3. 1801 48* Jaargang, GOME COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j lik t I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. "011(1 GF(1«I1T MIF fill lift FII Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1.80. j »J J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vcór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze Ier kennis veen ieder die hel aangaat dat de SVPPLET01RE KOHIEREN van den ROOF REUJ- KEN OMSLAG en de BELASTING op de RONDEN, over het afgeloupene dienstjaar, gearresteerd duor den gemeen teraad den 10 december 1800 en door heeren gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd den 4 dezer, aan den ge meente-ontvanger ter invordering toegezonden zijnmitsdien ieder belastingschuldige vermanende, om het deswege ver schuldigde ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes den 1 O januarij 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Do Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij besluit van 6 dezer beeft Z. M. de benoeming van den lieer mr. M F. Landsheertot plaatsvervangend voor- 'er van den militie-raad voor de ligling van 1861 inge- OKben en als zoodanig benoemd den beer H. J. van Deinse, lid van de staten dezer provincie. Bij besluit van denzelfden dag beeft Z. M, op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer M J. de Jongh, als Isle luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. Sedert jl. dingsdag toen wij de couranten en brieven van maandag ontvingen waren wij lol beden morgen half een ure van hollandsche berigten verstoken wij ontvingen eerst die van dingsdag en eenige oogenblikken later die van woensdagzoodat wij nog een dag ten achteren zijn. Van de uitgestrooide geruchten der in doods gevaar zich lusschen het ijs bevindende postillonsde waar genomen noodseinen en zelfs het vergaan is thans 'ge- lukk g gebleken dat het laatste onwaar wasde postillon van dingsdag is eerst isteren (woensdag) morgen ten 5 ure van Gorishoek kunnen afvarenen na talrijke gevaren te hebben doorgestaan ten 2 ure in den namiddag moeten terugkeerenin de boot bevonden zich nog 2 passagiers en 3 schippers; duor het schuren was een gat in de boot ontslaan 'tgren met een der vriesclie buizen van de schippers zoo goed mogelijk was gestopt, men verkeerde dus werkelijk in gevaar van zinken. Hier door niet afgeschrikt, heeft men na korte rust andermaal beproefd door het ijs te breken doch moest na hoven mon- schelijkc inspanning weder ten 5 uie terugkeeren, zoodat eerst heden morgen ten 6 ure de beide posten te gelijk van Gorishoek zijn voltrokken cn even na den middag be houden met de onbeschadigde pakketten bier aangekomen. De postilion C. Pannij, na zijn gezin dat reikhalzend naar hem uitzag te hebben gerustgesteld, heelt op nieuw de logt aanvaard en zich aan het gevaar blootgesteld dat door bel menigvuldige ijs aan liet overtrekken onzer rivieren tegenwoor dig gepaard is. Door eenc voor alsnog onbekende oorzaak is de gemeen schap per telegraaf met Bergen-op-Zoorn sedert dingsdag avond geheel verbroken. Treurig luiden de berigten der laatste dagen omtrent de verwoestingen door ijsgang. Eene doorbraak in den Waaldijk te Brakel beeft de gemeente llrakel en Pouderoyen vreesselijk geteisterd reeds heeft zich cene commissie gevormd om liefdegiften in te zamelen ter leniging van den groolen nood dier ongclukkigcn Ook de Bommelerwaard is door het bezwijken van den Meidijk overstroomd. Boven Zuilicliem bij Zallbommel was dc dijk doorgebroken en zelfs een koorn- molen weggespoeld. Te lleumen (Gelderland) was groole vrees'voor doorbraak bier en daar waren noodseinen ge geven en de noodvlag gebescben. Zoo ver men beeft kunnen nagaanzijn or te Brakel 12 menschen omgekomen Te 's llertogenbosch staat het water in de straten Uit Zallbommel wordt van den 8e berigt, dat het water '/2 cl boven noodpeil staal. Geen dijken kunnen hel langer volhouden Als de Tielcrwaard niet spoedig inbreekt, is zelfs Bommel in groot gevaaralles damt en elk doet zijn best om de stad te behoudenschreijend geven de buren elk ander antwoord, leder vlngt met zijne bezittingen naar hovo zelfs hebben sommigen hunne woningen moeten uitvluglen. De Maas zit voor Rotterdam vast en wordt te voet gepasseerd Na voorafgaand vergelijkend examen is door den gemeen teraad van Nieuw, en St. Jooshind benoemd tot hoofd-on- derwijzer aan de openbare lagere schooldhr. C. Broerse te Schore en Vlakc. Wij vernemen dat dr. Piccardt zijne vierde lezing over de geschiedenis der stad Goes, heeft bepaald op donderdag 24 dezer. Verleden maandag' vierde de typografische vereeniging «Ter eere van Laurens Jansz. Koster alhier, in haren kleinen kring, haar 6de kopperleest. Door den voorzitter met een welkomsgroet en gepaste toespraak geopend, werd door den secretaris verslag gedaan en door andere leden nog eenige stukjes voorgedragen, afgewisseld door bet zin gen van kopperliederen Men betreurde het verlies van enkele leden typografen naar elders vertrokkendat aan de nog geringe krachten der vereeniging ecu steun had benomen, te gevoeliger ter uitbreiding en instandhouding van de onderling opgerigte beurs om in ziekte elkander geldeiijken bijstand te verlee- nen. Intusschen met goeden moed voor de toekomst be zield liet men na afloop der gewone werkzaamheden aan cene gepaste vreugde den vrijen loopen scheidde regt ge- noegelijk eerst in den vroegen morgen van dingsdag. De collecten ter voorkoming van het nipuwjaarwenschen larigs de straten en liet doen van buitengewone bedoelingen hebben opgebragt te Colijnsplaat 330. te Curlgene 231en te Cats /'136,---. Meer en meer blijkt dus dat deze maairegeien Ier wering van bet bedelen met den gewenschten uitslag worden bekroond. In 1860 zijn te Corigene geboren 18 mann. cn 22 van liet vrouwl geslacht waarvan f matin, en 1 vrouwl. onecht,2 zijn levenloos aabgegeven. 14 rriann. en 18 vrouwl., vestigden zich in de gemeente. Overleden zijn 13 mann. en 19 vrouwl, terwijl 14 mann en 19 vrouwl. de gemeente verlietener had 1 zelfmoord plaats 8 huwelijken werden gesloten tusschen jongmens en jonge dochters, 1 tusschen een weduwnaar en jonge dochter be nevens 1 lusschen een weduwnaar en weduwe. De wettige bevolking op 31 dec. 1860 bedroeg 474 mann en 470 vrouwl. te zamen 944, waarvan 943 tot de nederd. her vormde en 1 lot de evang. lulhersche gemeenten behoorden De feitelijke bevolking bestond uil 475 mann. cn 474 vrouwl, in 't geheel 949,De wettige bevolking bedroeg op 31 dec 1859, 469 mann. en 482 vrouwl zamen 951, zoodat deze met 7 is verminderd en wel vermeerderd met 5 mann. en verminderd niet 12 vrouwl. Het Nieuws en Adverlentiellad van Zeemvsch-Vlaanderen berigt dat gedeputeerde staten de|er provincie niet hebben be willigd in bet verzoek der besturen van de gemeenten IJzendijko, Hoofdplaat cn Biervliet, tot bet doen eener al- geineene collecte voor de liulj^jeboevendcn tengevolge van den hagelslag op I 6 julij 1860. In den Vlissingschen gemeenteraad is den 31 lec. door den burgemeester verslag gedaan dat de marktmeester De- belaar de voor den raad belcedigendc woordendie hij trouwens in opgewonden stemming had geuit, eerst op aandrang, maar toen ook volledig voor burgemeester en wet houders beeft ingetrokken Met 9 tegen 2 st. beeft de raad verklaard daarmede geen genoegen te kunnen nemenmaar ceno schriftelijke intrekking te vei langen cn anders gereg- lelijke vervolging Door wijlen Ircule van L'jnden van Lunenburgis cene som van f 700,000 bij testament vermaakt aan onder scheidene weldadige inrigtingen enz. te Utrecht. keizer den verderen loop der omstandigheden schijnt te wil len afwachten alvorens zich op meer stellige wijze te verklaren. Het berigt omtrent de gevangenneming van Jud den vermoedelijken moordenaar van den heer Poinsotis voorbarig geweestwant volgens de jongste berigten uit Zwitserland, meent men op goeden grond te mogen onderstellen, dal hij zich thans in een der kantons verborgen houdt en waarbeen bij zich uit Lijon heeft begeven Een twintigtal der behendigste parijsclie pohcie agenten zijn naar Zwitserland vertrokken, oin Jud op te sporen. Dat het arresteren moeijelijk zal lijn biervan houdt men zich overtuigd uithoofde JuJ bekend slaat als een stoutmoedig boosdoener. BUITEN Ï.ANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND Het antwoord van den keizer der Iranschenbij liet plcgtig gehoor op den nieuwjaarsdag van liet corps diplo matique, beeft te Weencn geenszins aan de verwachting voldaan He', was kort., eenigzins vredelievendnürav vvei:' uig beduidend voor de toekomst.top oquzicri waarvan de FRANKRIJK. Bijzondere brieven uit Rusland verzekeren dat het gerucht te Petersburg verspreiddat de Czaar Polen tot een afzonderlijk koningrijk wil verheffen van allen grond is ontbloot. De Paijs en de Patrie hebben dat gerucht me degedeeld en gemeld, dat daartoe zelfs reeds in begin se is besloten. Het Journal des débats heeft uit Shanghoe de niededeeling ontvangen van een brieldien het opperhoofd der rebellen Chung-Whang-Li berigt heeft aan de fransch en Engelschealsmede aan de overige vertegenwoordige in China. In dien brief zegt het opperhoofd dat hij christelijke godsdienst omhelsd beeft, terwijl hij voorts i w'cnsch te kennen geeft, om zich met de europesche mogei beden te verstaan nopens alle handels-en staatkundige aan gelegenheden. Dezer dagen is hier op de grenzen eene baal brochirf aangehouden welke van Belgie kwam. Deze geschrift! die dun titel droegen van Napoleon ill publicisten grondig onderzoek bevattende van al heigeen door keizer is geschreven, zijn aan den uitgever terug gezc met bet berigt, dat zij slechts in Frankrijk konden W toegelaten, nadat daarin belangrijke wijzigingen zouden j gebragt. j /s Een beunhaas werd in den gilden tijd diep verf en geniet nog beden ten dage zelden de algemeene act/,) en toch heelt menig beunhaas de geheele wereld aan j] verpligt. Hoe wel geen man van het vak zijnde Stlbermann, een drukkersgezel, eene groote verbeterd. van het orgeleen barbier Arkwright is de uitvinder g wcest van de spinmachine; een timmerman Hargravy vi de spinning jennijeen koopman in stroohoeden Jaquar geheeten is degeen, die het naar zijn naam genoemde weel' getouw bedacht; de muziekant Rerschell verbeterde teleskoop; Wat, een instrumentmaker, is de uitvinder liet stoomwerktuig; een tooneelspeler, Senaefelderheefl steendiukkunst uitgevonden, en hel getal van hen, 4 builen hun vak gebeunhaasd en de wereld hebben doen verbaasd slaan van het geen zij daarbij hebben verrigt nog met andere kunnen vermeerderd worden. Sedert II dingsdag is de communicatie op den spoorweg, van St. Elienne naar I.yon gestremd door een ongeval, liet' welk bijna aan een honderdtal personen hel leven gekost. Toen namelijk de nachttrein van eerstgenoemde plaat komende den tunnel van Terrenoire passeerde begon het geheele gewelf van bet rotsgevaarte verschrikkelijk te kraken cn naauwelijks was de trein er doorof bet stortte in e~ wel op eene lengte van bijna 300 meiers. Gelukkig du dat de machinist aan de locomotief de meest mofj snelheid had gegeven, daar bij een- oponthoud van gcene volle minuutde geheele trein onder de rots bedolven zijn. Men schrijft hel ongeval toe aan den inv van de vele regens en de enorme massas sneeuw. ITALIË -~ Koning Frans is in staat gesteld om vooreerst zj troepen in Gaëta lot liet laatst van ïehruarij te kunnen I derhoiiden en te betalen, desgevoiderd zijn hem nog rpl dere bijdragen toegezegd door wien cn op welke wordt niet gemeld Er is gesproken van een gerucht, volgens lictwe sprake is van cene schikking der ilaliiianschc kwesti den grondslag van eenc volledige restauratie van d bonsclie dynastie in de Heide Sicilië» en ran he brengen der provinciën onder liet paussclijk gezag, daarvan los gemaakt hebben;thans verneemt men ecu ontwerp van schikking dat ten doel beeft om het vaste van Napels, te Jalonpriijcr het bestuur van konmg 177 Emanuel en liet eiland Sicilië terug te brengén onder

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1