29. JUSTEERLOON van GEWIGTEN. HERIJK IHÏIt MATEN E.\' GEWIGTEN. 48** Jaargang. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1%/W J| K A *1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I 1 Tlrl rlflf!#!, JLv I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a fl,2C De prijs per Kwartaal is f 1.75 franco per post f 1,00. O f behalve het zegelregt. Pp inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. DÉ GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, doen te weten, dat bij Zijner Majesteits besluit van den 20sten januarrj jongstleden, (Staatsblad n°. 4), is vastge steld hetgeen volgt: Wij WILLEM III, bij de Gratie Gods, Koning der NederlandenPrins van Oranje-NassauGroot Hertog van Luxemburg, enz enz enz Op de voordragl van Onzen minister van binnenlandsche zaken, van den 228teD december 1860n°. 151, 2e afdeel.ng; Den Raad van State geboord (advies van den 18den januarij 1881, n° 4); Hebben goedgevonden en verstaan, te bepalen Art. 1De arrondissements-ijkers der maten en gewiglen zijn bevoegd de hun ter ijking aangeboden gewigten te repareren en te justeren, ten ware bun door de ijkpligligen worde te kennen gegeven dat zij een en ander elders willen laten doen. Alt. 2. Voor deze werkzaamheden mogen zij geen hooger loon in rekening brengen dan bij het volgende tarief is vastgesteld IJZEREN GEWIGTEN. Voor een stuk van i tot 5 nederlandsche ponden 5 cent. «r«»6«10 7y2 i< «11. 25 «10 ««««26 «50 «15 KOPEREN GEWIGTEN. Voor elk stuk beneden het nederlandsch pond 2'/a cent. van 1 5 boven 1 10 Art. 3. Rij aldien ijzeren gewigten niet voor gewone reparatien vatbaar zijnmaar van nieuwe looden kragen of van nieuwe ringen moeien voorzien wordenmoet omtrent bet deswege door den ijker in rekening te brengen loon, vooraf met den ijkpligtige worden overeengekomen. Onze voornoemde minister is belast met de uitvoering van dit besluithetwelk in bet Staatsblad zal worden geplaatst. *s Gravenhage den 20 januarij 1861. (get.) WILLEM. De minister van binnenlandsche zaken, {get.) S. van HEEMSTRA. Uitgegeven den zes en tivintigslen januarij 1861. De Directeur van het kabinet des honings, {get.) DE KOC.K. Dit besluit zal, door insertie in het provinciaal blad, gebragt worden ter kennis van de burgemeesters en wet houders der gemeenten, en van de arrondissements-ijkers in deze provincie tot informatie en narigt; en wijders, door de zorg der plaatselijke besturenworden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten dezer provincie, ten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exem plaren aan voormaalde besturf, zal worden gezonden. ,Gegpven te Middelburg, den 5 april 1861. De gedeputeeide stalen voornoemd, It W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. van dkh SWALME, griffier. DE GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND doen te welendat door benin hunne vergadering van hedenis vastgesteld hetgeen volgt Art. 1. De herijk, over bet jaar 1861 van de neder landsche maten en gewigten, waarvan het gebruik vcrpliglend is, en mitsdien van alle gewigten, lengte-maten, inhouds maten voor drooge warenvochtmaten voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de wisse, zal in deze provincie, worden aangevangen met den 1 sten mei aan staande, en gesloten op den Sisten juli) daaraanvolgende. Art. 2. De letter V (gothischen vorm) zal voor ijkletler gedurende, dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt el herijkt wordende malen en gewigtenbenevens het bij zondere merk van den arrondissements-ijkerworden afge drukt of ingebrand. Art 3 Do arrondissements-ijkers zullen, overeenkomstig ait. 5 van bet reglement op den herijk, van den 15den februarij 1822, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van dcrzelve arron dissement als door ons bij resolutien van den IO april 1840 no 46, van den 1841, no. 24, (provinciaal blad no. 34), van den 30 junij 1843, no. 11 van den j reeds sedert eenige dagen had men in de handelingen van 17 april 1846, no. 27 (provinciaal blad no. 48), van den I de dochter van den slager E. aldaar, eene jonge vrouw van 21 junij 1850, no. 33 ,^-vari den 19 maart 1858, no. 64 (p ovinciaal blad no 33), e», van den 4den april 1860, no. 100 (provinciaal blad no. 37) zijn aangewezen. Zij zuilen op de dagengedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner malen en gewiglen. Art 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne kantoren zullen geopend zijnmitsgaders van de dagen op welke zij, nit hooide der vereischle vacatiën in andere gemeentenniet tot den herijk der maten en gewigten ten bunnen kantore zullen vaceren, aan burgemeester en weihond ars hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en door insertie in de stedelijke, of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. (Vervolg later). BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Volgens het Bataviaasch Handelsblad, dat in een alge meen overzigt de ramp bespreekt die eenige gewesten aldaar door dijkbreuken en overstroomingen beeft getroffen, is de schade bij geene mogelijkheid nog te berekenen en ongekend het verlies aan levensmiddelen, levende have en veldgewassen. Als zeker meent hetzelfde blad toch te mogen aannemen dat die schade slechts bij millioenen zal kunnen worden geschat. Het getal menschen dat bierbij omkwam wordt ook aanzienlijk genoemd, allerwege werden de doeltreffendste maatregelen ter tegemoetkoming genomen, in slechts korte uren waren door slechts een gering getal handelaren f 41,000 bijeengebragt. Niemand die uit menschenliefde ter hulp werd gezonden vertrok met ledige banden. .De landstreek waarde ovërstrooming door de Solo-rivier heelt plaats gehad, wordt door niet minder dan vier millioen ntenschen bewoond. Aan een handelsbuis te Rotterdam wordt uit Batavia gemeld, dat de uitvoer van rijst aldaar door de plaats gehad hebbende overslroomingen in Solo, Bagelen en Banjoemaas hoogst waarschijnlijk zal verboden worden. Veler verwachting naar de gecostnmeerde opvoering van bet drama Lodewijk XI op a. s. donderdag avond, werd dezer dagen op nieuw gespannen door de uitreiking der programma's en de bekende rolverdeeling. Dewijl uit plaats gebrek met uitzondering van de werkende ledenaan de zoo talrijke kunstlievende leden slechts ééne dameskaart kan worden uitgereiktwordt op deze nog al jagt gemaakt en bleek de belangstelling niet reeds daaruit, zouden wij kunnen aanhalen dat wij geid voor kaarten hoorden bieden. Onze aanbeveling om eerst met het stuk kennis te maken schijnt daarop van invloed geweest te zijnen wij herbalen nogmaals die aanbeveling aan anderen die bet denken te zullen ltooren exemplaren zijn genoeg beschikbaar. Wij vernemen ook dat na den afloop eene algemeene reünie van leden met hunne dames zal plaats hebben even als na de gehoudens opvoering van de Joan Woulersz-, eene gelegenheid tot aangename ontspanning na een avond van kunstgenot. Aan het vergelijkend examen van sollicitanten naar de betrekking van hulponderwijzer op de school van den heer W. Suiarlhebben jl. zaturdag deelgenomen de heeren J. Duijk van Zierikzee, P. J Kruijsse van Kruiningen, P. de Man van st. Maartensdijk en D. A. A. de Neijn van Hoogwerf/ van 's Heerenhock. Geheel of gedeeltelijk waren daarbij tegenwoordig de heer burgemeester met een der heeren wet houders en twee leden der plaatselijke schoolcommissie alhier. De brand te Colijnsplaal, waarvan wij in ons vorig nummer spraken, heeft aanleiding gegeven dat op requisi toir van den lieer officier van justitie alhier, zich dc heeren regter commissaris en griffier niet genoemden beer officier naar the gemeente heb:.en begeven oin onderzoek Ie doen, uithoofde vermoed werd dat dezelve opzettelijk was aange stoken. Dit onderzoek moet dan ook de meeuing bevestigd hebben dal de brand hoogstwaaischijnlijk moedwillig is ge slicht; cr wordt door de justitie ter opsporing van den dader verder het uoodige in 'tweik gesteld. Uil Kloetingc wordt ons een Ireutig berigt medegedeeld omstreeks 30 jaren, iels vreemds opgemerkt, onderanderen was zij herhaaldelijk dtis nachts opgestaan, ej) had hare ouders gewekt, zeggende, dat er dieven in huis waren, enz. Jl. vrijdag voormiddag, omstreeks elf of half twaaff ure, terwijl zij achter aan 'tschuren was, heeft zij, door zich in de nabij zijnde sloot te werpeneen einde aan haar leven gemaakt. Haar vader was in 't slagthuis bezig en bare moeder haar in huis missende gaat haar zoeken, roept den vader en na in huis vergeefs gezocht te hebben, vindt men haar achterover in de sloot liggende; die sloot is daar ondiep en bevat nagenoeg geen water, maar is vol modderzoodat zij gesmoord schijnt. Opmerkelijk was het dat, (worden meermalen dergelijke voorvallen van elders met verbazing gemeld), ook hier lieden waren, die meenden geene hulp te mogen bieden voor en aleer het geregt of de docter haar gezien hadden. Men wilde haar op den slootkant laten liggen en daarna de politie kennis geven. Van waar toch dit zoo vaak zich voordoende verschijnsel 1 Omtrent de ongeregeldheden die in den laatsten tijd herhaaldelijk op de beurs te Amsterdam plaats hadden waardoor burgemeester en wethouders verpligt waren de beursbezoekers uittenoodigen tot handhaving der orde schrijft men ons van daar: «Er woont hier een zekeren A. J Onsteewel bekend directeur van een huur- en verhuurkantoor, die als geregelde beursganger sinds den laatsten tijd menige onaangenaamheid van Amslels-koopmansstand moest ondervinden Al die her halingen op te sommen is haast onmogelijk, wij willen ons slechts bepalen tot het gebeurde in de laatste dagen en wel op 11 dezer. 0. was toen weder op de beurs en werd op zeer heftige wijze daar af gedrongen hij kreeg het zelfs zóó kwaad dat hij zich moest haasten eene vige- lante te bereiken die hem te huis bragt. Den volgenden dag op de audiëntie bij Z M. den koning zijnde, heeft per ongeluk een der kamerheeren hem vergeten aan te dienen. Den 12 was 0. weder op de beurs en schoolde reeds het volk op den dam en om de beurs te zantenzoodat hij niet alleen huiswaards durfde gaan en de hulp der politie inriep. Dit scheen pik in 't.vuur, want nu geraakte het volk in beweginghet viel de politie aan waardoor eene schermutseling ontstond, het standje deed ergere tooneelen verwachtenverscheidene zoo schuldige als onschuldigen zijn gewond, van beide zijden werd gevochten. Onstee is daarop onder sterk geleide van dragonders naar het bureau van politie gebragtterwijl het volk in hoogen graad op gewonden, de troep volgde. Er werd ook menig belhamel gevat en onder geleide van een sterk geleide politie agenten en een escadron dragonders in hechtenis gebragt. Men is ongerust dat wanneer legen 0. geene bepaalde maatregelen genomen worden dit nog tot ergelijke tooneelen zal aanleiding geven; reeds tengevolge van dit standje sloten in den omtrek de winkels de luiken." Men heeft te Bergen in Henegouwen bij het afbreken van een huis en het ontgraven vaq de fondamenten daarvan, de overblijfselen gevonden van zee-fossilen, die de aandacht der natuurkundigen in hooge mate tot zich hebben getrokken Dit was inzonderheid het geval met den kop van eene cachelot, welke kop eene lengte had van vijftien ellen. Waarschijnlijk zal men bij verdere naspormgendie zich dan evenwel moeten uitstrekken onder liet daarnaast ge legen huis, het geheele skelet van dit anti-diluviaansclie zeegedrocht vinden. Het verdient opmerking dat men in dien kop eenige honderde ponden spermaceti vonddie volmaakt goed bewaard was geh'even. Eergisteren zijn aan Z. M. den koifing, door den tuinier C Vredenburgte Monster, nieuwe aardappelen (op den kouden grond geteeld) aangeboden. Te Heiliger Jee rooit men thans aardappels en wortels, gezaaid en gepoot in 'l voorjaar van 1860. Zij hebben niets van den strengen winter geleden en zijn uitmuntend van stuk en smaak. Den 10den dezer is te Middelburg de vrouw van een boekbindersgezf!door den verloskundige J. E. Bisseeuw voorspoedig, verlost van drie welgeschapen dochters; de moeder en de kinderen zijn bijzonder wel.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1