roiitwi, 1861. !V. 12. 48ste Jaargang. Maandag 11 Februarij. BEKENDMAKING. PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels ft f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. IDIMi TEM VIE. HET; PLAATSELIJK BESTUUR VAN GÜES, verwittigt de ingeschrevenen voor de nationale militie van dezen jare, dat de alphabctischc naamlijst van alle de per sonen die aan de ligling van dit jaar moeten deelnemen ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het raad huis van heden af tot zaturdag den 23 dezer maanddes morgens van 9 lot des namiddags twee ure, ten einde een ieder in staat zoude zijnomingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogton voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangetee- kend of daarvan moeten worden weggelatentiaar van aan den heer militie commissaris kennis te gevenmet last zich op MAANDAG 25 FEBBUABIJ 1861 des morgens ten lien ure te bevinden te Goes, in de groote geregtzaal op het raadhuis ten einde aldaar voor de dienst der Nationale Militie te Loten en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven: alsmede om de bewijzen tot staving derzclve en bij de wet gevorderduiterlijk binnen 5 dagen na de loling over Ie leggen aan het bestuur der gemeente. Goes, den 9 februarij 1861. - Het plaatselijk bestuur voornoemd, Al. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, doennaar aanleiding van art. 1 7 van het Brand-Reglement in deze gemeentete welen dat het in den avond van Dingsdag den 19 dezer, bij gelegenheid van 's Konings jaardag, geoorloofd is VOET ZOEKERS, VUURPIJLEN en andere vuurwerken allesteken, doch uitsluitend op de Groote markt, de Vlasmarkt, de Beesten-markt en de Groote kaai-, en dat hel verboden blijft dit elders te doen, zoo mede hei schieten met KANONNETJES, SNAPHANEN, PISTO LEN, DONDERBUSSEN en ander GEWEER, op straffe, bij voormeld reglement bedreigd. Gedaan te Goes, den 9 februarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen ter kennis v.m ieder dien het aangaat: dal aan hen die bij de BRANDWEER zijn ingelijfd, zoo mede: aan diegenen die hunne dienst over 186JÖ, hebben, afgekocht, gelegenheid zal gegeven worden tot AFKOOP van die dienst over bet loopendc jaar, van heden af lot den 22 dezer, ten kantore van den gemeente-ontvanger, terwijl do kwitantie van overslorting ter secretarie moet worden overgebragt voor of op 23 dezer des middags vóór 12 ure, op straffe dat de nalatigen die dienst zelf zullen moeten op zich nemen. En opdat niemand hieromtrent onvvelenheid voorwende zal deze worden gepubliceerd en in de Goessche Courant geplaatit. Gedaan te Goes, den O februarij 1861. Burgemeester en Wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN De Secretaris, H. C. PILAAR. BIIWENLAKDSCHE BERIGTEN. De tweede kamer der staten-generaal is thans werkelijk bijeengeroepen tot hervatting der werkzaamheden tegen don derdag 21 dezer, des namiddags twee ure. De loting voor de nationale militie in de hoofdplaatsen der verschillende militie-kantons, is voor dit jaar bepaald lo Goes den 25; te Kappelle den 26; te Kortgene den 18; te Hulst den 28 februarij te Axel den 1 maarttelkens aantevangen des morgens ten 10 ure. De stoomboot Stad Goes is verleden donderdag tijdig te Rotterdam aangekomen en verleden zaturdag geretourneerd Zij heeft heden op nieuw de reis aanvaard en wij verheugen ons alzoo in de opening der communicatie, voor handel en verlier zoo zeer gevvenscht. Bij circulaire van den 4 dezerprovinciaal blad n°. 16, is aan de dijkbesturen der calamiteuse en daarachter liggende polders in deze provincie medegedeeld dat de aanslagen der achterliggende polders in de subsidien bij besluit van gedeputeerde staten van 1 dezervastgesteld zijn tot gelijk bedrag als die over 1860. Ten andere is daarbij medegedeeld het koninklijk besluit van den 22 januarij jl., n0 42, waarbij bepaald is: 1°. dal door de Tanden, gelegen ui de (?alamiteusepolders in Zeeland, over 1861 zal worden opgebragt een dijkgeschot gelijk aan dat, hetgeen over het jaar 1860 is opgelegd; 2°. dat door de achterliggende polders in voormelde provincie over het jaar 1861 als subsidie, ten behoeve der cala miteuse polders, zal worden voldaan: door dc polders van de lste linie 1,70 per bunder; door de polders van de 2de lime 1,45. per bunder; door de polders der 3de linie 0,85 per bunder. Z. AI onze geëerbiedigde koningdie reeds zoo vele blijken gaf van belangstelling in het lot van zijne zoo zwaar beproefde onderdanendie met onbekrompene mildsdiglieid reeds memgé traan droogde, geeft ook nu weder het voor beeld ter navolgingdoor de hoogstaanzienlijke som van veertig duizend gulden, voor de algemeene collecte op 19 dezer te houden beschikbaar te stellen. Voorts heeft Z Al bepaald dat op H.D. verjaardag festi viteiten noch illuminatien zullen plaats hebben. Z. M. is verleden zaturdag van II D, logt naar do zoo zwaar beproefde streken van Gelderland en Noord Braband in de residentie terug gekeerd en op deszelfs doorlogt te Arnhem en Rotterdam roet de meeste geestdrift begroet aan de verschillende spoorweg-stations waren commission ver- eenigd die Z Al. ontvingen en met welke Z. M. zich aller min zaamst ondeihield, terwijl eenige muziekkorpsen zich lieten hooren; aan liet station to 'sHage bevonden zich mede een eere- vvachl te paard om ie voet, overal wapperden de nationale vlaggen en gaf de vorst de ondubbelzinnigste blijken van zijne liefde lot zijn volk en het bewijs van op nieuw de banden die Nederland en Oranje verbinden, te hebben versterkt. Door een geacht ingezeten alhier in kennis gesteld met een particulier schrijven uit Wamel omtrent den jongsten watersnood, ontvingen wij levens de vrijheid daaraan eenige bijzonderheden te onllcenen, afkomstig van de band van den heer burgemeester aldaar, dato 8 dezer: «Groot" begint dit, «ontzettend groot is de ramp, welke mijn goede gemeente in het bijzonder en bel gebeele district in bet algemeen getroffen heeft, doch niet minder groot is de deelneming en belangstelling onzer landgenooten. Gaarne voldoe ik aan uwen wensch, met eene gedetailleerde mcdedeeling der ramp. De doorbraak is gevallen hij den afweg te Leeuwen in eene zuid-oostelijke rigliug, naar de brouwerij van van Mook, juist tegenover de zoogenaamde Kruisstraat Deze straat bestaat uit eene rei goede woningen, op eenen afstand van circa 300 ellen van den doorgebroken dijk. Niemand was er op bedacht, dat daar de doorbraak vallen zou, vermits hel op een ander punt ontzettend spande. In minder dan een kwart uur, was de gebeele Kruis straat dan ook verdwenen met ruim 80 menschenhave en vee. Door buitengewone inspanning is het ons mogen gelukken om nog zoo veel te redden, dat nog 35 vermist worden, lieden avond ontving ik bengt van vriend M. uit Drutendat gisteren middag een meisje van 8 jaren, nog van een sluk dak was gered, hetwelk te Puiflijk was aan dreven. Het was nog tamelijk ^goed in orde. Het is bijna ongelooflijk zeven dagen op een sluk dak tusschen ijs en water, zonder iets te gebruiken, dan een stuk ijs, door te brengen. Met eene familie had nog eene treffende omstandigheid piaals Vadermoeder en 4 kinderen waren te zamen op één stuk dak weggedieven. Na 24 uren in doodsangst le hebben rond gezwadderd kwam de reddingboot ook hen naderendoch de boot liet slechts toe man en vrouw ol de 4 kinderen op te nemen. De ouders wilden dat de kinderen dezedal de ouders bet eerst gered zonden worden. Na lang strijden zegevierden de kinderen. De ouders verlieten hen. Gelukkig behaagde bet der Voorzienigheid dat ook de kinderen werden opgespoord en in de armen hunner oudcis konden teruggevoerd worden. Het vloedwaler steeg hoogcr dan in 1799, het hoogste dat bekend is. Er was in Leeuwen gcenc woning vrij van water. Kerk en school bevallen 2 cl water. Niets bleef dan dc smalle strook dijk, welke nog meestal met ijs bedekt was, voor de vluglende menschen over. In een oogenbhk waren 200G menschen zonder dakzonder voedsel. In dc woningen van twee verdiepingen, werd alles zoo veel mogelijk op den zolder geborgen, de dijk \onr liet vee en liet groote getal over latende. liet gekerm der menschen, hel geloei van liet vee en hel geruisch der golven was hartverscheurend, een tooneel niet le beschrijven. Het dorp Wamel is in eene woestenij herschapen. Huizen als de Sterkenburg van de Bidder, Lakenberg, baron van Delen zijn moeten worden verlaten en deerlijk door ijs en golfslag getijsterd. Bij de familie S stond 3 ei water in huis. 1120 menschen waren hier in 20 huizen en de school opeengepakt. Het vee op den dijk. De woningen der mingegoeden zijn voor het grootste gedeelte, zoodanig beschadigd dat zij onbewoonbaar zijn. Volgens eene globale opneming zijn circa 100 huizen ver dwenen. De ellende is ten top gestegen en ik zou ten einde raad geweest zijnindien Tiel in Nijmegen niet een tal van menschen ter verpleging had overgenomen,op dit oogenblik nagenoeg 700. Aandoenlijk was het vertrek dier ongelnkkigendie alles verloren hadden en nu nog hunne geboorte en woonplaats moesten verlafen. Het ge- zigt naar builen levert een treurig schouwspel op, allerlei voorwerpendakenpaardenkoeijen enz. worden aange spoeld en dan verder een barre zeeDe Hemel geve uit komst Alet de naburige gemeenten is het ook akelig gesteld vooral Drimmel en Alphen. Te Druten heeft het water gestaan tot aan de woning van den burgemeester en bij het huis van mevr. Dericks. Overigens is het vloedwater doorgedrongen tot op een half uur afstand van Nijmegen. Hulde moeten wij toebrengen aan de district commissien van Tiel en Nijmegen. Dagelijks heeft er voldoende aanvoer plaats van dekking, kleeding en levensmiddelen. Doch niet te min gevoelen wij groot gebrek aan contant geld. Er zijn vele gezinnen welke op dit oogenblik van alles beroofd zijn en zich toch niet om bijstand durven aanmelden. Deze moeten noodwendig door een of ander lid in stilte, geldelijk ondersteund worden. Ook zijn er zoo vele andere artikelen olie, zout, zeep, enz. welke niet gezonden worden en toch hoog noodig zijnDe verzorging der nood lijdenden alhier is opgedragen aan mij als burgemeester voorzitter en voorts de twee pastoors en predikanten te Wamel en Leeuwen en een hier. Alles gaat geregeld met voordeel en zuinigheid, ook noodig voor 3500 zielen! de bevolking der gebeele gemeente bedraagt 4400 NB van de 3500 noodlijdenden zijn 700 vertrokken aan hooi is groot gebrék, dat artikel verslindt veel geld.'" Aan een rapport van den ingenieur Waldorp uit Go- rinchcm, van den 7den dezer, ten vervolge op het in ons vorig nummer medegedeelde,ontleenen wij nog het volgende: «Heden morgen ten 8 ürè waren wij sloomklaar. Te Gorii.chem den inspecteur en eenige beambten van den waterstaat aan boord genomen hebbendekwamen wij voor de ontzettende ijsmassa, die van den Maasmond boven waarts de Waal opzat, en begonnen terstond den aanval. Het ijs was tot aan den bodem zoo dik opeengeschoven dal wij al dadelijk met de boot vastzaten. Door wel ge paste manoeuvres geraakten wij weder los en stoomden er op insteeds ijsklompen als kleine eilanden afstootende. De dikte van het ijs, zooals het daar opeengeschoven zal, was niet te bepalen, inaar aan de omkantelende bonken konden wij tot vier el schatten. Wij hebben gewerkt tot dat de steenkolen op waren en zijn ten 4 '/2 ure hier teruggekomen, om steenkolen in te nemen en onze schoe pen, alsmede een verbogen wielstang in orde te brengen ten einde morgen ochtend het werk te kunnen hervatten. Van den ijsdam hebben wij 850 ellen afgebroken over de volle breedte van het vaarwater, hetwelk le Loevestein ruim 100 el breed is. De dam liet veel water door, ge lijk wij aan den steeds sterker wordende stroom konden bemerken." Zaturdag 2 ure namiddag. Ten half twee ure namid dags hebben wij den ijsdam beneden Vuren doorgeboord. Er ging een vliegende stroom; zoo ver wij met den kijker zien konden was alles los en in beweging. De boot is onklaar. Ik keer terug en geloof dat de gebeele Waal klaar is. lil tegenstelling vail de milde bijdragen allerwege voor de watersnood opgebragt, berigl men uit Klaaswaal dat aldaar van een toiirijke boer loch nog f I,— verkregen werd, doch eene als streng vroom hekend slaande weduwe gaf niets, omdat zij de tuchtroedewaarmede de slagtoffers getuchtigd wer den niet uit de hand des Hecren wilde nemen1 BUITENLANDSCHE BERIGTEW. UU1TSCHLAND. Te Frankfort wd men met zekerheid weten, dat dé fransclie regering het plan heeftdo inkomende regten op het graan aanzienlijk le verminderen.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1