prijzen werden afgezet. Bij gelegendheid der vermelding van deze algemeene ruime zeevischvangst wordt van het jaar 1700 het volgende me degedeeld: «In den vorige jare was alles door eenen lang durige» en harden winter van 1698 zeer duur geworden doch God zegende dit jaar wederom; boom- en veldvruchten waren er menigvuldig; de zee bragt ook het hare op; in mei werden te Katwijk (aan zee) op één dag 160,000 sclielvisschen gevangen. Het gereformeerd weeshuis te Leiden, daar 500 kinderen in waren werd voor één gulden een geheelen dag met visch gespijzigd. In de vorige week is door de stoomboot varende van Zaandam naar het Nieuwe Diepkort na het verlaten van het slation te Wormerveer met volle kracht een schip met wijn in den boeg gevaren en geheel verbrijzeld. Juist op het oogenblik dat de stuurman van de boot het schip wilde misvaren werd liet zeil omgeslagen en liep men vlak op elkander in zoodat van het schip slechts eenige splinters overbleven,-^de beide opvarenden zijn slechts met moeite gered. Uit Gorinchem wordt als eene bijzonderheid gemelddat op den korenzoldei van dhr. M. de Gier aldaarwaarop ongedorscht graan lag, op één dag ruim 150 ratten gevan gen en gedood zijn. Niet minder dan zestien personen zijn bezig geweest om dit bloedbad aan te riglen. Het gewigt der gedoode ratten bedroeg ruim 45 ned pd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. De toestand te Warschau is dezelfde. De geweldda digheden en de uittartingen der soldalen blijven aanhouden. Volgens een geheim rapport is het getal der op 8 april gesneuvelden 240; van de gewonden zijn 80 overleden. De regering eischt de betaling der belastingen. Dezer dagen is te Moskau overleden de heer Banko/f, die zich uit den nederigste» stand tot ecDe der voornaamste induslricelcn des lands had verheven, en in der tijd een reusachtig vermogen bezat. Ten jare 1858 genoot hij de eer aan de keizerlijke tafel het middagmaal te gebruiken cn toen hij voor eenige dagen overleedliet hij een deficit van 5 millioe» roebels na. I DU1TSCHLANR. j Volgens het Frank/. Journal, is in diplomatieke kringen de vrees voor een oorlog met Frankrijk, waardoor ook de linker Rijnoever zoa worden bedreigdin de laatste dagen verinecrdeid. Men brengt daarmede mededeclingen in verbandwelke baron ooi» Kvieck tijdens zijn jongst

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1