mi. No. <L BEKENDMAKING. PUBLICATIE. 48** Jaargang, —p G0ËSSCHE (oiitwr, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I mjr I -g f Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I lTIcl AIKIcliT f^J. J <111 llcll II Geboorte- huwelijks-en doodbengten, van 1-6 regels a f 1.20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. «I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. plaatselijk bestuur. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2° alinea van art. 7 der wet van den 4 jtilij 1850, (staatsblad n°. 37), tot regeling van hel K1ESREGT en de benoeming van afge vaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER der STATEN- GENERAALnoodigl de ingezetenen dezer gemeente uit omindien zij elders in de directe belastingen zijn aange slagen daarvan vóór den 15 februarij eerstkomende ter secretarie der gemeente te doeu blijken. Gedaan te Goes, den 19 januiirij 1861. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, roepen een iegelijk opwelke van die gemeente over hel. afgeloopen jaar 1860 iets te vorderen heeft, wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEVERANTIEN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan vóór hel einde dezer maand bij hen in te dienen; zullende diegene, welke verzuimen mogt hieraan te voldoenzich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeijende. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 januarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAB. birrerlardsche berigter. In de aankomst der posten is sinds onze vorige mede- deeling weinig verandering ontstaan die uit het voormalig Zeeuwsch-Vlaanderen neemt thans clen weg over Batli; met uitzondering op Middelburg blijft ons ook de telegraaf zijne diensten wcigcien de kabel blijkt in de Schelde gebroken te zijn, zoodra mogelijk zal lot herstel worden overgegaan Uit het verslag van de commissie voor de slaats-spoorwegcn aan den minister van binnenlaiidsche zaken, blijkt o. a., dat de rigiingen van de acht spoorwegen zijn of zullen worden uitgebakenden nadat zij door de commissie zullen zijn onderzochtzal dezezoodra dit gewiglig deel van hare taak tot rijpheid zal zijn gekomen, achtereenvolgens bepaalde voorstellen doen, betrekkelijk de aan te nemen rigiingen op dal, ten gevolge der beslissing van Z. E ten aanzien van die, welke zullen belmoren te worden gevolgdde ontwerpen zouden kunnen worden opgemaakt, de onteige ningen voorgenomen en de aanleg begonnen. De commissie. heeft de plaatselijke gelegenheid voor de station te. Nieuwe Diep, en de.brug, te Zuiplien onderzocht. Z. E, de minister van oorlog heeft ten aanzien van de station, nog geen. besluit genomen, en betreffende de brug nog nadere inlichting gevraagd. De commissie heeft de levering van 70000 dwarsliggers aanbesteed en van 4500 tonnen spoorslaven. Zij heeft voor de spoorstaven het model Vignolle. van 37 p. de el aan genomen., eq het h<n»,t, zal met creosoot worden bereid. De commissie meent als nog niet le kunnen bepalen welke houtsoort op den duur de voorkeur verdient. Het hou. zal te Rotterdam kunnen worden opgeslagen. Het ijzer zal kunnen worden geleverdnaar goedvindente Rotterdam, Maastricht, Arnhem of Rozendaal. Een voorstel om voor den invoer van bouwstoffen en voor contracten viijdom van inkomende, zegel- en registralie- reglen te verb enen, heeft bij het departement van financiën bezwaar ontmoet. Alen verlangt in Nederland eene fabriek van spoorweg- materieel le stichten en de verzekering te bekomen van bij gelijke prijzen mei het buitenland, de vooikeur voor de levering. De commissie maakt zwarigheid legen dergelijke toezegging, en meent, dat men zich aan liet beginsel van aanbesteding moet houden; zij acht het echter wenschclijk, dat eene dergelijke fabriek, in welke de benoodigdlieden werkelijk worden vervaardigd, hier te lande worde daar- gesteld, en zeer mogelijk, dat daardoor eene bloeijende nijverheid voor spoorweg-materiaal zal ontslaan. Door Z. M. is de directeur van het postkantoor te Vlis- singen, P J- it. Schouten, uit die betrekking ontslagen en in zijne plaats benoemd de heer B. H. Esser, thans in die betrekking le Sncek. Wij vernemen dat de heer C. Pi/aar alhier benoemd is geworden tol commissaris in de naamlooze vennootschap der Ulrechtsche Gaz-Onderneming, in plaats van nu wijlen den heer E. W. van Schermbeek, vroeger notaris te Utrecht. Het afbreken van de bestaande (tei k en toren mét anex, schoolgebouw en het bouwen van eene nieuwe kerk met toren, verleden vrijdag door kerkmeesters der hervormde gemeente te Wolfaartsdijk aanbesteed, is aangenomen door H. W'illemse J. M. van Ditmars te Middelburg voor f 32,360. Door den breeden kerkeraad der ncd. herv. gemeente te Baarland, werd heden, met medestemming van gevol- magtigden van den ambachtsheer- van Baarland c. a., ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. P. Hoffman naar Scherpenisse, lot herder en leeraar beroepen de heer K. J. Neumancandidaat tot de H. dienst bij het prov. kerkbestuur van Utrecht te Botterdam. Volgens de laatste bcrigten was het water op onze ri vieren over het algemeen vallende de werken ter verster king van dijken en kistingen werden met ijver voortgezet. De beschrijvingen betreffende de in nood verkeerende onge- lukkigen hielden nog slechts alles treurigs in De ellende dier zooveel ontberende beproefden is naauwelijks denkbaar niettegenstaande de stem der menschlievendheid tot op de geringste plaatsen gehoor vindt en de reeks van giften tot enorme cijfers stijgt. De uitgestrektheid, welke door de dijkbreuk in den Botnme- lerwaard is geïnundeerd, bedraagt 15,800 bunders land of j 21 dorpen; 19,000 inwoners zijn grootendeels van allesberoofd. Ten behoeve der noodlijdenden van den watersnoodis le Cortgeiie verzameld in eene bus, welke gedurende een paar dagenbij een ingezeten dier gemeente is geplaatst geweest, en in het openbaar geopend,eene som van/62,97, welke onverwijld naar de commiss'ete Gorinchein is overgemaakt. In de afgeloopen week heeft in de gemeente 's Heerenhoek eene vrijwillige inschrijving plaats gehad ten behoeve van de armen in die gemeente wonendewelke heeft opgebragt, f 187,05 Alsmede eene vrijwillige inschrijving voor de ongelukkigen van den legenwoordigen watersnood op onderscheidene plaatsen in Nederland ten be drage van - 71,25 Te Zamen f 258,30 terwijl alsnog voor genoemden watersnood in beide kerken eene collecte zal gedaan worden. De sub-commissie, tot onderstand van noodlijdenden tenge volge van den watervloed te Zalt-Bommelis met eene af- deeling vermeerderd voor orde, reinheid, werkzaamheid en zedelijkheid De leden zijn dbrn. L. Philips Ba dr. A. J. IV. van Anrooy, mr. J. G Thoo/t, dr. F. Rauwenhoff, II Vermeulen en dr. P. J. N. Wetsels. Deze commissie heeft dadelijk zeer doelmatige maatregelen genomenom elke zaal vol vlugtelingen door een vertrouwd en krachtig per soon le doen surveillerenom chloor te branden en de muren werkelijk le wittenom de mannen en vrouwen aan het werk te stellen en de kinderen onderwijs te lalen geven. Men meldt uit Driel de volgende bijzonderheid: In den nacht van den 7 op 8 II. was H. van der Kamnie, kleedermaker te Velddriel, druk bezig geweest zijne bezittingen in hooger gelegene woningen te bergen, waarna hij zich weder ten zijnenl begaf om van de door gestane vermoeidheid uit te rusten; hij was naauwelijks twee uren op zijne legerstede, toen het water hem aldaar bereiktein haast springt hij ten bedde uit in het ijskoude water, dat hem reeds tot aan de lendenen bespoelde, ten einde zich buiten de deur te redden, maar bij het openen daarvan schiet hel water met een verval van ruim 2 voel naar binnen en laat den ongelukkige geen ander middel lot redding over, dan op eene tafel le klimmen. Het nijdige element had echter zijne hoogte nog niet bereikt en ge lukkig mogt hij nog eenen drijvenden stoel en eene sloof bereikenwaarop hij zich zoo goed mogelijk barrikadeerde; hierop bragt hij zeker den verschrikkelijksten nacht zijns levens door. Met krampachtige vuist verbreekt hij eene ruit van de bovenste rij zijns vensterssteekt het hoold naar buiten en begint om hulp te roepen. Deze liet zich niet lang wachten. Reeds om 4 uur in den morgen waagde de bakker der buurt J. van Herwijnenin een hooger gelegen woning huizende, zich lot aan den hals in het water, dal reeds met eene d kke ijskorst was overtrokken, ten einde den trog in zijne bakkerij te bereiken, waarin hij gelukkig slaagdehiermede baande hij zich een weg door liet ijs en redde het leven van den henaauwden kleeder- maker,die bijna van koude was verslijfd en deelde verder zijn voorraad brood aan de behoeftige gemeente uit. Rij do hardrijderij op schaatsen te Dokkum is de baan lang 160 ellen, iu 13 seconden door den winner afgelegd. Men kan zich eenigermale een denkbeeld vormen van die buitengewone snelheid, wanneer men daarbij die van den spoortrein vergelijkt. Op de engelsche Noord-Oostbaan worden in hel uur 36 engelsche mijlen of ongeveer 53,848 ned. ellen, en dus ruim 15 ellen in de seconde afgelegd, het geen in 13 seconden een afstand van 195 ellen oplevert. Op de Manchester-Birmingham baanwaar men in Engeland het langzaamst spoort, 26 mijlen in liet uur, heeft men ongeveer 143 ellen in dat tijdsverloop. Wanneer men dus eene gemiddelde snelheid van den trein aanneemt, zou een fricsche hardrijder voor eenigen tijd met het spoor in snel heid met goed gevolg kunnen wedijveren. Bij de sneeuwjagt van 30 op 31 december 1860 waren van den landbouwer M. Sikkema le Munnekezijl 20 scha pen verloren geraakt. Na een paar dagen zoekens vond men 16 terugdoch de vier overigen kon men niet mag- tig worden. Met behulp van een kleine hond is het echter gelukt, op den 4 januarij ook deze te vinden. Zij waren geheel onder de sneeuw bedolvenmen groef ze uit, gaf bun' voedsel en zij waren even vlug als de overigen, na ruim 5 etmalen onder de sneeuw en zonder voedsel geweest te zijn. De buitengewone jaglopziener van den heer H, op den Loosduinschen wegheeft op een jongenbezig zijnde met het steken van paling, een schot gelost, waardoor de laatste ernstig is gewond. De opziener is naar het huis van ver zekering overgebragt. Zeer aardig is het volgende berigt, voorkomende in den Genlschen Mercurius van jl. vrijdag; «Voor de sluizen van Terneuzen ligt er zoo veel ijs opgeproptdal den afloop des waters gehinderd is. Het gerucht loopt dat men het met kanonballen zal moeten wegschieten. buitenlardsche berigter. DUITSCHLAND. In politieke kringen alhier houdt men het er voor dat niet tegenstaande het vertrek der fransche vloot naar Gaëta, Frankrijks positie tegen over de italiaansche eenheid nog in niets veranderd is dat keizer Napoleon zijn denk beeld van een staten verbond nog geenzins heeft opgegeven en daarbij nog altijd beoogt het brengen van Napels onder een aan Frankrijk onderworpen gezag. Volgens een der te Berlijn verschijnende dagbladen is eerstdaags eene wet tot regeling van de aangelegenheid der protestanten ophandenwaarbij volkomen gelijkheid met de Katholieken als grondslag aangenomen is. Aan het heerenhuis is eene petitie toegezonden voorzien met ongeveer 1000 onderteekeningenwaarin wordt opgekomen tegen het verleenen van rijksamblen aan israelieten. De koning heeft daags nadat hij hel paleis te Berlijn betrokken had, alle daar wonende ol aanwezige generaals bij zich ontbodenen tot deze heeren eene aan spraak gehouden, waarin o. a de volgende zinsneden voor kwamen Thans heeft mij het ondoorgrondelijk raadsbesluit van den Almagtige op den troon geroepen. Dit heeft plaats in een gevaarvollen tijd en met hel vooruitzigt op een strijd, waarin ik vvelligt al uwe gehechtheid noodig zal hebben. Wanneer het mij en de vorsten, die even als ik den vrede willen bewaren, niet gelukt bet opkomende onweder te doen afdrijvendan zullen wij al onze krachten moeten inspannenom daaraan liet hoofd te bieden. U, waarde minister van oorlog Roon, heb ik geen gemakkelijke taak opgelegd en gij zult pal moeten staanom de armee te maken, wat zij in het belang van Piuissens toekomst zijn moet. Laten wij ons niet bedriegen. Gelukt het mij niet den strijd af te wenden, dan wordt het een oorlog, waarin wij moeien overwinnen, wanneer wij niet willen ondergaan. ENGELAND. Te Liverpool is eergisteren een oppasser in eene menagerie bijkans door eenen tijger gedood geworden Het beest lnd de linker hand van den man lusschen de tanden gepakt, doch de oppasser hield den tijger onder zijne knie tegen den want van het hok geklemd en zijne onderkaak met de reglerhand zoo stevig vast, dat hij niet konde doorbijlen. Hij riep dat men een gloeijende bout zou brengen, doch hiermede verliepen vijf minutenwelke de arme man zonder zijne tegenwoordigheid van geest le verliezenin zigtbaren angst doorbragt, terwijl de meeste toeschouwers zich ver wijderden en eenige vrouwen in zwijm vielen Zoodra hot lieote ijzer aan den bek des tijgers werd gehragt, liet hij den oppasser los, die hem nog zulk een gcduchten slag op den kop tocbragt, dat hij jankende iu een hoek ging liggen. Des avonds volvoerde, de man weder zijno gewone kunstvolrigtingon met de overige dieren.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1