48s,e Jaargang. Maandag 25 Maarl. 1861. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j avond, uitgezonderd op feestdagen- De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1.90. De inzen PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze Ier kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1 860 (loopende van 1 roei 1.860 tot ultimo april 1861), aangevraagd gedurende het derde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 8 april e. k. uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. .Wordende de belanghebbenden vermaand, om die af haling in persoon te verrigten en zich den bepaalden lijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven vermitsvolgens art. 2 van zijner Majestcits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tégen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 9 april en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 maart 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. G. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aan gaan mag Dat de lijsten bedoeld bij de wet van den 4 julij 1850, staatsblad no. 37) aanwijzende de personen, die tót het kiezen van LEDEN van de TWEEDE KAMEB der STATEN GENERAAL PROVINCIALE STATEN en van den GE MEENTE-RAAI) bevoegd zijn, opgemaakt naar aanleiding van de door den ontvanger der directe belastingen inge- zondene en door hem gewaarmerkte opgaveop heden volgens ait. 31 der wet, bepaaldelijk vasgesteld en gesloten zijnde, dadelijk ter gewoner plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dal dezelve andermaal op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze binnen de gemeente worden aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes den 23 maart 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bij deze bekend Dat de plaatselijke scliool-commissie ter voldoening aan het bepaalde bij art 6 der verordening regelende het on derwijs in deze gemeentevastgesteld door den gemeen teraad den 12 december 1859 lot het aannemen en toelaten van LEERLINGEN op de scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs zijnde de nederduitsche en fransche scholen voor jongens en meisjes, zitting houden zal ten raadhuize, op de voorzaal, woensdag den 3 april eertskomendedes namiddags ten 1 ure. En noodigen een ieder uit om van die gelegenheid ge bruik te maken tot hel opgeven van de kinderen die men na de vacanlie verlangt op een der bedoelde scholen te zenden aangezien dit zonder de toelating der schoolcom missie, niet vermag Ie geschieden. Door afkondiging, aanplakking en opneming in de Goessche Courant, zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes den 25 maart 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd Al. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Batavia 16 februarij. Op Java heerschl volkomen rust. Het laatste nieuws uil Banjermassing is van bevredigenden aard. Naar vernomen wordt, is het verslag van de eerste kamer der stalen generaalover het wets-onlwerp nopens de regterlijke inrigling reeds opgemaakt en aan de regering medegedeelddie zich thans met de beantwoording van ding van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des nai dit verslag hetwelk zeer uitvoerig zijn moet, bezig houdt. Zoodra haar antwoord zal zijn ingekomenverwacht men ook na Paschen de bijeenroeping der eerste kamer, om over dal ontwerp te beraadslagen en eene beslissing te nemen. De tweede kamer der stalen-generaal is legen dingsdag den 16 apiil a. s. bijeengeroepen, tot-hervatting barer werkzaamheden. Volgens hel Dagblad van Zuid-Holland heeft de heer mr. J. B. Hengst, oud-lid der tweede kamer van de staten- gencraalde kandidatuur voor het district Roermond aan genomen. Het. Algem Handelsblad zegt, dat de heer Ch. Cornells kantonrcgter te Weert, zich mede kandidaat voor hetzelfde district heelt gesteld. Z M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J W. van Kerkwijk, apotheker alhier, als lid der Provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toe- voorzigt in Zeeland. Op de besteding van de nieuw te bouwen school te Wol- faartsdijk den 22 dezer, hebben zich zeven inschrijvers aan gemeld en is het werk aan den minsten inschrijver, zijnde de heer J. Thorenaar aldaar, voor f 6,600 gegund. Heden is een begin gemaakt met het afbreken der oude kerk enz. en van het oude gebouw der hofstede «Mon plaisirs, alwaar de nieuw te bouwen schooFzal ge plaatst worden. Naar wij vernemen zijn in enkele gemeenten van Zuid- Beveland, ter aanvulling van het contingent der dienstplig- tigen voor de loling der nationale militie 1861 eenige nummers van vorige ligtingen moeten opgeroepen worden men noemt zelfs een van de ligting van 1857. Sedert eerngen tijd is er in de stempeling der brieven, althans op de grootste postkantoreneene reeds vroeger gewenschte verbetering te bespeuren, welke daarin bestaat, dat thans nevens den datum ook de uren vermeld worden. Uit Vlissingen schrijft men te vernemendat de algc- meene kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente aldaar zich mede heeft gewend tot de tweede kamer der stalen- generaal, met het verzoek om de belangen der jeugdige dienstboden vvel in overweging te willen nemen. De kerkeraad verlangt tot bevordering daarvan, voor het houden van dienstboden beneden de 22 jaren, vermindering of algeheele vrijstelling van belasting. Jl. vrijdag heeft de arrondissements-regtbank te Middelburg, uitspraak gedaan in eene de vorige week behandelde zaak tegen den hoofd-agent van policie A. A. Botzenbeklaagd van op den 14 december 1860, tijdens hij in de uitoefe ning van zijne dienst waseen jongen bij den arm vast houdende en naar het stadhuis geleidende, dezen, die geen de minste tegenweer deed, zonder noodzaak moedwillig met de hand eenige klappen en duwen te hebben gegeven, zonder dal hierdoor echter voor den mishandelde eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. De reglbank heeft den beklaagde schuldig verklaard aan het hem bij dagvaard te laste gelegde feit, gepleegd onder verzachtende omstandigheden als hoedanig o. a. is aange merkt, dat de jongen, die hij wegens bedelarij wilde arres teren hem trachtte te ontvlugten. Hij is derhalve ver oordeeld lot eene geldboete van 25 en de kosten. Dezer dagen is bij Ammerstol een zalm gevangen, wegende 25 '/2 ned. pd.welke verkocht werd voor ruim 62, B UITEN LAND SCHE BERIGTEN. UU1TSCI1LAND. Volgens beriglente W'eenen ontvangen van den gezant te Romezou de paus zich gereed houden om binnen kort die stad te verlaten. Door de burgcr-socieleil te Schelm is besloten, dat hare leden voor elk glas bierdat zij in hel socieleils-locaal drink.n1 pfenning extra zullen storten, als bijdrage voor eene pruissische vloot. Door eene verceniging te Maagdenburg was reeds vroeger een dergelijk besluit genomen. ENGELAND. Rij het delven van hel tijdelijk graf voor wylen de hertogin van Kent in de koninklijke kapel van St. George, heeft men eene opening moeten maken in het grafgewelf, COURANT. /tv. \i V- V ü^i— Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,2C behalve het zegelregt. dat de lijkkisten van Hendrik VIII en van eene zijner echt- genooten,- lady Jane Seymour, van Karei I en van een kind van koningin Anna bevat. De lijkkistenzelfs het rood fluweel waarop de kroonen zijn geplaatst, verkeerden nog in vrij goeden staatzelfs was het gat in de kist van Karei I, naar men zegt, door eene piek van eene der soldaten van Cromwell daarin gemaakt, nog duidelijk te onderscheiden. De telegraafdienst breidt zich verbazend in het groole Londen uit. De voorname boekdrukkerij en boekhandel van Smith Elder Comp. heeft thans een tweeden winkel in Pall Mall (Westend). De firma verbindt dezen met haren winkel in de city door een elcctrieken draad, waardoor de gemeenschap onderhouden wordt, terwijl beide winkels op dezelfde wijze zich met de drukkerij in Old Bailey verstaan. FRANKRIJK. De Porte heeft met het oog op den opstand in de Herzegowina en andere onrustbarende verschijnsels 50,000 redifs onder de wapenen geroepen. Volgens berigten uit Beyruth van den 10 verlaten de christenen Damascus nog steeds in groolen getale. De sommenbijeengezameld door vele aanzienlijke parijsche dames om e n bewijs harer sympathie aan de gemalin van Frans II te zenden, zijn boven alle verwachting. Het goudenprachtig bewerkt kistjedat daartoe moet dienen, zal met de verkregen bankbiljetten kunnen gevuld worden. Eene dame zou alleen vijfendertig duizend francs hebben ingezameld Dit jaar is wel een jaar van giften. Er heeft zich in de vorige week in het arrondisse ment Issoire (depart. Puy-de-Döme) een curieus feit voor gedaan. Bij de oproeping der loteiingen bleek namelijk, dat er op de lijst der jongelieden ook een meisje stond inge schreven. Bij nader onderzoek kwam men al spoedig tot de ontdekking, dat zij bij de geboorte onder den naam van Marie was aangegeven, en daar dit in Frankrijk zoowel een jongens- als meisjesnaam ishad de ambtenaar van den burgerlijken stand haar bij vergissing als zoon ingeschreven, zonder dat iemand daarop acht had geslagen. Intusschen stond mademoiselle Marie nu eenmaal als loteling te boek en werd ook als zoodanig opgeroepen. De jonge jufvrouw vond dat wat al te excentriek en besloot eenvoudig te huis te blijven; maar hare moeder, die bedacht was dat er dan misschien onaangenaamheden uit konden voortvloeijen, begaf zich in hare plaats naar den raad van recrutering. Gelijk men kan denkenbragt hare tegenwoordigheid aldaar te midden der loteiingen eene algerneene verbazing te weeg terwijl alle aanwezigen, toen de zaak bekend werd, uiterst nieuwsgierig waren hoe dit geval zou afloopen. De presi dent zelf was er inderdaad mede verlegen. Naar zijn oor deel had hij geene vrijheid om mademoiselle Marie zoo maar van de lijst te laten schappen. Die lijst, zeidc hij was eenmaal opgemaakt en daaraan moest voldaan worden hij had geen lust om zich met alle formaliteiten op te houden, die noodwendig moesten voorafgaan, om de in dit geval vereischte verandering eerst op het register van den burgerlijken stand en op de lijst der conscrits te bewerk stellen. Om die reden gaf hij aan de moeder in bedenking, de zaak eenvoudig te laten zoo als die was en derhalve voor hare dochter te loten. Trok zij een hoog nommer dan was zij in alle gevalle er in eens af. De moeder zag daar eerst erg tegen op, maar na een oogenblik bedenkens stapte zij kordaat op de bus toe, trok een nommer, en wel een zoo hoog noinmer, dat mademoiselle Marie er op kan rekenen, binnen kort eei.e aanschrijving te ontvangen dat zij van de millilie is vrijgesteld. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat de mama bij haar afscheid de eereener daverende toejuiching genoot. Oen 18 zou voor hel hof van assises te Aixbe handeld worden de zaak van pater Archunge, prior van het Capucijncr-klooster te Marseille die zich heeli schuldig gemaakt aan aantasting der zedendoor het aanranden van eene 45jarige dame op den spoortrein, doch daar de be klaagde zich uil de voelen gemaakt en verzocht heeft de zaak tot eene volgende zitting uil te stellenals wanneer hij stellig aanwezig zou zijn, is aan dit verzoek voldaan, liet verdient opmerking dat deze pater zich in 1848 een grooten naam heeft weten te verwervendoor tegen de onzedelijkheid der eeuw te prediken. ITALIË. In de zitting van den senaat te Turijn van 23 dezer Derft de heer Sforza het gouvernement formeel verzocht, de noodige stappen te doen om van de fransche regering de terugroeping harer troepen uit Home te verkrijgen. Volgens een schrijven uit Napels zou koning Victor

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1