«set Y'. 21. 48ste Jaargang. Donderdag 14 Maart. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen- De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inze BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Batavia 2 februarij- Op Java is het rustig De gou verneur-generaal is van zijne reis naar de Molukkus terug gekeerd. Geen nieuws van eenig belang. Batav. Handels-Vereen. Z. M. heeft benoemd totinspecteur van hel wapen der cavallerie Z. K H. de prins van Oranjeluitenant-generaal bij het leger. Tot minister van staat mr- J S. Lotsyafgetreden minister van marine. Nieuw Ministerie. Het heeft Z. M. den Koning behaagd te beschikken op de verschillende adressen der ministersdie hun ontslag aan Z M. hebben aangeboden. Z. M. heeft eervol ontslagen: 1 L. N. baron van der Goes van Dirksland, als minister van buiteulandsche zaken 2". J. Bosscha, als minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz.; 3°. Mr. J. A. Mulsaers als minister voor de zaken der r. k. eeredienst; 4». Mr. J S. Lolsyals minister van marine; 5°. denzelfden als tijdelijk minister van financienen 0°. Jhr. J. P Cornets de G/ool van Kraaijenburgals minister van koloniën. Daarentegen zijn niet aangenomen de verzoeken tot be koming van ontslag, ingediend door de heeren: Mr, M H Godefroi, minister van justitie; 40. S. baron van Heemstra, minister vtfn binnenland- sche zaken 3», Generaal-majoor Jhr. E. A 0. de Casembroot, minister van oorlog En zijn, ter vervanging van de zes eerstgemelden benoemd: 1°. Mr J. P. P. baron van Zuylen van Nyevell, tot mi nister van buitenlandsche zaken 2U. Mr. J A. Jolles, lot minister voor de zaken der her vormde eeredienst enz 3'>. Mr. Af. P. H Sirens, tot minister voor de zaken der r. k. eeredienst; 4°. Jhr. VV. C. ridder Uuijssen van Kallendijkekapi tein-luitenant ter zeetot minister van marine 5". Jhr. mr. J. G. H van Tets van Coudriaantot mi nister van financiën en 6° Mr J. Loudon, lot minister van koloniën. Reeds hébben de zes nieuwe ministers de gevorderde eeden in handen des komngs afgelegd. -Derhalve is het- ministerie thans .zamengestcld als volgt: Buitenlandsche zaken, mr. J. P. P baron van Zuylen van Nyeveltoud-minister van dal departementin 1853 afgetreden, laatstelijk lid van de tweede kamer der staten generaal. 2°. Justitie mr. A/ II. Gode/roilaatstelijk minister van justitie. 3°. BinnenLndsche zakenmr. S. baron van Heemstra laatstelijk met dezelfde portefeuille belast. 4°. Hervormde eeredienst, mr. J. A. Jolles, laatstelijk ad vocaat-genei aal hij het provinciaal geregtshof in Noord- Holland 5». Roomsch kalholijke eeredienstmr. A/ P. H. Sirens vroeger minister van justitie en ook van eerstgenoemd departement-laatstelijk lid van tie tweede kamer der slaten-genéraal 6°. Marine, jhr. W. J. C ridder Huijssen van Kallendijke. kap.-luit. ter zee; 1°. Financien, jhr. mr. J. G. II. van Tets van Coudriaan, vroeger minister van hinnenlandsche zaken 8°. Oorlog, jhr. E. A. O de Casembroot, laatstelijk mi nister van dat depaitenienten 9°. Koloniën, mr;"J. Loudon, laatstelijk waarnemend secre taris-generaal bij dat departement. Eergisteren bij bulletin medegedeeld. Tengevolge dezer zamcnstelling zullen verkiezingen van leden voor de tweede kamer moeten plaats hebben in hel hoofd-kicsdistrict Zwolle voor den heer van Zuylen van Nyeveld cn te Roermondter vervanging van dhr. Sirens, waarvoor dag is bepaald op dingsdag 9 apiil e. k. Men leest in de N. R. ClOmtrent den heer Loudon, die als minister van koloniën wordt genoemd is eene in teressante reglskwcstie opgeworpen, namelijk, of hij nederlander is of niet. Zijn vader, dit is bekend was engelsman die na hel engelsche tussrhenbesluur, op Java is blijven wonen en zicli slechts eenigen tijd, hoe lang weet ik niet, in Nederland heeft opgehouden. Volgens de wet van 28 jnnij van advertentiën raoeo geschieden vóór drie uren des 1850 is de lieer Loudon dus geen nederlander, tenzij hij geboren is nadat zijn vader binnen hel rijk in Europa was gevestigd, dat is, nadat bij daar drie jaren had gewoond of aan het bestuur zijner woonplaats het voornemen tot vestiging had verklaard na een verblijf van 18 maanden ls hij geboren gedurende bet verblijf van zijn vader in de kolonie, dan is hij engelsman en kan volgens de grondwet geen minister zijn, jakon zelfs do betrekking van secretaris generaal niet vervullen, welke hem tot nu toe opgedragen was. Het is dus wel der moeite waard g zekerheid te ver krijgen omtrent de plaats en den tijd van geboorte van den heer Loudon, want het zou niet onaardig zijn een engelsman te zien plaats nemen als minister naast den heer Gode/roi, die beweerd heeft dat een engelsman bij ons zelfs niet gena turaliseerd kan wordenomdat Engeland hem nimmer ais zijn staatsburger loslaat. De grondwet van 1815 bepaaldewel.dat tot ministers benoemd kunnen worden nederlandsche ingezetenen, geboren binnen hel rijk of deszeifs buitenlandsche bezittingen uit ouders aldaar gevestigd; maar in het staatsregt erkent men geene verkregen regten. De politieke regten worden behecrscht door de wetten van het oogenblikwaarop men ze wil uitoefenen. Met een paar woorden spraken wij in ons vorig nummer van branddie in den toren te Kloetinge was ontdekt. Het schijnt, dat de bliksem dien dag omstreeks 5 ure hier waargenomen, in den toren is geslagen en langs het kruis en den bal zich een uitweg door den schoorsteen in do consistorie heeft gebaand. Slechts even is eenige vlam be speurd en het gevaar was spoedig gekeerddewijl de spuit van Kloetinge onmiddelijk aan den gang was, en liet piket der goessche brandweer korte oogenblikken nadien met zijne bluschmiddeien ter plaatse aanwezig was. De meeste lof wordt dan ook aan onze brandweer gebragt voor harén ijver in het werkdadig deelnemen en spoedig afwenden van een gevreesd onheil. Het bevestigd zich dat de landbouwer Remtjnse, een reeds bejaard irian, zoo het schijnt Ook ter hulp toegesneld, van schrik door eene beroerte is overval len, waaraan het onmiddelijk is gestorven. Tegen 1 mei a. s. zijn de navolgende verplaatsingen vastgesteld in het personeel der opzigters van den water staat in dit gewest: de heeren J. Schraver van Hoofdplaat naar St. Maartensdijk; J. Kauwenberg van Colijnsplaat naar de provincie GelderlandP. J. Neijt uit Gelderland naar Colijnsplaat; Tb. Hei/blom van Kruiningcn naar Coes II. Wakkie van Tholen naar Kruiningen en P. K. de Graaff van Goes naar Tholen. Men schrijft ons uit Fort Bath van den 13 Maart 1861. Eenige onder-officieren en manschappen van het detache- j ment van hel 4de regement infanterie, gaven gisteren eene tweede tooneelvoorslelling ten voordeele van de noodlijdenden door den water nood. Dit edele doel en de opvoering verwierven ten volle de goedkeuring van het uitgelezene publiek. De verschillende acteurs, waarvan sommigen voor vrouw speelden, verd enen den moesten lof en hebben dan pok ge toond de karakters hunner rollen ten volle te begrijpen. De goedkeuring van het publiek bleek uit de daverende toejuichingen gedurende de uitvoering en ten slotte door de terugroeping van het geheele personeel. Men verneemt dat de twee opvoeringen, na altrek der onvermijdelijke onkostennog ruim 30 hebben opgebragt. De voorstellingen bestonden den 19' februarij uitde Lo- tebng, blijspel met zang in een bedrijf, door VF. Greeven; Het Landgoed aan den grooten weg.; blijspel met zang in een bedrijf, door A. von Kolzebue. Op dingsdag den 12 maart; liet kamertje van een waschmeisje; blijspel met zang in een bedrijf, door G. Alex van Bui] De gevaarlijke buurman blijspel ineen bedrijf, von Kolzebue)-, De medeminnaar van zich zeivenblijspel met zang in een bedrijf. Men verzekert dat de commissie voor dc staatsspoorwegen de rigtingen der wegen lusschén Arnhem en Zutphen, Maas tricht en Roermond, Rozcndaal cn Bergen-op-ZoomBreda cn Tilburg en Brpda en dc Moerdijk heeft opgenomen cn de plaats waar bet station te Zwolle gevestigd zoude worden. Zij heeft, zoo deelt men vertier mede, reeds gedurende hare reis de betrekkelijke voorstellen aan den minister van hin nenlandsche zaken gedaan, en de minister heeft, na gedepu teerde stalen gehoord te hebben, de rigting lussclien Arnhem en Zutphen reeds vastgesteld De schaarschheid van het onderwijzend personeel voor de lagere scholenblijkt uit de jongste bijdragen Daarin HURKT, Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f behalve het zegelregt. komen niet minder dan 100 aanvragen voor van hulponder wijzers ruim 7 O vacante posten van hoofdonderwijzer en eenige van hoofdonderwijzeres voor. Tot het vergelijkend examen had op 8 plaatsen slechts één sollicitant zich aangeboden. Zeker landbouwer onder 's Boschvader en voogd over zijn minderjarig kindis onlangs éven als de toeziende voogd, door de regtbank nit zijne voogdij ontzet, omdat zij vaste goederen in onverdeelden eigendom door den vader en zijn minderjarig kind bezeten, zonder de vereischte raag- tiging, hypothecair verbonden hadden. Men schrijft uit Lokeren: «Het is ongeloofelijkhoe de gedachteom Neuzen met den belgischen spoorweg te verbindengewaardeerd wordt en zich onder het volk ver spreidt. De nuttigheid van dezen weg wordt zoodanig ge voeld onaangeinerkt de vraag in concessie der hrn- Perre en de Bechter, bestaande in het verlengen van den spoor weg van Dender en Waes tot Neuzener al weder in den loop des vorigen jaars eene dergelijke vraag is nedergelegd strekkende om eenen spoorweg te maken van Neuzen langs St. Nikolaas naar Mechelenen dat men thans nog eene vraag aanbiedt van Neuzen naar Evergem, waar de weg zich zou verbinden met dien in uitvoering van Gent naar Eecloo." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Warschau wordt gemeld dat aldaar op het kerkhof van Provonzki een gedenkleeken voor de slagtoffere der jongste gebeurtenissen zal worden opgerigt en wel met goedkeuring van het bewindhetwelk ook in het houden van eene collecte ten behoeve der gekwesten en der familien van de omgekomenen bewilligd heeft. ENGELAND. Als een voorbeeld van de ontzettende sommen welke in Amerika aan advertentie-kosten worden besleedleest men in de New-York Tribune het volgende: «De heer H. C. Spalding heeft ons gemagtigd om eene advertentie van eene pagina groot, betreffende de door hem bereide lijm, in elk nummer der dagelijks, halfwekelijks en wekelijks verschijnende uitgaaf van ons blad gedurende een jaar te .plaatsen en ons daarvoor de som van 32,000 dollars (ruim f 80,000 hollandsch) uitbetaald." .Buitendien adverteert de heer Spalding zijne lijm nog in andere dagbladen. De strenge winter heeft in het zuiden van Engeland bijna ai de bijen doen omkomen. Een bijenhouder, onder anderendie 140 korven bezatheeft geene enkele bij overgehouden. Blijkens de jongste berigten uit Britsch Indie heeft do vrees voor hongersnood daar te lande zich maar al te zeer verwezenlijkt. De ramp treft de uilandsehe bevolking nog zwaarderdan de langdurige droogtewelke in een deel van Indie een schier volslagen misgewqs heeft ver oorzaakt, had doen vreezen. Een dagblad van Bomby, zegt in zijn nommer van den 12 februarij jl. dienaangaande het volgende «Er is zware hongersnood in liet land. Wij ontvangen uit de noordwestelijke provinciën verschrikkelijke berigten zij gewagen van eene sterfte van vier of honderd menschep op éénen dag. De bezoeking bepaalt zich niet tot de uit gestrekte landstreek lusschen Lucknow en Lahonewant men hoort nu even schrikbarende verhalen van den nood, waarin de bevolking van den inlandschen slaat Travancore, in het zuiden van Indien, verkeert tengevolge der droogte, welke al de vruchten der aarde heeft verschroeid. Volgens een dagblad van Cochin waren te Travancore moeders, welke hare kinderen, voor zes stuivers ieder, als slaven verkochten opdat zij brood voor zich, al ware het ook maar voor een enkelen dagzouden koopen. Terwijl zoovele millioenen inwoners van ludie aldus bezocht worden is het althans eenige vertroosting te zien dat het gouvernement en het publiek mild en met spoed werkzaam zijn om de ver schrikkelijke ramp te lenigen. Daartoe is in Bomby alleen reeds eene som van 70,000 tot 80,000 ropijen aan giften bijeenverzameld; ook Calcutta en andere grooie sleden hebben edelaardig beantwoord aan de roepstem der commissie, welke zich heeft gevormdom dc hongerlijdende bevolking \o ondersteunen. In het noordwesten van Indie is in den den laatsten lijd eenige régen gevallen, en men hoopt dat daardoor het voorjaarsgewas behouden is. Wij vertrouwen dan ook, dat onze volgende berigten van de ramp minder Ongunstig zuilen zijn." ■i—- In het .koninklijke hospitaal van Chelsea bevindt \i I

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1