100. 478te Jaargang. 1800. bekendmakingen. M arkther igten. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. ItURGEMIiESTF.il en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: Dat Diakenen der Hervormde-Gemeente alhier, het voor nemen hebben om op den tweeden Kersdag, zijnde vtoensdag den 26 dezerna het "eindigen der Godsdienst-oefeningen, ecno buitengewone of zoogenaamde Slee-Collecte te houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden. Burgemeester cn wethouders vertrouwen, dat deze gelegenheid gretig zal worden aangegrepen om ruime bijdragen uittereiken aan genoemd collegic, ten einde hetzelve zijne taak te verge makkelijken; waartoe deze inzameling gunstig wordt aanbevolen. Gedaan ten raadhuizc van Goes, den 20 december IS60. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een'ieder die liet aangaat: Dat het kohier van het PATENTREGT voor deze ge meente, over het 2e kwartaal van hel dienstjaar 1860/1861, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd op heden ter invordering is gesteld in banden van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuizc von Goes, den 20 december 1860 De burgemeestei voornoemd, M. P. 1 LAAUBEEN, DE KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te GOES, ontvangen hebbende een adres van een groot aanlal han delaren in deze gemeentehoudende verzoek omzoo mogelijk le bewerken dat de marktdagen invallende op dén eersten Kersdag en op Nieuwejaarsdag eerstkomende op andere dagen worden gehouden. Overwegende liet gegronde en doelmatige van het ver zoek der adressantencn in aanmerking nemende dal op iederen Woensdag der week markt wordt gehouden in plattelands gemeenten Vermeent in het belang van den handel in bedenking te moeten geven en alzoo voortestellenom de marktdagen invallende den 25 dezer en den I Januarij 1861, alhier te houden op Maandagen den 21 en 31 dezer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., C PILAARvoorzitter. J. II C. KAKEBEEKE, loco secretaris. Goes, 6 December 1860. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Den 17 dezer is de gewone ministerraad gehoudendie door al de ministers, (ook door dien van koloniënword bijgewoond. Die zitting was kort en het schijnt dat er nog geen besluit is genomen omtrent hetgeen hel ministerie in den gegeven stand van zaken (na het voorgevallene in de tweede kamer), het hoold van den staat zal mecnen te moeten aanraden. Er zalnaar men verzekertook geen besluit worden genomen, dan nadat de eerste kamer de staalsbegrooling en de andere ontwerpen voor 1861 zal hebben afgehandeld. Inlusschen is in de residentie algemeen hel gerucht in omloop, dat hel zeer ligt mogelijk tot eene ontbinding der tweede kamer zou kunnen komen. Volgens de s' Gravenhaagsche Nieuwsbode waren van de acht leden die de commissie uitmaakten ter aanbieding van de lijst van candidate» voor hel lidmaatschap van den Hoogen raadvijf die tegen hoofdstuk XI hadden gestemd. Met geen woord hoeft de koning die commissie begroet. De dagbladen melden, dat Z M eenvoudig de lijst heeft aangenomen. Z. M. heeft gisleren morgen (19 dec.) een aantal leden van de eersle kamer derslaten-gencraal ten gehoore ontvangen. Z. M. heeft op verzoek eervol onlslag verleend aan nir. F. van Deinseals plaalsverv. kantonregter te Hulst. Bij Z. M. besluit van 18 dezer is benoemd tot plaats vervangend kantonregter te Goes, mr. C. P. Lenshoekad- vocaal te Wolphaarisdijk. Overgeplaatst van het 2de reg. inf. in zijn rang en anc. hij het wapen der inf. van het leger in 0. I., den 2de luit. J. Lauer. Door de gedeputeerde staten dezer provincie is aan de gemeente-besturen ter kennis gebragt een schrijven van de gezondheid hoogst schadelijke van bet gebruik van vlcesch van rundvee aan de longziekte gestorven, of dien tengevolge afgemaakt. Kwaadaardige rolkoortsen waren, naar het oordcel der deskundigen, bel gevolg van genoemd voedsel. Daar dooi de regering hierin door geene wet is voorzien, moet de regering liet aan do besturen der gemeenten overlaten om hiervoor te waken. Als maatregel daartoe verdient allo aanbeveling de politie-bepaling, dal geen rund geslagt mag worden, tenzij door een deskundige, het onschadelijke van i dat vieesch als-voedsel, schriftelijk verklaard is Aan de weinige gemeenten in dit gewest waar deze aangelegenheid nog niet is geregeld, wordt door gedepu teerde staten aanbevolen daartoe ten spoedigste over te gaan terwijl aan de overige besturen verzocht wordt de bestaande bepalingen ten strengste ten uitvoer te leggen. De sluiting der jagt op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen (ook met schietgeweer)is voor deze provincie bepaald op maandag 31 december a. s. Gisteren was liet voor vele behoeftige buismoeders een gelukkige dag. Dc Zuid-Bevelandsche Dorcas hield bare jaarlijksche bedoeling van kleeding-stoffen en vervulde zeker bij de thans ingevallene kuude menig gekoesterd verlangen, door eene naar ieders behoefte zoo doelmatig mogelijke uit reiking van kleederen of deksel, waarbij de hulpvaardige medewerksters wel zullen herdacht zijn. Is de lijd alweder daar dat menig offer ter gemoetkoming onzer verarmde ingezetenen wordt gevraagd, gelukkig ziet men onze meer bevoorregten steeds gereed met hunne giften om hen die zich meer reglslreeks met eene nuttige besteding dier gaven belasten terzijde le staan. Naar wij vernemen zal op a. s. donderdag door de com missie der (Economische spijsuitdecling ook een aanvang worden gemaakt met de uitreiking van voedzame en warme soep. Naar men ons mededeelt, zal eene uitreiking van brand stoffen en eetwaren op nieuwejaarsdagter wering van het bedelen, 'tgeen sinds eenige jaren met het beste gevolg hier is toegepast, door andere besturen uit omliggende gemeententot gelijk einde beproefd wordenvoornamelijk dewijl velen uit huisgezinnen van hen die zich hier vroeger aan dit bedelen schuldig maakten cn thans bedeeld worden, lot dat einde naar elders gaan. Uit Middelburg wordt berigtdat de visschuit liggende op eene der werven aldaar, nog hetzelfde schuitje is dat in 1 775 aan de gebroeders Naereboul behoorde, die de bemanning gered hebben van het verongelukte Oost-Indische compagnie schip Woeslduin. Later le Arnemuiden aange kocht, wordt hel thans daar nog ter vischvangst gebruikt. De Nederlandsche Stoompost het weder verbreken der telegrafische gemeenschap tnsschen Hcllcvoelsluis en Brou wershaven mededeelende betoogt het wensehelijko dat de rijks-telegraaflijndio nu van Rotterdam over Bergen-op Zoom naar Zierikzee looptmaar daar thans eindigt, van Ziertkzee naar Brouwershaven zal worden verlengd. Voor onze provincie zou die lijn mede van belang zijnindien zij ook van Zierikzee naar Middelburg werd doorgetrokken van waar dan over Goes cn Bergcn-op-Zoom de berigten konden worden overgebragt, ter verwezenlijking waarvan de kamer van koophandel te Middelburg zich eonigen tijd geleden bij adres tol de regering heeft gewend. De lieer Fierens, oogmeester te Gent, heeft dezer dagen dnor de oogpolling aan elf blinden het gezigt weder gegeven. Onder dezen bevond zichbehalve twee kinderen, de gepensioneerde kapitein Leleu, een 78jange grijsaard. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Even als zulks sedert een twaalftal jaren, omstreeks kersmis, in de hoofdstad plaats vind, wordt thans to Birmingham een grootc, met unloving van prijzen verbonden tentoonstelling van vee en gevogelte gehouden, die dit bijzonder heeft dat daarmede ecno tentoonstelling van honden verhonden is, van welke blaffend.; en jankende menagerie de Times eene zeer aardige beschrijving geeft. Onder de talrijke schakerin cn van hel hondenras komt daar ceu kleine tweejarige schotsche dashond voordio niét meer dan drie ponden weegt en 50 gumjes kosten moet, alsmede oen mopshond, waarvoor 1000 guinjes zouden gevraagd worden. FRANKRIJK Hel frnnsche gouvernement heelt do aandacht gevestigd den minister van binnonlandsche zaken, betreffende het voor °P pfn "^««'cn tolegrafischcn toestel, uitgevonden door den heer Mary-foy. Volgens dit seinloeslel wordt de depeche eerst letter voor letter, even als bij drukwerk, in haar ge heel gezet en daarna overgeseind door middel van eene kleine machine, die in zamenstelling cn werking vpel over eenkomst heeft met den balk van een draaiorgel. Door deze vinding worden een aantal fouten en onjuistheden voorkomen ja zelfs groolendeels onmogelijk gemaakt, daar de dépêche voor het overseinen geverifieerd en dus niet overgebragt wordt voor men van hare juistheid volkomen verzekerd is. Daarbij komt nog, dat de uitvinderblijkens de genomen proeven, mei zijn werktuig in een zekeren lijd vier a vijfmaal meer woorden overseint dat do bekwaamste telegrafist die inet de thans in Frankrijk gebruikelijke toestellen werkt, zoodat hij rekent gemiddeld per minuut twee dépêches van 20 woorden te kunnen overseinen. Het gouvernement heelt omtrent de zaak liet advies ingewonnen van de directie der verschillende telegraafbureaux en, naar men verneemt, verklaren deze zich zeer ten gunsle van dit nieuwe systreen. ITALIË. Het bombardement van Gaëla zal hervat wordenaan gezien koning Frans de gestelde voorwaarden van de hand heeft gewezen. Mijnheer de Iledacleur! Aangezocht zijnde om het voorstel dat door mij in den Gemeenteraad is gedaan, tot wederinvoering der broodzetting in deze Gemeente, openbaar te maken, verzoek ik u onder staand voorstel in uwe courant te willen opnemen ik doe zulks te gereeder, omdat zij die mij daartoe uilnoodigden, hoewel beamende dat de regeling der broodprijzen voorzie ning behoeftechter mijn gevoelen niet deelen dat Brood zetting daarvoor het gewenschte middel is, en de openbaar making van mijn voorstel alzoo tot eene nuttige wisseling van denkbeelden aanleiding kan geven gedurende den tijd dat het voorstel bij den Gemeenteraad hangende is. Met alle achting teekene Goes, 19 Dec. 1 860. Uw. Dv. Dienaar J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE. De ondergeteekende, overwegende dat door den Gemeente raad van Goes, bij besluit van 9 December 1852, is af geschaft de broodzetting in deze Gemeente, hoofdzakelijk in de verwachting dat de vrije concurentie voldoende zoude zijn, om het evenwigt te bewaren tusschen de prijzen der tarwe en van het brood. Overwegende dat sedert die concurentie nog vrijer is geworden, door de afschaffing van den accijns op het gemaal. Overwegende dat de ondervinding heeft geleerd, dat het artikel brood om verschillende redenen eigenaardige be zwaren opleverd om van elders te worden aangevoerd. Overwegende dat door de binnen deze gemeente wonende bakkers eene vereeniging schijnt tot stand te zijn gebragt die de prijzen van het brood onevenredig hoog steit, boven die der tarwe en daardoor als het ware een monopolie bestaat ten nadeele der ingezetenen dezer Gemeente. Overwegende dat het ook tot de roeping van den Ge meenteraad kan geacht worden te behooren, te waken tegen alle monopolie op eerste levensbehoeften noemt de vrijheid voor te stellen: «Dat dc Gemeenteraad van Goes moge besluiten, de «broodzetting binnen deze Gemeente weder intevoeren, ge- «regeld naar de meest billijke grondslagen.» Goes, 13 Dec. 1860. Met Lid van den Gemeenteraad, (Was geleeketidJ. A A. FRANSEN van de PUTTE. GOES, 18 December I860. Door de iets hooger afgekomen berigten voor tarwe, waren houders over t' algemeen nog hoogcr gestemd, co werd bij de niet inwilliging hunner eiscbcn weinig en schier alleen voor consumptie iets gedaan. Men noteerde de nieuwe tarwk 9,50/75 h f 10,dito rogge G.05/75 i» 6,90, Winter gerst f 5,75 a f 6,Zomer dito 5,50 a 5,90. iiaver f 2,50 a f 3,20. Groene erwt&n 8,75 a f 10,40. Bruine boonen 11,a f 11,25. paardeboonkn f 6,55 a f 0,90. meekrap onveranderd, stil, tot de hooge cisschen der houders geen kooplust. LONDEN', 19 December 1860. granen zeer vast, gunstige stemming, enkele soorten iest hooger. AMSTERDAM 19 December 1800. tarwe onveranderd, rogge ruim prijshoudend, gerst in een doen. raap-ome vlieg. 4?.op ü/w 43 '/4. lijn-olie 31.32v4. AVIGNON, 15 december 1860. meekrap stil en eer lager in prijs, rosé wortels bedongen fr. 41 en dito palud (18/m) fr. 47. lu gemalen ging niets om. BROODPIUJZEN naar de vroegere zelling. Tarvven brood 1 6 ct. jMasteluin brood 11 ct Tanven Krop brood 12 [Rogge brood 10

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1