19 FEBRUARIJ 1861. marK.S-eOLLECTB. Stad- en Landgenooten !N°. II 48ste Jaargang. 1861. ,a: -T—•-'-"r'r"' De uitgave dèzex' Courant geschiedt Maandag en Donderdag I m« 1 -fl O 1 S öewolie advertentiën worden a. 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I i.TjicllclIlClfl'fif J.0 0 t)f*UclX*I| I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 Dc prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. tl behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des namiddags. Die dag, hij worde met eere in de geschiedrollen van Nederland vermeld! Waar een Vorst zulke onschatbare bewijzen van liefde tot zijn volk gaf, zal het daar noodig zijn om op te wekken tot het brengen van rijke offers voor zwaar beproefden en treurenden? Waar de Koning ons oproept, (gelukkig niet ten strijde) maar om wel te doenwaar Z. M. op vorstelijke wijze voorgaat, zal men daar ten achterblijven en 'sKonings verwachting besehamen erkennen wij den zegen van te mogen mededeelen ter leniging van zware verliezen waarvoor wij gespaard hieven; geen aangenamer geschenk zult gij gewis Hem brengen die lot dit doel den dag van Zijn geboortefeest bepaalde. Het bevestigt zich weêr dat in de uren van gevaar de telgen uit het stamhuis van Oranje hunne verknochtheid aan het nederlandscbe volk niet loochenen noch aarzelen om ruimschoots bij te dragen ter ver zachting der rampen, die zoo velen troffen en in diepe smart dompelden. Wars van vleijerij is het onnoodig de genoeg bekende feiten aan te halen, doch der waarheid hulde doende moeten wij erkennen dat dezer dagen de Koning en Zijn volk naauwer vereend zijn dat een gevoel van over eenstemming een engeren band tusschen Hem en de natie heeft gewrochtdie haar in tijd van nood onver breekbaar maakt en ODze spreuk bewaarheidt Pligt en regt gaan hand aan hand, zij gedijen het weligst waar warme liefde klopt, die liefde tot den naaste beziele ons allen op morgen den 19 februarij 1861. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Heden avond ten 7 ure, vergadering van den gemeente raad, ter behandeling der in ons vorig nummer opgenomen punten. Men verneemt dat de antwoorden der regering gereed zijn op het verslag van de tweede kamer der staten-generaal, betrekkelijk het wets-ontwerp nopens de landverhuizers Ook worden eerstdaags tegemoet gezien de antwoorden der regering nopens het ontwerp wegens het tarief van regten op den in- en uitvoeren verwacht men de aanbieding van het wets-ontwerp tot definitieve vaststelling van hoofdstuk XI der slaals-begrooting van 1861 departement van koloniën. Het aanhangige wets-ontwerp tot regeling van liet koloniaal batig slót, zal spoedig bij de kamer worden behandeld. Men verneemt dat door dhr J. W. van Kerkwijk aan Z. M. den koning ontslag is gevraagd als lid der provin ciale geneeskundige commissie in Zeeland. Naar wij vernemen zulien morgen bij gelegenheid van 's konings verjaardag, vele benoemingen en bevorderingen van verschillenden aard plaats hebben. Eene andere lezing spreekt eerst in april of ectober a. s. Volgens het staatsblad n". 8 is hel maximum van hot getal notarissen, voor Zeeland bepaald op 40, als: 1° arr: 16, 2e. arr: 10, en 3e en 8,behoudens de be paling, vervat in art. 78 der wet van 9 julij 1842. Men berekent bet bedrag van hetgeen nu reeds voor de lijdenden door don watersnood is bijeengebragt op 7 tonnen gouds. Uit 's Hcrlogenbosch wordt gemeld dat een der in hechtenis genomen personen met name D. wegens het uitgeven der bricteii van benoeming lot commandeurs en ridders van den nedl. Leeuw en van de Eikenkroon op vrije voeten is gesteld. Het volgende omtrent de aanleiding tot de be- leediging die geachte autoriteiten aangedaanleest men in een berigt uit 's HageHe gearresteerde koopman zou meermalen pogingen hebben aangewendom in zekere te 's Bosch aanwezige sociëteit als lid te worden opgenomen maar hierin niet geslaagd en telkens zijn afgewezen Be wrok hier over schijnt hij te hebben willen koelen door het aan de openbare bespotting prijs geven van enkele aanzienlijken, die hij misschien als oorzaken zijner deballotage aanzag. De heer Simons alhipr,, die in Ijêfzelldè vak als hij handel drijft en zijn correspondent is, ontving van hem de bewuste brieven met verzoek ze hier op het postkantoor te doen bezorgen. Deze voldeed aan dit verzoek, inaar toen hij later iets van de zaak in de courant vond vermeld schreef hij terstond aan den koopman te 's Bosch met de vraag, of die brieven er ook mede in betrekking stonden. Deze antwoordde hem dat hij zich maar niet ongerust moest maken en er maar van zwijgen omdat de geheele zaak slechts een grapje was. De heer S echter vond zichnadat hij den waren toedragt der zaak had begrepen verpügl, den commissaris Waldeck van de zaak berigt te geven en dén brief te laten lezen. Terstond werd daarop naar 's Bosch gete legrafeerd waarop de genoemde personen daar inhechtc-nis zijn genomen BUITENLANDSCHE BERIGTEN. UUITSCHLAND. Bij wijze van gerucht wordt verzekerd, dat de Pie- montezen zich zouden hebben verbonden om voorde persoonlijke veiligheid van den paus te waken, indien het fransche bezettings leger de pausselijke stalen mogt verlaten. ENGELAND. 5 Het gerucht wordt herlevendigd, dat Sardinië voor nemens is het eiland van dien naam aan Frankrijk af te staan a's belooning voor het vertrekken der fransche vloot uit de wateren van Gaëta, ten gevolge waarvan Krans II aan zijn lot werd overgelaten. De vorst vindt in Engeland nog vele vrienden die hem beklagen en de bewerkers van zijnen val beschimpen en verfoetjen. Op de engelsche kusten hebben hevige stormen gewoed, die vele schipbreuken tengevolge hadden. In de nabijheid van Kinstown zijn alleen dertien kleinere schepen verongelukt. Kapitein Boydvan barer majesteits oorlog schip Ajax en 13 zijner manschappendie op een steiger slaande de ongelukkigen wilden ter hulp komen, werden door eene golf in zee geworpen, waar zij hun graf vonden, van de noord-oostelijke kust en van Yorkshire luiden de berigten mede hoogst bedioevend op de laatste zijn zeven schepen gestrand. Ook nog ter hoogte van Liver pool hebben eemge kleinere schipbreuken plaats gehad Bij de verschillende strandingen zijn ook vele 'inenschcn- lovens verloren gegaan FRANKRIJK. De conferentie over Syrië zal stellig den 18 te Parijs worden geopend. Frankrijk zal voorstellen om Abd-el-Kader Ie benoemen lot onderkoning, doch dit zal groote zwarig heden veroorzaken1 omdat de overige mogendheden vreezendat dc invloed van Frankrijk daardoor te groot zal worden, 2°. omdat Abd-el-Kader den sultan, noch als souvereinnoch als opperhoofd der kerk erkent. Bovendien zou die heiioen.ii.g de invoering van eene nieuwe godsdienst- secte, en daardoor eene nieuwe bron van twist ten gevolge hebben. Verleden week heeft de wandeling van den vetten os plaats gehad. Hij weegt 1230 kilo en wordt Peking genoemd. ITALIË. Verleden donderdag zijn te Gaëta andermaal twee batterijen gesprongen, toen is de capitulatie onderteekend en hield het bombardement eindelijk op. De vesting heeft het laatste schot gedaan Van het oogenhlikdat de vesting heeft gevraagd om te capituleren lol aan de onderteekcning van het capi tulatie-verdrag hebben de Sardiniers van de landzijde 50,000 holle projectile» op de vesting geschoten De be zetting is krijgsgevangenrnaar behoudt de militaire eer. De koning was vrij. Des ochtends ten acht ure bezetteden de sardiniers de belli van de stad. Den volgenden ochtend hebben de koningin, de prinsen van het koninklijk huis en de ge zanten zich op hetzelfde uur op het fransche stoomschip la Mouette ingescheept. De koning ging langs de napelsclic troepenwelke onder de wapenen stonden en langs zijn weg waren geschaard. Het was een treffend schouwspel de soldaten weendenterwijl zij het geweer presenteerden. De menigte vergezelde den koning tol aan de haven; de gansclte bevolking stortte tranen. Luide toejuichingen be groetten den koning, die bleek was van aandoening. Op de Mouette werd hem koninklijke eer bewezen. Toen het schip vertrok heeft de h'altërij aan dé haven een saluut van 21 scholen gelost. De bezetting stond op de wallen, de vaandels bogen driemaal en de troepen riepen tallooze malen: leve de koning! ten aanhoore der Sardiniers, die reeds Gaëta bezet hadden. De koning en zijn gezin zijn op Ter- racina geland, oin zich van daar naar Rome te begeven. De koning en de koning van Napels zijn te Rome aange komen en aan het qnirinaal afgestapt; de broeder des konings en de generaal Bosco zijn mede hier aangekomen. De paus heelt aan HH. MM. een bezoek gebragt; zij en de paus werden luide toegejaicht, Napels zal drie achtereenvolgende avonden geïllumineerd worden. Volgens tijdingen uit de provinciën heerscht ook aldaar de meeste geestdrift. INGEZONDEN. Wij verzoeken de redactie der Goessche Courant het navolgende op te nemen. Aan het Nederlandsche Volk Gij hebt de rampen vernomendie een groot gedeelte van ons dierbaar Vaderland getroffen hebben;de nood kreet is lot u gekomenhet verwoestende element heeft in zijne vernielende golven mensch en dier, have en goed verzwolgen;duizenden, van de eerste levensbehoeften be roofd zien smeekend om hulp en bijstand naar u op gij hebt aan den indruk van uw medelijden gehoor ge geven, en alles, wat menschenliefde gèren en grijpen kon wat de edelen onder den Volke door hun talent en invloed zamelen mogten, stroomt den ongelukkigen te gemoet, om, zooal niet geheele vergoeding te schenken, dan toch den dringenden nood der ongelukkigen te lenigen. Maar boven allenallendie in edele zelfopoffering, met alle stoffelijke en zedelijke middelen, waarover de sterveling beschikken kanden lijdenden hnlpe hragtenstaat de geliefde Telg uit Oranjes stam, onze geëerbiedigde Koning. Thans blijkt op nieuw en schitterendhoe de geest van den grooteu Zwijgerden Vader des Vaderlands, den onvergelelijken Willem van Oranjewiens doodsnik was: «Heb medelijden, o God, met mijn arm Volk!" nog na eeuwen voortleeft in Zijn nageslacht, don Vertegenwoordiger van het edele, aloude Vorstenhuis, in wiixexi den derde, onzen Koning. Door echt koninklijke deugden voorgegaan, mag nu het Volk zoovele pogingen tot leniging, tot behoud, tot redding door den edelen Vorst gedaan, niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Daarom wenden wij ons tot u, Vrouwen onder Neêr- land's Volkgijdie het medelijden en de liefde verte genwoordigt, roept uwe mannen, broeders en kinderen bijeen;laat een ieder, op uwe aanmaning, den penning der dankbaarheid offeren, om een blijvend gedenkteeken, den Vorstelijken Voorganger in menschenliefde en zelfop offering, uit naam van Neèrland's Volk, aan te bieden. Geen stand, geen leeftijdgeene gezindte worde uitge sloten - het geheele Volk moet in dit voorregt kunnen deelen;daarom geve niemand meer dan tien Gent, nieraaud minder dan één enkelende grootte der som toch kan de waarde van het offer der liefde en erkente lijkheid niet verhoogenduizenden en nogmaals duizenden den noodlijdenden, de liefdepenning der dankbaarheid alleen den koning gebragt! Geene stadgeen dorpgeen vlek of gehucht worde vergelenoveral raepé men tlians Neèrland's Volk bijeen, om nebrland's koning één algemeen blijk van dankbaar heid te vereeuwigenvoor zooveel liefde en trouw in den hangen nood den Volke betoond I Benige vaderlandslievende Vrouwen uil Deventer. 15 Februarij 1861. JVp Tcp einde hel voorgestelde doel te bereiken, noodigen wij diegenen, welke zich met ons tot een Comité wenschen te vereenigen, zoowel binnen deze stcd als uit de overige sleden

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1