j>°. 4. 48s,e Jaargang. 186 goessche m j^as#sPRi^fcfe»- i W//#, courant. J De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j ]%/Ï*b n J 9 I Gewone advórfentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst.' avond, uitgezonderd op feestdagen- I4jlf4tl>ïlCIfl>£? Wl^w »l «Geboorte- huwelijks? pn doodfcerigten, van 1-6 regels a f 1,5 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. O j h^halve het zegelyegt; De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK B ES TP R. BEKOtóM&KI&G. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door W. F. P. de Valk, wonende te Bergen op-Zoom om in het huis wijk C. n°. 18, slaande in de Lange Kerkstraat, kadastraal sectie D n°. 348, in deze gemeente eene SMEDERIJ te stichten. Gelet op het koninklijk besluit -van den 31 Januari) 1854, (staatsblad n°. 19), mitsgaders op liet besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842, n". 17, (provinciaal blad n" 98) Overwegende dat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incommodogevorderd hij art. 4 van welge- meld koninklijk besluitde eigenaars en bewoners der naast gelegene panden in hunne belangen moeien worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijnom ieder in de gelegen heid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens de eigenaren, bewoners en gebruikers der nabij gelegen eigendommen zijn opgeroepen op Zaturdag den 19 dezerdes namiddags ten een ure, voor burgemeester en wethouders in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen, ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehoord en dat te gelijkertijd aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daarte gen op te geven, ten einde in het proccs-veibaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 Jan. 186i. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C, PILAAR. BEKEMBMAKIWG. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat bet kohier der GRONDBELASTINGop de gebouwde cn ongebouwde Eigendommen voor deze gemeente, over den loopenden jarehekleed mot a tb; de formaliteiten hij de wet gevorderdop beden ter invordering is gesteld in banden ■van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den A3 Jan. 1861. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een bij de regering ontvangen telegramgedagteekend Batavia 29 nov.„ meldt: «Niets bijzonders. De zaken op Ceram gaan beter. De gouverneur vertrekt den 6 naar de Molukken." De staatscourant .behelst .een koninklijk besluithoudende benoeming van jlir. 'J P Cornets de Groot van Kraaienburg lat 'minister van 'koloniën De lieer rati Zuylen van Nyevelt, minister van buiten- landsche zaken, beeft zijn ontslag als zoodanieJs maandag II. 'i, M. den koning aangeboden en men meent dat er nog andere wijzigingen in liet kabinet worden te gemoel gezien. Men meent te kunnpn verzekerendat de heer baron van Zuylen van Nyeveltlid der tweede kamer van de stalen generaal den lieer Puhud als gouverneur-generaal van Nederlandse!) Indie zal vervangen. Naar wij vernemen, wordt door den minister van binn. znkrn bezwaar gemaakt in het verder tockfnnen der rijks loelagen aan de openbare onderwijzers, waardoor deze last voortaan op de gemeente kassen zou drukken. De telegrafische storing met Bergcn-op-Zoom duurt voort, vermoedelijk is de. Schelde kabel defect en indien gelijk men vreestdit vermoeden bewaarheid wordtkan het nog lang duren eer de gemeenschap hersteld isdaar het ijs de ligting van den kabel vooreerst wel zal beletten. De bollandsclie post blijft steeds een dag ten achteren de oi "i vaart hoewel niet gevaarlijker gaat zoowel aan den Yerrokciidaui als bet Sloe niet meerder moeite gepaard, - de zcotiwschc jiosl kwam eerst lieden middag ten I ure Zon immer, mogen wij ons ook nu weer regt verheugen te kunnen medelieden boe bereidvaardig onze mede-ingeze tenen hulp verlcenen vyaar die vereisebt wordt. Waar be wijzen als dezer dagen gegeven zijnsprekenzullen zij die zich in commissie stelden en zij die de aangewende pogingen zoo rijkelijk bekroondenalle reden van voldoening hebben.Zeker wordt in de laatste dagen veel gevraagd, onze arme ingezetenen behoeven leniging in hunnen nood en op de eerste roepstem wordt voor buitengewone bedee lingen van warme spijs en brandstoffen nagenopg 709 bijéér.gebragl; en nu die ongelukkigen die door den water- nood alles ontberen, en in dit barre saïsoetfook namens ben zal niet vergeefs gevraagd worden. Nog gisteren avond vergaderde in de sociëteit Van Ongciutc/ilen Vrij' een 30lal ingezetenen ten gevolge der bier achter staande circulaire uit 's Hertogenbosch; eene korte toespraak was genoeg om onrriid- debjk voor ruim 460 bijéén gebragt te zien welke som reeds beden morgen lot ruim 520 geklommen nog per post is overgemaakt. De laatste berigten omtrent den toestand der in nood verkeerenden in den Bommclerwaard zjn hoogst treurig, zonder dal de ellende nog slechts ten deele gekend wordt; doelt reeds voorbeelden genoeg houdt dit nummer in om de spreuk toe te passen Helpt spoedig, zoo helpt gij dubbel Men verneemt, dat Z. M. de koning eene som van duizend gulden heeft gezondenom in de eerste behoeften der nood lijdenden door den watersnood te voorzien, bovendien op Z. M. last onderscheidene militaire bakkerijen brood voor ben zullen bakken en wijders kleedingstukken derwaarts zullen gezonden wordenom aan de huljibehoevenden te worden uitgedeeld. Een en ander moet door dlirn. adjudanten des konirtgs eergisteren avond aan den commissaris des konings in Gelderland zijn aangeboden. Ir, den morgen van zaturdag ontstond er brand ten huize van dan heer ,S alhier, die zich .nogtajis Aot dep schoorsteen heeft bepaald on na een paar uren was gehluscht. Alleen op het gerucht waren onmiddelijk de piketten der spuiten en schutterij toegesneld, doch zijn zonder werkelijk deel aan de blusscbing te nemen nadat men den brand meester was, ingerukt. Verleden zaturdag baande .zich een roofvogel (sperwer) een weg door de glazen -bij den heer burgemeester alhier om een kanarievogel uit eene kooi te bemagtigen, door bet geraas evenwel der vallende scherven 'is men den pleeger van diefstalj^met braak en moord meester geworden Men meldt ons -uit 's lleerenhoek van eergisteren Heden namiddag omstreeks haif drie ure ontstond brand in de schuur van P. van Calsteren, die zich aanstonds aan de daarnevens staande schuren van J. Loen en L. de Hond mededeelde en alle drie verteerde de spoedig aange- bragte hulp door de brandweer mogt de verder aangrenzende I gebouwen bewaren bet schijnt dat de afgebrande per- ceelen voor brandschade gewaarborgd zijn. Op het laatst van het vorige jiar werd door de herv. gemeente aldaar met hartelijke deelneming het berigt ont vangen van het overlijden van baren vroegeren herder en vriend ds. G. de Wildeman van Lakerveld Keilerman en den 6 dezer opzettelijk bij dit afsterven bepaald, met eene leerrede over Luc. II, vs. 28 en 29. In 1853 lothaar overgekomen verliet hij haar in 1856 op een beroep 1 naar Hulst, doch moest na twee jaren dienst eene tijdelijke rust ter herstelling zijner kwaal zoekenreeds in au gustus 11. was bij genoopt zijn ontslag uit de dienst te nemen en ontsliep nog geen 41 jaren oud den 29 dec te Gouda. Uit Ilontenisse wordt van den 9 gemeld dat ondanks de menigvuldige voorbeelden ter waarschuwingeene moeder aldaar weder de onvergeeflijke onvoorzigtighcid heeft gehad om een kind van circa 3 jaarterwijl zij zich even ver wijderde bij liet vuur alleen to laten. Personen, die het kind angstig hoorden scbreijen vonden liet slagtoffer dier onvoorzigligbeid in vuur en vlam, reeds was liet onderlijfje als het ware geroosterd en de elk oogenblik verwachte dood is spoedig gevolgd. Als eene merkwaardigheid wordt aan het Hal Handelsblad van Socrabaija uerigl, dat een koopman aldaar een factuur ontving van boll hammengerookte worst kettingsausijs en rolpens, uit Nederland met een nederlandsch schip aan- gebragl. De afzender zond het certificaat van oorsprong met de mail welke met de Malabar verongelukte, zoodat dit stuk niet tercgl kwam. Inmiddels arriveerde de factuur en daar bel certificaat van oorsprong niet koude vertoond worden, moest 21% i" plaats van l2¥/„ aan rogien voldaan worden. De afzenders het vergaan van de Malabar ver nemende waren er op bedacht om met de eerstvolgende mail een duplicaat van bet verloren certificaat te zenden en na ontvangst van dat stuk vroeg de belanghebbende de: te veel betaalde regten terugdoeh bent werd op deze vordering geantwoord; dat het geld eenmaal gestori zijnde geene restitutie kon verleend worden Op den eersten kersdag kwamen te Leeuwarden met een wagen 4 matrozen te Nes te huis behoorendeuiD-.fl Engeland via Harlingen aan. In eene slaapstede afgestapt, merkte een van hen dat hij miste 4 heele souvereings die ieder van hen wist, dat te Marssuin nog in zijn bezit waren. Nadat zij van het. dorp waarheen zij dadelijk op weg waren gegaan om het geld ofschoon vruchteloosfe zoeken, waren teruggekeerd, werd de poficie van het voor- va! onderigt. Bij visitatie bleek het thans ookdat een hunnerdie niet meer gage had ontvangen dan de reis- f kosten bedroegen in het bezit van .een en een haif dief goudstukken was. Daar deze dus voor schuldig geboudek werd bekende hij dat bij het geld Jan zijn makkerdie in den wagen in slaap was gevallen had ontvreemden- dat hijop den weg naar Marssum de drie en een half souvereins had doorgeslikt. Dadelijk in hechtenis genomen heeft de cipier van het huis van burgerlijke en militaire verzekering den geld eter alleen gezet, en een hem toegediend middel heeft zoo goed gewerkt, dat den volgenden dag de delinquent niet alleen van de 3 '/2 souvereins, maar ook nog van een Engelsche schelling en een two-pence voorspoedig werd verlost. BUITENLANÖSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Coblentz wordt vernomen,, dat aldaar een g aantal wolven is bespeurd, waarvan er 4 zijn geschoten, op klaar lichten d3g doorliep eene gansche kudde wilt. zwijnen het dorp Nördershausen. ENGELAND. Reeds was veri. donderdag de Teems op sommij punten zoo sterk toegevroren dat waaghalzen van de ear naar de andere zijde zijn geloopen. Verleden maandag zijn drie leeuwen van Astlé ampliitéater ongemerkt uit hun hok gebroken. Toen een der oppassers in het cirque trad, viel een der leeuwe op hem aan en verscheurde hem in een oogwenk. Gq' der toegeschoten knechts durfde tusschen beide komen, df de dierentemmer Chrockett wist ze zonder moeite in hok terug te voeren en deed hen in den avond wede als gewoonlijk hunne kunsten vertoonen. FRANKRIJK. Als gerucht deeit men mede, dat de keizer eem bijeenkomst beeft gehad met een aantal 'bisschoppen ii I die conferentie heelt de keizernaar men beweerteek, ontwerp-schikking lusselien den paus en het nieuwe koningrijk Italië voorgesteld. Dit ontwerp is door 20 van de 25 prelaten aangenomen. Te Parijs wordt stellig verzekerd, dat Jud, de moor denaar van den heer Poinsol, te Mannheim was gearresteerd en dat eenige fransche policic-agenten reeds daarheen Zijn vertrokken om hem herwaarts over te brengen. ITALIË. De brief van den napelschen minister Casilla, waar van dezer dagen is gesproken houdende dat koning Frans II vast besloten heeftGaëla lot het uiterste te verdedigen was, naar men verneemt, van een eigenhandigen brief van dien vorst vergezeld, waarin hetzelfde werd medegedeeld. Men leest daarin; «Zoo hel door de Voorzienigheid mogt worden beslotenzal ik even als de minste mijner soldaten op mijn post het leven laten Mijn phgt schrijft mij voor het uiterste te wagen. Ik verdedig boven alles een beginsel. Indien ik sterf, val ik voor ccn beginsel der souvereiniteit, voor alle vorsten van Europa. Word ik gevangen genomen, dan zullen de niocijeiijkliedenwelke daaruit voor hen zul. len ontstaan, die mij van mijne vrijheid berooft, mijn troost en mijn wraak in mijn ongeluk zijn. Kortomik zal voor hem zijn wat Frans I voor Karei F was. BELGIE. Eenige handelaars te Antwerpen hebben zich tot den nederlandschen consul gewend en bent aangespoord om een beroep te doen op de weldadigheid ten behoeve der slagt- offers van de. overslrooming in Nederland Dientengevolge zal bij den consul eene inschrijving worden geopend.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1