1861. 30. goessche BINNENI.ANDSCHE BEUIGTEft. Blijkens- het voorloopig verslag der rapporteurs uit d« tweede kamer der stalen-generaalomtrent liet ontwerp van wet betreffende de nationale militiewas de algemeette in druk van velen niet ongunstig. Verscheidene leden meenden échter, dat het ontwerp niet overeenstemde met de grond wet. Over de bepaling van het contingent op 1 mitrcie»-«p 300 zielen hestond verschil van gevoelen. Door een aan merkelijk aantal leden werd ernstig betreurd, dat niet ge lijktijdig de wet op de schutterijen was ingediend. Ook omtrent de vrijwillige dienstneming door minderjarigen bestond veel verschil van gevoelen- Een groot aantal leden heeft zich er nadrukkelijk legfen'verklaard-Met de voorstellen omtrent de zee-militie heeft men zich over het algemeen vereenigd Ook het verslag omtrent het ontwerp betreffende het zegel op hel handelspapier, is rondgedeeld. De meerderheid wil eene herziening der zegelwet, die meer omvat; verschillende leden wezen daarbij op hel dagbladzegel. Afgescheiden daarvan, weid het tegenwoordig ontwerp vrij algemeen ongunstig be oordeeld Benoemd tot kantonregter te Vlissingen, de heer mr. P. J. Callenfels, thans kantonregter te Sluis. Tot lid der provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeelandin plaats van den heer J VE. van Kerkwijkals zoodanig op verzoek eervol ont slagen, is benoemd de heer J. J. A. Baert, apotheker te Middelburg. In de Kamper Courant wordt gelezen dat in eenige plattelands gemeenten in Gelderland, zoo zeer geijverd wordt voor de verkiezing van den graaf van Zuijlen van Keijevelt tul lid der tweede kamerdat sommige predikanten dien lieer met nadrok van den kansel hebben aanbevolen en daarbij aan hunne gemcentenaren verkondigddat de stembriefjes ten bannen huize ter invulling lagen. Dc algemeene vergadering der dislricts-afdeehng: Oostelijk Zeeuwsck-Vlaanderenvan het nederlandsch onderwijzers genootschap, zal gehouden worden te Axel, den 27 dezer, en die der gewestelijke vereeniging: Zeeland, te Middelburg den 22 mei e. k., beide aanvangende ten 11 ure. De laatstgenoemde bijeenkomst zal door den heer W. Swart, hoofd-ondcrwijzer alhier, met eene redevoering geopend worden. Gisteren heeft een vergelijkend examen plaats gehad van 4 sollicitanten naar de vacerende betrekking van hoofd-on- derwijzer te Schore. A. s. zalurdag zou daaruit eene be noeming geschieden. Naar men ons mededeelt is gisteren onder Haamstede op eene hoeve brand ontstaanen zijn van de 60 stuks daar geborgen beesten 18 stuks in dc vlammen omgekomen. Uil Zierikzce meldt men van den 12 dezer: Heden is alhier bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van do geboorte van een kind van het mannelijk geslacht, welke plaats had op den openbaren weg en wel op een boeren wagen. Eene dienstbode onder Noordgnuvvconpasselijk geworden zijndewas namelijk des avondsop last barer meesteres, op een wagen gebragt naar de woonplaats barer ouders te Oosterhmd, doch gedurende den overtogt is op liet grondgebied dezer gemeente een zoon geboren. Deze acte toont door haren inhoud, dat, hoe volledig ook art. 30 van hel burgerlijk wetboek moge zijn, daarbij toch in dit geval niet is voorzien. Gisteren is te Zierikzee een huwelijk voltrokken, waarvan de man, gepensioneerd soldaat, volslagen blind is, en de vrouw slechts één oog heeft. Volgens (ie Midd. Cl. is de justitie aldaar weder op het spoor van eene misdaad naar gerucht wordt eene vrouw verdacht eene poging aangewend te hebben om hare zuster tc vergiftigen door hel toedienen van aardappelen waarin koppen van lucifers zonden gemengd zijn. De heeren Y. heijiermed. ciw. et obst. doctor, J J. A. Baert en D A. van der Boekapothekers tc Middelburgworden ge noemd als de deskundigen, met hel onderzoek der in beslag genoniene spijs belast. Volgens het Leidsch dagblad zegt mendat de heer Mcssi/teil van Vollenkoven aan Z. M. zijn ontslag als bur gemeester van Amsterdam heeft aangeboden zoo men wil naar aanleidihg der plaats gehad hebbende ongexegeklheden. De uitgave deeer Courant geschiedt Maandag en Donderdag w-w eg l -1 I Gewone advertentiën worden a, 20 oti. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I IFOIHHI <l«lw. IO AlHII. I Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-8 regels a f 1,80 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O I behalve bet zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden v6ór drie uren des namiddags. Het dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage oppert hel denkbeeld om de opbrengst der groote weldadigheids-loterij te bestemmen tot leniging der waterrampen in Ned. Indië. Te Rotterdam en elders in Holland komen op het berigt dat in Gelderland door de overstrooming de voorraad is te niet gegaan, thans vele aardappelen uit Duitschland; ver scheidene bovenlandsche vaartuigen, waaronder er zijn die 3000 mudden geladen hehbeiT, liggen m lossing. Men schrijft uit Beverwijk van 10 dezer. Dezen morgen is alhier een meisje van 14 jaren bevallen van eene wel geschapene dochter. Dit treurig feit heeft een onbeschrijfelijk diepen en hoogst pijnlijken indruk op de gemoederen ge maakt, en zal gewis ook buiten onze gemeente elks zedelijk gevoel ten sterkste schokken, Olschoon nu nog in een digten nevel gehuld, vreezen wij achter deze gebeurtenis eene grove misdaad te zullen ontdekken. Correspondent heeft eerst ge aarzeld deze medcdeeling ter plaatsing op te zenden. Hij heeft echter gemeend haar, als eene hoogst ernstige waar schuwing aan ouders, niét terug te mogen houden. Treffender tpch kan het «waakt over uwe kinderenhun niet worden toegeroepen en op het harte gedrukt dan door de vermelding van dit bedroevend feit. Amsl. Cl. BUITKNEAJiDSCHE BERIGT li ft. Sedert meer dan twee eenwen gingen de netten der. visschcrs verloren of scheurden op zeker punt in den Teems bij het zoogenaamde Blvthesand, zonder dat men de oorzaak daarvan te weten kon komen, die doorgaans aan het wrak van een gezonken vaartuig werd toegeschreven Thans is het raadsel opgelost, toen dezer dagen, bij het ligten van een anker, een kanon van zeer verouderde vorm en veel langer dan de thans gebruikelijke, op negen vademen diepte opge- vischt werd. 2» over de pogingen door enkele gemeente-besturen aan gewend om het getal school kinderen te houden óf beneden de 100 om éénóf beneden de 200 om een tweeden hulp-onderwijzer tc vermijden 3° over het annonceren van eene zekere som voor vrije woning bij oproeping tot sollicitatie, en ziet ook daarin beginselen van ontduiking der wettelijke vooischriften aan gezien de Wet zegtde onderwijzer moet eene vrije woning hebben. Ten slotte zegt hij «Bovenstaande wijze van tegenwerking vindt men gelukkig niét bij de meerderheid der gemeente-besturen; men vindt onder deze loffelijke voorbeelden, doch de medegedeelde opmerkingen gelden die zevenstemmige collegien waar óf een jong stedeling het voorzitterschap bekleedt en alzoo een plasdankje bij zijne gemeentenaren wil inoogsten als zuinig administrateur (2); óf waar de verhouding tot den schoolopziener niet gunstig isóf waar een minder ge civiliseerd personeel geplaatst is (3), tegenover den onder wijzer, dien men niet gunt, wat hem toekomt. Doch van alles ligt de grond in eene te lage schatting van het on derwijs en van den onderwijzermiddel en voertuig van eene waarde die zoo groot isdat men ze onmisbaar moet noemen voor de maatschappij, waarin wij leven,-- eene maatschappijdie alles veil moet hebben om beiden te releveren". Een franseli fabriekant ^iceft eene bestelliug van 200,000 geweren met getrokken loopén van de sardinische regering ontvangen. Een ander industrieel zendt binnen eenige dagen 5000 revolvers naar Turijn terwijl een derdeop verlangen van datzelfde gouvernementhet model van een geweer heeft ingediend, waarmede men als het eens geladen is, aclHer- volgens 25 schoten kan lassen. Te Meygem in Vlaanderen, had den 15 dezer een zeldzaam feest plaats. De burgemeester, een schepen, de secretaris en de gemeente-ontvanger vierden hunne 30jarige- cn de andere schepen' zijn 25jarige bediening Nog bij voortduring hoort men in de beide Vlaanderens van nachtelijke aanvallen op de buitenbezittingen of af zonderlijk gelegene hofsteden. Nu weder is er eene land bouwster te Westvlederen vermoord, gepaard met diefstal van 10 fr. Aan De Redactie der Goesscke Courant. Mijne Heeren Daar er, wanneer over Gemeente Besturen klagten worden aangeheven ten opzigte van liet onderwijs of de onder- wijzeis, al ligt gezegd wordt, dat die klagten afkomstig zijn van deonderwijzers zelve, zoo neem ik dc vrijheid be leefdelijk te verzoeken onderstaand uittreksel uit «de Wekker" tc willen opnemen, ten einde het publiek te doen zien, dat niet alleen de onderwijzers maar ook de HH. schoolop zieners reden hebben om sommige Gemeente Besturen van nalatigheidonverschilligheid en pogingen lot ontduiking van de Wet te beschuldigen. 15 April 1861. Intusschen Uw dicnslv. dienaar D. H. In «de Wekker" wordt dan door een schoolopziener gezegd «Even als menig gemeentebestuur door bespottelijke ad- vertenticn zijn pligt wil ontduiken om hulp-onderwijzers op te sporen, tot welken prijs ook, zoo zijn er, die den ver- pligten kweckeling willen doen leveren door den hoofd-on- derwijzer, zich daarop grondende, dat deze ook de toelage daarvoor bekomt. Men blijft daarbij steeds aan het minimum van ƒ25 belooning hangen en men vergeet, dal de kwec keling er moet zijn en door het gemeente-bestuur moet geleverd worden. Ik heb een voorbeeld in mijn district, dat noch voor f 25, noch voor/ 250 een kweekelirig was te bekomen zoodat op mijn raad besloten werd dan maar op 350 gulden een hulp-omlerwijzer te nemen. Dien weg moet men in, want de voorschreven hulp mag niet ontbreken". Behalve over deze zaak spreekt die schoolopziener nog: 10 Over de onbeschaamdheid van sommige gemeente-be sturen te platten lend» in het loven van 250 a 300 irectcniant voor een hulp-ouderwijzer Zevenstemmig, als er ten minste gefn dominerende stem is, die de andere zes belet hun geluid te doen hooren. Zijn er zoo? Waar? De deuren der „regtkamers" staan voor ieder open en op de „plakke- borden" wordt het dagen van te voren met groote letters bekend ge maakt, dat de Gemeenteraad eene openbare zitting zal bonden. Ieder kan zich gaan overtuigen. (2) Alleen jonge stedelingen (3) Maar beer schoolopziener hoe kan dat zijn? De Gemeenteraads leden zijn immers steeds de bloem van de burgerij en de Burgemeesters worden door den Koning toch stellig' nit de élite des volks benoemd en behalve datmoeten de laatstea met hunne wethouders niet volgens art. 64 der schoolwet het toezigt uitoefeoen over de scholen, versla gen opmakeumededeeling doen enz.? Wel foei! to denkeD dat een Edel Achtbare Gemeenteraad samengesteld is uit minder geciviliseerd personeel, 't Is maar goeddat Gij Uw naam niet genoemd hebt. Gij zoudt het anders wel eens met één dier Edel Achtbaren te kwaad krijgen. Neen Mijn lieer de schoolopziener C/tapeau bas voor de emi. nente mannen. 244e STAATS-LOTERIJ. Prijzen van f 1000,en daarboven. 5e klasse. Ie lijst. N®. 18001, f 1000,—. '2e lijst. No. 16764, f 2000,—. No. 5279, f 1000,—. I 3e lijst. No. 18318 en 13062, ieder f 1000,—. LAAGSTE EN HOOGSTE HANDELSPRIJZEN van de volgende artikelen verkocht en ter markt gebragt te Goes. van den 1 tot en met den 15 April 1861. Winter tarwe f9,25af 10, Wiüter rogge 6,5C a - 7 1 Winter gerst - «5,50 a - 6,-—. I Zomer dito - 5,25 a - 5,60. f Haver -3,10 a-3,75. i Groeue Erwten - 8,75 a 10,— Paardenboonen - 6,50 a - 7, Witteboonen - 0,00 a - 0,00.1 Bruine boonen -0,00 a - 0,00.1 Vroege aardapp. - 0,00 a - 0,00.1 Late aardappel. - 3,50 a - 4,50. 1 Wint. koolzaad - 0,00 a - 0,00. Steenkolen, maat -1,50 a - 2, m schaal - 3,a - 3,50, de 100 n. p. f 0,65 af 0,80. - 0,35 a - 0,40. Korte turf Lange dito Kippen eijeren f 2,— a f 2,60. Eenden dito -2,20 a-2,80. Geb. tarwe brood - 0,18 a - 0,19. Ongeb. dito -0,15 a -0,16. 1 a 7 I is 12 Or Rogge brood Rundvleesch Kalfs dito Schapen dito Varkens dito Hooiboter Mei kaas Leydsche kaas 'Schapenwol -0,11 a- 0,12. - 0,60 a - 0,70. i - 0,60 a - 0,70. f -0,50 a - 0,60. - 0,70 a - 0,80. f •1,— a -1,20.1 - 0,00 a - 0,00.1 -0,00a- 0,00. j - 0,00 a - 0,00. I Marktberigten. GOES, 16 April 1861. TARWE h f 10,25. ROGGE f 6,50 i f 7,_. Winter GERST 5,60 a 6,10. HAVER 3«/,v GROENE ERWTEN f 7'5/';5. PAAHDEBOONEN 6,75 a 7,25. MEEKRAP als voren, onveranderd. BOTER 1,03 a f 1,10 het ned. pd. KIPPEN EIJEREN f 2,25 a 2,5(1 de 100 stuks. EENDEN 2,60 a 3,— LONDEN 17 April 1861. TARWE vast. HAVER in betere stemming. AMSTERDAM 17 April 1861. TARWE en HAVER zonder handel. ROGGE en KOOLZAAL prijshoudend. GERST in een doen. BROODPRIJZEN. naar de vroegere zetting. Tarwen brood 16 ct. j.Masteluin brood 11 cl Tartven Krop brood 13 |Roggc brood t O J Het Sub-commilé van vaderlandslievende vrouwenvnoB Oostelijk Zuid-Beveland, berigt: dat hel heeft ontvangen uil de gemeente Krniningen Waarde Rilland den Heek f 58,68 - 30, - 22,82 - - 11,45 Transportcre 122,05

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1