1801. 48*® Jaargang. L 4 o GOliSSCIlE COURANT. 1 1 ■■■immmww— uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I m m i w I ^m^m^rnrn avond, uitgezonderd op feestdagen. 11 /1*| O' 7 Jllniliiril aJvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco por post f 1.90. lT-BClf l llllf l w «J «lllllcll II I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. üe inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLAmSCHE BERIGTEfl. In I860, zijn to Goes gehuwd 7 8 paren geboren 117 mann., 107 vrouw., zamen 224waar onder 5 inann. en 10 vrouw, onecht levenloos aangegeven 7 mann. en 6 vrouw.zarnen I 3; overleden zijn 83 mann. en 75 vrouw., zamen 158, daarvan waren 57 mann. en 50 vrouw, ongehuwd20 mann. 14 vrouw. 0 weduwnaars en H weduwen. Be Ieeitijd der overledenen was als volgt: beneden het jaar 56. van 45—50 jaar 3. van 1 5 23. 50—55 2. 510 2. 55 60 10. 10—15 4. 60—65 7. 15—20 2. a 65 70 4. 20—25 8. 70—75 10. 25—30 8. 75—80 3. 30—35 6. 80—85 1. 3540 2. 85—90 1. 4045 6. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier, heeft in hare vergadering van donderdag den 3 dezervoor het loopende jaar benoemd, tot haren voorzitter den heer C. Pilaar en tot diens plaatsvervanger den heer 0. Verhagen. Met de hollandsche post blijven wij geregeld een dag ten achterenterwijl in de aankomst der zeeuwsche posten na ons laatste berigt weinig verandering is gekomen,wel denkelijk zal evenwel daarop van invloed zijn de dezen nacht in massa gevallen sneeuw waardoor de wegen minder glad doch slecht gebaand zijn. Per teler raaf wordt weer regtstreeks op Rotterdam gewerkt, doch met veel vertraging. Naar wij vernemen heeft zich hier een tweede gezelschap gevestigd tot beoefening der uiterlijke welsprekendheid onder de benaming Aurora met de zinspreuk «Elk naar zijne krachten. Men wil wetendat ten gevolge van het eervol ontslag, dezer dagen aan verschillende hoofd- en verdere ambtena ren bij hel departement van oorlog verleendeerstdaags bij dat departement ecne reorganisatie cn daardoor bevorderin gen zullen plaats hebben. Wissenkerke{N-B.) 3 januarij 1861. In hel jaar i860 zijn alhier 39 huwelijken gesloten geboren 74 van het mannelijke- en 88 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 162, daaronder waren 2 in onecht geboren; levenloos zijn aangegeven 8 van het mannelijke- en 2 van het vrouwelijke geslachtte zamen 10waaronder 3 in onecht geboren overleden 55 mannelijke- en 66 vrouwelijke ongehuvvden 7 mannen en 8 vrouwen, 6 weduwenaars en 2 weduwen, te zamen 68 van het mannelijke- en 76 van het vrouwe lijke geslacht en dus in het geheel 144. De wettige bevolking is met 39 zielen vermeerderd en bedroeg op 31 december I860 1413 van het mannelijke- en 1448 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 2861 -personen, verdeeld als volgt: 2834 hervormden, 16 chris telijk afgescheidenen, I evangelisch lutuersche, 5 roomsch- catholijken en 5 israëlieten. De feitelijke bevolking bedroeg op 31 december 1860, 1415 van het mannelijke- en 1450 van het vrouwelijke geslachtIe zamen 2865. Bij de aanbesteding, den 29 december jl. te Neuzen ge houden van het indijken der schorren en aanwassen in het Hellegat, is daarvan aannemer geworden dhr. P. Kalis, te Shcdrechl, voor eene som van ƒ106.699. Te Zierikzee hebben door het uitglijden van sneeuwsleden twee ongelukken plaats gehad; in den namiddag op nieuw jaarsdag stortte ecne waarin twee meisjes met haar die ze reed in de Oude haven, waarvan slechts twee konden be houden worden hel oudste een meisje van 14 jaren is niettegenstaande alle door de kunst aangewende middelen het offer van onvoorzigtigheid geworden. Den volgenden dag ge raakten er op gelijke wijze drie kinderen in dezelve haven, doch deze zijn gelukkig gered. De oorzaak schrijft then Ine aan de gladheid der straten die meer op ijsbanen geleken. Den 3 dezer, heeft de pleglige ter aarde bestelling plaats gehad van den beroemden schilder N. Pieneman, die zoo plotseling der kunst ontviel en met regt door haar betreurd wordt. Een tal van kunstenaars wparunder de leden van de liederlafel Amslds Mannenkoormet eene 'menigte zijner vrienden en vereerders volgden de baar. Achter de familie bevonden zich mede in een rijtuig de burgemeester van Amsterdam, benevens drie adjudanten van 's'konings huis. Het rouwkleed waarmede de lijkkist was gedekt, was ver sierd met een immortellen en een laauwerkransbenevens een_ palet met penseelen. Direct achter den lijkwagen werd door twee heeren een zwart kussen gedragen, waarop in een laauwerkrans geplaatst waren de ridderorde van den Ned. Leeuw, het kommandeurskruis van de Eikenkroon, de orde van Adolf van Nassau, de ridderorde van het Legioen van Eer en van de Poolster. Bij het geopende graf gekomen werd door de liedertafel Amstels Mannenkoor een lijkzang aangeheven en door dhr. H. F. C. Ten Kale hel woord gevoerd die in koite trekken de verdiensten van den overledene schetste en vooral wees op het verlies dat de kunst in hem leed. Nog anderen spraken aan het graf terwijl des overledenen's neef dank zegde voor de eer en hulde tot op het huidige oogenblik den overledenen bewezen. Uit een berigt, voorkomende in het Nieuws- en Adver tentieblad van Zeeuwsch Vlaanderen, blijkt, dat door de gemeente-besturen van IJzendijkeHoofdplaat en Biervliet aan gedeputeerde stalen van Zeeland de uitnoodiging is gerigt, om eene algemeene collecte uit te schrijven, te houden in alle gemeenten der provincie, ten behoeve van veel aeleden, heeft door den bekenden hagelslag op den 1 b julrj des algefoopen jaars. Onder de opliglerijendie van lijd tot tijd plaats hebben verdient het volgende ter waarschuwing vermeld te worden in ecne stad in Zuid-holland nam dezer dagen iemand een ham, die bij een spekslager huiten de deur was uitgestaldvan den haak af, trad den winkel in cn vroeg zeer lakoniek aan den slager, of hij dien ham eens wilde wegen. Deze niets kwaads vermoedende, voldeed aan zijn verlangen; waarop de mari vroeg, hoeveel hij hem daarvoor schuldig was. «Och, niets," was het antwootd, en de dief, na hem bedankt te hebbenging met de ham den winkel uit en verdween. Men schrijft uit Zulphen van 27 dcc. Eene ruim veertigjarige dienstmaagd werd dezer dagen door haren vrijer bedankt. In razende wanhoop over het geleden onreglbegaf zij zich's avonds ten zeven ure buiten de Hospitaalpoort en wierp zich vlak bij de tweede brug in de onder de brug snel vlietende beek, zijnde een zijtak van de Berkel. Het koude bad bragt haar verhit bloed tot bedaren en zij gilde orn hulp. Drie voorbijgangers redden haar nog bij tijds uit de half bevrozene beek. Haar toestand is echter nog zeer bedenkelijk en men twijfelt aan haar behoud. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCIILAND. Op den laatsten dag van hel afgeloopen jaar had het volgende voorval in de speelzaal te Homburg plaats. Sedert eenigen tijd bevond zich aldaar een franschman met zijne vrouw en nog twee zeer jeugdige kinderen die in de laatst verloopene dagen zeer aanzienlijke sommen had verspeeld. Op den avond van den 31 dec. begaf hij zich andermaal naar de bankspeelde zeer hoog en verloor op nieuw. Eindelijk zette hij zijn laatste geld op de bank eene vrij aanzienlijke som in goud en bankbiljetten. Ook nu verloor hij. Toen een der croupiers zich gereed maakte om het gewonne geld des spelers naar zich toe te halen wierp de ongelukkige franschman zich op de bank, greep zijn verloren geld op en verwijderde zich daarmede zoo spoedig mogelijk Vóór hij de zaal kon verlaten werd hij echter gearresteerd. Dit voorval maakte zoo diepen indruk op alle aanwezigen, die bekend waren met de zware verliezen door den ongelukkige geledendal de eigenaars der bank zich schaamden onr het weggenomen geld terug te vor deren en "hem ongehinderd lieten vertrekken Uit Straatsburg schrijft men, dat onlangs door eenigc visschers uit den Donau nabij die stad is opgehaald een zeer oud en groot zwaard ten opschrift dragende;" Anno Domini 1303." De omstandigheid, dat dit wapen op de zelfde plaats is gevonden, waar de ongelukkige Agnes Ber- nauergemalin van_Jierlog Albrechlten jare 1436 in den Donau werd geworpen leidt tot het vermoeden dat dit zwaard heeft toebehoord aan Emaran Kasberger van Kalmberg, die aan deze wreede executie een zeer werkzaam deel heeft genomen en, volgens onderscheidene geschiedschrijvers bij die gelegenheid zijn zwaard moet hebben verloren. Het wapen is in het Germaansche museum te Neurenberg gedeponeerd. ENGELAND. De vijver in Hyde-Park levert dezer dagen een prachtig schouwspel op. Men berekend dat zich geregeld meer dan tienduizend menschen op maken zich met glijden, brekkige schaatsenrijders Hollanders veel te kort. Onder de talrijke menigte zag men dan ook met regt nationalen hoogmoed nu en dan een hollanden zijn alouden roem in het schaatsenrijden hand haven. Het rijden en glijden werd tot laat in den avond bij toorts- en fakkellicht voortgezet Als naar gewoonte hadden er talrijke buitelingen plaats die gelukkig niet doodelijk waren; de meeste personen kwamen er af met bezeerde neuzen, armen of beenen. len berekend dat zich geregeld meer dan hen op het ijs bevinden, de meesten ver- 'lijden, want de engelschen zijn zeer ge- irijderszij schieten in dat geval bij de FRANKRIJK. Er wordt veel gesproken en gelagchen over hetgeen met een beroemd geneesheer te Parijs heeft plaats gehad. Deze had een eenig kind van zeer vermogende ouders behandel^ en dit genezen. De dankbare moeder begaf zich eenige hoewel zijne diensten niet te beloonen waren, zij hem echter verzocht eene door haar zelve bewerkte porle-monnaie te willen aannemen. De geneesheer gaf haar vrij norsch te kennen dat kleine geschenken wel de vriendschap onder houden, maar dat zijn huishouden daarvan niet kon bestaan. De dame vraagde daarop hoeveel geld zij hem schuldig was cn het antwoord was: «2000 francs." Zij opende de porte-monaienam er 5 bankbiljetten van 1000 francs ieder uit reikte den geneesheer er twee van over en stak de overige drie met de porte-monaie weder bij zich. De doctor bleef verbluft staan en betreurt des te meer zijne bestraite inhaligheiddaar de zaak publiek is geworden. Dezcr "dagen bevonden zich in eene afdeeling van een rijtuig der eerste klasse op den oostenlijken spoorweg de heeren Sarransoud-volksvertegenwoordiger, en Sylvestre, behoorende tot de redactie van le Siècle. Tijdens de ge beurtenissen van 1851 bevond zich de heer Sarrans in politieke gevangenschap, terwijl de lieer Sylvestre om streeks dienzelfden tijd commissaris van de galeijen te Toulon was. Met hen reisde in dezelfde afdeeling eene dame. Het gesprek van genoemde heeren liep over iets wat legen het einde van 1851 te Parijs was gebeurd. «Ik weet er niets van te zeggen, zeide dhr. Sarrans, want ik was toen in de gevangenis." «Ik ook niet, antwoordde de heer Sylvestre, ik was op de galeijen." De uitwerking van deze woorden op de reizende dame was verpletterendin haren angst zag zijtegenover deze beide mannen welke zij voor ontslagen galeiboeven aanzag, de schim van den lieer Poinsot voor zich opdagen en een vrij hevig zenuwtoeval deed haar buiten kennis nederzinken. ITALIË Tusschen koning Frans II en Sardinië wordt over een wapenstilstand van langen duur onderhandeld. Volgens brieven uil Napels van II. dingsdag hadden daar drie royalistische oproeren plaats gehad. Het eerste bij de Lazzaroni werd zonder bloedvergieten bedwongen, het tweede werd door eene menigte vrouwen en het derde door een aantal boeren te weeg gebragt. De autoriteit was bij ieder dezcr gevallen met de meeste voorzigligheid te werk gegaan De telegrafische gemeenschap met Calabrië was zonder bekende oorzaak .afgebroken Onlangs is gemeld dat de echtheid van een ver zenden brief van koning Victor Emmanuel aan koning Frans II algemeen werd betwijfeld. Er wordt thans uit Turyn medegedeeld-, .dat ijm brief wel degelijk v rzonden is, doch dat koning Frans geweigerd heeft den overbrenger te ontvangen.

Goessche Courant | 1861 | | pagina 1