18. 1861. 48ïte Jaargang, NATIONALE MILITIE. WAARSCHUWING- BEKENDMAKING. LU luifel GOESSCHË COURAIVT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j 1 ar m I Gewone advertentie» worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. iTltl{lll(l!l2[ 4 iYlclfil't. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,2C De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUOÈRS van GOES brengen bij deze ter kennis van allen die het aangaatdat de militie-raad. krachtens art. 126 der wet op de Nationale Militie van den 8 jaiiiiarij 1817 (Staatsblad no. 1over dezen jare, zijne TWEEDE ZITTING, tot onderzoek der lolatóngen van dit.jaar, volgens art. 37 der wet van 27 april 1820, (staalsblad no. 11), welke verineenen mogten regt op vrijstelling te, hebbenzal houden te Middelburg hoofdplaats dezer provincie op Donderdag den 21 maart aanslaandedes morgens ten half tien ure, in de Abdij aldaar. Van de verpbgling om voor dien raad te verschijnen zijn echter uitgeslotenzoodanige lotelingen welke geenerhande reden tot vrijstelling hebbendaar dezulken door den mili tie-raad finaal voor de dienst gedesigneerd zullen worden. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of ge- magtigden worden herinnerd, dat zij, reclames hebbende, voor hunne absente zonen of pupillen zich zullen moeten sisleren len dage, ure en plaats voormeld. En of dat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerdmitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadbuize van Goes, den 2 maart 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat beeren gedeputeerde staten van Zeeland, bij hun besluit van den 22 februarij II. n°. 33, tot provincialen veearts der 2de klasse, om te fungeren in de kantons Goes, Heinkenszand en Cortgenehebben benoemd den heer B. J. VERMANDE, thans provinciale veearts der 3de klasse te Heinkenszand, om in te gaan met den I april 1861. En zal aan deze op de gewone wijze publiciteit worden gegeven. Gedaan te Goes den 2 maart 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H, C PILAAR. BINNEJiLANDSCHE BEItlGTEN. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal heeft jl. zaturdag de heer van Heemstraminister van binnenlandsche. zakeu liet woord gevraagd en gezegdHetgeen ik ter gelegenheid van (Je;, jongst, gehoudene beraadslagingen bij de interpellatie door bellid uil Rotterdamaan de vertegenwoordiging niet .veririogt aan te kondigen, ben ik thans getnagligd aan de. vergadering mede te deelen namelijk (lat de raadslieden der kroonin den toestand van zaken, gelijk die thans bestaat, aanleiding hebben ge vonden om aan bet geëerbiedigd hoofd van den staal te kennen lp. gevendal zij meenen in het belang des lands zich niet verder met de leiding der zaken te mogen blijven belasten en dat,zij uit dien hoofde Z M. eerbiedig hebben verzochteen nieuw kabinet zamen te stellen en ten dien einde te willen beschikken over hunne portefeuilles. De koning beraadslaagt op dit oogenblik over betgeen Z M. in hel wel begrepen belang des lands zal te doen staan. En nu meent de regering in dien toestand in overweging te moeten geven of het wel raadzaam is, vomt te gaan rnct de behandeling van zaken. De regering meent als haar gevoelen te moeten uitspreken, dat in deze omstan digheden verdere beraadslaging overbodig is en neemt dan ook de vrijheid de kamer voor te stellen de verdere be raadslagingen te verdagen, tot dat de beslissing des konings bekend zal zijn. Hierop is de behandeling van bet wets-ontwerp betref fende het koloniaal batig slot verdaagden is de kamer tot nadere bijcenroeping gescheiden. In hoofdinhoud bij bulletin jl zaturdag medegedeeld. Men meldt uit 's Rage, dat bij eventuele ontbinding van liet ministerie, sommige leden daarvan deel aan het nieuwe kabinet zullen uitmaken. De Leidsche Courant zegt van goederband te vernemen, dat bel gciucht in sommige dagbladen opgenomenals zoude het ministerie van finantien den hoogleeraar Vissering aangeboden zijn, ten eencnmale ongegrond is Volgens liet Handelsbladis er te 's Gravenhage weder zeer ernstig sprake van de benoeming van den heer J P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, lid van de He kamer der staten-generaaltot gouverneur-generaal van Neerl.-Indie. De N. Rolt. Ct. heeft gisteren avond de volgende dé pêche uit 'sHage ontvangen. Verschillende geruchten zijn hier nopens de ministrieele cricis in omloop. Volgens som migen zou de heer van Heemstra, volgens anderen de heer Rochussen, belast zijn met de zamenslelling van een nieuw kabinet Men schenke evenwel aan deze geruchten geen onvoorwaardelijk geloof. Het verdient intusschen gemeld te worden, dat de heer de Cock, directeur van het kabinet des Koningslieden ochtend eene conferentie gehad met den heer Rochussen. Verleden donderdag avond trad dr Piccardt op nieuw op om zijne voorlezingen over de Geschiedenis van Goes" voor dit saisoen te sluiten. Het bleek dat, nadat ZEd. viermalen dat onderwerp reeds behandeld hadde belang stelling nog niet verflaauwd isook ditmaal werd hem den meesten bijval geschonken en na het eindigen bij monde van dhr. 0. Verhagen namens de verschillende opgekomenen hartelijk dankbetuigd voor de moeite aan h;l navorscKen en met onmiskenhave begaafdheid voordragen van deze voor de goesschenaren wetenswaardige bijzonderheden hunner ge boorte of woonplaats besteed. Wij vernemendat bet plan om aan deze voorlezingen blijvende waarde te schenken reeds zooveel medewerking heeft gevonden dat de uitgave met uitzigt op nog meer dere inteekenaren bepaald zal doorgaan. In den nacht van zaturdag op zondag verhief zich een felle wind die omstreeks ten drie uren in een hevigen storm overgingde lucht was stik donker en voor bet oog on doordringbaar. Tot heden heeft men uit deze omstreken niets van gevreesde ongelukken vernomen, terwijl de door denzelvén aangebragte schade voor zoo ver bekend hoogst gering is. Uit de aangeboden inschrijvingslijstdie nu reeds het kenmerk van algemeene deelneming draagtzien wij hel berigl in ons vorig nummer opgenomen bewaarheiddat zich hier een sub-comité heeft gevestigd om in navolging der vaderlandslievende vrouwen uit Deventer eeno inza meling van lii-Wêpénningen te 'doen, ten einde onzen Vorst een blijvend gedenkteeken te schenken voor zijne liefde en trouw in den watersnood aan zijn volk betoond. Het is zamengestelduit de volgende dames: S. M. van Renterghcm C. Rijser, A. C. van Renterg- bemMevr. G. L. Saaijrnans Vadervan Rijswijck, C. M. Saaijmans Vader, Mevr. M van Deinsede Leeuw, S. J. A. van Deinse, M. van HeelSleendijk, H. C. Verschoor, A. R. F. C. A. RijserSclireuder, E La Motlhc, Ch. L. 1 Molthe, J. C. de Laat de Kanter, Ph. M. de Laat de Kanter, A. Mollvan Groningen, J. A. M. Moll. Als eene bijzonderheid wordt uit Meppol gemeld, dat de vierde zoon van een huisgezin hij de laatste loting voor de nationale militie even als zijne drie andere broeders hetzelfde vrije nummer heeft getrokken. Uit een particulier schrijven van Macassarwordt het volgende vernomen. lil den morgen van den 23sten nov. omstreeks 6 ure, juist op een zondag, hoorde men een vreeselijk geroep van amok en zag menter hoogte der kampong Baroeeen hevigen brandeen iéder was in de weerduizenden Ma- cassarcn, met lansen gewapend, liepen ter plaatse der onheils. De troepen bleven gewapend in liet fort, met uitzondering van hen die het brandpiket hadden. Ik spoede mij op al dit verward geroep naar den brand en aanschouwde aldaar een tafereel, dat ik die sints jaren lang aan de verschrikkelijkheden van den ooriog gewoon ben, nog nimmer gezien heb. Terwijl de vlammen nog de huizen vernielden en een ieder zich onledig hield dezen lo blusschen, zag men het eerst den persoondie de oorzaak van deze verschrikking was; liet was een Boegenees (pandeling) met meer dan 50 wonden, iets verder twee kleine kinderen, waarvan een nog in léven en eene nog levende vrouw die drie wonden beltóifien had waarvan een in den huik, zoodat de ingewanden er uil hingen bovendien nog drie, ongelukkigendie in de vlammen omgekomen waren. Het was een afgrijselijk gezigt, hoe deze rampzaligen als onkenbare misvormde rompen, uit liet vuur worden gesleept De ellendeling Ilad, om eene niet noemenswaardige reden, eerst een ieder, die onder zijn bereik kwam, vermoord, er. daarna het huis verbrand; het huis was half van steen en met planken opgetrokkeu en met atap gedekt. De eigenaar is een rijke Macassar en een kleine ontevredenheid over zijne behandeling was oorzaak van dezen gruwel, waarbij 2 kinderen beneden de 8 jaren 3 weerlooze vrouwen en een man het leven verloren terwijl nog eenige zich ter verpleging hunner wonden, in het hospitaal bevinden. Reeds spoedig bevonden zich ter plaatse de gouverneur, militaire- kommondant en die der zeemagt [hieren de adsistent- resident enz. Met het beste gevolg werkten de brandspuiten, waaronder die der Citadel van Antwerpen uitmuntte. Dank zij de goede maatregelen der autoriteiten, bepaalde zich de brand tot een paar huizen; zonderling kan men zeggen dat de schutterijdie gewoonlijk overal bij ishier thans ontbrak. De reden, waarom deze amokmaker, zoo veel tijd heeft gehad om een groot getal slagtoffers te maken, is gelegen in eene bepaling van een der vroegere officieren van justitie alhier, waarbij de bevolking gelast werd, dat bij gelegenheid van amokkerijde dader niet of zoo min mogelijk mag worden afgemaakt (hetgeen vroeger geschiede) maar deze levend in handen der politie moest worden geleverd. Hierdoor was hij in de gelegenheid dit alles zoo ten uitvoer te brengen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ÜUITSCHLAND. Voor eenige dagen werd de Orpheus in het Karl- theater opgevoerd. In het tooneel waar Juno aan Jupiter zijne galanterien verwijt, bezigde de bekende acteur Nertsy, die de rol van Jupiter vervulde, onderanderen deze woorden: Ik zal mij een la Guéronnière aanschaffen, die in eene brochure mijne onschuld helder en klaar aan het licht brengt. Er zijn slechts weinige landen, waar de emancipatie der vrouw zoo zeer in het praktische leven is doorgedrongen als in Zweden. Zoo werd voor eenigen tijd te Gefle eene dame lot orgelist in de stadskerk benoemd, en thans ver neemt men uit Umea, dat de dames zijn opgeroepen om aan denachtelijke zoogenaamde veiligheidspatrouilles deel te nemen. Ir. het dagblad van genoemde plaats werd eene levendige polemiek over deze veiligheidspatrouilles gevoerd, vermits deze door sommigen eene nuttelooze inrigting wordt genoemd, die, met het oog op de gezondheid, de nachtrust en het gemak, eerder den naam van onveiligheidspatrouille verdient; daarentegen rekent men de vrouwen meer geschikt, om bij de geheime pohcie als spionnen te dienen gelijk zulks reeds in vele landen met succes aangewend wordt. ENGELAND. Toen de prins van Wallis in Amerika washad hij veel last van zijne schoonen newfoundlandhond, tijdens zijn verblijf te Quebecdoch hij bragt den hond gezond en wel in Engeland. Op de reis hechtte zich het beest noglans zoodanig aan een jongen, die hem oppaste, dat hij den prins geheel vreemd werd. Bij de aankomst te Plymouth gaf de prins van Wallis den jongen 5 dollars tot geschenk en wilde de hond mede aan wal nemen. Deze sprong echter dadelijk weder aan boord van het vaartuig. Éindelijk was men genoodzaakt den jiiiigen naar Londen te doen komen, alwaar luj vijf dagen bleef en 15 dollars ontving. Te Plymouth teruggekeerd werd hij reeds den volgenden dag naar Londen ontboden, want de hond wilde niet eten. De jongen verkocht zijn matrozenpakje en begaf zich naar Londen in de overtuiging zeide hijnu levenslang een „heer" te zullen zijn. De newfoundlandhond zal alzoo duur te slaan komen. FRANKRIJK. De tijdingen uit Cochin-China schijnen telkens een nieuw bewijs te leveren van de noodzakelijkheid eener expeditie tegen het gebied Annam. Volgens de laatste be- riglen schijnt toch de keizer van dal r'yk nog niet geneigd om aan de billijke eischen van Frankrijk iets toe te geven, zoodat er wel niets anders zal overblijvendan aan die eischen door de kracht der wapenen den noodigen klem bij te zetten. Voor een goed gedeelte moet die intusschen daaraan worden toegeschreven, dat de keizer geen juist be grip heelt van hetgeen de franschen met eene bchoorl'yke strijdmagt kunnen doen. Ongetwijfeld zou hij -..dal beter inzienwanneer hy slechts wist wat er in China gebeurd is. Wel is in zijn land de inneming van Peking genoegzaam be kend geworden om op de bevolking en de ambtenaren van invloed Ie zijnmaar de officier die hel waagde den keizer in persoon officieel die gebeurtenis mede lo deelen werd terstond als leugenaar gearresteerd en onthoefd. De keizernog altoos denkende dat zijn volk door valsche

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1