COKSSCIIË COURAMT. iNo. 25. 48ite Jaargang. Donderdag 28 Maarl. KENNISGEVING. Iets over (le Drainering-, 1861. Üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,2C behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des namiddags. Op aan staan (len maandagtweede PAASCIIDAG zal de Goessche Courant NIET worden uitgegeven. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES voldoende aan het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 15 julij 1844, no. 1 (provinciaal blad no. 87.) Herinneren bij deze onder referte aan derzclver publica- lien van den 17 maart 1838 en 11 junij 1842 de inge zetenen dezer gemeente aan de bepalingen der wet van den 1 maart 1815, (staatsblad no 21), betrekkelijk de VIERING VAN DE ZON- EN FEESTDAGEN, hoofdzakelijk inhoudende «Dat op die dagen geene beroepsbezigheden mogen ver- «rigt wordenwelke de godsdienst zouden kunnen storen «en geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan «ingeval van noodzakelijkheid, met schriftelijke toestemming «der plaatselijke regering. «Dal, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koop. «waren hoegenaamd op de markten, straten of openbare «plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of verkocht en «dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet mogen uit- «stallen, noch met opene deuren verkoopen. «Dat gedurende den tijd voor de openbare godsdienst «bestemd de deuren der herbergen en andere plaatsen «alwaar drank verkocht wordt, binnen den besloten kring «der gebouwen liggende, zullen gesloten zijn en dat gedu- «rende dien tijd gcenerhande spelen mogen plaats hebben. «Dat geene openbare vermakelijkheden op die dagen zullen «gedoogd worden, blijvende het evenwel aan de plaatselijke «bestoren vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering toe te «slaan, mils niet dan na het volkomen eindigen van alle «godsdienst -oefeningen. «En dat de overtredingen tegen deze bepalingen, zullen «gestraft worden, met eene geldboete van niet hooger dan «ƒ25,—of ingeval van onvermogen, met eene gevangenis «van niet langer dan drie dagen, te verdubbelen ingeval avan herhaalde overtredingen, en daarboven verbeurd ver- «klaring der te koop gelegde of uitgestalde goederen cn het «sluiten voor eene maand van herbergen of andere publieke «plaatsen. Burgemeester en wethouders vertrouwen, dat deze herin nering voldoende zal zijn. om den dag des Heeren en de erkende feestdagen binnen deze gemeente bij voortduring op eene allèzins godsdienstige wijze te doen vierendoch hebben niet te min, den commissaris van policie gelast, om op de uitvoering der vorenstaande verordening te letten en te doen letten, tegen de overtreders proces-verhaal op te maken en in het algemeen zorg te dragen, dat alle hinder lijke bewegingen en gerucht vooral in de nabijheid der ge bouwen tot de openbare eeredienst bestemd, worden voorge komen en belet En opdat deze algemeen bekend worde, zal dezelve worden gepubliceerdgeaffigeerd en geïnsereerd in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den '27 maart 1861 Burgemeester en wethouders voornoemd Af. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Hel verslag, (lal de in de afdeelingen der eerste kamer gemaakte opmerkingen over het wels-ontvvorp op de reg- terlijke organisatie beval, moet uitvoerig zijn. Vele bezwaren zijn geopperd, zoodat de indiuk, dien het wets-ontwerp bij dal onderzoek heeft gemaakt, wat de meerderheid betreft, ongunstig is. Met belangstelling wordt liet verslag van liet hoogst ge- wigtig ontwerp van wet op de nationale militie te gemoet gezien. Naar hetgeen men dadelijk na afloop van liet onder zoek in de afdeelingen vernam, zijn door de leden vrij alge meen beaamd de hoofdbezwaren bij het vorig onderzoek reeds onder verwijzing naar de grondwet te berde gebragl. Ove rigens werd erkend dal liet ontwerp, wat de loting aangaat, veel boven het vorige vooruit heeft. Ook tegen de zeemilitie, zoo als ook nu de regering haar wil organiserenwaren vele bezwaren. Uc commissie van rapporteurs komt dezer dagen bijeen lol liet opmaken van liet voorloopig verslag. Zij bestaat tul de heerenvan der Lindenpresident, Kien. Ilelprat, Gevers DetjnoolTulein Nollhenius. Ter openbare Icroglzilting van het prov. goreglshof tc Middclbuig, had eergisteren de eeds-aflegging plaats van de heeren ror. Isiael Cohcn en jlir. mr. Lodewijk Frans van J'anhuijtrespcclivelijk benoemd tot substituut officier van justitie bij de arr. regtbanken te Middelburg en Goes. Den volgenden dag werd de lieer mr I. Cohenin eene plcgligc openbare zitting der arr. reglbank le Middelburg op gebruikelijke wijze geïnstalleerd. Tengevolge van den jongsten watersnood in den Boinme- lerwaard en in Maas en Waal en het rijk van Nijmegen zijn omgekomen 39 menschen 67 paarden 337 stuks rundvee235 varkens en 469 schapen en geitenzijn verdwenen 284 huizen en I korenmolen; vernield of ingestort 83 huizen; zwaar beschadigd 1711 huizen en I schuur; minder beschadigd 257 huizen. Tijdens de laatste opgave werden nog verpleegd 8768 personen en 136 huis gezinnen en werd nog in de voeding voorzien van 244 paarden, 1109 runderen en 2192 schapen en geiten. Men schrijft uit Zwolle van 22 dezer. Heden morgen is alhier eene arbeiderswoning ingestort, van welk geval wij alleen melding maken, om de wonderbare wijze, waarop twee menschenlevens daarbij behouden zijn gebleven. Toen het huisje inviel bevonden zich aldaar eene vrouw met een jong kind. Zeker zouden beide verpletterd zijn gewordenindien niet de mantel van den schoorsteen zoodanig over hen heen was gevallendat zij tegen het neerstortende puin grooten- decls beveiligd warenwaardoor de vrouw slechts eene iigte verwonding bekwam. Men leest in de Utr. Ct. het volgende: Sedert eenige dagen hebben zichniettegenstaande het slechte weder, onderscheidene wandelaars naar de fabriek van de Rijnspoorweg-maatschappijbij de coke-ovens gelegen begeven ter bezigtiging van een nieuwen reiswagoningerigt voor het gebruik van Z. M. den koning. Dit keurig en doel treffend rijtuig, dat zoo om de vinding als samenstelling allezins de aandacht verdient, is geheel op bovengenoemde fabriek vervaardigden in allen deele naar den eisch en met smaak voltooid. Het bestaat uit een gemakkelijk ingerigt en fraai versierden salon, een klein maar comfortable slaapvertrek, eene zitplaats voor eenige lakeijenvoor en achler een balkon en verdere gemakken; de vertrekken zijn allen door maho niehouten deuren aan elkander verbonden. Uitwendig is deze kolossale reiswagen schoon versTerd met de wapens der pro vinciën en het koninklijke wapen, dat boven de beide hoofd ingangen prijkt. Een bakenwachter aan den spoorweg, '/4 uur van Schiedam gestationeerdis door de beurstrein naar Amsterdam over reden en kort daarna bezweken. Vroeger arbeider aan het station te 's Ilagekwam hij eerst dienzelfden dag in zijne nieuwe functie en boette zijne onbekendheid en onbedreven heid met een piotselingen dood; hij Iaat eene weduwe en drie kinderen na. boren en heeft thans het spraakvermogen geheel, teruggekregen hij is echter nog eenigzins hardhoorend. De Palrie deelt uit Hong-Kong het volgende mede: Op de openbare straat was een schavot opgerigt waarop eene jeugdige vrouw zat, die rijk gekleed en met alle mogelijke sieraden getooid was, achter haar stond een galg. Nadat men haar eten had gegevenreikte men haar een kind toe, dat zij met een prachtigen gouden ketting omhing. Daarop bestrooide zij de talrijke menigte met bloemen en hield eene kleine toespraak. Toen een lid harer familie was aangekomen omhelsde zij hem teederlijk, beklom daarna een bankje, wierp zich een strop om den hals, wenkte de menigte toe en, nadat zij zich een rood zijden doek over het gelaat had geworpenschopte zij het bankje om en hing. De dood volgde echter niet spoedigwant men zag haar nog steeds mét de armen afscheidsgroeten aan de menigte brengen. De rede van dezen zelfmoord wasdat haar man was gestorven, zonder dat uit het huwelijk een kind was ge boren en de vrouw zich aan de schande wilde onttrekken van als kinderlooze weduwe te leven. ITALIË. Men zegt dat de drie zoons van koning Victor Erna- muel binnen kort, respectivelijk de titels zullen ontvangen van graaf van Milaan, graaf van Turijn en van Florence. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat, behalve Engeland, ook Portugal, Zweden en Zwitserland Victor Emanuel dadelijk als koning van Italië zullen erkennen. Er hebben onlusten te Palermo plaats gehad. Te Santa Margarela is het tusschen de partijen lot een bloedigen strijd gekomen. Ook le Messina hebben vijandelijke demonstratien plaat gehad. Men eischte de slooping van de citadel. In laatstgenoemde plaats wordt Garibaldi steeds door de be volking toegejuicht. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLAND. Volgens een dagblad van Bern, zou koning Frans II een kasteel in Zwitserland willen koopen, ten einde aldaar zijn verblijf te vestigen. In Duitschland heelt men dezer dagen verschillende proeven genomen, om de electrische verlichting door kwik zilver, in plaats van de tot hiertoe gebezigde houtskool, te verkrijgen Daarbij was hel licht bijna even zoo verblindend als dal der zon. Het maken eener pholographie door dit electriek licht vereischt slechts 12 tot 15 seconden. Uit Keulen wordt gemeld, dat aan den zoogenaamden togt naar Home, eene processie welke op Palmzondag aldaar wordt gehouden, 6750 personen hebben deelgenomen. In liet aantal der mannelijke en vrouwelijke deelnemers is bij die gelegenheid een zeer groot verschildat der cerslge- noemden bedroeg slechts 1500, dat der anderen 5250. ENGELAND. Men begint in Engeland de werking van het met Frankrijk gesloten handels-tractaat reeds le gevoelen. Eene engelsche firma heeft eene leverancie van 6000 ton ijzer a 123 fr. per ton bekomeneen fransch aannemer had 135 fr. per ton geeischt;en vóór liet tractaat in wer king kwam moest Frankrijk 200 fr. per ton betalen Dezer dagen heeft men bij gelegenheid van liet leggen der fundamenten voor eene kerk te Mullinger in Ierland ccn menschelijk geraamte gevondendat eene lengte van omstreeks 8 voeten had en waarschijnlijk verscheiden eeuwen in de school der aarde had gerust. FRANKRIJK. r Dal de genezing van doofstommen niet tot de on mogelijkheden behoort, bewijst het volgende. Dr. Baudelocque heeft aan de akademie van wetenschappen twee jongelieden voorgesteld, waarvan de een door een typhus in de Klim doofstom geworden en dit gedurende 4 jaar gebleven is In 1859 werd hij in het hfltcl des invalides opgenomen en is thans volkomen genezen. Do andere was doofstom gc- BELGIE. Men leest in eenen brief uit Brussel in de Amslerdamsche Courant: «Men zegt, dat er zekere vertrouwelijke documenten bestaan, waaruit ten duidelijkste blijkt, «welke groote ge varen België's onafhankelijkheid binnen kort kunnen dreigen." Deze stukken kunnen niet worden openbaar gemaakt, maar, zoo noodig zal de regering ze in geheim comité aan de vertegenwoordigers mededeelen." Dezer dagen zou zekere Clovis Babier le Dourtc- Fontainedeelnemen aan een wolvenjagl in liet nabij die gemeente gelegen bosch; hij had daartoe kogels gegoten, welke hij wilde beproeven. Hij plaatste daartoe een wit papier tegen den muur van het huis zijns vaders op een afstand van 100 ellen van daar. Bij het tweede schot, hoorde hij een gil. Hij liep op het geschreeuw toe, en men kan zich zijne smart voorstellen, toen hij ontwaardde, dat hij zijne moeder had getroffen. Na den linkerarm te hebben verbrijzeld is de kogel in de zijde doorgedrongen. Deze vrouw had zich bij de deur geplaatst, om zich van de behendigheid haars zoons te verzekeren, zonder dat zij schijnt beseft te hebben, da! juist het schot in hare rigting was. Uiltreksel uit eenen brief (Slot 13. Welke bezwaren en nadeelen heeft het draineren opgeleverd en zoo gij daarin hebt kunnen voorzien, op welke wijze is dit gelukt I Met bezwaren of groote nadeelen heb ik hier niet tc kampen gehaddoordien meest al mjjne landen rondom van goede trekslooten zijn voorzien waarin nu al mijne buizen uitwateren Mijne binnen- of zoogenaamde kavel- slooten zijn nu vervangen door hoofdbuizen, waar de kleine buizen in uitmonden; dientengevolge heb ik al de kavcl- sloolcn in goed bouwland veranderd. 1 4 Krijgt gij vele navolgers t enz Zoo hier en daar in mijnen omtrek Ik antwoordde een vrager onlangs; dat deuitkomsien vleijend waren; dat het eene geldbelegging wasdat met grove interest terug komt dat men als het goed gedaan is, na verloop van een jaar zijne landen niet meer kent na den winter en na zware regens, dat het onkruid verminderd en dat de oogsten verbeteren. liet is jammer, dat niet alle landbouwers er eens mede beginnen; want ik ben er zeker van, dal, zoo zij er een maal mede aan den gang zijn, zij er niet zullen uitscheiden voor dat al hun land gedraineerd is Tegenwoordig wordt er wat den landbouw betreft veel goeds en nuttigs uit gevonden cn in praktijk gebraglmaar niets geloof ik dat zooveel winst zal geven en zooveel duurzaam goed doen als het draineren als men het maar op eene goede en doel matige wijze doet. Mijne gedraineerde landen liggen in de gemeente Hengstdijk li bunders en in de gemeente Ossenistc 15 bunders. Ik ben nog bij voortduring bezig met draineren

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1