48ste Jaargang. 1861 NATIONALE MILITIE. J No. 0. GOME COURANT, üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 4 01 I^v M I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen j JL" Olltl (y lil fl iET Ofi «fclllllcl I*I| I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,2 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. j *1 J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moec geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. WAARSCHUWING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS, VAN GOES. brengen bij deze ter kennis van allen die liet aangaat, dat de militie-raadkrachtens art. f 26 der wet op de natio nale militie, van den 8 januarij 1817, (staatsblad no 1), over dezen jare zijne eerste zittingtot onderzoek der lo- telingen voor een jaar vrijgesteld, volgens art. 37 der wet van 27 april 1820, (staatsblad n° 11), welke vermeenen mogten regten op vrijstelling Ic hebbenzal houden Ie Middelburghoofdplaats dezer provincie op Vrijdag den 8 February aanslaande, des morgens ten half' tien ure, in de Abdij aldaar. Van de verpiigting om voor dien raad te verschijnen zijn echter uitgesloten zoodanige lolelingen, welke geener- hande reden tot vrijstelling hebben, daar dezulken door den militie-raad finaal voor de dienst gedesigneerd zullen worden. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of gemag- tigden worden herinnerd, dat zij, reclames hebbende voor hunne absente zonen of pupillen zich zullen moeten sisteren ten dageure en plaatse voormeld. Zullende de commissie voor de werkzaamheden der nationale militie, lot de afgifte der bcnoodigde attesten, vaceren ten raadhuize alhier, maan dag 4 februanj e. k des middags ten twaalf ure, ter op making van welke men vooraf ter griffie de noodige opgaven gelieve te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in de Goesscbe Courant Goes, 26 januarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENEANDSCHE BERIGTEN. De Schelde die voor weinige dagen nog zoo vol drijfijs ■was, dat geen stoomschepen, veel minder zeilschepen konden passeren en de rivier van Antwerpen op- en afvaren is daarvan thans zeer schielijk bevrijd, zoodat de communicatie op onze stroomen als hersteld mag beschouwd worden; ook de post van Neuzen heeft den gewonen weg langs Ellewoulsdijk hernomen, terwij! eenige beurtschippers op de zecuwsche stroomen de vaart hebben hervat. Volgens een heden bij de directie ontvangen telegram wordt het ijs op de rivier voor Dordrecht nog met beiaden schouwen gepasseerd zoo dat zeker morgen de stoomboot Stad Goes nog niet varen zal. De heer mr. J. H. de Laat de Kanier. heeft naar wij vernemen, ontslag verzocht uit zijne betrekking als school opziener in dit schooldistrict. De bijdragen van Z. M. onzen geéerbiedigden koning, tot ondersteuning van onze landgenooteu in Gelderland en N.-Braband, bedragen alleen aan geldbehalve aanzienlijke deelneming aan verschillende verlotingen enz. tot dat doel bereids meer dan vijf-en-veertig-duizend gulden. Z. M. wordt tegen aanstaanden donderdag (heden) van zijn bezoek aan de door den watervloed bezochte streken gebragt, in de residentie terug gewacht Algemeen getuigen de bcrigten van de tevredenheid over H. D. komst aldaar eu Z. M. ingenomenheid met de zorg voor de verpleegden en de maatregelen ter voorkoming van verdere onheilen genomen Z. K. H. de prins van Oranje zou heden do residentie verlaten om zich naar Gelderland te begeven. Het comité voor het te Middelburg Ie houden zesde z.ecuwsch muzijkfeesl, heeft daartoe vastgesteld donderdag en vrijdag den 6 en 7 junij van dit jaar. Van wrge het ministerie van birnfenlandsclie zaken is hel volgende bekend gemaakt De vermenging van liet anijszaad met vruchtjes van dollen kervel heeft het onderwerp van eenc uitvoerige briefwisseling met Zr. Ms. gezanten te Petersburg, Parijs, Madrid en Rome, en den consul-generaal te Livorno uitgemaakt. Door hunne bemoeijingen is de aandacht der regeringen en der nederlaiidsche consuls, der kamers van koophandel en van de voornaamste handelaars in die havens, uit welke het anijszaad verzonden wordt, op deze vermenging gevestigd, met opgave van liet verschil der beide planten en vruchten. Men mag vermoeden, dat dit ook van invloed zal zijn op de kweekers van het anijszaad^ en dat daardoor de genoemde vermenging, het gevolg van liet gelijktijdig grocijcn van beide planten op denzelfden akker, afnemen en ophouden zal. Desniettemin blijft het naauwkeurig toezigt van deskun digen, vooral bij aanvoeren in het groot, en de mededeeling aan de regering in geval van bevonden vermenging, nood zakelijk. In ons land wordt hot anijszaad slechts op zeer enkele plaatsen in kleine hoeveelheid gekweekt, maar was het product daarvan toch met dollen kervel vermengd bevonden. De kweekers zijn daaromtrent thans ingelicht. Uit 's Hage schrijft men aan de Ulr. Cl «Dc geruchten, dezer dagen in verschillende couranten opgenomen, betreffende eene mogelijke aftreding van den minister van oorlog zijn niet zoo geheel uit de lucht ge grepen. Dat die mogelijkheid zou gelegen zijn in een verschil van opinie of gebrek aan homogeniteit onder de leden van ons tegenwoordig ministerie is evenwel niet juist. Men zegt eerder, dat er onderhandelingen zouden ge opend zijn, om aan Z-Exc de betrekking van gouverneur- generaal van N. Indië op te dragen, en dan zon natuurlijk de portefeuille van oorlog vacant komen." Men schrijft uit Rotterdam van gisterenNadat het ijs in de rivier eergisteren middag een eind wegs naar beneden verschoven wasis het gisteren nacht met het doorkomen van den vloed van af de Oude haven gaan drijven en was gisteren voor de stad van daar af blank water, terwijl met den namiddagvloed het ijs <ean den noordwal tot aan liet aschliok gebroken is en heden avond afdreef. Met uitzondering van een weinig drijfijs op de beneden rivier, is de vaart van hier tot Hellevoetsluis en Brielle dus weder geheel open en onze communicatie met deze hersteld; eerstdaags zal men dus een groot aantal schépendie te Brouwershaven en Hellevoetsluis lagen, voor onze stad zien komen en handel en scheepvaart, die bron-aderen van ons volksbestaan, zullen weder aan vele handen werk kunnen verschaffenwaarnaar zoo vurig verlangd wordt en waar aan zoo groote behoefte bestaat. Uit Arnhem van eergisteren Het water in de rivier is in de laatste 24 uren 80 duim gewassen. De overlogt geschiedt met schietscliouwen. Er is nog geene beweging in den Rijn merkbaar. Men houdt zich op vele lage ge deelten, inzonderheid aan de Rijnkade druk onledig met het maken van kistingen. Gisteren middag 12 ure (30 jan.) was te Zalt-Bommel de toestand van liet water weinig veranderd. Het ijs zal nog steeds vast. lil den namiddag van jl. maandag hadden zich te Koewacht eenige schoolkinderen verzameld rond eenen ge veld wordenden boomzonder dal de noodige voorzorgen, welke de voorzigtiglieid in zulke gevallen gebiedt, werden in acht genomen Vroeger dan de werkman zulks bevroedde viel do boom onder zijne slagenmet dit ongelukkig ge volg, dat één kiad, ruim 6 jaren oud, zijnde liet zoontje van den arbeider Timmermanszoodanig werd getroffen dat hetzelve onmiddelijk overleed; liet hoofd was letterlijk verbrijzeld. Een ander kind, het lOjarig dochtertje van den arbeider J. van Waeswerd mede getroffen, en werd een arm en been gebroken, behalve nog eene verwonding aan liet hoofd. Boor den geneesheer de FouwIe Axel, werd aan dit kind terstond de noodige hulp verleendvoor welks behoud eenige hoop schijnt to bestaan. Dat de overige kinderen spoedig een goed heenkomen zochten laat zicii ge makkelijk begrijpen Een droevig voorval heeft te Hardenberg plaats gehad; de vrouw van J. vd. V. bragt dien dag haar kind ten doop. Op weg bemerkte zijdat liet kind bewegingloos in hare armen lag Bij onderzoek bleek dat liet reeds was overleden, zoodat zij niet een lijkje huiswaarts keerde. Men schrijft uit Enschede van 23 dezer. Als een bewijs dat er onder het tegenwoordig geslacht nog zijn die kracht aan ruwheid paren, kun liet volgende dienen: Een meisje van 1 8 jaren, van eene rondreizende scharenslijpers-familie, kwam in den avond van den 17 dezer bij een landbouwJ in de buurschap Usselö en vroeg verlof om aldaar del nacht door te brengen. Des morgens ontdekte de gasthee dat het meisje bevallen was van eene welgeschapen dochter. Dit was des morgens tuu. 7 ure in het 1ioo voorgevallen. Des voormiddags van denzelfden dag wik kelde de moeder haren zuigeling, oud 3 uren, in eenig lompen, pakte haar in een zak en droeg haar op den ru; naar Buurseongeveer 1 '/2 uur van de plaats barer be valling, om hare familie to zoeken. Den volgenden da; keerden zij beiden in welstand naar Usselo terugom di geboorte bij den hurgelijkeii stand aan te geven. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Op uilnoodiging van de groothertogin-weduwe va< Mecklenburg-Slrelitz, hebben alle vorstinnen in Duitschian zich bereid verklaard lot het brengen van hulde aan di gemalin van koning Frans II van Napels (geboren prinse: Marie van Beijereri), als een bewijs van bewondering vooi de heldhaftigheid, waarmede zij de gevaren van haar echt genoot deelt. Zij zullen haar namelijk een gouden lauwer krans aanbieden, waartoe iedere vorstin een blad, met haar naam voorzien zal bijbrengen. Op vrijdag morgen den 18 dezerheeft men te Moskou den graad der koude niet kunnen vaststellen, aan gezien het kwikzilver in den weèrwijzer vervroren was. Te Parijs is eene verordening aangeplakt, inhoudende dat alle manschappen, die lot de reserve behooren en zich niet vóór den 10 februarij ais zoodanig aangemeld hebhen, als déserteurs zuilen worden aangemerkt. Als eene zeer zeldzame gebeurtenis mag worden mede gedeeld, dat bij het geregtsbof te Weenen een, doofstomme teregt staal, beschuldigd van het bedriegelijk namaken van koers hebbende geldspecie. Het verhoor van. den aange klaagde geschiedt door tusschenkomst van een der profes soren van hel doofstommen instituut. ENGELAND. Er is een gerucht in omloop, dat Garribaldi Caprera heelt verlaten. Het is onbekend werwaarts hij zich begeven heelt. In der lijd is gemelddat er hij eene Epyplische mummie graankorrels waren gevonden, die minstens vier duizend jaar oud moesten zijn en evenwel, gezaaid zijnde, zeer goed ontkiemden. Het is thans gebleken dat er hier onder een bedrog van de Egyptische cicerones schuilende was; zij hebben deze graankorrels, die zij zeer duur ver-I kochtenlater in de doeken en omwindselen der muiniën gedaan. Een naauwkeurig onderzoek lieert dit bedrog aan liet licht gebragt. FRANKRIJK Het loopendc gerucht aangaande de ontbinding van liet wetgevende ligchaam is zeer twijfelachtig. Uit Italië is weinig nieuws van belang. Door het dagblad van Rome van 20 dezer, wordt het totaal bedrag van heigeen de St Pieterspenning tot dusver.heeft opgebragt, op 2,300,000 scudi geschat. Als men overweegt, dat deze bijdragen uit alle oorden van de wereld zijn zamengevloeid dan is dit bebrag beneden de verwachting. Eene tijding uit Gaëta meldt het volgendeHet gar nizoen van Gaëta heeft een verschrikkelijk, vuur op de pie- monlesclie batterijen geopend. Weldra begon liet eskader een bombardement van de zeezijde. Gedurende dien dag werden door de vesting niet minder dan I 1 000 kanon schoten gelost; van de piemontesche zijde ongeveer even zoo veel. De piemontesche batterijen werden voor de helft vernield, liet eskader toonde weinig moed. Men telde in de vesting een dozijn dooden, en vijftig gekwetsten. Dc geestdrift van de bourbonsche soldaten was onge looflijk zij dansten op de batterijen bij de muziekte midden van het bombardement. De koningin heeft zich op een der batterijen aan de zeezijde vertoond. - - Volgens eene riépéelic door de Palrie medegedeeld had in tegendeel liet Piërnonieesch escader de zeewerken van Gaëta zeer beschadigderi de goede uitslag van den aanval langs de landzijde zou zoo groot zijn, dat er eene bresbattorij zou opgeworpen zijn geworden op 500 el afslands van de slerkte, deze laatste zou binnen drie of vier dagen moeten kapituleren. Naar men zegt heeft de keizerin een cigcnliandigen

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1