Mr. LEONARD METMAN, LIEFDADIGHEID. ADVERTENÏIEN. DE ZALF M PILLEN VAN HOLLOWAY. Openbare Ferkooping. Op Vrijdag- den 21 December 1860, PUBLIEKE VERKOOPING. Op Zaturdag- den 22 December 1860, OPENBARE VERPACHTING NIEUWE GAS-MODERATEl'RLAMPEN, Revalenta Arabica. goed gekookt wordt, VOORLEZINGEN heeft van den prins regent gratie ontvangenhet zal hem echter niet meer vergund zijn de geneeskundige practijk in het vaderland uit te oefenen. Eene waarschuwing tegen het kwellen van dieren. Onlangs is te Potsdam een voermandoor zijn paard dat hij wreedaardig behandeld had in den slal gedood. Het woedende dier beet hem stukken vleesch uit het lijf en vertrapte hem voorts met zijne hoeven. Eer men den man te hulp kon komen, was hij een lijk FRANKRIJK. Men spreekt van een adres, hetwelk in Italië in omloop isom bij keizer Napoleon zoowel als bij de britsche en sardinische parlementen te worden ingediend. Dit adres moet hoofdzakelijk ten doel hebben, om bij keizer Napoleon aan te dringen op de ontruiming van Rome door de franschenen hemingeval van weigering met een oorlog te dreigen. Een der oudste leden van het geregtshof te Parijs, de heer Poinsotis in den spoortrein vermoord. Van zijn landgoed Chahours naar Parijs terugkeerendeom aldaar eene zitting van het hof te presideren, slapte hij te Troijes in een ledigen waggon der eerste klasse. Aan het volgend station begaf zich een onbekende in denzelfden waggon en sprong bij Noisy er uit, op het oogenblik dat de trein in snelheid verminderdewaarna men den lieer Poinsot bij de aankomst te Parijs vermoord vond. Daar men nu bij het lijk geen geld of horologie heeft gevonden is het waarschijnlijk, dat roofzucht de aanleidende oorzaak tot die misdaad is geweestte meer omdat het bekend was dat de heer Poinsot naar zijne landgoederen was gegaan om de verschuldigde gelden van zijne huurders in ontvangs te nemen. Men is den dader nog niet op het spoor gekomen. De tamboer-majoor bij de keizerlijke garde heeft eene lengte van 2 '/4 meter. Zijne vijf broeders zijn nagenoeg zoo lang als hij, 't geen te merkwaardiger is, dewijl de ouders van deze zes reuzen zeer klein zijn. De vader is nog beneden de maat van een gewoon infanterist eD de moeder is nog veel kleiner. ITALIË. De laatste dépêches zeggen dat tot 3 dec. voor Gaëla niets nieuws was gebeurd. Den vorigen avond hadden de belegeraars eenige bommen in de stad geworpen, maar welke op ledige plaatsen vielen en derhalve geene schade aanrigtten. Men had het vuur moeten staken om eene betere rigting aan het schot te geven. Volgens de Patrie is de franscho vloot voor Gaëta op nieuw van levensmiddelen voorzien. Is dit zoodan doet het denken, dat zij nog zoo spoedig niet van daar zal vertrekken. Uit Napels wordt gemeld, dat de stedelijke raad heeft besloten, een standbeeld voor Garibaldi op te rigten en eene medaille te doen slaan voor de nationale garde. Koning Victor Emanuel wordt te Napels verwacht. Laatste fcerigtcn. Koning Frans II van Napels heeft te Weenen eene leening gesloten, waaruit men opmaakt dat Z. M. nog zoo spoedig Gaëta niet zal verlaten. - Prinses Alice, tweede dochter van koningin Victoria, is verloofd met den prins van Hessen. Volgens officiële berigten uit China zijn twee poorten der stad Peking in de magt der geallieerden. Het zomerpaleis van den keizer is ingenomen en geplunderd. De keizer is naar Tartarije gevlugt. De geallieerden zullen te Peking en Nanking overwinteren. LIJKREDE gehouden bij het graf van den Hoog Edel Gestrengen Heer op den 6den October 1860, door Ds C. van Schaick. Gelijk het gras is ons kortstondig leven, Gelijk de bloem die op het veld verheven Wel sierlijk pronkt, maar krachtloos is en teer: Wanneer de wind zich over 'tland laat hooren, Dan knakt haar steel haar schoonheid gaat verloren, Men kent en vindt haar standplaats zelfs niet meer! Zie daar een trouw en aandoenlijk beeld van het menschelijk leven. De treurige plegtigheid van dit oogenblik legt er getuigenis van af en bet geopend graf, gereed dit offer te ontvangen, dat zoo aanstonds in haren schoot zal worden neergelaten, staaft het. Het is het stoffelijk overschot van een mijner vrienden en broeders, u allen, mijne heeren, in meerdere of mindere mate bekenddoor zeer velen hoog geacht en terwijl niet weinigen, hoe kort zijn verblijf onder ons ware, hem lief hadden gekregen. Het is het stoffelijk overschot van Leonard Metman! Leonard Meiman isdood Zijn oog is gesloten, zijn mond voor altijd verzegeldZijn vriendbroederlijke handdruk zal niet meer het tastbaar getuigenis afleggen van de gevoelens zijns harten en van zijne innige toegenegenheid. Dat alles is voorbij Leonard Metmangeboren den 2 Mei 1808, werd reeds vroeg door zijne ouders bestemd, even als zijn vader, voor den Christeüjken leer aarsstand. Niets werd gespaard om hem daarvoor op eene behoorlijke wijze voor te bereiden. De vlugge, vrolijke, leerzame knaap beantwoordde ten volle aan de ouderlijke wenschen en verwachtingen, zette met noeste vlijt zijne studiën voort en werd alras als student op de hooge- school te Utrecht ingeschreventen einde zich aldaar voor zijn toekomstigen stand te bekwamen. Spoedig echter zag hij van zijn voor nemen af en verwisselde de godgeleerde met de letterkundige en regts- geleerde wetenschappen. En met welk gelukkig gevolg, is genoegzaam bekettd. Hij was een onzer voornaamste pleitbezorgers, die te eenemalc met har,t en ziel voor zijn vak leefde, en wiens uitstekende bekwaam heden door ieder in het moederland erkend worden. Te midden zijner studiën klonk het koninklijk te wapen en in 1830 wisselde hij Üloek eu pen met het zwaard, om ter hulpe te ijlen in den vaderlandschen nood. Dat de jeugdige Metman zich bemind had weten te maken, blijkt genoegzaam uit de eenparige keuze der akade- demie-burgers, die den makker tot een hunner onderofficieren uitriepen. Maar ook naauwelijks was de rust hersteld, of wij zien hem, ter voortzetting en voltooijing zijner, voor een wijle tijds, gestaakte stu diën, in het stille boekvertrek teruggekeerd, terwijl hij in 1833 zijne geliefde loopbaan als meester in de beide regten intrad. Hoe groot liet vertrouwen des volks in hem was, blijkt uit dc veelvuldige en uitge. breide praktijk, door hem sedert zes en twintig jaren uitgeoefend. Gezien, geacht, vereerd in de maatschappijwas hij tevens gelukkig in den huisselijken kring. Men moet hem daar gezien en gehoord hebben om er zich eenig denkbeeld van te vormen. Hij was dan ook een waardig eu trouwhartig echtgenoot en een edel en regtgeaard vader. Vijf kinderen zijn hem uit dien echt verbleven. Drie zoonséén te Japan, één op Javade derde op zee en twee minderjarige dochters, die nu met hunne moeder den dood van man en vader betreuren. Wat zij in hem verliezen, laat zich gevoelen niet beschrijven. Met weemoed en ontroering denk ik terug aan zijn geboortedagtoen hij mij, met kinderlijke vreugde en innige dankbaarheid voor de beeld- tenis zijner vrouw en dochters plaatstegeschenk, hem toen, namens de moeder zijner kinderendoor zijn secretaris ter hand gesteld. Doch genoeg!... dit alles is voorbij! Dat zijne verdiensten door onzen koning opgemerkt en erkend zijo, de beide ordeteekenendie ik zoo even van de lijkkist nam, spreken te luide, dan dat wij naar meerdere bewijzen zouden omzien. Maar wat meer nog zegt, zijne benoeming tot Commissaris des Konings voor de nieuwe wetgeving in Nederlandsch West-ludie (taak van het uiterste gewigt, hoe hoog de eer dier benoeming zij te schatten), ge tuigt hoe groot het vertrouwen des Konings eu der Hooge Regering in hem en op zijne bekwaamheden was. De roem zijns naams en zijner verdienstenook ons ter oore gekomen, deed ons met gespannen ver wachting het oogenblik te gemoet zien, dat hij voet aan wal zou zetten. Reeds de eerste indruk, dien hij op ieder maakte, nam aller harten voor hem in. Met blijde hope was ieder vervuld, die het wel meende met het ongelukkige Suriname. Naast God zag men in hem den redder, den weldoenden Engel des Heeren, die onze belangen zou behartigen eu onze koloniën uit hare diepe vernedering zou opheffen. Vooral toen en te meer toen hij met eigen oog inzag, hoe Surinamee bevolking verongelijkt en door menig onverdiend in het moederland met zwarte kool geteekend stond. Helaas! onze hope is verijdeld! onze uitzigten zijn in rook en damp vergaan! arm Suriname! betreuren zijne gade en kinderen hun smar telijk verlies, Surinames bevolking betreurt haar voorspraak bij den koning, en den man, die haar welzijn en toekomstigen bloei zou be hartigen en bevorderen. Wat zal, wat moet er van ons worden zijne taak nog niet ten volle afgedaan, is plotseling afgebroken en gestaakt! wie zal haar kunnen, wie dnrven opvatten? doch zwijge men eerbiedig stil! God zorgt! op hem het oog, die ook rampen ten zegen doet gedijen, en uitkomst schenkt als alles hopeloos schijnt. Trouwens onze regtmatige droefheid en rouwe zal niemand wraken? wat zeg ik die rouwe is algemeen en spreekt zich uit in de talrijke en hoogst aanzienelijke schareuit alle standendie zijn stoffelijk overschot naar zijne laatste rustplaats vergezelt. Ja! secretaris des ontslapenen, als gij in het moederland zult zijn termggekeerdzeg dan aan de treurende betrekkingenhoe hoog Leonard Metman in ons midden stond aangeschrevenhoe de vrees- selijke mare zijns doods, bij vaste hope op herstelling, ons verplet terde en hoe groot en algemeen onze deelneming bij dien rampvollen slag is. Zeg haar, dat ééne bede uit aller harten opstijgtde innige en vurige bededat God haar troostesterkebemoedige Maar wie ook stof tot treuren heeft, wij vrijmetselaren hebben die in geene geringe mate. Aan onze orde is een ontzettende slag toege- bragt. Verliest zijn gezin een waardig man en vader de maatschappij een edel lid, de staat en onze kolonie een moedigwakker en bekwaam verdediger wij hebben in Metman een broeder verloren die een sieraad was in onze tempels. Neenik schame mij niet bij deze groeve de verklaring: ik ben vrijmetselaar, die een trouwen vriend en een ijve rige» broeder heb verloren, die met mij het rijk en de magt der duis ternis tartte en bestreed, en bij wiens stoffelijk overschot de plegtige gelofte wordt herhaald: zoo lang ik leef, zal ik mij met al mijn ver mogen aan die taak wijden, tot dat het Gode behaagt, ook mij, even als hemtot het eeuwig Oosten op te roepen Neem, neem vrij dit stof, o aarde! Tot het stofdat gij bedekt; 't Heeft voor ons niet langer waarde Daar 't den worm ter prooi verstrekt. Metman leeft in 't eeuwig Oosten Bij den Bouwheer vau t heelal Moge Die zijn weduw troosten, En zijn treurend kindertal. En numijne heerenonze droevige taak is volbragt 1 ruste Met- ma1"?* 8tof in vrede! Leere God ons te wandelen en te handelen als kinderen des lichtserbarme Hij zich over de nablijvenden en trooste Hij hen, door de hope des wederziensVerlaten wij de groeve. Ik heb gezegd! Paramaribo8 oct. 1880. v. Schaick. JJer ^Telegraaf. Marktberig-ten. ROTTERDAM, 10 December 1860. tarwe 28 ct. witzaad 75 ct. boekweit en erwten lager. meekrap veel geveild, onveranderd, kooplust gering, onberoofden 30 a 30,50. racijn 24,50. Het R. C. PAROCHIAAL ARMBESTUUR van GOES, is van voornemens aanstaanden Woensdag den i 2 dezer de WINTER-COLLECTE (de eenigste in het jaar) voor hunne behoeftigen aan de huizen der ingezetenen te houden, vertrouwende op de vroegere geblekene milddadigheiden hopende door ruime giften ook nu ondersteund te worden, om in de meerdere behoeften hunner armen te kunnen voorzien. 10 December 1860. Het R. C. Parochiaal Armbestuur F. A. SUSIJN voorzitter. P. H. TIMANS secretaris. Bij Dr. MOLL zijn, legen betaling van SO cents, Loten tc bekomen van de loterijdie te Biervliet zal gehouden worden ten behoeve dergenen, <ue aldaar door den hagelslag van laatstleden zomer noodlijdend ge- morden zijn. Onder de prijzen worden genoemd een prachtige leeslessenaar van H. M de Koningin-Moeder en eene gebreide sprei van II. K. II. Prinses Hendrik. Eene enkele lijst van geneesmiddelen, die in de dagelijksche praktijk gebruikt wordenzou een boekdeel beslaan de heer Majenpie de grootste heelmeester en scheikundige, verklaart echter, dat. geen enkel dezer geneesmiddelen als een zeker middel kan aangemerkt worden. Daarentegen is het algemeen bekend, dat door de Holloway's pillen van de tien ziekten gevallen wel negen genezen worden en meestal gevallen waarop de gehcele geneeskunde al uitgeput is en wel te vergeefs. Dit blijkt uit de menigvuldige attesten van alle natiën. Alle gezwellen en verzweringen, alle aandoening der maag, ingewanden en van den lever geven toe aan den invloed van dit verzuiverend middel dit is buiten tegenspraak. Doosjes pillen f. 0,80, fl,85, f3,9o, f 6,75, f 20,25, Potjes zalf k f 0,80 f 1,15. f3,00, f7,05, f 13,85, f20,25. Zijn op franco aanvrage h contant 1c bekomen bij G Verhaart te Prinsland. J. P Verlinden, te Bcrgcn-op-Zoom, den heer J Straatman hoofd depothouder te 's Bosch alsmede te Londen, Strant 244, en tc New* York 80 Macden Lane HOLLOWAY'S établissementen, des avonds ten 5 ure, in de Herberg te Kappelle, van: 1. Een hecht, sterk en welbelimmerd WOONHUIS KOETSHUIS, met 21 roeden, 10 ellen ERVE en TUINstaande aan den straatweg tusschen Kappelle en Bieselinge genaamd het groeneavoud. 2. De nombre van 1 t., 16 r., 05 ellen BOUWLAND, zijnde Vroone gelegen bij 'l vorige perceel. 3. Eene ARBEIDERS-WONINGmet 4 roeden, 19 ellen ERVEstaande aan de oostkant van het dorp Bieselinge. Informalien zijn te bekomen bij den verkooper de Heer F. J. QUINTUS, en ten kantore van den Notaris A. SMALLEGANGE te Goes. des morgens ten 10 urete Kruiningenop de hofstede van den Heer J. B. DE RUTTER, gelegen bij het dorp, vanhet afgehakte Bovenhout van 700 zware Olmen- en het uitgehakte Takhout van 600 Fruitboomenvoorts 15 Noten- en 4 Kersen- boomen, allen tot werkhout dienstig, mitsgaders van eene groote partij welgewonnen Weihooi, staande in een klamp op den Boomgaard «POMONA En onmiddelijk na den afloop van dien in de herberg te Kruiningen, bewoond door P. de Back, voor den tijd van 1 jaren, integaan 1 October 1861, van 2 perceelen BOUWLANDbeide gelegen onder Kruiningen in den Oostbinkelen-polderte zamen groot 4 Bunders52 Roeden60 Ellen. Waaromtrent nadere informalien zijn te bekomen ten kantore van den Notaris A. W. P,EMBGES te Kruiningen. UIT DE HAID TE HOOP M&238Ê6&L een IIOEUTJEslaande onder gioot 3 B., 98 R, 90 E.; Te bevragen bij den eigenaar J. VAN WEELE. Met toestemming kunnen volgen circa 8 Bunders pacht. De ondergeteekende maakt zijnen geëerde begunstigers bekend, dat bij ontvangen heeft nieuw model, tot nog toe hier weinig be kend, welke in helder en zuiver branden de gewone Moderateur-lamp overtreffen. Ook vermaakt hij alle lampen tot het gebruik dezer olie. Goes, den 10 December 1860. A. DE JONGE Jz., Koper- en Blekslager, Zinkwerker enz. De Gas-olie is bij hem tot den gewonen prijs verkrijgbaar. Dagelijks oQtvang ik de gunstigste berigteu over de Revalenta. Zoo vertelde mij Cornelis Groen, te st. Pancras die zeer veel aan onder buikskwalen geleden had en daardoor zeer verzwakt was, dat hij door het gebruik van du Barry's Revalenta, welke hij in mijn winkel kocht niet alleen van alle pijn bevrijdmaar ook zeer versterkt is. Opmerkelijk is daarbij, dat hij zich minder goed bevindt, zoodra hij het gebruik der Revalenta staakt. Alkmaar. Get. J. Brongers Gz. De Revalenta heeft eene verwonderlijke geneeskracht. Er gaat geen dag voorbij, waarop niet het een of ander merkwaardige feit van ge nezing bekend wordt; niet uit ver verwijderde landen, van onbekende lijders maar in ons eigen land, in onze steden en dorpen, onder onze oogen zien wij ze plaats hebben. Ze geneest volkomen al de volgende ziektendoor de spijsverteringswerktuigen te versterkenderzelver verrigtingen te regelen en het bloed te zuiveren: Koortszinkings hoofdpijnslijmzuurmaagkrampgalziekten aamborstigheid, hoest, verstoppingendiarrhaea, slechte spijsvertering, oprispingenspanning op de maag en eene menigte andere ziekten geneest zij spoedig en met weinig kosten. De Revalenta is een heerlijk, gemakkelijk goedkoop, smakelijk ge neesmiddel, dat nooit kwaad doen kan en altijd helpt, als het maar waarop wij bijzonder aandringen moeten. Men zie daarover de kleine gebruiksaanwijziugdie bij iedere bus los afgegeven wordten zorge dat daarbij met een weinig oplettendheid te werk gegaan worde. De echte Revalente van de heeren Barry du Barry en Co. 77, Regentstreet, Londen, wordt alleen verkocht door het Verkoophnis en deszelfs dépots. Men lette er vooral op, dat iedere bus, tot waarborg der echtheid, door „F. von Windheim Co., Verkoophuis," geteekend is. De prijs der Revalenta is: Kleine bussen 87ct.1 pd. f 2, 2 pd. f 3.50, 5 pd. f 8, 12 pd. f 16. Eene brochure, die over dit heilmiddel handelt, wordt gratis afgegeven. Amsterdam, Verkoophuis. Goes, wed. C. Vreeke, Bergen- op-Zoom, D. Pouwels. Middelburg, C. J Kruisse. Oostburg, v.ed. P. J. Geelhoed. Sluis, gez. Janssen. Vlissingen, A. M. Kalbfleisch en in de bekende dépots in de andere steden. van Dr. S. PICCARDT over de GESCHIEDENIS DER STAD GOES. DERDE VOORLEZING Donderdag 13 December ISOO, des avonds ten half acht ure, in de Schouwburgzaal. Bewijzen van toegang zijn te bekomen bij de uilgevers dezer Courant. Goes. Drukkerij van F- KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 2