!>t°. 27. 486tc Jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzei BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Tot hiertoe is de tweede kamer der staten-generaal nog niet bijeengeroepen en de geruchten dezer dagen daaromtrent op nieuw in de dagbladen verspreid, zijn voor als nog van allen grond ontbloot. Tpl dus verre weet men den juisten tijd van bijeenkomst nog niet. Naar men verneemt is het voorloopig verslag nopens het wets-ontwerp betrekkelijk het handels-zegel vastgesteld en zal het spoedig gedrukt en rondgedeeld worden. Wij vernemen dat het comité tot regeling van het in junij a s. te Middelburg te houden zesde zeeuwsch muziekfeest, er ook in is geslaagd zich te verstaan met een dilettant die zicli welwillend heeft bereid verklaard aan dat feest mede te werken als bas-solist, namelijk den heer mr. G. L Herc- kenralh te Rotterdam. De vroeger reeds medegedeelde nommers, welke het pro gramma van dat feest zullen uitmaken zijn later door het comité nog vermeerderd met: solo en koor uit Die Mac- cabaërvan L. von Beethoven. N'aar wij vernemen heeft mr. J. H. de Laat de Kanter zijn gedaan verzoek om ontslag als schoolopziener ingetrokken. Cp het examen voor de verschillende vajtken van onder wijs, te Middelburg gehouden, zijn onder meerderen toege laten voor de engelsche taal mcjufvrouw F'. G. J. Keiser en als huis-onderwijzeres in de fransche taal mejulvrouw li. G. C. Ahrensmann. De Staats Courant bevat hel plan voor de loterij van voorwerpenafkomstig uit de algemeene nationale tentoon stelling van nijverheid, te houden in het jaar 1861 te Haarlem, door de nederlandsche maatschappij ter bevordering der nijverheid. De loting zal bestaan uit hoogstens 25 000 loten a/3 het lot, berekend 6 nieten tegen een prijs. Ten gevolge der aanhoudende aanvragen, heeft de commissie voor de algemeene verlo'ing ten behoeve der watersnood lijdenden de laatste loten in het tweede honderdduizendtal uitgegeven. De jl. vrijdag alhier gehouden tombola zal nog eerie ruime bijdrage voor de lijdenden door den watersnood geven, zijn wij wel onderrigt dan zal de opbrengst ruim 800 bedragen. Bij het afbreken der oude kerk te Wpjfaartsdijkhad zaturdag een droevig ongeluk plaats; d<W hel onverwacht spoedig omverstorlen van een gedeelte muur, geraakte een der arbeiders, F. Bakker van Heir.kenszand, onder hel puin cn werd letterlijk verpletterd, zoodat hij dan ook spoedig is overleden. Een paar anderen kwamen met ligte kwetsuren en den schrik vrij. Ook te Kruiningen had iets treurigs plaats en ontving gisteren dhr. A. Snoep, de treurmare dat zijn negenjarig zoontje was verdronken. Met een paar makkertjes zich naar Ilansweerd begeven hebbende, vermaakten zij zich op een vlot dat aa^ de sas-put van liet nfeuvv gegraven kanaal lag; door het kanleien van een der balken in de diepte gevallen was alle hulp te Iaat cn werd hel kind omstreeks 7 uren in den avond als lijkje bij zijne bedroefde ouders te huis gebragt. Men heelt thans weder een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de in aanbouw zijnde gevangenis alhier, die met het winter-saizocn gestaakt waren. Voor de verkiezing van een raadslid in de gemeente Rilland, zijn den 4 dezer uitgebragt 13 stemmen op den heer M. Deumes en 12 op dhr J. de Jager, zoodat eerstgemelde is verkozen. Naar men ons berigt, neemt tegenwoordig de stoomboot Telegraahare vaart van Bath langs don dijk van den Bath-polder de Oosler-Schel :e op, en niet meer langs de roode ton. Dit schijnt de reis nog al aanmerkelijk te bespoedigen orndal de boot op het land wegens de ondiepte slecht vorderde cn dikwijls aan den grond zat; ook zal het nieuwe vaarwater de maatschappij nog al cenig voordeel aan brengen. van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des Verleden vrijdag hebben de tooneellisten van het te Fort Batli gedetacheerde 4e regt infanterie hunne voorstellingen besloten met de opvoering 1°. van: De bankier en de be delaar, tooneelspel, 2°. De lange neus, blijspel en 3°. Bet middagmaal van Magdalena of de schotel met ooren, mede blijspel. Een talrijk bezoek woonde ook deze laatste bij en bewees dat de pogingen die het garnizoen had in 'tvverk gesteld om ook dezen winter zich verdienstelijk te maken door hel verschaffen van menigen aangenamen avond, werd op prijs gesteld. Den medewerkenden werd dan ook den welverdienden lof niet onthouden en dank gezegd voor de welgeslaagde pogingen lot een onderling en genoegelijk zamenzijn, waardoor zij levens hel aangenaam bewustzijn hadden eene niet on belangrijke bijdrage te hebben geleverd ter tegemoetkoming der door den watersnood lijdenden. Na den afloop was er bal dat in de beste eensgezind heid tot in den morgen duurde. In de Staats courant van zaturdag zijn opgenomen vier staten, betreflende de landverhuizing uit Nederland in 1860, zamengeslcld uit de bij het ministerie van binnenlandsche zaken van de commissarissen des konings in de provinciën ontvangen opgaven. Daaruit blijkt hoofdzakelijk het volgende: Uit Noord-Brabant zijn over zee vertrokken 6, uil Gelderland 31 uit Zuid-Holland 69, uit Noord-Holland 131, uit Zeeland 62, uit Utrecht 9uit Friesland 4uil Overijssel 12, uit Groningen 4, uit Drenthe 1 uit Limburg 1 totaal 330 hoofden van huisgezinnen en op zichzelf slaande personen; voorts 118 vrouwen, 411 kinderen en 3 dienstboden. Van de 330 bovengenoemde personen waren 285 neder- duitsch hervormden, 2 waalsch hervormden, 8 evangelisch luterschen, 4 doopsgezinden, 2 remonstranten, 3 christe lijk afgescheidenen22 roomsch katholieken4 israëlilen. Onder hen waren 63 welgestelde, 152 mingegpeden, 114 behoeftigen1 onbekend. Bij de loting te Dokkum voor de militie van de gemeente Oostdongeradcel deed zich voor eciiigen tijd een belangrijk incident op. Nadat er nog een paar nommers in de flesch waren bemerkte men dat het hoogste nommer ontbrak, en hoewel men dit zeer behendig in de flesch zocht te brengen, werd zulks door den eerstvolgenden loleling opge merkt, die dit nomnjer trok. De beide volgenden weigerden nu verder «|pel aan de loling te nemen. De overige lole- lirgen, met een laag nommer, bragten nu protest in legen de loting Hiervan werd proces-verbaal opgemaakt en aan de bevoegde inagt opgezonden. Nu is er eene nieuwe loting uitgeschreven en zaturdag jl. weder gehouden. De lotelingen die bij de eerste loting een hoog nommer hadden getrok ken bleven weigeren aan de tweede deel te nemen; terwijl van de elf, die er toen met een laag nommer zijn uitge komen nu weder 6 zijn vrij geloot Hoogst verlangend ziet men den uilslag van dit gewigtig feit te gemoet. De Pron. Gron. Ct. schrijft het volgende Wat een spoorweg (hier te Groningen kan men er, het zij in het voorbijgaan gezegd, nog jaren naar zuchten), niet al vermag I Uit Emden zijn in den loop der week 80 korven spieringen verzonden naar Parijs I Dagelijks vertrekken van daar duizende visschen tot zelf panharingen toe, per spoor naar allerlei groolere en kleinere plaatsen. De Oost- Fricscho visschers kunnen er niet tegen visschen en 20 (een slige) panharingen, die men vroeger te Emden voor 2 a 3 penningen kocht, kosten er thans al 2 a 3 stuivers en meer. Twee engelschen willen dan ook bij de Nessel- lander sluis eene oeslerbank aanleggen. Men leest in een vlaamsch blad: «In onze omstreken is eene gemeente, alwaar sedert meer dan 5 jaren geen het minste onderwijs gegeven wordtcn in welke de be hoeftige kinderen als ezels opgekweekt worden Die ge meente, welke eenen onderwijzer als, ballast schijn) aan te zienis Volkegem, Heden wordt aan de drukkerij van dit blad" dus leest men in de Dordtrechlsche Courant .een zeldzaam feest gevierd. Een onzer letterzetters, A Heggers, geniet hel voor- regt heden den dag te mogen herdenkenwaarop hij zich zestig jaren geleden aan onze drukkerij als letterzetter ver bond na reeds zeven japen op andere drukkerijen te hebben doorgebragt. Sedert is hij, onafgebroken met ijver en trouw Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,2C behalve het zegelregt. bij onze firma werkzaam gebleven en daarom beijveren zich zijne patroons, zoowel als zijne kameraden, om hem dezen dag aangenaam te doen vieren." In den avond van 2 dezer had te Hellevoetsluis het volgende plaats. Een vuurstoker, behoorende tot de rol van het aldaar liggende schroefstoomschip Berkel, was eenigen tijd met verlof naar zijne betrekkingen geweest en werd bij zijne terugkomst, aan de Nieuwe sluis door de rijks-politie uit- genoodigd zijn verlofpas te laten zien. De man, daaraan niet dadelijk kunnende voldoen, omdat gemeld stuk in handen van een confrater van hem was die zich in de voor Hellevoetsluis bestemde barge bevond, werd, (alhoewel genoemde barge nog niet vertrokken was en men zich dus zeer goed had kunnen overtuigen of hij de waarheid sprak) als deserteur aangemerkt en aangehouden om als zoodanig en wel geboeid, naar den bodem waartoe hij behoordete worden getransporteerd. Tot dat einde werd (natuurlijk voor zijne rekening) een rijtuig genomenwaarin de gewaande deserteur met een Hinken rijks-veldwachter en den voerman plaats namen, doch toen men voor de Berkel stil hield was ter groole verbazing van onzen veldwachter, niettegenstaande de grootste waakzaamheid de vuurstoker ver dwenen. Wie nu de kosten van het rijtuig zal betalen, daar de verlofganger op den bepaalden tijd aan boord present was en hij de boeijen onbeschadigd heeft teruggegevenlaten wij aan het oordeel onzer lezers over. Als eene bijzonderheid kunnen wij melden, dat P. Stuur, koorndrager te Harlingen, den 26 maart jl. op zijne ver jaring verrast werd met de geboorte van twee welgeschapen zoonszijnde dit het derde paar tweelingen binnen den tijd van twee jaren, hem door zijne huisvrouw geschonken. BVITENEANDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. Te Warschau heersebt algemeen diepe rouw. De schouwburgen zijn voor veertien dagen gesloten. Op eenen avond verzamelden zich ongeveer 3000 personen op de plaats, waar de slagtoflers der februarij beweging vielen, en vereemgden zich in gebeden voor de beeldtenis der Moeder Gods. Toen de menigte uiteenging, riep men elkander toe: tot wederziens. De gewapende magt, die niet ver van daar was opgestelddeed niets om dit te beletten. DUITSCHLAND. Het Weener hof, zegt men, heeft aan alle regeringen in Europa een protest gerigt tegen de proclamering van het nieuwe koningrijk Italië. Men zegt, dat de groothertog van Toskane, de hertog van Modena en de hertogin van Parraa dit voorbeeld zullen volgen. Naar luid van een telegram uit Parijsvan goeder- hand afkomstig, heeft keizer Napoleon dén Paus de verze kering gegevendat de fransche troepen niet uit Rome zullen worden terug geroepen. Dit berigt wordt evenwel tegengesproken. Men voegt daaibij dat het gouvernement alleen heelt verklaard, dat de troepen voorloopig nog in Rome zullen blijven. Bijzondere dépêches uit Rome verzekeren dat het in eene audiëntie, door den paus aan den heer de Gramont verleend, op nieuw is gebleken dat de romeinsche regering minder dan ooit tot schikking der hangende kwestien gezind is Uit Génève wordt berigt, dat in hel naburige Savoije toebereidselen worden gemaakt voor dè ontvangst van een groot aantal troepen. Volgens mededeelmgen uit' Munchendenkt koning Frans II zoo lang te Rome te blijven, als er de bezetting der fransche troepen zal duren. Inlusschen wordt 'skonings oudste broederde graaf van Tranieerlang te Munchen verwachtom met hertogin MalhUde van Beijeren im bet huwelijk te treden Een vreesselijk voorval heeft te Diges, konton Courcv plaats gehad. Dhr. L. bragt een hondje groot, dat sedert eenige dagen scheen ziek te zijnhij bespeurde dat de kin nebakken waren aangedaan en daarom wilde hij het inwen dige van zijn bek onderzoekonwaartoe hij de tanden van

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1