ing uoodig, vooral loezigt op de bestanddeelen, want ofschoon iet waar moge zjjn dal men hier nog niet zoo zeer over ge- ïalte of gewigt le klagen hebbe, in andere plaatsen schijnt iit meer en meer doortebreken. Dhr, van den Bosch antwoordt daarop aan den heer Vader, at daarvoor geene zetting van den prijs noodig is en de ioor den heer Vader verlangde bepalingen le huis behooren n eene verordening op de gczondheids-policie Dhr S. Vader voert aan dat de prijs in een onmiddelijk erband staat met gehalte en gewigt en hij het daarom wen- chelijk acht, die drie punten in eene verordening geregeld !e zien. De Voorzitter verklaart zich al dadelijk tegen het gedaan •oorslel en wijst er op dat men niet moet verwarren den rijs van het brood met de policie bepalingen op de kwali- eit; in verschillende gemeenten, zelfs hier in de nabuurschap, estaan verordeningen waarbij de prijs wordt vrijgelaten, de estanddeelen en het gewigt geregeld; hij verzekert de innige vertuiging te hebben, dat de prijs van het brood in deze emeente te hoog opgedreven, is en brengt als bewijs daar- oor bij, dat hij nog heden van een broodverkooper hier ter tede een brood heeft gekocht, even goed wigt houdend en iet minder van kwaliteit dan door de bakkers hier geleverd wordt, terwijl de prijs nogtans 2 cent beneden de verkoops prijs hier ter plaatse was, ongerekend dat daarvan nog moet ■worden afgetrokken de winst van den broodverkooper in de 2e plaats kunnen de leden zich daarvan overtuigen, door nategaan de prijzen der granen geduren le de twee laatste jaren en den prijs van het brood en dien te vergelijken met de vroegere jaren, waaruit genoegzaam blijken zal, dat bij gelijken prijs der tarwe vroeger het brood goedkooper was. Het is dus niet te ontkennen dat de prijs opgedreven is en hij vindt behoefte om dit openlijk le zeggen om zoo mogelijk de bakkers te doen terugkeeren van den verkeerden weg waarop zij zich bevinden, te meer, daar aan ieder brood het bloed en zweel van den arbeider kleeft; doch dit alles is onvoldoende om hem Voorzitter te overtuigen van hel nut der broodzetting, waartegen de redenen door Dr v. d. Bosch bijgebragt zoo nadrukkelijk pleiten, dat hij die niet herhalen zal, daar ook hij ongezind is om wat eenmaal met zorg is opgebouwd op nieuw aan banden te leggen Dhr. van de Putte verklaart met aandacht te hebben ge hoord de motieven legen zijn voorstel ingebragt en die som mige sprekers zullen leiden tot afstemming van zijn voorstel; bij verklaart even als die sprekers onverdeeld vrije industrie, vrije concurrentie voortestaan en een vijand te zijn van al wat dat belemmeren kan; maar wanneer het na een negen jarige ondervinding blijkt, dat een beginsel door de werke lijkheid wordt geloochend, dat zoodanig beginsel in theorie schoon, in praktijk onhoudbaar is, dan raadpleegt bij de erva ring en acht het beter terug le komen dan te volharden bij een beginsel dat levenskiem mist. Het voorstel van den heer van de Putte tot wederinvoe ring der broodzetting wordt daarop in omvraag gebragt en verworpen met 8 legen 2 stemmen, die van den voorsteller en mr. Saaijmans Vader. Wordt gelezen het besluit van heeren gedeputeerde staten van 2t december 11 waarbij zij de beslissing omtrent de gemeente-begrooling voor 1861 verdagen tot I mei aan staande, alsmede den brief waarbij datzelfde collegie zwarig heid maakt de begrooting goedtekeuren, uithoofde de jaar wedde van den onderwijzer op de fransche jongensschool daarin niet is uitgetrokken tot het bedrag van 1300,—, waarop die bepaald is en waarbij tevens te kennen wordt gegeven, dat volgens een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken de rijkstoelage van 100,voor dien onderwijzer nu en vervolgens niet meer zou verleend worden met toezegging echter van hunne zijde om te beproeven of er ten deze nog iels in het belang der gemeente kan worden gedaan. Burgemeester en wethouders rapporleren daaromtrent hoofdzakelijk dat de jaarwedde van dien onderwijzer bij raadsbesluit van 10 October 1859 op 1300,— werd vastgesteld met het oog op en met inbegrip van de rijksjaarwedde van 100,sedert onheugelijke jaren aan die onderwijzers- betrekking verbonden en nopens wier behoud naar bil lijkheid en regt niet te twijfelen vieldaar toch uil de oude notulen van den raad van Goes blijkt hetgeen volgt: dat reeds voor 1657 door den rentmeester der geestelijke goederen zoodanige toelage aan den franschen onderwijzer werd uitbetaald. dat op 21 december 1657 het fransche schoolmeestcrs- ambt is afgeschaft wegens de weinige dienst die er van genoten werddoch dat op 2 febr 1677 wederom een franscli schoolmeester is aangesteld aan wien weder uit de geestelijke goederen door den rentmeester 100,is betaald en in rekening 1678 verantwoord. dal in 1707 door de heeren van de rekenkamer wel op dien post reflectie is geslagen, doch na bekomene inlichting van den rentmeester der geestelijke goederen door HunEd Mogende op die post van rekening is gesteld Transeat en zij 't toecomende die perpetueels ordonnantie overgebragt" dat dan ook bij de aanstelling van den heer J A de La Rue tot fransch schoolmeester ten jare 1762 bij de beeren gecommitteerde raden ordonnantie is verleend op den in gebruik zijnden voet en in de rekening verantwoord en zonder tegenspraak geleden: dal aan diens opvolgers gelijke ordonnantie is verleend blijkens de certificaten en de extracten van rekening over de jaren 1792 en 1805 door burgemeesters van Goes aan Z E. den heer gouverneur van Zeeland ingezonden bij hunne missive van 25 april 1816, no. 82, tengevolge waarvan de rijkstoelage van f 100, aan den tocnmaligen franschen onderwijzer J. D Le Clcrc door Z.E den commissaris generaal voor het onderwijs kunsten en wetenschappen is bestendigd geworden en ein delijk dat diens opvolger de tegenwoordige onderwijzer in de fransche school, tijdens hij was lijdelijke waarnemer dier school, op zijn request om als zoodanig in het bezit tc worden gesteld van de landelijke jaarwedde aan die betrekking verbonden, heeft ontvangen eene beschikking van Z.E. den heer staatsraad gouverneur van Zeeland, waarbjj werd goedgevonden «den rekwestrant te kennen te geven dat aan zijn ver «zoek, zoo als het ligt, niet kan worden voldaan, maar dat «hem de landelijke jaarweddeaan den onderwijzers post «bij de fransche kostschool voor jongens le Goes verbonden, «voor den tijd gedurende welke hij die betrekking lijdelijk «heeft waargenomen, zal worden uitbetaald, zoodra de «definitive vervulling van dien post zal hebben plaats gehad, «nademaal volgens de bestaande verordening (ZM besluit «van 5 mei 1821) eerst dan de verevening van hel bedoelde «tractement kan worden bewerkstelligd," zoo als dan ook bij zijne definitive aanstelling tot onderwijzer dier school hem liet bedoelde tractement over den tijd zijner tijdelijke waarneming is uitbetaald en hij voortaan die jaarwedde tot en met 1860 heeft genolen. dat mitsdien uit het vorenstaande onomstootelijk voortvloeit, dat de rijks-jaarwedde van f 100,aan de betrekking van onderwijzer aan de fransche jongensschool verbonden tot de zoodanige behoort, die bij besluit van den souve reinen vorst van 20 maart 1814 zijn bestendigd Waarom zij voorstellen: de begrooting le wijzigen, de jaarwedde van den onderwijzer op f 1300,in uitgaaf uittetrekken en de 100 jaarwedde van het rijk als inkomst onder de ontvangsten voor memorie uittetrekken en de aanspraak op de voortdurende uitbetaling van die f 100, le doen gelden en daartoe de medewerking van gedepu leerde staten interoepen Waartoe met eenparige stemmen besloten wordt. Wordt gelezen een adres der kamer van koophandel en fabrieken in deze gemeente van 10 januarij II daarbij, onder mededeeling van de moeijelijkheid die de kamer ondervindt, om iemand te vinden die genegen is om zonder belooning het secretariaat dier kamer op zich te nemen verzoekende, dat de vastgestelde som van 25, ter be strijding van de kosten der kamer voor hel loopende jaar, te verhoogen en vervolgens te willen toekennen 50,ter bezoldiging van eenen secretaris De voorzitter brengt dit verzoek in behandeling. De heer van de Putte vermeent dat bij de daarslelling van de tegenwoordige kamer het aanbod door de toenmalige leden gedaan om de kamer te houden builen kosten der ge meente, van overwegenden invloed is geweest op de stemming in dezen raad voor hare eventuele oprigting. Dhr. mr. v. Voorst Vader verklaart eenstemmig met dien heer te denken en alleen op die voorwaarde voor eene kamer gestemd le hebben, daar men het nul van het be staan eener zoodanige kamer niet kon inzien. De Voorzitter verzoekt de vergadering wel te willen in het oog houden, dat de betrekking van secretaris geheel is afgescheiden van het lidmaatschap zoo zelfsdat een lid der kamer geen secretaris wezen mag. Dhr mr t>. Foorst Vader vermeent dat er in de aan vrage der toenmalige kamer uitdrukkelijk afstand is gedaan van alle geldelijke toelage Dhr. van de Putte verzoekt dat de bedoelde brief ter tafel worde gebragt, waaraan voldaan en de brief voorgelezen wordt Niemand verder het woord verlangende wordt het verzoek der kamer in omvraag gebragt en afgewezen met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Kakebeeke, Soutendam en den Voorzitter Dc Voorzitter legt over, een aan burg en well: ingediend adres van de eigenaren de Liefdestoofhoudende herhaald verzoek om dertien boomen staande aan den ooslelijken ha- vendijk, langs genoemde meestoof, en die zij beweren dat zeer hinderlijk zijn voor het trekken van het vuur en nadeelig voor het gebouw, te doen roeijenmet aanbod om als ver goeding voor het verlies van die hoornen en het niet weder aanplanten aan de gemeente eene jaarlijksche schadevergoe ding te betalen van f 4,'sjaars. Burg en welh. achten na een bepaald onderzoek het bezwaar gegrond en stellen voor het verzoek intewilligen. De heeren mr Saaijmans Vader en eon den Bosch zijn van het bestaan der bezwaren niet overtuigd en ongezind aan het verlangen der adressanten toetegeven. De heer van de Putte vermeent dat in het bezwaar der adressanten zou kunnen voorzien worden door het weghakken der over de meestoof hangende takken. De heeren Kakebeeke en Soutendam verzekeren integendeel, dat de bedoelde boomen werkelijk groot nadeel doen aan de meestoof en achten het onbillijk hier te weigeren wat aan de gazfabriek toegestaan is. Op voorstel van den heer van den Bosch worden burg en weth. uitgenoodigd nader een bepaald onderzoek te dezer zake intcsteilen daarvan rapport te doen en inmiddels de beslissing aangehouden. Wordt gelezen een brief van den heer K Broes van Dort, medicinae doctcr alhier, waarbij ZEd. aan dezen raad aan biedt een exemplaar van de door ZEd. bewerkte «Bijdrage «tot de kennis van de sterfte in de gemeente Goes.» Is op voorstel van den Voorzitter beslotendal werk te plaatsen in de boekerij der gemeente en den schrijver den dank der vergadering te brengen voor zijne beloonde welwillendheid, met aanbeveling om zijne krachten verder wel le willen blijven wijden aan het welzijn der gemeente en hare inge zetenen. Wordt gelezen de rekening van de voormalige gilden fondsen over 1860. Op het rapport der financiële commissie wordt die gear resteerd in ontvang op837,01 uitgaaf 759,48s u goed slot 87,52s met magtiging op den rendant om weder aantekoopen 2V2 pCt inschrijvingen ad f 100. Wordt gelezen het verzoekschrift van Jacobus Scheele daarbij met intrekking vaneen vroeger adres aan den raad, verzoekende, dat hem verlof worde verleend om het saletje van zijn woonhuis en het commiezen wachthuis daartegen grenzende, aftebreken en onder goedkeuring van burg. en weth. weder op te bouwen uitwaarts springende naar de straat, en is dit aangehouden op rapport van burg. en weth. Wordt gelezen het verzoek van het bestuur over het Gast huis, om de noodige autorisatie te erlangen lot het afkoopen van eene erfpacht behoeve dat geslicht en laste DL Bakker te 's Gravenpolder; groot 10,25, zulks tegen den penning 25. Is goedgevonden daartoe van heeren Gedeputeerden de noodige magtiging aantevragen, mits de daarvan te prove- niëren gelden worden belegd in inschrijvingen op een der grootboeken van het rijk Aan de orde worden gesteld de ingekomen verzoeken om kwijtschelding of teruggaaf van directe plaatselijke belasting, t. w van den hoofdelijken omslag: 1°. mr. P J van Voorst Vader, remissie over 5'm. ad 250,wegens lijdelijk verblijf te Kloctinge. Toegestaan met 6 tegen 2 stemmen. Tegen-stemden dhn. van den Bosch en Soutendam, terwijl de beide heeren Vader zich buiten stemming hielden. 2". mr F N. van der Bilt over 6'm. ad 250, wegens lijdelijk verblijf tc Kappellctoegestaan als voren 3°. mr. P H Saaijmans Vader, over 6/m. ad 250,-, wegens lijdelijk verblijf te Biezelinge, toegestaan als voren. 4». dhr 1. D Fransen van de Putteover 5 m ad 139,59s, wegens vertrek met der woon naar Rotterdam, toegestaan met algemeene stemmenuitgezonderd dhr. van de Puttedie zich van medestemmen onthield. 5. Dhr J. Fr. v d Putte over 6/m ad 167,50 wegens tijdelijk verhlijf te 's Heer Arendskerke. Dhr. van den Bosch vindt de positie van den verzoeker ongelijk aan die der overigen, daar het huis van dien heer niet ontruimd, maar daarin dagelijks kantoor gehouden wordt. De Voorzitter merkt daarentegen op dat de belasting persoonlijk wordt aangeslagen en gedragen en de verzoeker dus geheel met andere gelijk staat. In omvraag gebragt is het verzoek toegestaan. Tegen stemden de heeren v d Bosch en Soutendam terwijl de heer v. de Putte buiten stemming bleef. 6» dhr J. 0. Kakebeeke, voor 4/m. ad 88,33s, wegens tijdelijk verblijf te 's Heer Arendskerke. Toegestaan met tegenstemming van den heer v d. Boscb, terwijl de heeren Kakebeeke en Soutendam zich van stemmen onthielden. 7». dhr. C. de Fouw over 5/m ad 75,—, wegens tijdelijk verblijf te Heinkenszand. Toegestaan, tegen de heeren v. d. Bosch en Soutendam. 8». mevr. de wed v. d. Muelcn, over 4/'m. ad 53,33, wegens vertrek met der woon naar Delft. Met algemeene stemmen toegestaanhebbende dhr. Kakebeeke zich buiten stemming gehouden. 9". mr. J. v. d. Mandere, over 6 m ad 52,50, wegens vertrek naar elders. Met algemeene stemmen toegestaan. 10». J. Lebretover 8 m. ad 51,33, om redenen als boven Als voren toegestaan. 11». mevr. Boeije, geb. Lauwers, over 3 m ad. ƒ11,55, wegens 3m. verblijf le Gouda. Toegestaan tegen stemden de heeren v d Bosch en Soutendam 12°. dhr. M. V. v Lissa, over 3/m. ad 11,25, wegens vertrek met der woon naar Middelburg. Met algemeene stemmen toegestaan. 13» van de erven van G. L. Warrens, over 8,m. ad f 25,33, als zijnde den 27 april overleden. Toegestaan als voren. 41°. dhr. A. L Palm, over I m. ad 3,70, wegens vertrek naar elders. 15°. dhr- C. H Schetsberg, over 2'm. ad f 3,33, wegens vertrek naar Antwerpen- Beide met algemeene stemmen toegestaan. 16°. van L. Douw, over 5/m. ad 13.33,. Ingewilligd over 4 m. tot een bedrag van 10,67 als hebbende slechts 4 m. te St. Annaland gewoond. 17". mr. H. R. v Hees, over 6/m. ad 10,wegens vertrek met der woon. Ingewilligd met algemeene stemmen 18". dhr. Barel, over 6m. ad 7,50, wegens vertrek naar Middelburg. Als voren. 19°. dhr. C Douw Snijder, over 8m. ad 10, wegens vertrek naar Boskoop. Als voren. 20». dhr. C. P. Soetebier, over 9/m. ad 7,50, als zijnde in maart 1860 opgenomen in het gasthuis Als voren. 21". P. Meijer, over 5 m. ad f 2,91 wegens vertrek naar Heerde. Als voren. 22". J Weijers, over Sm. ad 2,91, wegens vertrek naar Klunderl. Als voren 23". C. J. Hamelijnk, over 5/m. ad f 2,91, wegens vertrek naar 's Heer Arendskerke. Als voren. 24° J. F. Visser, over 6/m ad ƒ2,wegens vertrek naar Oude Tonge Als voren. 25". P Verwer, over 5/m ad 1,66, wegens vertrek naar Bruinisse Als voren. 26". M van Liere, over 8 m ad ƒ2,665, wegens vertrek naar Kloctinge. Als voren. 27" A Jongbloed, over 2/m ad —,64, wegens vertrek naar Antwerpen Als voren. 28". H. J. Schot. Als de vorige. 29". de wed. Wiemer over 2% ad 68, wegens vertrek naar Duitschland. Als voren. 30°. L. A. Snijder, over m ad 605, ct. wegens vertrek naar Wilhelminadorp. Als voren. Op de hondenbelasting allen over een half jaar. Van H Hermans, J. Robijn, L. Verdood, J, Filius, T. Knogt, L. J. Siepman, J Lebret en A Zandee. Welke alle met algemeene stemmen zijn ingewilligd. Wordt overgelegd hel kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1861 met de ingekomene reclames, doch daar de tijd te ver gevorderd is wordt de vergadering gesloten, en is het kohier in de vergadering van donderdag daarna gearresteerd. GOES. DRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS ZOON, Uitgevers der Goessche Courant.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 4