ïY>. 15. 48s,e Jaargang. 18( BEKENDMAKING. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I I\ 1 1 ¥7N 1 I G"ewone advertentiën worden a 20 cfce. de regel geplaatst avond, tiitgezonderd op feestdagen. I 1^0IÏ(i0I*(lcl2k 1 JT O ÖI*Um/I*I1 Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1, De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post- f 1,90. j t/ behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moert geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, hebben bet onuitsprekelijk genoegen bij deze bekend te maken: dat de algemeene collecte, welke alhier heelt plaats gehad, lol leniging der rampen door den watersnood veioorzaakt, heelt opgebragtf 971,80 en dat daarna nog zijn ingekomen, dé volgende giften: ran onderscheidene personen f 25,50 van de israëlitische gemeente de op brengst der collecte bij hen gehouden en bij de leden van het genootschap Ce mi les Ilasodim (bestemd voor Noord-Braband)- 8,79 van een mannelijke dienstbode - 1, van eene vrouwelijke dienstbode - 10, van J.eene dienstbode - 1, en van de kjnderen op de bewaar- en naaischool- 2,0 83 48,375 en dus te zamenin verband met de vroeger gedane giften, de aanzienlijke som van 1020,1 73 Zij brengen bij deze warmen dank toe aan de inge zetenen dezer gemeente, die, na dat zij reeds zoo vele offers hadden gebragt op het altaar der menschenliefde gehoor hebben gegeven aan de roepstem van hunnen men- scherilievenden koning., en Hoogstdeszells roemwaardig voor- beelil volgende, op eene zoo onbekrompene wijze bobben bijgedragen tot verzachting van het lot van zoo vele land- genoolen, als door den jongslen watersnood have en goed verloren hebben Zij brengen dien dank ook vooral toe aan de dienst baren en minvermogenden in de gemeente, die vrij alge meen van hunne geringe verdiensten een penningsken hebben algezonderd oin mede te werken tot het lenigen eener ramp welke in omvang alle vroegere soortgelijke verre overtreft. Door ervaring bekend met de milddadigheid hunner stadgenoolen, wanneer het er op aankomt armen en nood lijdenden te ondersteunen en te helpen erkennen bur gemeester en wethouders evenwel dat ditmaal hunne sterkste verwachting verre overtroffen is, en besluiten deze kennis geving met den welgemeenden wenschdat bij het gevoel «dat het zaligei is te geven dan te ontvangen» ieder hunner medeburgers, de zoete zelfvoldoening moge smaken van te hebben gegeven met een dankbaar eu blijmoedig hart, naar mate hem gegeven was. Door plaatsing in de Goessche Courant, zal aan deze openbare bekendheid gegeven worden. Gedaan te Gojs, den 21 februari) 1861. Burgemeester cn wethouders voornoemd, M. Ra BUAAUBEEN. De Secretaris, II C PILAAR. BINïf ENLANDSCHE BERIGTEft. D§ tweede kamer der staten-gcneraal heeft heden hare werkzaamheden hervat. Op voorstel van den voorzitter is bij acclamatie besloten om audiëntie en corps bij den koning aan te vragen ter betuiging van dank en hulde voor hetgeen Z M. gedaan heeft voor de lijdende onderdanen. Eenige ontwerpen van ondergeschikt belang zijn ingekomen en vele stukken sedert het repes. Een later telegram berigt ons, dat de kamer hare werk zaamheden heeft voortgezet en nog is ingekomen een hartelijke brief van den president der belgische kamer met f 1240, als inschrijvingssom dier kamer voor de noodlijdenden, die reeds door een brief van dankbetuiging is beantwoord. [le heer Begratn heeft verlof bekomen om den minister van binn zaken te interpelleren over het verband tusschen de plaatsgehad hebbende overslroomingen en ijsverstoppingen met de werken lot zoogenaamde riviersverbelering. Tot voorzitters der afdeclingen zijn benoemd de heeren mr. Dullert, mr. van Zuijlen van Nijevell, mr. van Lijnden, Mijer en mr. van Gollslein, en tot onder-voorzitters dhn van Iloëvell, mr. van der Veen, tnr. Kien, mr. Thorbeche en mr. Mackaij. Het dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenliage meldt, dat eene wets-voordragt, betreffende de afkoopbaarheid der tienden aanbangig is bij den raad van state. Bij kon. besluit van den 19 dezer is, onder anderen, lol ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, de heer mr. J. C. II van der Bilt, lid van ged. staten van Zeeland te Goes. (Heinkenszand). Bij Zr. Ms. besluit zyn, onder anderen, benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arr.-reglbank te Middelburg, de lieer mr. J. Cohen, thans in die betrekking te Goes; en tot substituut-officier te Goes, jhr. mr. L. F van Panhuis, thans griffier bij het kantongeregt te Vlissingen. Met den 28sten dezer wordt de luit. ter zee 2Se klasse de Laat de Kanter.dienende op Zr. Ms. stoomschip- dement dei Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgeroepen Amsterdam op non-activiteit gebragt. Door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, is onder meerderen, benoemd tot stedelijk vroedmeester, de lieer Th. Snoep, te Wolfuarlsdijk Verhinderd om onzen lezers heden het verslag van liet verhandelde in den gemeente-raad mede te deelenont- leenen wij daaraan in 't kort de volgende voornamelijk be sproken punten dat besloten is tot de aanstelling van eencn archivarius met 50,— defroiementskostenen dat daartoe mot algemeene stemmen is gekozen dr. S Piccardt. dat liet voorstel tol weder invoering der broodzetting na ampele discussie, is afgestemd met 8 tegen 2 stemmen, en dat het verzoek der kamer van koophandelom be zoldiging van eeiien secretaris, is afgewezen met 7 tegen 3 stemmen. Naar wij vernemen heeft Piccardt zijne volgende lezing over de Geschiedenis der Stad Goes, bepaald op heden over 8 dagen, donderdag 28 febniarij 1867. moeder 5000van zijne koninklijke hoogheid den pri van Oranje 5000. Naar men uit Londen verneemt, is het bedrag der se men die ten behoeve der ongelukkigen door den watern». zijn ingeschreven, reeds tot 14,000 guldens geklommen Tegen gisteren avond waren de leden van het depir- Verl. dingsdag werd hier de 44s,e verjaardag van Z. M den koning gevierdmen zag uit buitengewoon vele particuliere woningen de vlag wapperen, terwijl het carrillon werd bespeeld. Des namiddags hield de dienstdoende schutterij parade "waarhij men o. m. opmerkte de luit. ter zee 1" klasse J. K. v. d. Kruijsse Pilaar, en de 2e luit. van het 0. I. leger J. Lauerbeide in groot costuum. Des avonds werd door de harmonie eene soiree muzikale gegeven in de schouwburgzaaldie daartoe door heeren officieren van de schutterij feestelijk was ingerigtvoorna melijk trof de aandacht de met vlaggen keurig gedrappeerde buste van Willem III. De 2e luitenant La Mollhe Jr. opende dezen feestavond met eene flinke, toepasselijke toespraak welke algemeen werd toegejuicht. Uit vorenstaande publicatie blijkt ook dat die dag door weldoen in deze gemeente werd opgeluisterdhebbende de gehoudene collecte de aanzienlijke som van 1020,173 opgebragt, lot welk bedrag ook de kinderen op de armen bewaar- en naaischool hun penningske hebben bijgedragen, lu de collecte was eere gift met het volgende versje: De Koning vraagt de nood gebiedt Wie kan dan 'tgeven laten? En is deez' gift de grootste niet Ook 't kleine kan thans baten. Verder ontvingen wij nog opgaven van het gecollecteerde in de navolgende gemeenten te: Baarland in de school Colijnsplaat Fort Bath - in de school - 's Gravenpolder - 's HrAbtskerke c,a - 'sHr. Arendskerkc- van de scholen - 's Hecrenlioek - Heinkenszand - van de school - Kappclle - Kaltendijke c. a. - Kloetinge - Kortgene - Krabbendijke - id.van dc school - 53,483 6,— 201,50 110,40 3,75 80,30 56,55 162.583 7,13 79,05 520,01 20,723 306,15 154,24 213,17 129,31 117,57 3,74 Per transport f 2225,67 Kruiningen - 220,64 id. vari de school kinderen Nisse Oudelande Ovezand Rilland, -'chore. Waarde Wemcldinge id. bij de avond godsdienst Wissenkerke Wolfaarlsdijk Yersekc 9,36 83,05 38,42 50,50 395, 60,35 170,37 87,03 5, 350,63 149,68 90,— Zamen 3947,70 Transporter 2225,67 Te 's Hage heeft de rijks-collcclcmet inbegrip van f 18,500 van de leden der kon. familie 71,000, te Amsterdam f 88,654,28, Ie Rotterdam 38,000 opgebragt. Als eerste bijdragen in de algemeene collecte ten be hoeve der noodlijdenden door den watersnoodis bij den minister van binnenlandsclie zaken ontvangenvan zijne Majesteit den koning 40.000, van liarc Majesteit dc koningin tot het bijwonen eener volksvoorlezing over de natuurkunde, door den heer de Gavere te houden. Onbekend wat daartoe aanleiding kan gegeven hebben, is toch zeker die heer verhinderd te komen, althans na een uur vergeefs op hem gewacht te hebben, heeft de heer Z.D. v. d Bill la Motlhe Jr. als secretaris, de door den heer de Gavere voorgenomen lezing over de warmte, stoom- er, werktuigen op zich genomen. Op aanstaanden zondag hoopt de oudste vrouw in deze gemeente, Calharina Baveco, weduwe van Jan Doornboil haren 90stl™ jaardag te vieren. In behoeftige omstandig heden verkeerende, is welligt dit berigt aan velen welkom om van hunne goede gezindheid te doen blijken. Uit Heinkenszand schrijft men ons van gisteren. De jaardi des konings werd in deze gemeente, op eigenaardige wij door de schooljeugd gevierd. De onderwijzer, door d: Edel Achtbaren heer burgemeester mr. C van Cilters era de aanzienlijker, der gem ordersteundwerd in staat ge steld eene loting zonder nietenmeest uit kinder .speelgoed bestaandeop te riglen. De prijs van het lot was gesteld op één cent en meer, naar discretie, terwijl de opbrengst zon strekken ten behoeve der noodlijdenden door den water vloed.— Was het een genot voor de schooljeugd al die voorwerpen te zien uitgestald, nog grooter werd dit, toen zij des namiddagsvan wege den heer burgemeester gul onthaald werd op koekjes en chocolade. Inmiddels traije Z. Achtbare en êene schaar van heeren en dames het schoo locaal binnen en begon de loterij, na eene voorafspraak vm den onderwijzer en het zingen van dichtregelen op den jaardag des konings door de kinderen. In de pauze werd weder een feestlied aangehevenwaarna de heer burge meester het woord tot de ouders, de onderwijzers en de kinderen rigtte en deed uitkomen dat Z. M. vooral in den laatsten tijd bewezen haddubbel waard te zijn door zijne onderdanen geëerd en bemind te worden. Onder een herhaaldleve de koningverlieten ZEA. er. verdere getuigen van het feest het schoollocaal, waarna de loting onder het gejubel der kinderen werd voortgezet. Nog lang zal 's konings verjaardag bij hen in dankbare herin nering blijven. Do opbrengst der loterij bedroeg 20,725. De zaak der sinds 19 dagen vermiste vronw van den landbouwer A. Polderman, in de gemeente Sint-Lanrens nabij Middelburg, welke onder zoo geheimzinnige omstan digheden plaats hadheeft eene zeer treurige onlknooping gehad. Den avond voor dat hare zaak lot echtscheiding met haren man bij de reglbank zou dienen, had zij nog met ge- huren staan praten en werd ten bepaalden dage door haren advocaat vergeefs gewacht. De vele nasporingen, door de be trekkingen en anderen—daartoe door een namens Polderman uitgeloofde premie aangespoord in en nabij de hof- slede, waren tol hiertoe verder vruchteloos gebleven. Hofstede en inboedel werden inmiddels publiek verkocht. Eindelijk werd nu zaturdag voormiddag door een ar beider verlof verzocht en hekomen om met eenige anderen weder een naauwkeurig onderzoek in te stellen Bij het steken in den grond in het karnhokter zijde van de karnmolen, stootte hij spoedig cn herhaaldelijk in denzelfden omtrek op eenig voorwerp Eene daarop gevolgde opgraving schonk de ontzettende overtuiging dal zijn vermoeden juist was; men vond het lijk der vrouw, ongeveer 9 palmen onder den grondin nachtgewaadterwijl de becnen waren aan een gebonden. Onmiddelijk werd dc justitie hiermede in kennis ge steld, en het lijk overgebragt naar Middelburg. Inmiddc-ls werd de in hechtenis zijnde Polderman per rijtuig ook overgebragt naar het gebouw, waarin zich het lijk bevond. Eensklaps moet hij daarop gebragt zijn voor hel verminkte lijken toen begaf den verstokten booswicht zijne tegen woordigheid van geest. Roerloos zonk hij ter neder cn viel in onmagt Tot bewustzijn teruggekeerd, heeft hij, naar men verzekert, na eerst nog te hebben opgegeven het lijk niet te herkennen, de bekentenis afgelegd do ontzettende moord op zijne vrouw gepleegd lo hebben, en wel door herhaalde slagen op het hoofd met een ijzeren vuurscbop, waarna hij haar verder in een kussen gesmoord en daarna het lijk begraven heeft.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1