48^ Jaargang. 1861. BISNKNLANDSCHE BERIGTEN. bpitenlandsche berigten" iSu. 13. GEMEENTE-RAAD TE GOES, mmm COURANT. Lie uitgave dozer Courant gescliiedt Maandag en Donderdag I JV 1 I I K II I I Gewone adrortontien worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 f 0 lt (IC 1(1 tl 14t T 01)1 (Uil II. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. behalve het zegelrégt. De inzendiDg vanadverfcentiën moee geschieden vcór drie uren des namiddags. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhl'ize aldaar OP MAANDAG DEN 18 EED RUA RIJ 1861, des avonds ten 7 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Mededeeliug van ingekomene stukken. 2. Voorstel tot wederinvoering broodzetting. 3. Verdaging vaststelling der begrooting voor 1801 en bedenking op dezelve 4. Verzoek kamer van koophandel om bezoldiging van cenen secretaris. 5 Idem geïnteresseerden in de Meestoot de Lie/deom booinen te rooijen. G. Toezending present-exemplaar der bijdrage tot de kennis van de sterile in deze gemeente, door Dr. K. Broes van Dort. 7Bekening der gilde-fondsen over 1801. 8 Verzoek lot verkoop gemeente-eigendom, y Idem erfpacht behoeve hel gasthuis. 10. Verzoeken om restitutie of kwijtschelding booldelijken omslag over 1800 11. Beoorderling reclames tegen den aanslag voor 1861. Up vei langen des kouings zijn door de ministers voor de zaken van de hervormde en van de rooinscb-kalholijke eerediensl, de leeraars en bestuurders der onderscheidene kerkgenoot schappen uitgenoodigd, om de collecte, welke op 's konings verjaardag, teil behoeve van de noodlijdenden door den water snood, van rijkswege zal gehouden worden, in de kerken aan te kondigen en aan te bevelen op den kerkelijken feestdag, weike den dag der inzameling het naast zal voorafgaan. tiet blijkt uil de daartoe uitgevaardigde circulairen de wenscli van Z. M. te zijndal hij gelegenheid van deze opwekking tot nationale liefdadigheidop zondag den 17, het geheele volk met den koning en zijn huis zich in gebede verheffc tot den Koning der koningen, om leniging af te smeeken van de rampspoeden door de jongste over stroomingen veroorzaakt, en kuip te zoeken bij den Heer des heelals ter genadige alwcnding van nieuwe rampen. Volgens per overlandmail ontvangen berigt uil Batavia van den 2 januarij was de stand van het rijstgewas gunstig Be oogst van kolftj en suiker is bijna overal voorbeeldeloos geslaagd, in de residentie Passaroeau had onder anderen de suiker productie cene nooit te voren ge kende hoogte bereikt Bij koninklijk besluit van 5 dezer, n°. 69, is aan den heer J. C. Uominicus van den Dussche, secretaris der sociëteit van Ongenuchien Vrij" alhier, vergunning ver leend tot het houden cener verloting ten voordeele der ongelukkigen door den watervloed in Gelderland en Noord- Brabant. Wij mogen dus spoedig eene dagbepaling te geinoet zien en zijn belangstellend naar do tentoonstelling, naar wij vernemen aan dezelve verbonden. Aangenomen het beroep naar Baarland, door dhr. K J. Ncuman, cand. hij het prov. kerkbestuur te Utrechten naar Koilgene door ds. J. A. van der Scheer, predikant te Ellewoutsdijk Naar men verneemt moet K II prins Frederik eene som van honderd duizend gulden voor de algemeenc col lecte ten behoeve der walcrsnoodlijdenden beschikbaar hebben gesteld, t elijk wij reeds berigtleu worden door Z K II. bovendien aanzienlijke bezendingen kleercn en j voedsel aan de verschillende algemeenc comrnissien voor groot en geeft aanleiding tol eene menigte anccdoten." den watervloed verstrekt. Aan eeneu briel uit Leeuwen, door den heer R J. van der Horst, aan de Dordsche Courant medegedeeld, ont- leenen wij hel volgende Z M de koning is even bij den notaris en heemraad h'upper alhier geweest welke drie honderd noodlijdenden iu zijn huis had opgenomeir. Z M sprak die ongelukkigen in hartelijke bewoordingen toe. Dc heer h'upper zeide tot een man, die daar stond: «Hoe is het grenadier?" (die man was vroeger in dienst geweesti Bij deze woorden zag de koning om en sprak den bedoelden persoon toe "la Sirezeide die man «ik heb al de veldtogten met Uw papa in Belgie medegemaakt, toen was Sire nog maar jong en zie hier de wonden welke ik in die veldtogten heb bekomen. Ik heb voor vorst en vaderland gestreden, doch nu ben ik dood ongelukkig De koning zeide daarop tot H,U. adjudant: «geef dien man iets," en deze over handigdc hem een bankbiljet van duizend gulden. Naar men verneemt zal op 's konings last aan de leiders der eerewachlenwelke bij gelegenheid van 's vorsten in komst op zaturdag jl. geheel vrijwillig den koning van het station naar zijn paleis hebben vergezeld, lot herin nering aan dien gedenkwaardigen dag eene plioiographie worden uitgereikt, Zr. Ms beeltenis voorstellendewelke toezending dooreen brief van dankbetuiging zou vergezeld gaan. llecds zijn sommigen uitgereikt, waaronder Z. Jl. eigenhandig geplaatst heeft: 's Gruvenhage, 9 February 1801. WILLEM. De pliologrephien zijn zoowel iri groot als klein formart. Op den dag van 's konings terugkomst te 's Ilage, is aldaar ter zake van den watersnood een voorstel gedaan aan vermogende laiidgciiootcnstrekkende oin als dank- j bewijs leveren der zedelijke strekking dier vaderlandsge- bewijs jegens den koning, uil giften van 500,ofzinde vercenigingcn. f 1000,- oen kapitaalligt van een inillioen, hijeen te Uezer dagen stond te Weenen voorde regtbank een achttien- brengen lot herstel van hel verloreneen lol opbouw van de jarig jongeling teregt, wiens opvoeding schier geheel verwaar- ingestojde woningen. De jiatnen der inschrijversin een loosd, inaar niettemin de blijken had gegeven, dat hij den album opgenomen, zouden aan Z. M als een zeker welkom uitstekendslcn aanleg bezat om een zeer gevaarlijk bedrieger verjaarsgeschenk worden aangeboden. lc worden. Aanvankelijk had bij zich lot dat einde uit- j gegeven voor een agent van policie, maar weldra voldeed Aan het Handels en Effectenblad schrijft men uit 'sHer- deze kwaliteit niet meer om zijne opligterijen op grooter togenhoscbdd. 9 lehruarijschaal te volvoeren dan zij vroeger hadden plaats gehad. «Een zonderling geval heeft zich alhier voorgedaan. Een Hierop deed hij zich voor als commissaris van policie, ver voort, toen de man bij de kromming van den weg haar voor stelde een dwarsweg in te slaan ter bekorting, liet werd don ker en dc vrouw stemde te gereeder toe om nog wat langer gezelschap te hebben. Op zeker punt gekomen bij eene over dekte putzoo als er daar meer gevonden worden, eischt dc man haar geld met bedreiging van haar in de put te werpen. Smeeken en bidden helpt niet, de vrouw stond haar schat af zelfs met belofte daarvan geene aangifte te zullen doen zoo hij haar het leven late. De booswicht evenwel twijfelde aan hare woorden en begon de planken weg te schuiven. Op dat oogenblik kreeg de oude zieldie wegens hare hooge jaren geen heil in de vlugt zag, eene plotselinge in geving oin den dood te ontkomen zij gal den hukkenden ellendeling een duw zoo dat hij zijn evenwigt verloor en in de put storle. Op hare aanklagt hij het geregt werd het lijk uit de put gehaald en de 200 fr. bij den doode gevonden. UUITSGHLAiND. In eene gehoudene bijeenkomst van een groot aantal leden der gymnastie-gezelschappen te Frankfort, Mainz, Wiesbaden, Darmstad en andere naburige plaatsen werd met eenparigheid van stemmen het besluit genomen, dat het aan geen lid geoorloofd zal zijn aan het even on zedelijke als gevaarlijke spel in de badplaatsen deel te nemen en dat de overtreders hiervan hun lidmaatschap zullen ver liezen. Naar men verneemt zal een gelijksoortig besluit door de onderscheidene afdeelingen van de duitscbe nat. ver- eeniging worden genomen; ook in dal opzigt wil men het paar dagen geleden kwamen met de hollandsche post, onder het postmerk 's Ilageeen veertiental brievengerigt deels aan hoog geplaatste personen, deels aan eenige burgers, die zich in meerdere of mindere male verdienstelijk hadden gemaakt tijdens de waterramp, en zich belast hadden met de verzorging van de ongelukkigen door die ramp; deze brieven waren in steendruk en hielden in de voorloupige kennisgeving van hunne benoeming hetzij lot commandeur der orde vau den Nederlan Ischen leeuw of van die der Eikenkroon, hetzij tot ridders van eene der beide orden, zelfs een van broeder der orde van den Nederlandschen leeuwzij waren gedateerd van 2 L-bruarij en luidden als volgt; «Het heeft Z M. behaagd, u bij besluit van heden te benoemen tot «Ik heb de eer u hiervan voorloopig kennis te geven De directeur van het kabinet des konings «DE KOCK." Op dit berigt wapperde van cene menigte huizen de nationale vlag; felicitatien bleven niet achterwege, zelfs geene partijtjes; doch, volgens heden van geloofwaardige zijde uit de residentie ontvangen leiegrammen, blijkt, dat dit niets meer is dan eene behendigheid van iemai.ddie hierdoor opschudding heeft wdlen veroorzaken of den draak met eene menigte personen heeft willen spelen. Het ware te wenschcn, dat de politie den persoon in handen kreeg, die zich niet ontzien heelt de hoog geplaatste personen der provincie en stad zelfs niet te sparen en in zulke onaangenaamheden te wikkelen. Dc opspraak hierdoor dan ook te weeg gehragtis Uil Nieuw- en St. Jooslaml wordt medegedeeld dal door een landbouwer aldaar een mud puike walchersche tarwe als prijs in dc nationale hnagsche loterijvoor de nood lijdenden door den watersnood is afgestaan. Vermoedelijk is dit slechts een voorbeeld uil duizende. Heeds zijn nagenoeg 25,000 luien geplaatst. Men vreest dat dc dijkbreuk van Leeuwen niet meer te herstellen zal zijn, en dc rivier de Waal aldaar zijn loop Ml houden, zich in de Maïs onthielen zal Volgens een later berigt is de steendrukker en schrijver (Demeli/te en IV Cordcweeneij door den commissaris van policie te 's llertogeubosch ontdekt en op last der reglbauk gearresteerd - Uit Elseiieur in Henegouwen wordt het volgende medegedeeld. Eene zeventigjarige vrouw begaf zich 's avonds naar Erseneullorn een kennis haar inhaalde en vroeg hoe zij zich ring zoo laat op weg bevond; het antwoord was dat zij twee barer dochters te Hijssol had brzocht die aldaar in betrekkingen waren, en zij zich de reis niet beklaagde want dal zij ter barer ondersleuning 200 fr. volgens als chef der geheime policie, gezantschaps courier enz. Onder de bedrogene personen bevindt zich een graaf, dien hij had aangesteld tot zijn secretaris op een tractement van 20 flor per maand, nadat de bedoelde secretaris al vorens eene som van 300 flor. had gestoit als waarborg kapitaal. Wijders is het aantal bedrogenen schier ontelbaar te noemen en daaronder komen voor: een marqeur, vier doofstomme marskramers, de personen met wie hij in het zelfde huis woonde enz. Hut bevestigt zichdat reeds lang tusschen de kabinetten van Berlijn, Weenen en Petersburg onderhandeld wordt om cene overeenstemming tot stand te brengen, ten einde gemeenschappelijk de revolutie te keer te gaan en des noods dit incl de wapenen te doen. FRANKRIJK. Er is eene brochure verschenen van den hertog de Rovigo, een ultra keizers-gezinde. De titel is: La po litique Impériale, en de volgende zinsnede toont genoeg zaam de strekking aanDe oogen onzer soldaten rigten zich van nu af op den Rijn Welke weerstand zal Duitschland bieden aan den inval van een volk, dat de wereld voor vaderland heeft en als één man op staat, oin dit af te eischcn." En wat verder zegt de hertog de Rovigo«cene verschrikkelijke worsteling is onvermijdelijk." Dezer dagen werden publiek geveild een oud vol bloed cngelscli paard en eene miniatuur schilderij van Hall van de grootte eener kinderhand, liet paard had op ver schillende wedrennen 1.500 OOü fr. voor zijnen meester gewonnen en werd verkocht voor 25 fr. halster en hoofd stel daaronder begrepen. De schilderij van Hall, die aan den schilder zelve fr. 12,50 had opgebragt werd aange- gekocht voor 7000 fr. In den nacht van I I februarij zijn tc Parijs 1000 1200 gemaskerde hals gehouden. ITALIË. Door de belegeraars van Gaëta worden alle duiven, die onder hun bereik komen gedood, omdat zij een duiven post niet llonic op het spoor zijn gekomen. De onderhandelingen wegens de overgave van Gaëta zijn aangevangen. Het vuur der belegeraars is verflaanwd, maar zal eerst bepaald ophouden wanneer de grondslagen had medegekrrgejiT Zjj gingen opg eooigen tajd pratende |,drr raj.ttrji.tHr- zullen zijn geregeld. - De overgave der

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1