1801. :V. 10. Maandag 4 Februari). m 48"te Jaargang. UIUSSUIIK COURANT. L>e uitgave dozer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De stoomboot Stad Goes is tengevolge tan gisteren nog laat ontvangen beriglen, van baar voornemen om beden de vaart op Rotterdam te openen afgezien Ken beden bij de directie ontvangen telegram vermeldtdat voot Dordt het ijs op de rivier nog vast zit maar slecht wordt. De rederijkerskamer Vondel alhier beeft besloten tot cene greostumeerde opvoering in april a s van het drama Lode- wijk XIdoor H J. Schimmel. Tol de vervulling der vrouwen rol is geëngageerd mevrouw de wed. Sloeterheim Rozenveldt aan het tooneel met lof bekend. L M. de koning en Z K II. de prins van Oranje zullen, uithoofde van den zorgvollen toestandwaarin een groot gedeelte van Gelderland en Noordbrabant verkeert, in deze week, gelijk eerst het plan was, nog niet in de residentie terugkeeren Z. M. beeft weder eene fraaijo schilderij en ook Z. K H. de prins van Oranje twee fraaije schilderijen geschonken, ten behoeve der algemeéne verloting ten voordeele der water- noodlijdenden. Volgens de Arnhemsche Courant schijnt de commissie voor de staats-spoorwegen nn voornemens te zijn om met de uilvoering der haar opgedragen werkzaamheden voort te gaan, althans zal in die gemeente weldra met passingen opmetingen enz begonnen worden. De berigten aangaande de overstroomingen in Gelderland en Noord-hi abrmd worden niet geruststellenderde gevolgen van de doorbraak te Leeuwen schijnen ernstig le zijn deze wordt begroot op 200 a 300 el waardoor menschen verongelukt, huizen vernield en eene nieuwe schoone land streek aan al de jammeren eener overstrooming is prijs gegeven. De geheele streek in liet van ouJs bekéhde land van Maas en Waal, ot bever het geheele lage gedeelte van Gelderland aan de linker Waal-oever is daardoor ouder water gezel. Dat ook de Bommelerwaard op nieuw zal lijden door het toenemend aanvoer van water, is zeer waarschijnlijk. Een gisteren door een particulier alhier ontvangen telegram ilit 's Hertogenbosch luidde voor die slad zeer verontrustend, dat van heden geruststellender. Een nog heden bij ons ontvangen telegram meldt de ge volgen van de doorbraak bij Leeuwen als allertreurigst. De dijk is op twee plaatsen doorgebroken. Vier-en-zestïg menschen, meest allen uit den gegoeden stand worden nog vermist en hebben vermoedelijk in de golven den dood gevonden; slechts weinig vee is gered, 27 dorpen zijn hierdoor onder water. Hel vloedwator van Leeuwen heeft Hees en Neerbosch bereikt. Aan Feersdijk staat het water ter hoogte van den kruindijk. De toestand bij Druten is nog zoer zorgelijk. Ook voor den Maasdijk begint men te vreezen, niet alleen van de Maas- maar ook van de Waalzijde. Het water uit de Waal brengt de dijken in gevaar die tegen het water uit dc Maas moeten waken. Op last der regering is op den middag van 1 dezer eene proefneming begonnen om door middel van de ijzeren stoomboot Brouwershaven, welke lot dat einde door sterken bouw en krachtige machine zeer geschikt van Rotterdam vertrokken is en dc Lek zal trachten te hereiken, het ijs in die rigliug te breken, zoodat liet kunne afdrijven. Een later berigt zegt dal dc bóót voor eenen ijsdam was gekomen en na eeii-eri-.lwintig malen met volle kracht op ilen dam gevaren te hebben zij iedere keer een om zeilende massa grond-ijs won. Toen rrien op 5 el na den dam doorgeworsteld had, slond er nog 40 a 00 duim verval voor dat strookje cn stonden de schollen loodregt als palen in den grond. Eerst de vier-en-twinligste maal brak men onder een geweldig kraken van boot en ijs er doorheenechter niet zonder schade zoodat naar Rotterdam moest terug gekeerd worden Ier herstelling der averij om zaturdag morgen te beproeven om er door te komen naar de Lek. Behalve eene sterke equipage met de noodige gereed schappen, bevonden zie i aan boord de ingeneur Waldorp de werktuigkundige Batenburg van Rotterdam, terwijl zich ook i.'e heeren P. Smit en kapileit C. van Dijk van de kuilenborgschc stoomboot, welwillend aan den gevaarlijken logt blootstelden, om met hunne beste kennis tot het wel slagen mede ie werken. In het Journal de Genève van 22 januarij kimt een brief uit Brussel voor van een ooggetuige van den ramp in den Bommelerwaard. Bij dat berigt dat veel waars ook veel, toen althans overdrevens inhoudt, werd ook melding gemaakt van do algemeone opwekking tot weldadigheid in Brusselliet journal laat het door deze woorden volgen «Hel zal wel niet uoodig zijn dat men thans de banden herinnere dia sedert drie. eeuwen Genève en Nederland aan elkander hechten. Wij twijfelen er niet aan of een groot aantal van onze medeburgers zullen zich beijveren om de roepstem te volgen die zch ook tol ons rigt, alware liet slechts uil dankbaarheid. Dientengevolge ligt van heden af aan eene lijst van inschrijving voor de ongolukkigen door de overstrouming in Nederland in ons bureau bij den boek handelaar J Cherbulier. De ontvangen giften zullen worden overgemaakt aan de centrale Commissie, die zich in Neder land heeft gevormd om zoo vele ongelukkigen te hulp te komen. En in liet no. van den 29, na opname van een brief van den gewonen correspondent in 's Hage die een getrouw tafereel gaf van de zaak en van de algemeene medewer king tot leniging, berigt de redactie van het journal dat bij haar reeds zijn ingekomen 3000 fr. uit Genève alleen. Wij vernemen dal ook door directeuren der Maagden burger Brandwaarborg Maatschappij aan hunne hoofd-agenten voor Nederland de heeren Burlage Schumacher le Amsterdam is toegezonden cene som van f 500,voor de noodlijdenden door den watersnood om aan de alge- trfdéne commissie aldaar ter hand gesteld te worden, terwijl directeuren bovendien le Maagdenburg een comité hebben gevormd en openbare oproepingen in dagbladen gedaan tot inzameling van liefdegiften voor hetzelfde doel. In ons no. 7 deelden wij bij wijze van programma het plan eeiter algemcc'ne'Verloting mede van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood. Dagelijks leest men vmv -die looneelen van verwoesting en ellende, welke eene treurige bladzijde in onze geschiedenis zullen vullen, en hoe ook uit alle oorden van ons vaderland en elders liefde-offers met milde handen worden gebragt, nog steeds is de behoefte aan bijstand boven beschrijving groot en zal weïligt eerst zijn hoogste punt bereikt hebben als in het voorjaar menig nijvere landman zijne overstroomde hoeve niet zal kunnen bebouwenwanneer menig huisvader van zijn middel van bestaan zal zijn verstoken en zoovelen bij gebrek aan werk naar onderhoud zuilen uitzien. Als dan hulp te vcrleenen is het denkbeeld der commissie voor die algemeene verloting waarvan de inteekenlijsten door Z. M. de koning met de bekende milde inschrijving is geopend. Het plan der verloting is; i De prijs der loten is Een gulden, te voldoen aan het bestuur of aan de sub-commissie, die het lot uitgeelt. 2°. De sub-commissien bekomen de loten tegen inzen ding der inteekenlijsten, of op dadelijke aanvrage. 3°. Voorwerpentot prijzen bestemdmoeten uiterlijk vóór of op den 30st«i Maart 1861 hetzij regtstreeks aan het bestuur, hetzij aan de sub-sommissie ingezonden worden. 4". iedere sub-commissie kan de bij haar ingezonden prijzen vóór de opzending naar 's Gravenhage ten toon stellen. 5°. De trekking zal geschieden ten overstaan van een notaris, en onder alle waarborgen, die van hoogerhand zullen voorgeschreven worden 6°. Eigenaars van loten, waarop prijzen zijn gevallen, leveren dezelve in bij het besluur te 's Gravenhage of bij eene der sub-comrnissienhetzij in of buiten hunne woonplaats gevestigd. De sub-commissie snijdt de aan de loten gehechte bewijzen van inlevering af, en geeft die aan den eigenaar van het lot terug. Binnen eene maand na de inlevering kunnen de prijzen bij de sub-commissietegen overgifte van gemeld bewijs in ontvang genomen worden. 7". De binnen den lijd van zes weken na de verloting niet afgehaalde prijzen worden door liet bestuur ten bate der kas verkocht. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLAND. Uil Zvvits.rl.ind wordt berigt, dat in de jongst ver- loopen weken vele hongaarsclie uitgewekenen aldaar zijn aangekomenmet liet doelom deel 'te nemen aan liet corps vrijwilligers, dat titans in hel sardinisclte gevormd wordt. Het zijn meestal jongeliedenwelke tot dc hougore standen belmoren. Tengevolge van de ontzaggelijke lawinen in Zwitser land worden dagelijks vele menschen onder de sneeuw bedolven, die daardoor den dood vinden De voornaamste spoorwegen zijn er zelfs geheel onbruikbaar geworden. ENGELAND. De te Parijs gevestigde berigtgever der Times meldt, dat er c-enige meerdere kans op het behoud des vredes schqnt te beslaan. Garibaldi (dus schrijft hij) heeft, naar men verzekert, afgezien van zijn voornemen om tegen Oostenrijk te veld te trekken. Tusschen het piemontesche en het fransche kabinet bestaat eene betere verstandhouding dan vroegeren de minister graaf de Carourof koning Victor Emanuel zullen niet volharden in hun tegenstreven tegen Frankrijks raadgevingen. VGorai. in de laatste tijden is men weder sterk tegen het tabakrooken te velde gelrokken. Hier te lande heeft zich eene vereeniging gevormd om het tabakrooken te bestrijden, welke door den bijstand van menigvuldige hulp-vereenigingen en volks-vergaderingen haar doel vervolgt en zeer belangrijke statistieke uitkomsten van de slechte gevolgen van het over matig rooken openbaar maakt. In eene bijeenkomst der anti- tabakvereeniging te Edenburg werd, als uit de ondervinding gebleken, aangenomen, dat tabak giftdeelen bevat en het rooken en snuiven derhalve schadelijk is voor de ligchamelijke en geestelijke gesteldheid van den mensch; dat het rooken dofst verwekt en mitsdien de neiging tot dronkenschap vermeerdert, waardoor zedeloosheid en misdaden worden te weeg gebragt. Prof. Miller maakte de opmerking, dat geen sterke rooker een fiks en krachtig handschrift heeft, hij had patiënten be diend, die daardoor verlamming hadden gekregen. In Frankrijk had op de scholen de ondervinding geleerd dat de tabak rookers de slechtste leerlingen waren tengevolge daarvan had Napoleon het tabakrooken op scholen en academiën verboden en waren alleen te Parijs 30,000 pijpen ver dwenen. Wij gelooven niet, dat verbod an deze veel zal baten om dat dit veelal het tegendeel uitwerkt van het geen men beoogt. Maar de ouders behoorden bij de opvoeding het rooken tegen te gaan en de vaders vooral moesten niet altijd als rookende schoorsteenen hunne zonen het voorbeeld geven. Het tabakrooken is voorzeker hoogst na- deehg voor de gezondheid van 12 en 14 jarige kinderen en het beste middel om het hun af te leeren is, wanneer zij er mede begonnen zijn, hun zulke sterke cigaren te geven waardoor de lust tot rooken voor geruimen tijd zal verdwijnen. FRANKRIJK. Een jeugdig deensch beeldhouwer begaf zich onlangs naar Garibaldi, om diens buste, welke hem besteld was, te vervaardigen. Garibaldi gaf zijne toestemming en terwijl hij poseerde ondervroeg hij den beeldhouwer omtrent de aangelegenheden van het Noordeninzonderheid wenschte hij te weten wat er van het scandinavisme werddat hij be schouwde als eene ligue der noordelijke volkenten einde de duitschers te beletten, zich naar het noorden uit te breiden. De artist hierop geantwoord hebbendedat het in derdaad zoo was, hernam Garibaldi«Het is wel; gij in het Noorden, wij in het Zuiden; op deze wijze zullen wij de duitschers wel meester worden". De europesche commissie voor de syrische aangele genheden heeft voorgesteld, otn voor de Christenen in Syrië een afzonderlijk bestuur op te rigten, onder bescherming der mogendheden. De Porie heeft daarentegen voorgesteld, om er twee hesturen op te rigten niet algemeene raden, zamengesleld uit christenen en muzelmannen. ITALIË. Reuters office meldtdat de bondsraad eene offici- eele mededeeling van Turyn heeft ontvangen, dat de sardi- niers binnen den tijd van acht dagen meester van Gaëta zullen zijn. De officieren welke uit Gaèta zijn aangekomen spreken met den grootsten iof over den heldenmoed der jonge koningin welke niet schijnt opgehouden te hebben, liet initiatief en de aanmoediging tot den weêrstand te zijn. Aan de Redactie der Gocssche Courant. Het heeft mij en voorzeker menigeen mijner stadgeoooten, die met mij de toonkunst liefhebben en waarderen,''be vreemding verwekt, in uw blad dat anders steeds zoo gaarne een plaatsje in zijne kolommen inruimt voor dergelijke beschouwingen, met geen enkel woord melding te hebben zien gemaakt van het concert, hetwelk voorleden woensdag avond alhier door dc Zangvcrecnigingwerd gegeven Geheel onkundig wat daartoe aanleiding kan hebben gegeven, voldoe ik gaarne aan de inspraak van mijn gevoel, aan den mdrnk dien het daar gehoorde op mij heeft nagelaten, om, is het dan ook wal laat, hulde toe to brengen aan hen allendie ons zulk een ge notvollen avond hebben verschaft. Reeds de zamenstelliug van liet programma in ccn uwer vorige nummers medegedeeld, een programma, hetwelk iedere zangvereeniging tot eer zoude verstrekken deed ieders verwachtiffc. hoog ge-

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1