Oproeping. N°. 96. 47sle Jaargang. I860. GEMEENTE-RAAD TE GOES, gome COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 g* 1 j Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst' avond, uitgezonderd op feestdagen. J 1*011(10 J (lci^. V H000IÏ1O0I* S Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. De C0MMISSAK1S des KONINGS in de Provincie ZEELAND, verwittigt lien die Ier benoeming als WERKBAAS bij de CALAM1TEUSE POLDERS in df.ze provincie verlangen in aanmerking te komendat zij zich daartoe schri/leli/k en op gezegeld papier binnen veertien dagen na de dag- teekening dezer bij hem beliooren aan te meldenmet overlegging van hun geboorte-extract, ten biijke dat zij niet jonger dan 23 jaren en niet ouder dan 40 jaren zijn, als mede van het bewijs dat zij Nederlander zijn. Aan hen die deze vereischten bezitten, zal vervolgens tijd cn plaats worden opgegeven voor een vergelijkend onderzoek hunner geschiktheid. Dat onderzoek zal inzonderheid loopen over schrijven en rekenen, over de geschiktheid tol het zelf verriglen der verschil lende soorten van dijkwerk, over de kennis van dijksinalerialen en over die der inrigting en werking van zeesluizen. Middelburg, den 1 December 1860. De Commissaris des Konings voorn R. W. v. LIJNDEN. OPENBARE VERGADERING VAN DEN TEN RAADHUIZE ALDAAR OP MAANDAG DEN 10 DECEMBER 1860, DES AVONDS TEN 7 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1 Bepaling maximum van den onderstand. 2. Aanbevelingen ter voorziening in de ontstane vacatures in a. de plaatselijke geneeskundige commissie, b. schoolcommissie; c. het bestuur van het gasthuis; c1. burgerlijk armbestuur. 3. Verzoek van L. A. Snijder, om ontslag als hulp-onderwijzer. 4. Voorstel tot af- en overschrijving onvoorziene uitgaven. 5. Vaststelling 2e suppl. kohier hoofdelijken omslag. 6. Idem suppl. kohier belasting honden. Mededeeling van ingekomen stukken. DE KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te GOES' ontvangen hebbende een adres van een groot aantal han delaren in deze gemeente, houdende verzoek om, zoo mogelijk te bewerken dat de marktdagen invallende op den eersten Kersdag en op Nieuwe jaarsdag eerstkomende op andere dagen worden gehouden. Overwegende het gegronde en doelmatige van hel ver zoek der adressanten en in aanmerking nemende dat op iederen Woensdag der week markt wordt gehouden in plattenlands gemeenten Vermeent in het belang van den handel in bedenking te moeten geven en alzoo voortestellen om de marktdagen invallende den 25 dezer cn den 1 januarij 1861, alhier te houden op maandagen den 24 en 31 dezer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voorn C. PILAAR, voorzitter. J. II. C. KAKEBEEKE, loco secretaris. Goes, 6 December 1850. BINNENEANDSCHE BEKIGTEN. In de dezer dagen geboudene bestuursvergadering der vereeniging Zeeland, van het Nederlandsch onderwijzers genootschap, is een algemeen reglement aangenomen van een contract tusschen zeeuwsche onderwijzers, oin, bij overlijden, hunne naaste betrekkingen te verzekeren van eene toelage in eens. Op de aanstaande algemecne vergadering zal ge noemd reglement aan de leden ter goedkeuring worden aangeboden. Naar wij vernemen heeft dr. Piccardt zijne derde lezing over de geschiedenis der stad Goes bepaald op a. s. don derdag 13 december. Men verneemt dat van wege de regering der stad Gronin gen en door de balie aldaar adressen zullen worden inge zonden bij de eerste kamer der staten-generaalstrekkende lot afkeuring der wet op de regterlijke inrigting. Te Amsterdam heeft in den avond van 22 nov. een aller belangrijkste diefstal van gouden en zilveren voorwerpen plaats gehad, zonder dat men den dader of daders lot nog toe op hel spoor is kunnen komen. BUITENLANDSCHE BERIGTEIf. Rij de jl. dingsdag in de tweede kamer voorlgezclte behandeling van hoofdstuk V, der staatsbegrooting (binnenl. zaken) is art. 92, aanleg van spoorwegen van staatswege enz., na door den minister van 13 op 10 milliocn te zijn verminderd, aangenomen met 49 legen 21 stemmen. Gisteren zijn de discussien over de afdeelingen onderwijs cn kunsten en wetenschappen afgeloopen. Zij hebben weinig belangrijks opgeleverd, de artikelen zijn tot en met 142 aangenomen. Heden is na discussien over de afdeeling armwezen hoofdstuk V aangenomen, met 59 tegen 12 stemmen. Tegen slemden do heeren van Zuylen, DullerlLinden Heemskerk Bzn., Delz, Hoevell, Hoynck, Twist, Olivier, Thorbecke, Hugenholtz cn Poortman. De algemeene beraadslagingen over hoofdstuk justitie zijn reeds afgeloopenmorgen voorzetting. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zeeland mr. M. F. Landsheer, thans regter in de arrondissemcnts-reglbank te Middelburg. DUITSCI1LAND. Tengevolge do groote hoeveelheid sneeuw is het ver keer over de bergpassen op den weg naar Italië gestremd. Uit Bern wordt medegedeeld dat de bonsraad met allen spoed voorlgaat om het leger van wapenen naar de verbeterde constructie te voorzien. Dezer dagen zijn eenige j stukken geschut, naar het stelsel van Armstrong, uit Engeland aangekomen. Berigtcn uit Parijs, vafi de laatste dagen van nov., van goeder hand ontvangen, melden, dat er werkelijk tusschen Sardinië en Frankrijk wordt onderhandeld, om zich, tot op zekere hoogte, met de pausselijke regering ten aanzien van het tijdelijk gezag te verstaandat de gevoelens deswegens in Rome zeer verdeeld zijn, maar dat het toenemend geldgebrek niet zonder invloed blijft bij sommige invloed hebbende prelaten. Tengevolge van de schromelijke misbruiken, waaraan de «Zusters der Christelijke liefde» zich hebben schuldig gemaakt in het Urédener gasthuis, hetwelk door haar wordt beheerd is een regtcrlijk onderzoek ingesteld. Onder an deren is ook gebleken dat verscheidene zalen in plaats van te dienen tot het opnemen der zieken, werden gebezigd als logeerkamers voor vreemde geestelijken. Aan Reuters Office wordt het volgende uit New-York van 23 november gemeld500 personen uit Kansas zijn op de kusten van Missouri aangekomenmet het voor nemen om de slaven te bevrijden. Generaal Harney is tegen hen opgerukt. Uit Karlsruhe wordt gemelddat alle personen die in 1848 en 1849 wegens hoog verraad en oproer tot 12 jaren tuchthuis straf waren veroordeeld en zich door de vlugt aan die straf hebben onttrokken, thans zijn ge- amnesliêcrd en vrij naar hunne haardsteden kunnen terug keeren. ENGELAND In de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad Ie Londen zal de voorslag worden gedaanom aan Garibaldi het burgerregt te verleenenuit aanmerking van zijne bc- langlooze bevordering der vrijheid, waarvan het gevoel alle engelsche harten zoozeer bezielt. Tijdens de keizerin der (ranschen zicli aan het slation van den spoorweg naar Perth bevond, trok een soldaat hare aandachtdie verscheidene decoralien wegens active dienst droeg, doch zeer ziekelijk bleek te zijn. Door medelijden getroffen, schonk zij hem eene kleine gift, toen een dei- der aanwezigenmet meer gedienstigheid dan goeden smaak, H. M. te kennen gaf dat zij iemand heweldadigd had die te Waterloo gestreden had. «Dan verdient hij des te meer geholpen te wordenantwoordde de keizerin want hij heelt met een dapperen vijand te doen gehad." Te Siscneenigi mijlen van Newport heeft eene ontploffing in eene kolenmijn meer dan 100 menschen het leven gekost. Het schouwspel dier ramp moet verschrik kelijk zijnsteeds is de ingang der mijn omringd door wanhopige bloedverwanten, die de lijken hunner cchlgenoo- teir, broeders en zusters komen opsporen. Weinige dagen geleden heeft een schoenlappér, to Black burn zijne dierbare wederhelftmet welke hijofschoon slechts vier maanden gehuwd, niet eendragtig konde leven, openbaar ten verkoop aangeboden en werd zij ten slotte toegewezen aan een bakker voor anderhalve penny en twee glazen punch. Een veearts fungeerde voor afslager. Als een bewijs dat de armoedige en gebrekkige lieden dikwijls een lioogen ouderdom bereiken, moge dienen, dat in het armen gesticht van Ractliff en Wapping (de ma- trozenwijk) te Londen, zich 292 personen bevinden, die gemiddeld elk 70 jaren en 69 personen, die door elkan der 80 jaren tellen. Te Glasgow is een 18jarig meisje aangekomen, dat reeds gedurende 5 jaren als matroos heeft gevaren. Zij had tot het zeeleven besloten, omdat al hare broeders dien stand hadden gekozen en zij zich gaarne bij hen wilde be vinden. Ten gevolge van een val in heelkundige behandeling gekomenwerd hare sekse ontdekt. Men zal thans eene mot haar geslacht meer overeenkomende dienst voor haar trachten te vinden. FRANKRIJK. De keizerin zal twee nachten te Windsor vertoeven. De hertogin Sutherland, directrice der garde robe, is op bevel van Trenlham vertrokkenom H. M. te gemoet te reizen en naar Windsor te geleiden. Zij heeft H. M. dien dag op den spoorweg ontmoet en haar een tak druiven aangeboden, die juist op de wijnbergen van Trenlham geplukt waren. Voorts zal de keizerin nog eenige dagen te Londen vertoeven en in de eerste dagen der volgende week te Parijs terugkeeren. Vrij algemeen is het gerucht verspreid, dat keizer Napoleon naar Londen zal vertrekken om een bezoek aan koningin Victoria te brengen en zijne gemalin af te halen. In 1859 werden te Parijs geboren 37,973 kin deren, waarvan 12,271 onechte; 2255 van deze laatste werden erkend. Gestorven zijn er 32,774 personen. Er werden 11,335 huwelijken gesloten. De heer Escoffiereigenaar der keizerlijke wapen fabriek te Saint-Etienne is door den minister van oorlog gemagtigd om 30,000 geweren voor Piëmont te vervaar digen. Tegen het einde van dit jaar zal met de aflevering een begin worden gemaakt. De Piëmontesche regering heeft 70,000 geweren met vuursteenen van de Fransche regering aangekocht en deze zullen thans tot percussiegeweren worden ingerigt. Vijftienhonderd werklieden zijn dag en nacht met dit werk bezig. Dezer dagen had te Lausanne een kind uit eene verwdoos een stukje groene verw genomen, bekend onder den naam van Scheele groen, hetwelk is zamengesteld uit vergiftige zelfstandigheden. Nadat het kind daaraan eenige oogenblikken gezogen had, werd het ernstig ongesteld en stierf spoedig daarna. Eene treurige les voor ouders en al wie met de zorg der kinderen belast zijn. Eergisteren had te Parijs het volgende zonderlinge voorval piaats op den boulevard Montmartre. Een spotvogel had met eenige zijner vrienden gewed, dat hij vier uren lang de plaats zou innemen van een der wassen poppen in den winkel van een der voornaamste kappers voor de glazen gesteld. Met klokslag van 3 ure des namiddags zette zich iemand geheel in het wit gekleed voor het venster tusschen de fraaije poppen op een stoelop het hoofd droeg hij een rooden fez, waaruit reusachtige lokken te voorschijn kwamenwelke rug en schouders gedeeltelijk bedekten. Voor den winkel verzamelde zich op hetzelfde oogenblik eene menigte personen, die getuige waren van het hier boven medegedeelde. In een oogwenk was hun aantal verlien- dubbeld, waaronder de straatjongens de meerderheid uit maakten. Op aanstoken van sommige goed gekleede personen begonnen deze al het mogelijke in het werk te stellen om den zonderling gekieeden persoon, die hier als kappers- model zat, te doen lagchen, maar noch uitjouwing, noch allerlei zonderlinge aanmerkingen konden de onverstoorbare kalmte van het gelaat des spotvogels doen verdwijnen. Hij bleel bedaard zitten tol de klok 7 ure sloeg, ontdeed zich toen van zijn opziglig overkleed, fez, paruik, valschc baard, groette da toegestroomde menigte en vooral zijne vrienden Ijcrhaaldelijken verdween in het achtergedeelte var. den winkelonder het gejubel der toeschouwers. Of zijne legen standers gelagchen hebben wordt niet gemeld, want de verloren weddingschap zal hun duur te staan komen, naar men verzekert.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1