1861. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. i>°. 20. 48ste Jaargang. ■mms. goessche courant. Ue uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I I f „i. I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. TI «l tl 11<1 <1 11 AltHUI. Geboorte- huwelijks- en doodbengten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. I belialve liet zegelregt. De inzending van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; brengen bij deze ter kermis van een ieder die hel aan gaan mag Dal de lijsten, bedoeld bij de wet van 4 julij 1850, (staatsblad no. 57) aanwijzende de personendie tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeente-Raad bevoegd zijn, alsmede die van de personen welke van de pe nieuwe of maartsche rnaan doel zich reeds met lijsten geschrapt zijn, opgemaakt naar aanleiding van de door [lare buijen kennen. Omstreeks half 5 ure liet zich heden den ontvanger der directe belastingen ingezondene en door namiddag onder eene hevige vlaag van hagel en sneeuw hem gewaarmerkte opgave, op heden, volgens art, 10 der herhaaldelijk de donder hooren, voorafgegaan van eene licht- wet vastgesteld zijnde, dadelijk ter gewoner plaats in deze S|raa| |)e lucht klaarde schielijk op om even spoedig te gemeente zijn aangeplakt, en dat dezelve, gedurende veertien betrekken en op eene herhaling voor te bereiden. Reminnaren van bel tooneel maken wij op achterstaande annonce van het bestuur der hier gevestigde rederijkers kamer Vondel opmerkzaam. Meermalen bleek dal de beperktheid onzer schouwburgzaal bij hel aanzienlijk getal leden dergelijken maatregel Hoogst wen se Wijk maakte; wie dus nog geen lid zijnde de uitvoering van het schoone drama Lodewijk XI werisclit hij ie wonen voldoe in tijds aan die oproeping. Wij bevelen tevens een ieder de voorloopige kennismaking met dal stuk aan, waardoor hei genotdoor beter begrip zoo van hel bisloriëele- als der verschillende optredende personen, bij de opvoering ruimschoots vergoeding schenkt. onder welke 40 engelschen er. 80 Zwitsers. Zij bestaat sedert I januarij 1860. ENGELAND. De London and China Telegraph deelt berigten mede uit Kanagawa van 29 december, waaruit blijkt dat men'aldaar dacht dat de russen er in zouden slagen een tractaat met Japan le sluiten doch niet zulk een als zij wenschte. De berigten uit Bombay omtrent den hongersnood zijn hart verscheurend. Duizende menschen komen letterlijk om door gebrek aan voedsel. Ook de pokken riglen grootc verwoestingen onder de inboorlingen aan De vaccine, door de regering ingevoerd, lijdt meestal schipbreuk op de voor- oordeelen der indianen. dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd; gedurende welken tijd de bezwaren overeenkomstig art. 12 der aangehaalde wetbij verzoek schrift door de uoodige bewijsstukken gestaafd aan den gemeente-raad kunnen worden ingediend. Gedaan ten raadbuizc van Goes, den 9 maart 1861 om op de gewone plaatsen in deze gemeente aangeplakt en in de Coessche Courant geïnsereerd te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend; Dat de kohieren n°. 6 en 7 der PERSONELE BE LASTING over het dienstjaar 1860op den 5den dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ont vanger van 's rijks belastingen gezonden zijn En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd om de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 11 Maart 1861. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men meldt ons uit 'sHage van 10 maart. Naar wij vernemen zijn gedurende de laatste dagen de enderhandelingen over de zamenstelling van een nieuw ministerie voortgezet. Men wil bepaaldelijk weten dat die weder geopend zijn met den baron van Zuijlen van Nijevelt, lid der tweede kamer, en dat er uitzigt zou bestaan, dat de ministeriële combinatie waarvan laatstelijk melding ge maakt is, weldra, welligt nog met eene enkele wijziging tot stand zou komen. Men zegt namelijk, dat in dat geval, ook de heer Mutsaers zou aftreden. Zoo de onder handelingen die nu plaats vinden, tot een bepaalden uitslag moglen leiden, dan bestaat er mogelijkheid dat bet nieuwe ministerie spoedig tot stand zou komen. Aan de /i. Cl. wordt uit 's Rage geschrevendatvolgens vrij geloofwaardige berigten, het ministerie thans voltallig zou zijn en dat dhr. van Reenen, in plaats van dhr; van Zuijlenais minister van builenl. zaken zou optreden Door de eigenaren der schorren en slikken gelegen voor den Zuid-Craaijcrlpoldcrwerd verleden zaturdag publieke besteding gehouden van liet leggen van een zeedijk ter lengte van 3284 ellen ter bedijking van den van Cillers- Onder de correctie wordt liet grootste gedeelte van ons personeel der drukkerij voor de brandweer opgeroepen; volgens gerucht is de bliksem in den toren te Klöelinge geslagen en staat die in brand. Nadere berigten ontbreken Als eene bijzonderheid wordt uit Neuzen medegedeeld dat bij de loting voor de nationale militie, de zoon van den veerschipper A Harte een vrij nommer heeft getrokken, even als vroeg-r aclitervolgcns zijne zes broeders Een gelijk geval met zes vrijgelote broeders zounaar men zegf, daags le voren bij de loting te Hulst hebben plaats gehad. Wij kunnen ér bijvoegen dal ook hier dergelijk geval van vijf broeders bij de jongste loling zich heeft voorgedaan. Volgens de Amst. Cl. is de komst van Z. M. in de hoofdstad op den 9 april e. k. vastgestelden zal de koninklijke stoet bij deze gelegenheid den weg langs de Keizersgracht nemen. Door den bouwman J Lievaarl, te Delft woonachtig, is den 6 dezer de eerste versche grasboter Z. M. den koning aangeboden. Verleden vrijdag heeft Jacob Formerwonende aan den Schicdamschen dijk te Rotterdamden belangwekkenden leeftijd van 103 jaren bereikt. Pe provinciale gelderschc en nijmeegscbe courant deelt een brief van den pruissisfhen minister van der Heydt mede van 29 januarij jl.waarin deze verklaartdat de pruissiscbe regering de aansluiting van de nederlandsche spoorwegen bij Venlo niet zal toestaan vóór dat de aanleg van den spoorweg van Crefeld over Cleef, Nijmegen naar den nederlandschen rijnspoorweg is verzekerd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Naar luid van een berigt, voorkomende in de Ostd. Postneemt de gisting in Polen meer en meer toe. Voor ec-n openbaren en algcmcencii opstand wordt echter geene vrees gekoesterdvooreerst dewijl de bcwegings partij op geene hulp van builen zal kunnen rekenen, ten andere uithoofde van de uitgestrekte maatregelen door de russische regering nu reeds genomenwelke nog steeds worden voortgezet. Uit Warschau wordt gemelddat de wachten in de stad tot bewaring der rust worden betrokken door de oudste kweekelingen der genees- en landbouwkundige academie, polder. Als minste inschrijver deed zich voor de lieer zoomede door de oudste kweekelingen van het gymnasium; VV. J. Schram te Sliedrerlilmot f 68,900, vvien echter l a' de lrocPen z'jn ln de forten rondom de stad gelegen cn het werk nog niet gegund is. 'n de C3SCrne geconsigneerd Volgens berigt uil Krakau van 9 maart, heeft de poolsche Wij vernemen dat het comité voor het in junij dezes bank geweigerd le voldoen aan eene aanvraag door de jaars te Middelburg le houden zesde zeeuwsch muzijkfeesl I russische regering om de uitbetaling in specie van een cr in geslaagd is om van de volgende personen toezegging bedrag, tol welke uitbetaling de bank niet verpbgt meende te ontvangen tot vervulling der solo-partijen in de onder- le ziJ" Tengevolge van die weigering werd het gebouw scheidene uit te voeren nommers, alsmevrouw Offermans j der bunk door militairen omsingeld en hel bedoelde bedrag van llove, te Amsterdam, sopraan, de heer C. Göbbels te j mel 8eweld uil dien voorraad edel metaal genomen. Aai weiier, tenor, terwijl eene verdienstelijke dilettante, me- d<i '>cst 'n Hongarije heeft zich eene nieuwe Hoog- vrouw J. van der Graft—Hisser le Middelburg welwillend duilsclie-liervorinde gemeente gevormdonder de leiding de alt-partij heeft op zich genomen va" den predikant en school-director A. ran Andel\ nederlander t van geboorte en opvoeding. De gemeente telt 260 zielen, FRANKRIJK. Even als keizer Napoleon heeft ook koning Victor Emanuel zijn schoonzoonprins Napoleongeluk gewenscht met de rede, door hem in de senaat gehouden. De koning heeft dit langs telegrafischen weg gedaan. De inhoud dier dépêches is naar men zegt, als volgt; «Ik heb uwe voor treffelijke redevoering gelezen en ik zeg u daarvoor dank in naam van lialie en van mij." Te Turin is men, volgens het Journal des Debate van gevoelen dat de citadel van Messina niet lang meer weerstand zal bieden. De belegering van Civitella del Tronto gaat niet veel bezwaren gepaardhetgeen tot het denkbeeld geleid heeft, om mijnen aan te leggen en het fort met het garnizoen in de lucht te laten springen. Wat de romeinsche kwestie betreft, hoe meer de tijd nadert, om zich van die stad meester te maken, hoe meer de ijver voor die zaak afneemt en plaats maakt voor eene soort van onbepaalde vrees. De beriglgever van bovengenoemd dagblad geeft dan ook als zijn gevoelen te kennen, dat men eigenlijk te dien op- zigte liever de zaken zou laten zooals ze zijn, en dat alleen de partij van Mazzini het opregt met eene vermeestering van Rome meent. Niemand durft echter daarvoor uit le komen. Overigens moet de Sardinische regering voornemens zijn hoegenaamd geen aanspraak te maken op den Rijstand der geestelijkheid en deze heheel en al vrij te laten bij gelegenheid van de feesten, waartoe de vestiging van het koningrijk Italic ongetwijfeld aanleiding zal geven. Het stel sel is: geheele afscheiding tusschen de kerk cn den slaat. Het ministerie heeft zich in de Cortes ten gunste der wereldlijke magt van den paus verklaard. Het ministerie houdt eene ernstige discussie over het plan tot verdeeling van Rome tusschen den paus en Victor Emanuel voor onbetamelijk beschouwt liet denkbeeld om het pausdom naar Jeruzalem over te brengen als eene dwaasheid. Het hoofd kerk moet in Europa blijven. Men verzekert, dat de binnen eenige dagen aan le komen mail van Civita V'ccchia een tiental paarden zal aanbrengen welke door koning Frans II aan keizer Napoleon ten ge schenke zijn aangeboden. -Men verzekert, dat er bevel is gegeven om vijf kapiteins luitenants en verscheidene andere marine officieren alsmede officieren van gezondheid en ambtenaren der admi nistratie naar China te zenden. Er wordt ondersteld, dat men eene expeditie naar Japan op het oog heeft. ITALIË. De laaslclijk uit Rome ontvangen berigten melden dat de koning van Napels binnen kort van daar naar Duilschland zal vertrekken. De koningin van Spanje heeft aan den paus baar paleis te Madrid aangebodendoch de paus blijft le Rome. Alle pausselijkc troepen zijn naar Rome teruggeroepen, behalve drie compagnien zouaven, die nog te Anagni blijven. De aartsbisschop van Frani le Napels had geweigerd het Te Deum bij le wonendat gezongen werd wegens den val van Gaëtadit had een oploop ten gevolgewaarbij zijn paleis werd aangevallen. Er zijn strenge bevelen gezonden ter zake van den wederstand door sommige kerkvoogden aan de regering geboden. De gouverneur der stad Messina heeft een brief van den generaal Cialdini aan den kommandant der citadel openbaar gemaakt, waarin gezegd wordt dal de tegenstand des laals- ten voortaan als rebellie zal worden aangemerkt en dat ten gevolge daarvan de capitulatie der citadel niet zal worden toe gestaan. Hij eischt alleen eene overgave op genade of ongenade. Indien de. kommandant de stad bombardeert, zullen even

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1