IN0. 7. 48rtc Jaargang. IWh courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag H V „-v St I Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen- j *0 lï (16 1*(1 fl w tl (11 Illêl I' 11Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-8 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. t t-5 tl behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENEANDSCHE BERIGTEN. Volgens berigt uil 's llage zouden lieden Z. M. de koning en Z K. II prins Hendrik uil de residenlie naar Gorinchem vertrekken, ten einde daar en elders den toestand der nood lijdenden door den watersnood waar .te nemen en zich naar de plaatsen tc begeven welke door die zware ramp zijn getroffen. De rivier berigten blijven nog al gunstig; niettegenstaande den dooi blijft het water vallen. In strijd met de mededeeling door do Midd. Court, berigt men aan de Roll. Cour', uit 's Gravcnhagedat er voor als nog geen sprake zou zijn van het aanbieden van ontslag door den minister van biunenlaudscho zaken. In de aankomst der holl. post is thans geene noemens waarde vertraging meer; de veerlieden aan den Yerseken- dam en Gorishoek handhaven hunnen alouden roem en kam pen onverschrokken met moed en beleid tegen het gevaarlijk element, waaraan wij dan ook grootendeeis die geregelde aankomst en vervoer te danken hebbende pakketten voor en uit het 5de district gaan ook thans langs hetzelfde veer via Belgie en den Moerdijk omdat de overvaart te Elle- woutsdijk nu reeds van af den 13 ondoenlijk en dus ge staakt is.De correspondentie met Noord-Beveland wordt veel door het veer op Cortgene vertraagd, welke vertraging r.og belangrijker is aan het Sloe, waar thans veel ijsgang is De meeste bezwaren schijnen op liet veer te Ztenkzec (Vianen) te bestaan; wij zijn thans na die van heden mid dag nog eene post ten achteren. Der waarheid moet intusschen hulde gedaan worden dat wij op Zuid-Beveland nog geene zoodanige reden van klagen over de posterij hebben ais van elders wordt gemeld. De telegrafische gemeenschap met Bcrgen-op-Zoom zal denkelijk verbroken blijven tot do lijn in de Ooster-Schelde, (traject tusschen Yersekendam en Gorishoek) is hersteld heigeen eerst zal kunnen geschieden als de rivier van ijs beviijd is. Deze langdurige storing doet alzoo dubbel be hoefte gevoelen aan de vroeger besproken tweede, lijn. Verb maandag had hier de aangekondigde Soirée musicale et littéraire ten behoeve der noodlijdenden door den water vloed plaats, ter welker bijwoning eene vrij talrijke schaar was opgekomen. Hiertoe had zeker ook hijgedragen de door de commissie na den afloop beloofde surprise. Een hartelijk welkom werd bij den aanvang, in warme taal door het hoofd der commissie lot de bezoekers en medewerkenden gesproken, het doet van den avond met indruk geschetst en aan het slot de uilnoodiging tot de aanwezigen gerigl om na de uitvoering van het programma zich in de andere localen der sociëteit tc vereenigen, die welwillend door de leden waren afgestaan. Hierna werd het programma geopend met de voordragl van De Bedelbrief, van tollens en gevolgd door 2°. Koor uit Eurijanlhe, van von weber, 3°. Een Weeskind, 4°. a. Impromptu, van chopin b. Lieder ohne Worlevan Mendelssohn bar- tholdy, voor piano-forte, 5°. de Mist, ijsstukje door j. a brester az.G. Koraal uit het iLobgesang" van mendelssohn bartholdy Nun dnnket alle Colt!) Nu volgde eene korte pauze en daa.na werd de soirée besloten met 7°. Duo efi Koor uit liet Lobgesdng", van mendëlsshon bart iioldy, 8°. De oude VrOUW, Vail tollens. 9°. Slandchen, van schubert voor violoncel, 10". Micon of de Snceirwvol der Alpendoor helmers, 1 1 u. Quarlet en Koor uil Die Letslen Dinge" van spohr, 12". De meesier in zijn huis, door j van oosterwijk bbcijn. Een ieder trachtte nu om in de andere zalentot dergelijke gelegenheden zoo zeer geschikt en tevens doel matig ingerigt cenn goede plaats te nemen zoodat de ruime, thans bevloerde kolfbaan met do daaraan verbondene socicleils-kamer spoedig bezet waren. Men zocht, maar hel oog bleef onbevredigd lot dal door de commissie werd mededeeling gedaan, dat men met een daartoe vervaardigd quinspcl de dames haar geluk zou laten beproeven in liet loten om prijzen, die onderling door hccrcn commissarissen waren bijeengebragt. De quinkaarljcs worden rondgedeeldde nummers geschud en de eerste prijs in de zaal ten loongcsleld um onmiddelijk met liet spel aan le vangen. Tot 9 maal zag men ecu nieuwe prijs, waarvan de een al fraaijer en kostbaarder dan de ander, aanbrengen en met de meeste aandacht de oogen op de nummers der kaaltjes geslagen, terwijl een algemeen gejuich opging wanneer deze of gene damewat voorbarig in den wensch om den prijs lo winnenbij coillróle overtuigd word dat niet al do nummers barer kaart geroepen waren, pene lc- f •urstéiling die wé.'i anderen ondervonden wanneer hij haar qnin roepen eene mededingster zich hooren liet en zij in den kamp met deze moest onderdoen. Het geheelopper vlakkig beschouwd als zeer eentoouig, schonk ruim het tegendeel en voldeed in hooge male aan het doel om prettig zamen to zijn, waarvoor hem, welke dat gelukkig denkbeeld in praktijk liet brengen teregt hulde werd gebragt. Tot slot werden nog een paar mannenkoren door de leden der zangvereeniging aangehevenwaarna men zich lol huiswaarts keeren voorbereidde met den dank aan de com missie voor eenen avond die met zulk een goed doel tot aller genot had geleid. Wij vernemen dal tot hetzelfde doel nog eene tombola zal worden gehouden. De gisteren avond in het kerkgebouw der nederd. herv. gemeente alhierin tegenwoordigheid van heeren kerkvoog den en nolabelenbenevens enkele dames geleverde tweede proef door gaz-verlichtingmoet algemeen voldaan hebben en lot genoegen zijn uitgevallen, zoodat is bepaald op aan staanden zondag avond de godsdienstoefening met gaz-Iicht te doen plaats hebben. Door den hervormden kerkeraad te Cortgene is eenparig met medestemming van den gevolmagtigde van den am bachtsheer dier gemeenteuit het vroeger gemaakte drietal lot herder en leeraar beroepends. J. A. van der Scheer te Eilewoutsdijk. Uit Bath wordt gemeld dal de Oosler-Scheldeop het zoogenaamde verdronken land van Zuid-Beveland in de vorige week te voet gepasseerd werd. Den 16 zijr. onder meerderen zeven personen langs dien weg de Ooster-Sehelde overgegaan. Zij hadden tot don overtogt slechts twee uren noodig. De collecte voor de noodlijdenden door den watervloed, door of van wege burgemeester en wethouders gehouden heeft te Cortgene opgehragtf 70,37 Opbrengst eener bus in de openbare lagere school - 4,813 Die eener bus bij een ingezeten (zie ons vorig n°.) - 62,97 Zamen f 138,15 s welke aan de commissie te Gorinchem zijn toegezonden. In de bus, hij de algemeene collecte gebruikt, vond men 1 gulden in papier gewikkeld, waarop kennelijk met eene kinderhand geschreven stondilk ben een kind en toch gezind te hellepen aan brood die door de watersnood verloren heeft, hun schat daartoe een gulden bijgebragt. Te Colijnsplaat had het volgende ongeluk plaats: twee kinderen van 5 en 2 jaren werden gesleed op de sneeuw; door de gladheid der straat laat ongelukkig het meisje dat de slede stuurde los en gleed deze tegen de achterpooten van een bij de travaille staand paard, dat verschrikt achter uit slaatde slee verbrijzelde en het oudste kind eene belangrijke wond aan het hoofdje toebragt, zoodat het sterk bloedende voor dood werd opgenomen. Spoedig inge- roepene geneeskundige hulp en de ouderlijke zorg doen evenwel nog gegronde hoop koesteren dat het kind zonder nadeehge gevolgen zal herstellen. Het jongste kindje hoewel wat versull heelt geen noemenswaard leisel ontvangen. In dc zaak van den voormaligen thans voortvlugtigen ontvanger der domeinen le 's Herlogenbosch, die te Namen in Belgio is gearresteerd, zullen naar men zegt, niet minder dan 328 getuigen worden gehoord. De arrondissomonts regthank le Middelburg heeft uitspraak ged.ian in dc behandelde zaak tegen den heer O. Uijtten- hoovcnwethouder, ambtenaar van den burgei lijkenslaad le Vhssingen medegedeeld in een vorig nummer. I'e regthank heeil hij haar vonnis aangenomen datal wat in registers van den burgerlijken stand doorgehaald wordtmoei worden goedgekeurd en geteekenden dat de gepleegde feilen daaislellen: het als ambtenaar van den burgerlijken slarni duor uilkrabbing en overschrijving zonder goedkeuring doen van doorhaling in acte. De gc- riiigheid der niet goedgekeurde doorhaling van dc tweede en de uiterste geringheid van die in de derde acle, geven echter grond om den gedaagde wegens die feiten in geene boete te veroordcelen zoodal hij alleen ter zake van de eerste der drie overtredingen in eene geldboete van 3,— en de kosten is veroordeeld Bij de uitgevers dezer bbslaat hot plan om bij ge noegzame deelneming de reeds gehouden en nog te houden voorlezingen door dr. S Piccardt, over eenigo bijzonderheden uit de geschiedenis van Goes en hare instellingen in druk verkrijgbaar te stellen en daarop eerstdaags eene inteekening te openen. Zij willen trachten met behond van (Sen vorm der voorlezingen de gelegenheid te openen ojn zoo volledig mogelijk te verzamelen wat tot dit onderwerp in betrekking staal, terwijl de schrijver zich zou belasten met de taak om door bijlagen en een beredeneerd register in de behoefte aan zoodanig werk te voorzien. Wij stellen ons voor hierop later lerug te komen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Te Höxter in Westphalen zijn in den loop der vorige maand 342 personen veroordeeld wegens jagtdelicUm tot eene gevangenisstraf van een of meer dagen. Van dit aantal veroordeelden is geen enkele te vinden, en door de justitie wordt aanhouding verzocht. ENGELAND. De Daily-News deelt heden een brief van twee te Londen woonachtige nederlanders medewaarin een beroep wordt gedaan op de liefdadigheid der engelschen ten voordeele der hollanders, die door de vreesselijke overslroomingen in ellende zijn gedompeld. De toestand dier ongelnkkigen wordt in den brief in sterke kleuren afgeschilderd en de alhier verblijf houdende nederlanders worden tot het vormen eener commissie uitgenoodigddie de in te zamelen gelden aan den minister van binnenl. zaken zai doen geworden. Ook aan de overige organen is de brief ter publicatie ge zonden, die, naar men hoopt, het gewenschte gevolg zal hebben. FRANKRIJK. Er wordt verzekerd dat prins Napoleon belast is met eene geheime zending, met het doel om een geheim traetaat tusschen Frankrijk en Sardinië te sluiten. 'De voorwaarden zouden reeds vastgesteld zijn en onder anderen ook eene nieuwe uitbreiding der fransche grenzen bedingen. De verstandhouding inet Rome verbetert wel aan den eenen kant, maar aan den anderen kant is het gedrag der gees telijkheid zoodanig, dat daardoor groote afbreuk wordt ge daan aan het geheele herstel der vriendschappelijke betrek kingen. De jezuilen doen wervingen voor het pausselijke leger, en er zijn in de laatste dagen vijfhonderd jonge lieden der eerste familien vertrokken om in pausselijkd dienst over le gaan. Men verzekert dat hel onze regering thans officieel hekend gemaakt is dat Garibaldi weigert van zijn plannen omtrent Italië af te zien. In de militaire kringen spreekt men over niets anders dan over de vermeerdering der kaders en van het leger en de verhooging van wachlgelden en pensioenen. In het Journal des Débats leest men het volgende De predikant Monod deelt ons een brief mede die treurige bijzonderheden vermeldt omtrent de overstroomingen in Nederland. Wij zijn het met den schrijver van dien brief geheel eens, dat, waar zoo veel ellende wordt geleden, geen verschil bestaat van natie of christelijke gezindte en wij wijlden dan ook nietof een beroep onder ons gedaan, op de liefdadigheid ten behoeve van 20,000 personen, die op de verschrikkelijkste wijze, in het midden van den winter van alles berooid zijn zal gehooi vinden. De pholograftsche portretten van den keizer en de keizerin van China zijn tc Parijs aangekomen. Aan nieuwjaarsgiften is, gelijk men kan berekenen in de laatste 14 dagen te Parijs ongeveer 30 millioen francs besteed. Van die som ontvingen ongeveer 30.000 concier ges, ieder a 100 fr. gemiddeld, 3 millioen, en 80.000 bedienden a 20 fr. ieder, 1 600.000 fr. Aan nieuwigheden zijn O a 7 nnlioenaan speelgoed 2 miiioen en aan bonbons I 500 000 Ir. besteed. In eene likeurstokerij le Rijssel vernamen des morgens do knechts toen zij aan 'twerk wilden gaan een vreemd geluid. Op eon open plaats vond men een 15tal hazen dio do vreemdste sprongen en duikelingen maakten het bleek dat de diertjes door de koude in de fabriek gedreven waren en door aan de hoepels der vaten te knabbelen genoeg alcohol naar binnen gekregen hadden om behoorlijk beschon ken te worden. Toen zij van 'tkunstenmaken vermoeid, zich gemakkelijk hij de ooren lieten pakkenwerden zo eenvoudig in oen schuur opgesloten on veroordeeld om vel te worden en den weg van alle hazenvleesch le gaan.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1