1801. Is°. m. 48ste Jaargang. «0ëssche courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag J mm fl I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I Tl 41,rlTl fl wO IT 0 01*11.C^ï*ll I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. #1 j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Bij dit nummer behoort het verslag van het ver handelde in den gemeenteraad op '18 dezer. PLAATSELIJK BESTUUR. BEEEMBI1ABXNG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat de gemeente«raad hl zijne openbare vergadering van den 21 dezer, overeenkomstig het bepaalde bij art. 265 der gemeentewet, heeft vastgesteld het kohier van den HOOFDELIJKEN OMSLAG voor deze gemeente over den jare 1861 't welk ter secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen heeft, van 28 januarij tot den 12 februarij 11. Dat genoemd kohier andermaal ter lezing nedergelegd is ter secretaris dezer gemeentevan maandag den 21 dezer tot en met dingsdag den 5 maart eerstkomende, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen. En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 februarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. ""aÜNÏiiüiü- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden: Dat de beschrijving over het loopende jaar 1861 voor de plaatselijke belasting op de HONDEN, afgeloopen en dien conform het kohier opgemaakt is, aismede dat hetzelve ter voldoening aan het bepaalde bij art. 164 der gemeentewet door hen voorloopig vastgesteld, van heden af, gedurende veertien dagen in den voormiddag ter secretarie ter visie zal liggen ten einde ieder belastingschuldige in de gele genheid te stellen om zijne reclames, gedurende deze veer tien dagen, aan den gemeente-raad in te dienen. Wordende een iegr - deze beschrijving mogt zijn overgeslagen, aangeriaujjfl i k zich dien tijd ten natte te maken lot het doen van zijne aangifte, ten kantore van den ontvanger der plaatselijke belastingen, zoo en gelijk in art. 1 van de verordening voor de heffing van die belas ting vastgesteld door den gemeente-raad den 8 augustus 1853, is voorgeschreven. Terwijl de ingpzelenen te dezer gelegenheid worden her innerd aan de bepalingen van art. 5 der verordening: .Dat diegene, welke na den afloop der beschrijving een jof meer honden zal willen houden boven die waarvoor «hij beschreven is, daarvan insgelijks schriftelijk aangifte zai «moeten doen, ten kantore van voornoemden ontvanger." En ten einde een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEK. Eene bij de Bataviasche-handels-verceniging ontvangen dépêche uit Batavia van 16 januarij, luidt: Java is rustig. Over het algemeen is de stand van zaken in Bandjcrmassing gunstig. De Staats-courant bevestigt het per bulletin verleden zalurdag medegedeelde herigt, dal aan den minister van staal en vari finantien den heer mr. F. A. baron van Hall, eervol ontslag is verleend, met dankbetuiging en de heer mr J. S Lotsy, tot zijn lijdelijk opvolger is benoemd. Nopens een definitief opvolger van den afgetreden minis ter is op dit oogenblik nog niets hekend. Men leest in hel Handels- en Effectenblad-, Een jaar geleden, werd aan den minister van staat en van financiën, den lieer baron van Hall, door Z. M. den titel verleend van minister-president, voor den tijd van een jaar, terwijl vroeger de leden van het kabinet elkander in het voorzitterschap van den ministerraad afwisselden. Naar wij uil goede bron vernomen, bestaat in den mi nisterraad zeer ernstig verschil van gevoelen over de vraag of hel kabinet den koning behoort voor te dragen den minister van financiën weder voor een jaar tot minister president te benoemen. Verscheidene leden van het kabinet hebben zicit bepaaldelijk daartegen verklaard. Men leest in de Staats-courant De koning heeft den ondergetekende gelastom door middel van de Staats-courant de betuiging van zijnen hij- zonderen dank over te brengenvoor de vele adressen door autoriteiten, collegien etftpwticulieren bij gelegenheid van HD. verjaardagals eene hulde wegens het verrigte bij den jongsten watersnood aangeboden en' door Z. M. achtereenvolgens met het meeste welgevallen ontvangen. De directeur ran hel kabinet des Konings, de KOCK. Men meldt uit 's llage dat op hel diner ten Hove op 's konings verjaardag de eerste toast werd ingesteld door Z. M.Op hel geluk en den voorspoed van de Neder- landsche natie" In treffende bewoordingen, waarvan de indruk nog werd verhoogd door het gevoelwaarmede zij werden uilgesprokenhragt de koning dezen feestdronk aan het volk, welks deugden Hij schetste en waarvan die der liefdadigheid en gehechtheid aan zijne vorsten zoo schit terend uitblonken. Mot geestdrift werd deze dronk, den koning der Nederlanden waardigbegroet. De uitslag der loting voor de militie op beden is als volgt N°. 37 J. Kallemein38 G. van Kalmthout (kostw. zoon)39 P. de Jonge, 40 B. Schipper (te kort), 41 G. den Boer Jz. (op de borst), 42 J. II. Stieger (broeder gc- pasporteerd)43 J. G. Timans (gebrek linkeroog), 44 C. Sehuerveld (te kort), 45 P. Thcuns, 46 J. Cooman (te kort), 47 J. Molhoek (te kort), 48 K. J P. Somer (broeder ge- pasporteerd), 49 J. A. Strijaards (te kort), 50 J. A. Bevier de Fouw, '51 J. "Wessels (to kort), 52 J. tl. Koninckx 53 D. Melse, 54 F. B. den Poer (tekort), 55 J. Kootuan (te kort), 56 C. Risseeuw, _57. J. A de Vriend (te kort), 58 W. L. van Voorst Vader, 59 J. Zuid weg, 00 C. de Schipper, 61 J. den Herder, 62 A. Vereeke (broeder gepasporteerd), 63 J. B. Giljam, 64 J. Blitterswijk, 05 A. Kopmels, 66 G. Geluk 67 J. P Rijser, 68 A. Koekkoek, 69 K. C. Maartense, 70 M. Behage (broeder in dienst overl), 71 G. J. Nagel- kerke 72 Adr. Harinck. Het contingent bedraagt 16 man. Uit de dienstpligtige lotelingon van vorige jaren zijn goedgekeurd 9 man. De loopende loting moet dus leveren 7 man. Indien alle ingediende reclames worden aangenomen dan zal n°. 56 vermoedelijk het laatste dienstpligtige nummer zijn. Naar wij vernemen heeft de commissaris des konings in Zeeland gunstig beschikt op het verzoek der commissie tot het houden eener tombola en het getal der te debiteren loten bepaald op 5000 tegen 25 ct. het lot. De eigenaren der schorren en slikken vóór den Zuid-Kraaijert polder zullen den 9 maart e. k. aanbesteden het bedijken van den van Citters polder, waardoor weder verscheidene bunders aan de zee ontwoekerd en in vruchtbaren grond zullen herschapen worden. Volgens de bij ons ontvangen berigten laat over het algemeen de stand der landerijen zich gunstig aanzien zelden heeft men minder onkruid gevonden en er wordt van den invloed der gevallene sneeuw veel goeds gewacht. Van de volgende gemeenten ontvingen wij nog later opgaven der rijks-collecte. Borssele83,75 Driewegen- 143,95 llocdekenskcrke- 178,65 Kappelle en Bicselingeop beide scholen 13, Kruiningcn- 320,64 De vorige opgaaf luidde abusief 220,64 Waarde- 170,37 Eene treffende bijdrage tot leniging der rampen door de overslroomingen veroorzaakt, is door de gevangenen in hel huis van tuchtiging te Leeuwarden geleverd, die geheel vrijwillig eene som van f 34.33 '/a uil hun zakgeld in de collecte hebben doen storten. De lieer Villas, loarmersteenhouwor te 's Huge heeft voor de algemcene weldadigheidsloterij eene prachtige wit mar meren tafel gezonden. Ju het midden bevindt zich in mo- zaikwerk do buste van Z. Momgeven door een lauwerkrans Onder aan leest men het koninkl. naamcijfer Ook do hoven rand van de tafel is rijk versierd Bevorderd tot provinciale veearts2e klassede heer B. I. Vermande, rijks-veearts Ie klasse, te Heinkenszand. Men schrijft aan de Arnh Cl.: Naar wij vernemen, bestaat hij de regering het voornemen om de bestaande wetten op de personele belasting aan eene herziening te onderwer pen. Eene van de hoofd-bedoelingen daarbij is: de belasting, zoo veel- mogelijk, en meer dan thans het geval kan zijn gelijkmatig en in billijke evenredigheid te doen dragen. Ter waardering van de beginselen, die door den minis ter van financiën de meest geschikte tot bereiking van dat doel worden geacht, heelt de minister onder anderen bouw stoffen noodig, te pulten uit de huurprijzen der percelen of afgezonderde perceelsgedeelten, bewoond door den ge ringen stand der maatschappij. De daartoe vereischte opgaven moeten opgemaakt worden door de burgemeesters en controleurs en vóór den laatsten april aanstaande bij den minister ingekomen zijn. Bij besluit van deu 20 januarij 1861, is vastgesteld het navolgende algemeene tarief van justeerloonen dergewigten. Art. I. De arrondissem.-ijker der maten en gewigten zijn bevoegd de hun tet ijking aangeboden gewigten te repareren en te justeren, ten ware bun door de ijkpligtigen worde te kennen gegeven, dat zij een en ander elders willen laten doen. Art. 2. Voor de werkzaamheden mogen zij geen hooger loon in rekening brengen dan bij het volgend tarief is vastgesteld: IJzeren gewigten. Voor een stuk van 1 tot 5 ned. ponden 5 cent; van 6 tot 10 ned. ponden 7/'2 cent; van fl tot 25 ned. ponden 10 cents, van 26 tot 50 ned. ponden 15 cent. Koperen gewigten. Voor elk stuk beneden het ned. pond 2 een tweede cent, van 1 ned. pond 5 cent, boven 1 ned. pond 10 cent. Art. 3. Bijaldien ijzeren gewigten niet voor gewone re- paratien vatbaar zijnmaar van nieuwe looden kragen of van nieuwe ringen moeten vóórzien worden, moet omtrent het deswege door den ijker in rekening te brengen ioon vooraf met den ijkpiigtige worden overeengekomen. De Hooge-raad heeft verworpen de voorziening in cas satie van de gemeente Middelburg, eischeresse, contra jhr. mr. J. Reigersberg Versluijsverweerder, tegen een arrest van het hof van Zuid-Holland. Zoo als men weet, geldt het hier de vraag over de verpligting tot betaling van gemeentebelasting voor den tijd van afwezigheid uit de gemeente. Die vraag was door het bof ontkennend beant woord, met welk gevoelen de Hooge-raad zich heeft vereenigd. De heer A. van Hevele, landbouwer te St. Krnis- Eiland (provincie Zeeland), heeft op zijne hoeve eenen arend (zoo bet schijnt van het Alpisch gebergte) geschoten, die eene vleugelbreedte heeft van 1 meter 70 centimeters. Slechts getroffen in zijne vleugelen, is het dier tot heden in 't leven behoudendeze zeldzame vogel trekt elks bewondering tot zich, vooral omdat hij zijn voedsel, enkel uit vleesch be slaande, in bijzijn der aanschouwers verslindt, even alsof het een tamme vogel ware. Hij is voortaan te zien te St. Mar- garietebij den lieer onder-brigadier der douanendie hoopt hem in 7 leven te kunnen houden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLANP. Tc Suplitz heeft dezer dagen de volgende vreeselijke gebeurtenis plaats gegrepen. Sedert verscheidene jaren woonde aldaar een gezin bestaande uit man en vrouw met vier kinderen. Deze familie was vroeger zeer vermogend ge weest en had verscheidene heerlijkheden bezeten, maar van dat alles niets overgehouden dan een enkelen wijnberg welke met hypotheek was bezwaard. Ook dit laatste over blijfsel van voormalige welvaart werd door den man ver kocht, hetgeen zijne echtgenoot tot hel hcillooze besluit bragt, om een einde aan haar leven cn dat harer vier kinderen te maken. Tot dat einde begaf zij zicit naar een nabij gelegen nicer, bond hare vier nog zeer jeugdige kin deren door middel van touwen aan elkander en vervolgens aan zich zelve vast, en stortte zich daarna van eene hoogte in het meer. Eenigc personen snelden zoo spoedig mogelijk ter hulp van do ongclukkigen, met dat gevolg dat allen uit liet water werden getogen. Hot mogt echter aan de kunst niet gelukken ze allen te behouden; slechts de moeder en liet jongste dochtertje werden gered. Drie harer kinderen, van welke liet oudste 7 jaren teldehadden den geest reeds gegeven

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1