fStm r' Posterijen. i\°. 20. 48s1'' Jaargang. V m Donderdag 4 April. PUBLICATIE. GOESSCHE COURANT. njW - I 11 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a fl,2C behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. De DIRECTEUR van het POST-KANTOOR te GOES, berigt aan het publiek, dat, te rekenen van af den I April e. k., de dienst met de diligenge op middelburg is geregeld als volgt: 's morgens uiterlijk 6 ure in de bus, en des namiddags 4 Terwijl, in verband daarmede, het kantoor in plaats van 7 ure tot 7 '/3 ure, zal geopend zijn des avonds van 8 '/2 tot 9 ure, blijvende de overige dienstregeling onveranderd. Goes, den 30 Maart 1861. De Directeur voornoemd, A. DONKER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; gezien de circulaire van den heer commissaris des konings in deze provincie van den 20 dezer, A n°. 3758, 4de afdeeling, (provinciaal blad n°. 29.) Herinneren bij deze de belanghebbendenaan de bepa lingen, vervat in de wet van den-<8 november 1815, (staatsblad n°. 41,) art. 125 der provinciale-en art. 228 der gemeente-wet, volgens welke alle Vorderingen ten laste van den Staat, de Provincie en de Gemeenten binnen zes maandenvolgende op het jaar waarover dezelve loopenzullen moeten worden ingediendbij zoodanige ad ministration of ambtenaren als welke de orders tot liet doen van leverantiën of anderzins gegeven hebbenop poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigdwordende mitsdien een ieder uiigenoodigdom de pretentie welke hij ten laste van het rijk, de provincie of de gemeente, over 1860 mogt hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uitersten termijnbij de wet vastgesteld zijnde den laatsten junij aanstaande, niet af te wachten. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekon digd, aangeplakt en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 30 maart 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PI F, A AR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De s' Grav. N. meent te kunnen verzekerendat de tweede kamer der staten generaal tegen dingsdag 23 april a. s. zal worden bijeen geroepen. Z. M. heeft aan VV. Seydlitz, op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Hulst, en in zijne plaats benoemd, M. Geene, kandidaat notaris aldaar. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den luit4, ter zee2e. klasse5. de Laat de Kanier. In eene pleglige openbare zitting der arrondissements- regtbank alhier, had verleden zaturdag de installatie plaats van jhr mr. L. F. van Panhuijsals substituut-officier bij dit collogie. Bij die gelegenheid word zijnen voorganger mr. I. Cohen nog de welverdiende hulde gebragt voor zijne steeds geblekene bereidwilligheid tot dienstbetoon en goede verstandhouding met de leden der balie, 'l geen den vertrokken ambtenaar met genoegen zal herdenken. De verschillende opvatting of uitlegging van art. 1 van het nieuw vastgestelde tarief voor justeerloonen der gewig- ten enz bepaaldelijk betreffende de bevoegdheid of vcrpligting der arrondissements-ijkers, heeft de kamer van koophandel en fabrieken alhier aanleiding gegeven zich heden tot den minister van binnenlandsche zaken to wenden, met het na volgende schrijven. «De kamer van koophandel en fabrieken te Goes, heeft met belangstelling kennis genomen van het Koninklijk besluit dd 20 Januarij 1861 (staatsblad n°. 4) houdende vaststel ling van een algemeen tarief van justeerloonen der gewigten Doch, aangezien het haar gebleken is, dat art. I eerste zinsnede van dat besluitluidende «De arrondisscmenls «ijkers der malen en gewigten zijn bevoegd de hun ter ijking «aangeboden gewigten te repareren en te justeren enz »- door sommige ijkers in dien zin wordt opgevat, dat zij daartoe niet verpligt zouden zijn, en dientengevolge ook weigeren zich met het justeren in te laten Zoo neemt zij de vrijheid Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken om informatie te mogen ontvangen of deze op vatting in de bedoeling ligt van genoemd Kon besluit en zoo neen, zoodanige maatregelen te nemen of te doen nemen, dat de belangen van het publiek niet afhankelijk blijven van eene uitlegging in deze, die de strekking van het tarief ten eenemale zoude doen vervallen. Wat toch zou het baten om de ijkers de bevoegdheid te verleenen om, legen een verminderd tarief te justeren en te reparerenals zij tevens daartoe niet moglen verpligt zijn, in gevallen waar dit door de belanghebbenden wordt verlangd Het is naar aanleiding van eene deswegens aan de Kamer gerigte vraag, dat zij zich genoopt vindt, met den meeslen eer bied daaromtrent het gevoelen >:an Uwe Excellentie te vragen. De Kamer van koophandel en fabrieken voornoemd." De sedert dingsdag jl. door heeren commissarissen geopende tentoonstelling der morgen te houden tombola, lokt menig belangstellende, die zich ook de geldelijke opoffering daarvoor niet beklaagt. Onder een tal van prijzen merkt men er ver schillende op zoo van bekwame handen afkomstig als van innerlijke waardeonder de laatste bekleedt zeker de nette pendule eene eerste plaats. Welverdiende hulde wordt gebragt aan de smaak van lien die zich met de rangschikking belastten, waardoor de voorwerpen van mindere gehalte, die men bij dergelijke gelegenheden zeker nog al ruim te wachten heeft, voor het oog eene aanwinst doen en een fraai geheel vormen. Wij twijfelen dan ook niet of het bezoek bij de verloting zal talrijk zijn, te meer nu de enlrée op de helft is gesteld, zoodat niemand wordt teruggehouden. Blijkens de laatste ontvangen opgaven, is de opbrengst der algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnoodop 19 februarij jl. gedaan in het algemeen 775.456,32. Naar wij vernemen is het door den kerkeraad der herv. gemeente alhier uitgebragt beroep op ds. J. Drost te Rhenen, dat bereids door Z.E. is aangenomen, door het klassikaal bestuur niet goedgekeurdmen schijnt in gevoelen te verschillen over do uitkeering der toelage van f 500, door de- gemeente aan het tijks-tractenient toegevoegd. De bcriglen omtrent den stand der wintergewassen blijven gunstig, de strenge winter schijnt over het algemeen geen nadeeligen invloed gehad te hebben. Men is allerwege druk bezig met het poolen van aardappelen en hel uifzaaijen van andere zomervruchtenhet verlangen naar droog weder is intusschen groot, de dagelijks vallende regen houdt de ar- beiders van hel veld terug die na een langen en strengen winter ook nu nog nagenoeg van alle verdiensten verstoken zijn. Verleden vrijdag is bij het werk aan de zee-sluis te Valkenisse een ongeluk gebeurd, waardoor een oppassend man en vader van 7 kinderensedert geruimen tijd buiten staat zal zijn voor zich en de zijnen te zorgen. Slechts korte oogenblikken voor dat men met het werk zou gedaan hebben school bij het inliaitgen der deuren een derzelve uit waardoor zekeren van de Sande het been werd gebroken. Als een staaltje van sollicitanlenwoede voor den post van veldwachter der gemeente Oudewaler, tegen een tractement van 310 per jaar, noemt men 120 liefhebbers waaronder zich 30 onder-olficieren bevinden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. In de stadsbibliotheek te Praag is dezer dagen een tol nog toe onbekend manuscript van Johannes Huss ontdekt, liet is een fragment van een dagboek, door den bekenden hervormer te Constanz gehouden. Uit Athene wordt gemeld, dat sedert eenigen tijd een groot aantal jongelingen uit Creta zich in de hoofdstad gevestigd en kort daarna verlof gevraagd heeft om als vrij willigers in dienst te treden. Dit geschiedt om in den wapenhandel geoefend te worden en later naar hunne haard steden terug te koeren en des te gewigtiger diensten te verriglen bij de gebeurtenissenwelke aldaar binnen eenigen tijd worden te gemoet gezien. Uil Petersburg wordt het volgende berigt medegedeeld: Zondag jl. verliet de keizer vergezeld van den troonsopvolger het winterpaleis, met het doel om zich naar de parade te begeven. Op datzelfde oogenblik trad eene deputatie bestaande uit werklieden en lijfeigenen uit dc volksmenigte te voorschijndegeeo die aan hel hoofd dezer deputatie stondsprak daarop den keizer toe. De woorden door hem gebezigd waren ongekunsteldmaar getuigden van diep gevoel. De keizer gaf daarop ten antwoord, dat hel groolc werk der vrijmaking van de lijfeigenen reeds was voor bereid door zijn overleden vader. Ten slotte vermaande hij allen om door een eerlijken, braven levenswandel zmlt dc weldaad der vrijheid waardig te makenwaarna de keizer afscheid nam van de deputatie Als een bewijs van den afkeer der hongaren tegen elke niet-Magijaarsche kleederdragt, wordt gemeld, dat in de salons eener te Weenen wonende hongaarsche gravin een ronde hoed als spuw-pot wordt gebruikt. FRANKRIJK. De Patrie vermeldt het gerueht dat de generaal Ulloa de overbrenger is eener petitie der italianen ten gunste der troonbestijging van prins Murat. Die petitie zou 750,000 handteekeningen dragen waaronder niet minder dan 80,000 napolitanen. Volgens een gerucht zal hier weldra eene deputatie uit Sardinië aankomen om bij den keizer op het vertrek dan fransche troepen uit Parma aan te dringen. ITALIË. De inwoners van Mantua hebben een adres aan koning Victor Emanuel gezonden waarin zij verklaren dat zij hem als wettig vorst begroeten en hen voorts aansporen om het werk van Ilalie's bevrijding te voltooijendoor op nieuw het zwaard uit de schede te trekken. Garibaldi is den 2 dezer te Genua aangekomen. Men gelooft dat hij naar Turin zal vertrekken. De Perseveranza meldt, dat een gedeelte der bevolking van italiaansch Tyrol op eigenaardige wijze heeft deelgenomen aan de manifestatienten gunste van Victor Emanuel als koning van Italië. Nabij de stad Trenle werden des avonds op den top der Monto Calisso gekleurde vuren ontstoken, die te zamen de italiaansche driekleur vormden. De policie was er wel spoedig bij om bevel te geven, dat die vlammen uitgedoofd moesten worden, maar wegens de hoogte van den berg en het gevaarlijke padging het zoo moeijelijk om er bij te komen, dat de vuren tot laat in den nacht hebben doorgebrand. Garibaldi is te Turijn aangekomen en met geestdrift door eene ontzaggelijke volksmenigte begroet. Men gelooft dat hij de discussien in de kamer van afgevaardigden be trekkelijk de aangelegenheden van Zuid-Italie zal bijwonen. Nog altijd maakt men zich ongerust omtrent de houding van Oostenrijk en Italië tegen over elkander en vreest men dat eerstgenoemd rijk zijne bataillons de Mincio zal doen overtrekken en dat het tweede zal handelen door de vrijwilligers, onder aanvoering van Garibaldi. -- Garibaldi heeft op nieuw bevel gegeven aan zijne officieren om binnen 14 dagen gereed te zijn. EXTRACT uit de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Goes, gedurende de maand Maart 1861. Gehuwd Johannes Vermaas en Kornelia Helena Giljam. Geboren Den 5den. Anna Pieternella, d. v. Pieler Lodewijk Ver dorst overlen Cornelia Schrijver, den 6den. Johanna d. v. Hubregt Mange en Adriana Moerland, den Iden. Johan, z. v. Benjamin den Boer en Catharina Margaretha Agatha van Rooij. Josiasz v. Janus Reijnhout en Maria Liefbroer. Jacoba Elisabeth Joanna, d. v. Johan nes Arnoldus Ross en Jacoba Wilhelmina Anemaet. den 8sten. Johannes Robertus. z v. Johannes Roberlus Dodmond en Maria Johanna van Ranst. Frederikz. v. Pieter Gelok en Catharina Maria Frank, den 11 den. Jacobus z. v. Jacobus de Jongh en Stoffelina Mange. Leonardos Johannesz. v. Johannes Capello en Katharina Verdood. den 12den. Elisabelh Mariad. v Jacobus van Liere en Pieternella Sara Merison. Prudentia Maria Theresia d v. Maltheus Hermanus de Witte en Maria Magdalena Kien. den 13den Elisabeth Johanna, d v. Pieter Andries Hochart en Johanna Maria Gueguierre. den 1 iden. Jacobus Lodewijk, z. v. Neeltje Koekkoek, den 17den Johannad. v. David Cappon en Katharina Verburg. den 1 Dden. Pieler Andries Joseph, z v. Johannes van Goethem en Anna Ca tharina de Booij Mariad v. Andries Schraver en Cornelia Adriana de Jongh den 21 slen Martina Jacoba, d. v. Leenderl van der Stel en Lena Adriana Wagenaar. den Hosten. Pieternella, d v. Leenderl Hollemans en Ca- lharina de Zeeuw. Dirlrje d v. Re j nier Beijerse en Lijdia van der Mark den 26sten. Willem, z. v Marinus Gerardus van den Ende en Adriana Bonze. Maria Jacomina, d v. Simon Gerrit Koen en Magrietha Remijn. den HI slen. Johanna Catharina, d v. Egidius Alexander van Deijck en Gerrilje Lenderink. Josias Johannes, z. v. Anthony Visser.en Willemina de Smit. den 30slen. Casper Pieter, z v. Marinas Kok en Pieternella Wilhelmina Reijerse. Johanna, d. v Johanna ran de Velde, den 3|slm.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1