1861. V'. 17. 48ste Jaargang, mmm COURANT. Ue uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I grv 1 L M J Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen» j JlJF0Ï1ClCI*(1 fXw 1? 0öl*Uci/l 91 I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des namiddags. =r= BKRIGT. De heer L. M. van Jfoppmte K&uining'evzij berigtdat de Gotssche Couranten eveu als de andere exemplaren in zijne gemeente, waarvan êna tot lieden geene vermissing bekend isgeregeld worden toegezonden en dus bij ons onbekend wat de oorzaak is der nu achter elkander niet ontvangene 5 Guessclie Couranten. DeUitg. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKBMOTASÏKG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, herinneren bij deze de ingezetenen dezer gemeente, aan de bepalingen der «et van den 26 venlose4c jaar, betrek kelijk de zuivering der boomen slrniken en hagen van rupsennesten, ringen en netten welke voor deze provincie verpligtend is gemaakt bij bet decreet van der. S november ■1810 en nader gepubliceerd bij publicatie van hoeren ge deputeerde stalen dezer provincie, van den 26 January 1 826 en manen dezelve ter bevordering van bun eigen belang en dal van hunne naburen dringend aari om binnen den bij de «el bepaalden tijd hunne in eigendom of gebruik loe- behoorende boomen, struiken en hagen, van de daarin aan wezige rupsennesten te zuiveren ten einde niet lo vallen in de kosten en straffen daarop gesteld ais zullende aanvankelijk legen den 13 maart eerstkomende en voorts van 14 tot '14 dagen, zoolang het saizoen hel nemen van maatregelen tot wering van rupsen zal toelatendaarop naauw keurige schouwingen gehouden en tegen do nalatigen prnces-veibaal opgemaakt worden, volgens de wet. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd m. p. bCaaubeen. De Secretaris, H. c. p I L a a R. BITtflEHLAHDSCHE^BERIGTEH. In de zitting der tweede kamer van den 27 dezer is door den lieer Belz eene motie .voorgesteld om de werk zaamheden der kamer te slaken gedurende den legcn- woordigen toesland van liet ministerie, na de aftreding van den lieer van Hall. Deze motie is echter met 32 tegen 28 stemmen verworpen. "Woensdag was den beer Bell verlof verleend om heden eenige vragen aan bel ministerie te nglrn aangaande de redenen der aftreding van den lieer van Hall, en omtient de voornemens der overige leden van liet kabinet Hij zeide zich daartoe genoopt to vinden, omdat men zich, zijns inziens, in een eenigzins zonderlingen toestand bevond tegenover dit ministerie dat gedurende een jaar den naam van een erkend hoofd gedragen heeften nu, daar de mimsler-pres:dent zijn ontslag gevraagd en bekomen hadzich zonder den heer van Hall bevond. In deze om standigheden en in den toestand waar in men verkeerde, die den gang van alle werkzaamheden verlamde en belem merde, geloofde hij dat de kamer regt bad te weten, wat tot die aftreding aanleiding had gegeven, en welke de voornemens der overige ministers waren. Volgens een lieden n orgen ontvangen telegram hebben alle ministers hunne portefeuilles ter beschikking van den Koning gesteld. Ten gevolge, der aftreding van den heer van Hall, zullen de wets-onlwerpen nopens bet tarief, het zegel, de briefport, het gedisteilecrd enz.die allen lot hel departement van financien beliooren, wel voor eerst bij de tweede kamer onafgedaan blijven liggen tot dat een opvolger z.icli ver klaart of bij die voordragtenzoo als ze zijn aangeboden, overneemt. Onder de vele geruchten welke len gevolge van de aftre ding van den heer van Hall te 's Ilage loopen behoort ook, dat de heeren van Bosse of Beli, leden der tweede kamerals opvolger van den heer van Hall worden genoemd Men wildal den lieer Betz reeds tijdens do zamenslelling van het ministerie van Hall, de portefeuille van financiën is aangeboden, maar dat genoemde beer destijds zwarigheid maakte, die te aanvaarden. Sommigen willen, dat er sprake is, dal de gewezen minister Tets van Goudriaan, wederom zitting zou nomen in bet ministerie. Wij doelen hot boven staande evenwel slechts als gerocliten mede. Dagbl van Z.-Holland en 's Gravenhage Amsterdam 27 februarij. Er bestaat, zooals gij weet een koninklijk besluit waarbij, gedurende een jaar, het presidium van den raad van ministers werd opgedragen aan den beer van Hall. Dal jaar zou weldra zijn afgc- loopen. De ministers wilden dat presidium tacilsmcnl hebben verlengddhr. van tlatl daar en legen verlangde do voor drag! van een nieuw koninklijk besluit, en wegens de eischcn van den vormén omdat hij meende door zoo danige voordragt een steun te vinden in zijne amblgcnooten tegenover de tweede kamer. Met vijf tegen drie stemmen beschuldigden de beide eersten aangeklaagd van verwonding (dhr van Hall onthield zich natuurlijk) is echter beslist met voorbedachten rade, op 2 januarij jl te Oosterbeek in gene voordragt te doenmaar bet presidium stilzwijgend te verlengen. Daarin nam dhr. van Hall geen genoegen en bij bood zijn ontslag aan. Tegen de voordragt moeten zich verklaard hebben de ministers Cornets de Groot, Lotsij, van Heemstra, Bosscha en de Casembroot. daarvóór de ministers Godefroi, Mutsaers en van der Goes van Dirksland. De roepstem uitgegaan van eenige vaderlandschlievende vrouwen uit Deventerwelker namen wij in het vorig nummer dezer courant opgaven, schijnt ook to dezer stede weerklank te hebben gevonden. Men verneemt althans, dat onderscheidene dames hebben besloten een sub-comité daar te stellen ten einde irt na volging van andere plaatsen, ook in deze gemeente, bijdragen van tien cents en minder in te zamelen voor het aandenken, door de ncdcrlandsche natieaan onzen geëerbiedigde!) koning aan te bieden. Eergisteren (den 26) legen het vallen van den avond ont stond er brand onder de gemeente Schore en Viakc in bet zoo genaamd Siberie. Een vijftal arbeiders-woningenuit twee muren en voorts uit planken en rietendaken zamengesteld, waren in een oogenblik eene prooi der vlammen en brandden lot den grond toe af, slechts een enkele bewoner heeft iels kunnen redden De bewoners zijn allen voorloopig in hel armhuis te Schore opgenomen. De oorzaak onbekend. Van de volgende gemeenten ontvingen wij nog later opgaven der rijks-collecte: Eliewoulsdijkf 53,60 's Heer Abtskerke ca- 59,05 De vorige opgaaf luidde 56,55 nader ingekomen f 2,50. Van de schoolkinderen te Oudelande - 4,15 Van de 100,000 loten der groole weldadigheids-loterij te 's Hage Ie houden ten behoeve der slagtoffers van den watersnood zijn reeds meer dan 75000 verkocht of aan gevraagd. De minister van staat en van financien heeft, bij resolutie van den 19 februarij 1861, n°. 52, goedgevonden en verstaan het kantoor der directe in- en uitgaande regten en accijnsen te Sas van Gent te rangschikken in de zesde klasse. Middelburg, 22 februarij. Wij vernemen dat het boog militair geregtshof van bet koningrijk der Nederlanden heden, bij telegram, den heer ouditeur-mililair in de 5e militaire afdeeling alhier heelt gemagtigd om den kapitein bij het wapen der maréchaussee J. C. Peelers, uithoofde vaq huisselijke omstandigheden dadelijk onder liandlasting te ontslaan uit liet huis van burgerlijke en militaire ver zekering alhier, zonder prejudicie van de beslissing, eerlang door dat hof te nemen opzigtens hot aanhangige en in de afgeloopene week te Utrecht behandelde regtsgedmg. Tegen den postdirecteur van Vlissingen (waarvan wij in een onzer vroegere nummers melding maakten) is door den procureur-generaal bij liet geregtshof in Zeeland geëischl van 5 tot 15 jaren tuchthuisstrafeene geldboete van 100,en de kosten, zulks wegens het verduisteren en len eigen bate aanwenden van ruim 1900,die hem als openbaar ambtenaar waren toevertrouwd. In den avond van den 19 dezeromstreeks 9 uur ontstond er plotseling brand bij de wed. L. van Goelhem, landbouwster te Clingedie zoodanig toenamdat weinig aan redding te denken viel. Het woonhuis, stalling en een j belendend huisjeverhuurd aan een klompenmakerwaar men vermoedt de brand ontstaan te zijn, is, niet alles wat zich daarin bevond eene prooi der vlammen geworden alleen bet becstiaal is gered. De juiste ourzaak is onbekend. Men wil dat alles tegen brandschade verzekerd is Men schrijft uit Amsterdam: De werkzaamheden tol oprigting van een monument ter ecre van onzen vorst, zijn reeds zoo verre gevorderd, dat wij hopen binnen eenige dagen nicdedecling te kunnen doen van do zamcnstciling der licofd-commissiedie zich met de zaak heeft belast; terwijl alsdan gelijktijdig bekend zou worden een schoon plan, ontworpen door een waardig kunstenaar. Zijn wij wel onderrigl, dan moet dit ontwerp van een onzer stadgenootcn zijn uitgegaan. LI. zaturdag stonden voor de arrondissemenls-regtbank te Arnhem tcregl de lieéren F. baron v li., en drie medc- tweegeveclit gepleegd en de overigen van medepligtigheid daaraan. Dit feit werd door de beklaagde volmondig erkend. Het openbaar ministerie requireerde de toepassing eener cor rectionele straf. De uitspraak is bepaald op aanst. dingsdag. Men schrijft uit Almelo aan de Amst. Ct. dd. 23 februarij. Bij vonnis van heden heeft de correctionele kamer der regtbank den heer L. S. It Ft C priester en pastoor te Lonneker, veroordeeld lot f 25 boete, op grond dat hij door op den 20 October jl. hel lijk van eene zwangere vrouwin den loop van den dag gestorven te openen een lak der geneeskunde heeft uitgeoefend zonder daartoe bevoegd te zijn. De regtbank heeft aangenomen dat het leven van moeder en kind geen onmisbaar vereischte is om gezegd te kunnen worden eene verloskundige bewerking gedaan te hebbenen den beklaagde wegens voormeld feit schuldig verklaard aan overtreding der wet van 12 maart 1818 (staatsblad n°. 16) op de uitoefening van de verschillende takken der geneeskunde. Verleden maandag gingen te 'sHage twee dragonders de paarden van hunne officieren waarbij zij oppassers waren afrijden. Toen zij in het boscli kwamen trof hun het onge luk, dat eerst de een en daarna de ander van het paard viel, waardoor de een onmiddelijk dood op den grond bleef liggen, terwijl de andere zwaar verwond werd. BUITEHLAWDSCHE BERIGTEN. RUSLAND. Zooals men weet, verschijnt te Londen, onder re dactie van dhr. Hertzeneen weekblad in de russische taalgenaamd Kolokol (De Klok), waarin met de meeste vrijmoedigheid en satire Ruslands aangelegenheden worden besproken. Ofschoon het blad in Rusland verboden is, kent de redactie middelen genoeg om het daar toch ingang te verschaften. Naar men verzekert houdt keizer Alexander zelf het blad er op na en verneemt daaruit duizenderlei dingen, die hem anders waarschijnlijk nimmer ter oore zoude komen. Reeds lang heeft men zich te St. Peters burg liet hoofd er over gebrokenop welke wijze de heer Herlzen zoo naauwkeurig wordt ingelicht omtrent al het geen in Rusland voorvalt, en dat wel in weerwil van de gestrenge controle waarvan de correspondentie uit Rusland onderworpen is. Nu bevatte voor eenige maanden de Kolokol de naam lijst van alle geheime policie-agenten der russische regering, niet slechts van de zoogenaamde eenvoudige verklikkers maar ook de politieke spionnen van de hoogste klasse van welke laatster) slechts twee lijsten bestaanwaarvan de eene zich bevindt in handen des keizers, de andere in die van prins Dolgurukowchef van de 5e afdeeling der geheime kanselarij Toen nu de keizer tot zijne niet geringe verbazing be doelde lijst in de Kolokol gedrukt zag, liet hij prinsDal- goiukow ontbieden en vroeg hem hoe die lijst in handen des heeren Hertzen kon komen De verrassing van den prins was niet minder dan die des keizers, hij verklaarde van de zaak niets te begrijpen. Hierop werd het besluit genomeneen daartoe allezins bekwaam geacht persoon met de noodige middelen voorzien, naar Londen te zenden ten einde bon gré malgréhoe dan ook, van van Herlzen zelve te weten te komen, hoe hij zich de bedoelde lijst had weten te verschaffen. Deze zending was tegenover den lieer von Herlzen zelve vrij delicaat cn men nam mitsdien later het besluit een tweeden afgevaardigde naar Londen te zenden die in last kreeg om den eersten te surveilleren. Na verloop van cenigen lijd w:is liet den eersten gelukt, in zoover von Hertzens vertrouwen te winnen, dat lnj de hoop koesterde, bij de eerste gelegenheid de beste dezen hel geheim te ontlokken. Op zekeren avond dal hij met von Herlzen in een vertrouwelijk gesprek was geraakt, zeide hij tol hem: «Gij zijl toch een knappe vent dat «gij zoo achter alles «eet te komen. Bij uwe veelvuldige «betrekkingen laat zich dan ook menige zaak verklaren; «docli hoe gij aan de lijst zijt gekomen, zie, dat is onbe- «grijpelijk." «Er zijn nog veel andere dingen, die gij niet zult begrijpen," hernam von Hertzen glinilagchende«ik weet nog veel meer. Zie daar heb ikbij voorbeeldeen brief met twee portretten, kent gij dit? Hot eene is, zoo als gij zietliet uwevergezeld van eene beschrijving van den u opgedragen lasthet andere is hel portret van hem dien men u beeft nagezondenten einde u te surveilleren." Het rapport dat de teleurgesleldo algevaardigde dien ten gevolge naar St. Petersburg zond, gaf aanleiding, dat de lieer van Tijmassoficwlid van hot opper censuur comité

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1