48ste Jaargang. 1801. 1 V. 23. mmcm COURANT, iJe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 l O O T%/ï I I Gew°ne advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen- j JLf OII Cl 0 Ï'CI fli 1 Y.M.cl'Cl'ï*!/# i Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,2C De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEBENBfêAHXKG. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat -tethet kohier van het PATENTREGT voor deze ge meente, óver het 3de kwartaal van het dienstjaar 1860/1861, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadheze van Goes, den 20 maart 1861. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Naar wij vernemenzal de tweede kamer zeer kort na Paschen worden bijeengeroepen. Uit Zwolle wordt aan de Amst. Ct. geschreven, dat aldaar tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der stalen-generaal is gesteld mr. J. P. J. A. graal van Zuylen van NyeveltonlaDgs afgetreden minister van bui- lenlandsche zaken. Benoemd tot plaatsvervangend kantonregler te Hulst mr. W. F. van Deinse advocaat aldaar. Men schrijft uit 's Hage 18 maartEen krans van frissche laauwer bladeren lag gisteren den 13den verjaardag van het overlijden van Z. M. Willem. II, op nieuw op het voet stuk des standbeelds op het Buitenhof. De tentoonstelling der voorwerpen bestemd voor de groole Watersnood-Loterij te 's Hagethans in de lokalen van het Museum Boymans gehouden wordende, is nog met ocnige liaaije voorwerpen verrijkt, waaronder uitmunten een paar prachtige marmeren vazen, een uitmuntende kanten sluijer, een schoon vuurscherm, enz. Deze uitgezochte col lectie voorwerpen zal voor het publiek toegankelijk blijven tot den 27 dezer en niet tot den 20, zooals vroeger abusivelijk is opgegeven. Het aantal loten voor de groote weldadigheids-loterij is thans gebragi op twee honderd vijftig duizend, alzoo tien maal meer dan het oorspronkelijk aangevraagde en inge willigde getal. De soirée musicale et déclamatoire op dingsdag avond was slecht bezocht. Waren ook aanwezigen hoogstens met de uitvoering der op het programma vermelde nummers ingejaoraenmet regt wordt betreurd dat voornamelijk voor deze soirée's zoo weinig belangstelling wordt geloond, 'tgren niet leiden ka:; ter aanmoediging van den ijver die door de hoeren leden van Vondel zoowel als door de Zangver- eeniging daarvoor steeds wordt aan den dag gelegd. Moge de uitslag ter opwekking van zoo velen strekken die anders gewoonlijk trouw en met lust de vereenigingen dier heide gezelschappen bezoeken. Onder gedurige buijen van regen en hagel hoorden wij ook heden namiddag weder herhaaldelijk hel rommelen van den donder,slechts eene flaaüwe lichlstaal is waarge nomen die wij vernemen dal van geen verontrustend gevolg in deze omstreken is geweest. Jl. zalurdag is te Ossendrechl aanbesteed, de bedijking van schorren, gelegen vóór den llmkelenoord- en Priuskarel- polderonder de gemeente Woensdrcchlwelk werk is aangenomen door de hoeren J. V Quakkelaar te Vlissingen G van de Vrede te Neuzen en A Binders te Brcskcris voor dc som van 108,60'J. Dezer dagen heeft zich ook, geheel uil eigen beweging, eene commissie van dames te Hulst, aan de elders beslaande hoofdcommissie aangesloten en is door dezelve aan de hu'zcn der ingezetenen eene verzameling van vrijwillige bij dragen gedaap, welke, dank zij haar edel pogen wel aan de verwachting heeft beantwoordten einde alzoo het op gevatte plan te ondersteunen tot het brengen van een al gemeen hulde-bcwijs of gedenkstuk voor Z M. den koning wegens du door hoogsldenzelven zoo hulpvaardig betoonde on dersteuning cn deelneming bij den jongstcn watersnood. Het is thans opgemaakt, dat te Leeuwen 68 woningen geheel zijn vernield, en 103 zwaar beschadigdte Wamel 42 verwoest en 35 zwaar beschadigdte Dreumnl 40 vernield en 61 zwaar beschadigd. Te Wamel en Leeuwen wordt de schade op 270,000" begroot. Door den genieente-raad te Vlissingen is eene gewijzigde plaatselijke verordening op het gemaal aangenomen; tol waarborg voor de gemeente-flnantien zullen er weder bussen op de molens worden ingevoerd. Te Breskens heeft dezer dagen een betreurenswaardig ongeluk plaats gehad. Een soldaat van de daar in garnizoen liggende compagnie van het 2e regemenl infanterie, lerug- keerende van eene begrafenis, bij welke gelegenheid door een peloton gevuurd was, maakte in de kazerne zijn geweer schoon, hetwelk alstoen bleek niet te zijn afgegaan en plot seling ontbranddewaardoor een ander in zijne nabijheid doodelijk getroffen werd. Aan moedwil schijnt men hier niet te mogen denken echter is de daderdie het geweer hanteerde (zijnde een getrouwd plaatsvervangerdie radeloos schijnt)naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Middelburg, overgebragt. De overledene moet zijn een milicien van Zaamslag, welke eerstdaags met onbepaald verlof zoude huiswaarts keeren. Te Axel is naar men verneemt een gebouw aangekocht, tot het stichten van eene roomsch-katholijke kerk. Jl. donderdag zijn van een schooner op de reede van Vlissingen 6 matrozen met eene boot gedeserteerd. Dezelve waren te Antwerpen aangenomen. In de nabijheid van Neuzen hebben zij de sloep op het drooge gezet en dc terugreis over land vervolgd. De voordeden der machinale houtbewerking, als het zagen, schaven, gleuven van planken enz., het trekken van goten, kozijnen, roeden enz., alles door werktuigen, waartoe men in de Vereenigde Staten door den hoogen prijs van den handenarbeid van zelf is gekomen, trekken ook in Engeland zeer de aandacht. Onlangs is de proefneming gedaan van een amorikaansche booten-machine Ten overslaan van den hertog van Somersetlc lord der admiraliteit, en eenige marine-officieren, heeft de machine in 10 uren eene sloep geleverd van 36 voel lang welke op de gewone manier minstens 3 dagen lijd zou vereischt hebben BUITENLABDSCIÏE BERIGTEN. RUSLAND. Met het oog op de plaats gehad hebbende gebeur tenissen, alsmede om een bewijs van eensgezindheid te geven, heeft de handelstand besloten in handelsaangelegenheden de israêlielcn met de christenen gelijk te stellen DUITSCHLAND. Op last van de militaire administratie wordt thans te Munchenhij wijze van proefnemingvoor de soldaten brood uit erwten meel gebakken Van grnoter gewigt is wel liet te Neurenberg door een zekeren II Leusch uitgevonden middel om vlccsch en andere levensmiddelen langen lijd zoo volkomen vcrsch te houden, dat het zelfs geen vreemden smaak aanneemt. Voor zeevarenden kan deze van groot nut worden. liet plan bestaat om do noodige opmelingen te doen lot hot aanleggen van een kanaal ter verbinding van den Rijri met de Wezer door het ituhrdal, hetwelk waarschijnlijk zal worden uitgestrekt tot de Elve. Hel zal door eene particuliere maatschappij worden gegraven en niet van staats wege. Van groot belang mag hut lot stand brengen dezer onderneming worden geacht voor de uitbreiding van den handel'itircl Nederland. Keurhessen bevindt zich in de nabijheid van het dorp Deus een ineir, waarvan lie water vroeger soms eene bloedroode kleur aannam een verschijnseldat tol dusver onverklaarbaar is gebleven. Nu heelt zich dit verschijnsel voor hel eerst weder sedert 181 I vertoond en het bijgeloof des volks wil hieiin liet voorleeken zien van een ophanden zijuderi bloedigen oorlog. - Uit Hannover wordt een vrij zonderling feit medege deeld. De ainerikaansche consul heeft aldaar reeds zes maanden in de hoofdstad doorgebragtzonder dat hij, in weerwil Men verzekert zijner vrienden zou van zijn herhaalden aandranger in kon slagen eene audi ëntie ten hove te verkrijgen. Hij maakte bet den minister van buitenlandsche zaken daarover vrij lastig, en deze had telkens maar genoeg te doen om de eene of andere reden uit te denken ten einde den amerikaandie zich daardoor niet liet afschrikkentevreden te stellen. Op het laatst begon dit den consul evenwel te vervelenen hij bragt den minister eindelijk zoo in de knel, dat deze er wel toe moest be sluiten, om hem de ware oorzaak van het bevreemdend verschijnsel openhartig mede te deelen. En die oorzaak lag nugelijk hij zeideeenvoudig daarindat de koning van geen amerikanenen nog veel minder van democraten hield. De consul wist nu waaraan hij zich te houden had en verliet de hoofdsiad. FRANKRIJK. Het Journal de Landes meldt, dat in Frankrijk thans zeer veel stroo opgekocht wordt, uithoofde men zulks nu, in plaats van voddenaanwendt tot de fabricatie van papier, waarbij ook stengels van koolzaad gebezigd worden. In de papierfabrijk van Esonne heeft men de proef genomen om uit 90 partijen stengels van koolzaad en 10 partijen snijlingen, zonder vodden, zeer wit en best papier te ver vaardigen. ITALIË. dat Garibaldi onlangs aan eenige hebbenDe tegenwoordige staat van zaken kan niet langer zoo blijven. Wij zullen Frankrijk wel noodzaken zich duidelijk te verklaren. Er zal eene manifestatie te Rome plaats hebben en dan zullen wij zien, of de fransche troepen op de ilalianen zullen durven te schietenzoodoende zou men kunnen te welen komen waar aan men zich heeft te houden." De regering heeft bij den senaat te Turijn een wets ontwerp ingediend, strekkende om de openbare acte van den nieuwen titel des konings volgenderwijze te doen aan vangen Victor Emanuël II, koning van Italië, bij der gratie Gods cn den wil des volks Op de indiening van dit ontwerp volgde een algemeen applaudissement. De senaat heeft het ontwerp urgent verklaard. BELG1E. In eene der katholieke kerken te Brussel is eene bijzondere zeldzaamheid voorgevallen. Twee tweelingsparen, twee broeders en twee zusters, waarvan het eene paar juist een jaar ouder was dan het andere en alle vier tot het zelfde gezin bchoorende, deden cr hunne eerste communie. Niet minder merkwaardig is daarbij, dat de twee broeders, even als de twee zusteis zoo sprekend elkander gelijken, dal het schier onmogelijk is, hen van elkander te onderscheiden. In Belgie heeft men de proef genomen om de varen kruiden voor de keuken te benuttigen en bevonden dat deze, wanneer men zo nog zeer jong, voor dat de bladeren zich geheel ont-vikkeld hebben, kookt, naar aspersie smaken. Zeer jonge brandnetelen worden reeds lang in plaats van spenasie gebruikt. Men leest in den Eccloonaer: «Naar wij uit eene goede bron vernemen, heeft dhr. Isidoor Dechamps, van Gent, dc concessie aangevraagd tot den aanleg cencr spoor baan van Wondulgcni aldaar in aanraking met den ijzeren weg van Eccluo op Gent over Evergem Wippclgem Cluizen en Erlvelde, naar Selzaeteen verder van daar naar Sas-van-Genl en Neuzen. laatste "fcsexfistexi. Parijs, 20 maart. De Moniteur meldt, dat de conventie is onderteekend, waarbij de duur der bezetting van Syrië door de fransche troepen drie maanden is verlengd. Weenen, 20 maait De bnigleii uit Bosnië zijn zeer verontrustend. Geheel Herzogewimi is in opstand en wordt door de irioniouegrijnen ondersteund Allerwege wordt ge streden. Vele turksche grensdorpen zijn in den asdt gelegd. Broodprijzen en Sterfte. Hoe treurig het gesteld is met het dagelijksch brood onder de bevolking in 'l algemeenleert zoo regt aanschou welijk eene kleine brochureonlangs in Brussel verschenen. Behandeld zij we] is waar, uitsluitend belgische aangele genheden zoo boezemen toch de hier medegedeelde resul taten een groot belang in, daar Belgie in menigopzigt tol

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1