No. 103. Maandag 31 December. NATIONALE MILITIE. -li** Jaargang. i860; i COESSCIIE COURANT, De uitgave dcsser Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco por post f 1,00. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. OPROEPING VOOrt DE {Vervolg van n° 102.) Art. 59. Het register zal bevatten alle jongelingen, die hun 19ie jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar uitmaken. «Tot de gemeente in welke iemand, bij het intreden van deszclfs 19de jaarvoor de ecrsle klasse zal zijn ingeschre ven zal hijmet betrekking tot de. nationale militie blijven behooren, werwaaHs hij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in de jaren der nationale militie valt, moge overbrengen. «Art. 63. De alzoo ontdekte personendoor den militie raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zitting tot de dienst toor altijd, uithoofde van ligchaams-gebreken of an dere omstandigheden, ongeschikt betonden wordende, of wel wanneer zij redenen kunnen allegueien, die hen van de dienst finaal vrijstellen zullen in eene boete worden verwezen, naar gelang der personen en omstandigheden, van niet minder dan vijf guldendoch niet te bovengaande de sorn van honderd gulden en ingeval van volstrekt onvermogenworden ge- slralt met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. «Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijnde, dat zij finaal behooren te worden vrijgesteld, of gcene vol doende redenen van vrijstelling kunnende allegueren zullen zij tol de boete, hierboven vermeld, worden verwezen en aan het hoold van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klasse, welke hunnen ouderdom ook zijn mag, worden geplaatst. Au 65 Door tijdelijke ongemakken of gebreken, waar van de genezing mogelijk is, tot de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende, zullen zij tot de boeten of poena- Iileiten, bij art 63 bepaald, worden verwezen en voor één jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaar, of in het jaar wanneer zij tot de dienst geschikt geoordeeld worden, aan het hoofd der lotingslijst worden geplaatst. Art. 166. De nasporingen naar de dienstpligtigen der nalionale militiewelke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst mogten onttrekkenzullen op gelijke wijze bestuurd worden, als len opzigte der deserteurs van het krijgsvolk van den staal gebruikelijk is. De gearresteerden zullen aan den provincialen kommandant worden overgegeven." Dezulken welke voor zich zeiven bij de nationale militie reeds dienen, en lhans in een der termen van vrijstelling bij de wel omschreven, gekomen zijn, en tengevolge van dien lmn ontslag mogten verlangen, of dcrzelver ouders, voogden, curators of gemagligden, worden bij deze uilge- noodigd, aan hecren gecommitteerden tol hel werk der nalionale militie alhier, vóór den 5 January aanstaandein te zenden de schriftelijke aanvragen om ontslag uit de dienst uiet de behoorlijke bewijzen, bij art. 21 der wel gevorderd; met herinnering, dat zoo deze aanvragen niet uiterlijk vóór den 15 dierzelve muand zijn ingekomen of daarvan dc bewijsstukken niet in behoorlijke orde mogten bevonden worden, dezelve niet meer zullen worden geadmitteerd. Eu worden bij deze uilgenoodigdalle degenen, welke genegen mogten zijn zich voor deze gemeente als vrijwil ligers in dc dienst der nationale militie te engageren om zich daartoe aan te melden ten raadhuize alhier, waaraan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsgaders de premie aan hun uit tc reiken, zullen worden kenbaar gemaakt, van heden af lot primo februarij aanstaande; terwijl de zelve wil speciaal worden herinnerd, dat diegenen, die als vrijwilligers verlangen in dienpt tc tredende laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gcwoor.d, en wijders moeien voldoen aan de vcrpligtirigcn, bij de wet ten hunnen opzigte voorgeschreven Wordende degenen, welke len opzigte der inschrijving bij dezen zijn vei maand, gelast, om ten naaiivvlieurigsten aan deze oproeping te voldoenterwijl dc tialalig blijvendeil hun zclvcn zullen Ie wijten hebben, de gevolgen die daaruit zouden resulteren. Tot dc uitvoering der werkzaamheden in dezen, zijn met ons burgemeester uit den gemccnle-raad, voorgedragen: de heeren mr. W G de Knokke van der Meulen cn tnr. 1'. J van Voorst Vader En opdat niemand hiel van eemgc onwetendheid zoude kunnen voorwenden; zal deze worden gepubliceerd, cn aangeplakt, waar zulks gewoon is tc geschieden. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 dec. I $60 Burgemeester cn wethouders vooriiccmd M. P. BLAAUBF.EN. Dc Secretaris, II, C, PILAAR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTEB EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij duze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dal do PATENTEN over het dienstjaar i860 (loopen de van 1 mei 1860 lol ultimo april 1861,) aangevraagd gedurende het tweede kwartaal van dat jaar, ingevuld ge reed liggen en tot derzelvcr afgifte, ter secretarie zal ge vaceerd worden, van maandag den 31 dezer tot maandag den t4 januarij 1861 uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, ver mits volgens art. 7 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschrif ten, van dezelve, door eenen deurwaarder der directe be lastingen onverwijld aan de patentpligtlgen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent, waartoe dan ook den 15 januarij en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 29 december 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Het Bestuur der Oefenschool voor aankomende Onderwijzers te Goes Noodigt bij deze alle jongelieden tusschen de 14 en 18 jaren oud, die de lessen der Oefenschool wenschen bij te wonen, uit, zich daartoe op Zaturdag den 5 Januarij 1861, des voormiddags te half twaalf ure in persoon aan Ie melden bij den schoolopziener in het 4e District van Zeeland, en wel in het schoollokaal van den heer W. Swart te Goes. Namens het voornoemd bestuur, J. H de LAAT de KANTER. BEKENDMAKING. Blijkens een schrijven van den regter van instructie te Marseille, dd. 22 dec. jl., is in den nacht van 18 op 19 sept. jl., een belangrijke diefstal met behulp van valsche sleutels, ten nadeele van den heer Bonnefoy airié, koopman aldaargepleegd. Behalve de stukken, welke sedert reeds zijn opgespoord, worden thans nog vermist: 1°. 5 certificaten met coupons Piémonl, 5"/0 Rothschild, als: n°. 74066, 500 Ir. rente, betaalbaar aan toonder; 90039, 50 5404150 5404250 7469, 50 De eerste halfjarige coupon vervalt op 1 januarij 1861. 2°. 5 certificaten op naam van het kanaal door de landengte van Suez ieder groot 100 francsals n°. 15094 2 acties n°. 151145 en 151146. 15095 a 151147 en 151148 15096 a 151149 en 151150. 15097 a 151151 en 151152. a 15098 151153 en 151154. 3°. inschrijvingen op naam in liet grootboek der fransche schuld: n°. 56319, eerste serie, 105 fr. rente, Guillaumelte Amiel. a 127503, zevende a 150 a a Richard Denarié Marie Rose. Bij ontdekking van een of meer dezer stukken wordt berigt verzocht aan liet departement van justitie. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een regerings-telegrani, dd. liuilenzorg, 14 november II, luidt: «Niets bijzonders." Batavia 14 nov. Op Java is liet rustig. Uit Banjer- massing zijn geene nadere beriglen ontvangen. Met de ovcrlandmail zijn beriglen uil Hongkong ontvan gen van 15 en uil Shanghay van 6 november, waaruit vernomen wordt dat den 24 oclober hel vrcdestractaal met Engeland cn den volgenden dag dal met Frankrijk door dc gcvolmagligdon te Peking getcekend is. Hol bevat de vol gende hooWpunièii 1°. De .toestemming van deu keizer van China in een permanent verblijf van vreemde gezanten te Peking, 2° Betaling van circa 3.000 000 pd. st. door de cliinecsclic regering aan Engeland en een gelijk bedrag aan Frankrijk 3°. Opening van Tientsin voor den handel der vicemdclingen. Tientsin blijft door 4 a 5000 man Iroepen bezet, ten einde te zorgen voor dc slipte navolging der be palingen van het traclaat. De keizer van China was nog niet naar Peking terug gekeerd, In de zitting der eerste kamer van de staten-generaal zijn verl. zaturdag achtereenvolgens de hoofdstukken, 1 Oorlog, 2°. Onvoorziene uitgaven, 3°. De wel op de middelen en 4°. de Crediet-wet voor liet dep. van Koloniën aangenomen. Door dhr. Sckimmelpenninck van der Oije is hulde gebragt aan de verdiensten van dhr. Rochussen. De kamer is daarop uiteengegaan. Men wil weten, dat tot heden omtrent de minisleriëele crisis nog niets naders bekend is, zoodat de heer van Hall, ad interim na 1°. januarij als minister van koloniën zou optreden/ Onder de candidaten voor die ministeriëele por tefeuille, noemt men thans den lieer Hope Loudon, secretaris generaal bij het dep. van koloniën. Volgens een telegram uit 's Hage even voor het afdruk ken ontvangen, is dhr. mr. J. S. Lotsyminister van ma rine voor korten tijd met de portefeuille van koloniën belast, aanvang nemende op morgen 1 januarij 1861. Z. M. de koning heeft den heer J. J. Rochussen, afge treden minister van koloniën, het grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw in brillanten geschonken. De heer M. J. Soutendam, kapilein-kommandant der dienstdoende schutterij alhier, is benoemd tot ridder der Orde van den Eikenkroon. In het vorig nummer luidt abusief zijne benoeming tot majoor. Tot burgerlijke leden of hunne plaatsvervangers bij den militie-raad in Zeeland zijn voor de ligting van 1860 benoemddhrn' Z. Snijder en M. Verbrugge en tot hunne plaatsvervangers dhrn. mr. M. F. Lantsheer en M. Rekker te Middelburg, Verplaatst naar Schiedam de controleur J. Goossens, thans te Bath. Nog altijd blijven de posten door den stand der rivieren en de gevallen sneeuw ten achter. De hollandsche van heden ontbrak nog bij het afdrukken ten 8 V2 ure. Dhr. G. Pilaarandermaal tot lid der kamer van koop handel en fabrieken alhier verkozen, heelt die betrekking voorloopig aangenomen. Verleden donderdag, 27 dezer ,werd te Heinkenszand het 25jarig bestaan van het departement Westelijk gedeelte van Zuid-Beveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, feestelijk herdacht. Volgens de Midd. Ct is door de arr. regtbank aldaar eene voordragl opgemaakt ter voorziening in de vacature bij dat collegie ontstaan door de benoeming van dbr. mr. M. Lantsheer lot raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zeeland, welk drietal bestaat uil dhrn. mrs. P. Hof stede van Son, subst. officier van justitie bij die regtbank, I). A. Berdenis van Berlekom, plaalsvervangend-iegler en jhr. W. C de Jonge subst. griff. bij het prov. geregtshof in Zeeland. Men verneemt dat de belgische regering voornemens is eene geldelijke ondersteuning te verleenentot vervaardiging van een Nederduilsch woordenboek. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCIILAND. De tijding van het overlijden der grootmoeder des konings, de koningin weduwe Desideria, heelt velen in rouw gedompeld. De bejaarde vrouw was, hoewel in ge boorte en opvoeding lot den burgersland behoorendc, alge meen bemind en werd zoowel door dc Zweden cn Noorwe gers steeds als liet voorbeeld van eene koningin beschouwd. Zij overleed plotseling en zacht. Daar zij doorgaans eerst lang na middernacht ter ruste ging, was zij ook gewoon zeer laat opteslaan en eerst tegen don avond ni.et haar rijtuig een locrlje te doen; dit deed zij ook in de vorige weck en kwam bij liet naar huis rijden even voor lieu ure in den konink lijken schouwburgwaar juist Calderins Het leven is een droom"; en het ballel Lavenlana beginnen zou. Toen zij de eerste dubbele deur passerende in dc koninklijke loge treden zoubrak eene ruithetzij door den logt of door iels anders; zij begaf zich echter in de loge maar keerde dadelijk met

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1