1860. 47ste Jaargang. N°. 97. - -- mssmi COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I TVïr* n /I r» |/fk ï~k s* g\ 1 Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I 1 TE 3/Cl II il ft ff JLV JLrCCGIÏl O G* Geboorte- hu welyks-en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. w behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEJT. De MINISTER v4n_.RINP^«LANDSCHE ZAKEN brengt ter- kennis.,der. bfthnghfbbenden., dut in .verband' met de bezwaren welke 'de scheepvaart "ondervindt tengevolge van liet menigvuldig ankeren, van vaartuigen inhet vaarwater van Bruinisse, og hét ha'vènhoófd VarT die gemeente 'oen bord is gesteld, houdende'waarsdiuwrig tegen het ankeren te dier plaatse, zullende een'ieder aan zich de schade te wijten 'hebben, welke hij beloopen mo'gl' door in strijd met deze (Waarschuwing te handelen. 's Gravenhage'den 23 november 1860. S van HEEMSTRA. BEKENDBIAEMGm BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bij deze bekend: Dat de plaatselijke school-commissie ter voldoening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening regelende het on derwijs in deze gemeentevastgesteld door den gemeente raad den 12 december 1859 tot het aannemen en toelaten van LEERLINGEN op de scholen voor lager onderwijs zijnde de nederduitsche scholen voor jongens en meisjes zitting houden zal ten raadhuize, op de voorzaal, Vrijdag den 21 dezerdes middags ten 12 ure. En noodigen een ieder uit om van die gelegenheid ge bruik te maken tot het opgeven van de kinderen die men na de vacanlie verlangt op een der bedoelde scholen te zenden; aangezien dit zonder de toelating der schoolcom missie, niet vermag te geschieden. Door afkondigingaanplakking en opneming in de Goes- schc Courant, zal aan deze de noodige publiciteit gegeven worden. Gedaan te Goes den 8 december 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze den ingezetenen en verdere belanghebben den bekend, dat, volgens circulaire van Z. E: den staats raad commissaris des konings in de provincie Zeelandvan den 23 October 1850, A. n°. 6588' 3de afdeeling (Provin ciaal blad n°. 144,) door hen jaarlijks in dé maand januarij aan de heeren controleur der directe belastingen en van bet kadaster in Zeeland en den bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Goes, opgaven behooren te worden ingezonden, betrekkelijk: Indijking van tegen de zeeof tegen de vrij in zee uitstroomende rivierenliggende buitengronden ontginning van woeste grondendroogmaking van met boezem water bezette eigendommenstichting herbouwbijbouw of vertimmering, splitsing van perceelengeheele of gedeeltelijke slooping van gebouwen. En noodigen mitsdien een ieder dien het aangaat uit, om bendoor eene tijdige inzending ter secretarie dezer gemeente, uiterlijk op den 15 januarij 1860, van de daar toe benoodigde opgavenvoor zooveel deze gemeente betreft, in staat te stellen hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen; zullende diegenen welke hierin nalatig is, zich zeiven de na- deeleh te wijten hebben, die daaruit zullen ontstaan. Én opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessehe Courant. Gedaan te Goes, den 10 december 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES. Gezien de aankondiging van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in de Goessehe Courant van den 6 dezer; Gezien den brief van heeren commissarissen over de koopmansbeurs binnen deze gemeente van den 7 daaraan volgende, maken bij deze bekend: Dat uithoofde van de invallende feestdagen in plaats van dingsdagen den 25 december en 1 januarij eerstkomende de koopmansbeurs alhier zal geopend zijd op maandagen den 24 en 31 dezer maand. Goes den 8 december 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. DE KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te GOES, ontvangen hebbende een adres van een groot aantal han delaren in deze gemeentehoudende verzoek omzoo mogelijk te bewerken dat de marktdagen invallende op den eersten Kersdag en op Nieuwejaarsdag eerstkomende op andere dagen worden gehouden. Overwegende bet gegronde en doelmatige van het ver zoek der adressantenen in aanmerking nemende dat op iederen Woensdag der week markt wordt gehouden in plattenlands gemeenten; Vermeent in het belang van den handel in bedenking te moeten geven cn alzoo voortestellen om de marktdagen invallende den 25 dezer en den l Januarij 1861, alhier te houden op Maandagen den 24 en 31 dezer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn., C. PILAARvoorzitter. J. H. C KAKEBEEKE, loco secretaris. Goes, 6 December 1860. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Heden avond ten 7 ure vergadering van den gemeenteraad. In de zitting der tweede kamer van vrijdag is de be raadslaging over het hoofdstuk Justitie ten einde gebragt. Het is aangenomen met 63 tegen 3 stemmen. De voor naamste punten die besproken zijnwarende rijkspolitie het strafwetboek het gevangenisslelsel in verband tot het strafstelsel, de gevangenisbouw en de bekostiging der regts- localen Eindelijk heeft lot discussie aanleiding gegeven, de toelage van f 2000 voor den beer d' Engelbronner, eervol ontslagen secretaris-generaal bij het depart, van justitie, tij dens de heer van der Brugghen hoofd van het depart, was, doch die aan het toen toegelegde wachtgeld vernederende voorwaarden had verhonden. De minister hcêft verklaard dat, hoe onwillekeurig dan ook, er eene onbillijke behandeling had plaats gehad; dat de feiten, dia aanleiding tot de vxor- dragt tot ontslag hadden gegeven, eenzijdig waren, omdat de ambtenaar daar niet op was gehoord dat evenwel dat ontslag eervol was geweest; dat bij kon. besluit de nieuwe toelage is verleend, en dat de minister geene zwarigheid zou maken om mede te werken tot hernieuwde plaatsing van dien ambtenaar in eene landsbetrekking, wanneer de gele genheid zich daartoe voordeed. In de zitting van'heden zijn de algemeene beraadslagingen over Marine afgeloopen. Morgen voortzetting over de onderdeelen. Woensdag avond opmaking der nominatie voor den hoogen raad en velerlei kleine ontwerpen. Aan het den slaten-generaal aangeboden vvets-ontwerp op de Nationale Militie, ontleenen wij de navolgende bepalingen: Art. 1. Jaarlijks geschiedt eene ligting voor de militie. Zij bedraagt niet meer dan één man op elke driehonderd inwoners. Dit getal wordt jaarlijks berekend naar de op den 31 dec. van het vorig jaar in het rijk aanwezige bevolking. Art. 6. Het staat elk vrijzijne dienst bij de militie door een ander te doen waarnemen. Art. 12. Ieder, die voor de militie is ingeschreven, en elk, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbindtenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagtbij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk, dienende in 's rijks overzeesche bezittingen Een minderjarige behoeft daartoe de toestemming van zijnen vader of voogd niet. Hij, die bij het aangaan van zoodanige verbindtenis reeds bij de militie is ingelijfdof daartoe later wordt opgeroepenstrekt altijd in mindering van bet aandeel in de ligting, te dragen door de ge meente binnen welke hij is ingeschreven. Art. 15. Om vrijwilliger bij de militie te kunuen zijn, behoeft een minderjarige de toestemming van zijnen vader of voogd niet. Art. 44. Vrijstelling van de dienst bij de militie wordt verleend aan den loteling; die kleiner i9 dan 1.56 el. die door misvorming, ziekte of gebreken voor de krijgsdienst onge schikt is; die eenige wettige zoon is; die vóór den 1 januarij van bet jaar, waarin hij voor de militie werd ingeschreven, bij de zeemagt, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen in dienst is getreden en zich nog in dienst bevindt; die adelborst of kadet is op eene van 's rijks militaire scholen; die van rijkswege of in eene van 's rijksinrigtingen betzij voor de militaire geneeskundige dienst, betzij tot militaire paardenarts wordt opgeleid die vijf jaren in een lageren rang dan dien van officier bij de zee magt bij het leger bier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen als vrijwilliger gediend beeft. Art. 45. Vrijstelling van de dienst bij de militie wordt insgelijks aaneen loteling verleend, wanneer zijn wettige broeder of halve broeder in een lageren rang dan dien van officier dient of gediend beeft, hetzij bij de militie, betzij als vrijwilliger bij de zeemagt, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen, Art. 121. Behalve de ligting, die voor bet eerst dient, kan steeds een vijfde van het geheele bedrag der vijf ligtingen van de militie onder de wapenen worden gehouden of geroepen. Dat vijfde wordt zamengcsteld nit de manschappen die krachtens art. 166 zonder loting zijn ingelijfd en bun eerste dienstjaar hebben volbragt die krachtens de nrtt. 172 cn 174 zijn in dienst gesteld en bun eerste dienstjaar hebben volbragt, voor zooverre omtrent hen is beslist, dat zij gedurende twee of vijf jaren onder de wapenen zullen worden gehouden die krachtens art. 178 in dienst zijn gesteld en hun eerste dienst jaar hebben volbragt: die, na hun eerste dienstjaar te hebben volbragt, verlangen onder de wapenen te blijven of te worden geroepen. Art. 122. Is het in het vorig artikel bedoelde vijfde deel niet op de daar bepaalde wijze voltallig te makendan wordt het in d^ bieronder volgende orde aangevuld door: de niet voor hunne broeders opgetreden plaatsvervangers die bun eerste dienstjaar hebben volbragt; de pverige manschappen,die bun eerste dienstjaar hebben volbragt; de niet voor hnnne broeders opgetreden plaatsvervangers die hnn tweede dienstjaar hebben volbragt; de overige manschappen, die hun tweede dienstjaar hebben volbragt. Is slechts een deel van eene van deze soorten van manschappen ter aanvulling noodigdan wordt dat deel aangewezen door loting, op de door Ons te bepalen wijze te houden. Art. 149. De zeemilitie wordt bij voorkeur zamengesteld uit de lotelingen en de vrijwilligers voor de militie, die zich vrijwillig hebben aangemeld om bij de zeemilitie te dienen. Is bon getal niet voldoendedan wordt het ontbrekende aangevuld uit de overige lotelingen der ligting, die geacht worden de meeste geschiktheid voor de zeedienst te bezitten. Uit het vroeger medegedeelde drietal is jl. zaturdag door den kerkeraad der hervormde gemeente alhier tot predikant beroepen ds. J. Drost, te Rhenen. Ds. B. C. Ledeboer, predikant te Eibergen, heelt voor het beroep naar Cortgene bedankt. Ook het collegie van notabelen heeft even als de breede kerkeraad der ned. hervormde gemeente te Middelburg, gunstig aan kerkvoogden geadviseerd, tot het afstaan van de koor kerk ten dienste van het te Middelburg in mei of junïj aanstaande te houden zesde Zeeuwsch muziekfeefst. Volgens de berigten van vele zijden bij ons ingekomen, staat in deze omstreken het uitgezaaide wintergraan over het algemeen vrij gunstig. De waarschijnlijkheid der voorspelling van eenen vroegen en strengen winter, wordt door eenige aardenwerkers voor alsnog tegengesproken, uit het verschijnsel dat digt aan de oppervlakte van den grond nog eene menigte wormen ge vonden worden; ook worden in de huizen nog spinnen, vliegen en ander koude hatend gedierte aangetroffen. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat heden bij don burgerlijkenstand is aangegeven een kind van de man nelijke kunnegeboren uit P. Remijn oud 55 en zijne huisvrouw M. Verijzer oud 54 jarenwelk kind reeds aanstonds oom over eenige neeftjes en nichtjes is. Verleden vrijdag is te Middelburg aanbesteed het bouwen van een kaaimuur te Sas van Gent, welk werk is aange nomen door A E. Stubbé aldaar voor f 1372. De stoomboot Stad Vlissingen heelt hare reis vooreerst moeten stakenuithoofde op hare terugreis van Rotterdam in de vorige week de as is gebroken. Bij resolutie van den minister van financien is buiten effect gesteld een proces-verbaal opgemaakt door agenten van policie tegen een omroeper, die, op hunne gedane aanvrage, geen patent als zoodanig over 1860/, heeft ver toond, op grond dat de policiedienaren niet bevoegd zijn vertooning van patent te vragen, terwijl de omroepers niet genoemd worden onder de patenlpligtigen, die gehouden zijn het palent ten alle tijde bij het uitoefenen van hun beroep met zich te voeren. Het brandersbedrijf in Nederland neemt jaarlijks circa 14 millioen pond rogge en 25 millioen pond gerst, en bereidt daaruit: 1". 5 a 6 millioen ponden gist, die een nuttig product zijn 2°. eene menigte vaten spoeling, een product dat schadelijk is voor het vee dat het gebruikt, voor de menschen, die het vleesch van dat vee eten, en vooral voor de kinderen, die met de melk er van worden gevoerd; en 3°.. 38 millioen kannen jenever. Men berekent dat er jaar lijks een half anker jenever, per hoofd der volwassen man nelijke bevolkinggebruikt wordt. BPITENLANPSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Uil Koblenz wordt gewag gemaakt van de niet on belangrijke verschijning, dat aldaar meerdere stoomvaartuigen zijn aangekomen met ladingen hongaarsche tarwewelke deels voor den Benedenrijn bestemd zijn. Deze vaartuigen zijn van tamelijke grootte en hebben in weerwil hiervan hunne vaart door het Donau-Meinkanaal zonder zwarigheid kunnen volbrengen. Deze zendingen zullen binnen kort door meer andere worden gevolgd. De medicinaalraad von Pochhamerveroordeeld tot drie maanden gcvangenislraf cn het verlies zijner burger- schapsrcglcn wegens hel ontvreemden van een cigarenpijpje,

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1