rOiKAVT. 47s,e Jaargang, I860. i\o. <M. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. BINNENLANDSCHE BERIGTEfl. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst- Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 - behalve het zegelregt. ue inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Een telegram van den gouverneur-generaal van Nedcr- landscli-Indie, in dato, Buitenzorg, 14 October 1800, luidt: Tijdingen, lieden morgen van Soerabaija, uit Bandjermasing ontvangenmeiden dat op den 23 september eene ver sterking nabij Boekit Menang door onze troepen was ver overd. De luitenant Hamming sneuvelde en 1 officier en 8 soldaten werden gewond. Uit deze tijdingen maak ik op, dat de laatstelijk te Batavia verspreide ongunstige berigten ongegrond waren. Op Java en elders alles wel. De japansclie gezanten bezochten Batavia op hunne terugreis uit Amerika. Gisteren zijn door de tweede kamer de hoofdstukken li en UI der staatsbegrooting (ilooge collegien van slaat en kabinet des konings, en Builenlandsche zaken) met algcmeenc stemmen goedgekeurd. Op verzoek van den minister van justitie is heden in behandeling genomen hoofdstuk V (Binneniandscbe zaken) vóór hoofdstuk IV (Justitie), waarover de algeineene dis cussier! zijn afgeloopen. Morgen aanvang met art. 52. Het berigt door de Rolt. Ct. medegedeeld, dat binnen eenige dagen een wets-ontwerp op de nationale militie aan de tweede kamer zou worden aangeboden, zien wij heden in een telegram uit 's Hage bewaarheidals zijnde dit wets-ontwerp heden bij de kamer ingekomen. Bij de regering zou het voornemen bestaan tot eene nieuwe regeling der bevolkings-registers over te gaan, die reeds met 1 januarij aanstaande in elke gemeente zouden worden ingevoerd Bij de nieuw vast te ^stellen bepalingen wordt do plaats, waar men gewoon is verblijf te houden of de werkelijke woonplaats alsgronslag aangenomen, gelijk ook reeds bij de jongste volkstelling is geschied. Men is daarbij van het beginsel uitgegaan, dat enkel bet aanhouden van één register verpligtend moet worden ge maakt, terwijl het bijhouden der overigen van het goed vinden' der gemeente-besturen of van de plaatselijke om standigheden wordt afhankelijk gemaakt. Voorts wordt aan de gemeente besturen de keuze gelatenhun bevolkings register aanlcleggen naar de plaatselijke indeeling in de volgorde der huisnummers of naar de letters van het alphabet, waarmede de naam der in te schrijven hoofden van huis gezinnen of afzonderlijk levende personen beginnen. De algemeene kerkeraad alhier heeft jl. maandag avond uit het bevorens gemaakte twaalftal het navolgende zestal geformeerd: Ds. J. H. Gunning Jr.te HilversumJV Osti, te Delftshaven; W. Klueverte WolphaartsdijkJ. Drost, te RhenenH. W. A. Verhoef, te Oud-Beijerland; en M. J- Bouman te Hoevelaken. Dhr. G. Pilaarvroeger voorzitter der kamer van koop handel'en fabrieken alhier, bij de jongste stemming als aftredend iid met algemeene stemmen herkozenheelt voor het lidmaatschap bedankt, zoodat eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Te Zierikzee waren door 150 stemgeregtigden 25 briefjes ingeleverd ter benoeming van 3 leden. Voor den laalsten toondag was er nog een redelijke aanvoer van hoornvee, (ruim 100 stuks), waarvan voor de mesling nog al ettelijke jonge beesten naar Walcheren zijn verkochtverder hetcekende de uitvoer naar buiten niet veel; nog eenigen werden door landlieden tot eigen ver bruik aangekocht,— de prijzen hielden stand. Wij vernemen dat volgens art. 03 der wet op de reg- terlijke organisatie, door het provinciaal gereglshof in Zeeland eene aanbevelingslijst van zes kandidaten is opgemaakt, ter vervulling der vacature van een raadsheer, ontslaan door het overlijden van jlir. J. G. Scliorer van St. Philipsland. Zijn wij wel onderrigt, dan komen op die lijst voor de hceren nirs. M. F- Lantsheer en M. Dobbelacr, leden der arron- dissements-regtbank te Middelburg, P. Paulus en jhr. C. J. van Nispen tol Pannerden, officieren van justitie te Middel burg en te Zierikzee, jhr. VV. C. de Jonge, substituut-griffier hij dit gcregtshof, en P. Hofstede van Son, substituut-olficier van justitie te Middelburg. (Midtl. Ct) Men schrijft uit ArnhemHeden morgen omstreeks half acht ure, arriveerde alhier per extra trein Z. M de koning met gevolg, aan liet station opgewacht en gecomplimenteerd door de provinciale en gemeentelijke autoriteiten. Men ver neemt dat die trein aan een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebbenis ontsnapt. Bij de aankomst toch ontdekte men voor de locomotief een vreemd gevaarte, en bleek het dat dit de overblijfselen van een wagen waren, welke op de baan aan deze zijde van Ede was blijven staan, met de machine in aanraking gekomen, en daardoor vernield was; ware een gedeelte der as of raderenonder den trein gekomende gevolgen waren niet te voorzien geweest. (4. (Jl.) Men verneemt dat Z. M. de koning der belgen reeds een schitterend blijk van belangstelling in het plan ter oprigting van een gedenkleeken voor Vondel, te Amsterdam, gegeven heeft. De commissie werd dezer dagen vereerd met eene schriftelijke betuiging dier belangstelling, strekkende ten geleide ecner bijdrage van 1000 francs De krijgsraad in de 5e militaire aldeeling heeft in de zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak betreffende de four- rages bij do koninklijke maréchaussee in Zeeland, uitspraak gedaan, en den gepensioneerden wachtmeester thans schrijver Houten benevens den wachter Louwsschuldig verklaard aan ontrouw en faisilcit in hunne administratie en bewind van penningen, en hen mitsdien veroordeeld tot eene detentie, respectivelijk van één jaar en 3 maanden. Kapitein J. C. Peelers is schuldig verklaard van medepligtigheid daarvan, en mitsdien vervallen verklaard wyanuHden. militairen stand. Uauvovgvmorruv; "roir VV.§V/U uu» beroep voorzien. Een paar jaar geledenoverleed te Rotterdam iemand die, bij testementaire beschikking zeker persoon te 's Ilcr- togenbosch lot universeel erfgenaam benoemde, onder voor waarde, dat hij binnen twee jaren op verzoek zijner familie wegens verkwisting, of zoo deze daaraan niet voldeed, op eigen aanvraag wegens onnoozclheid onder curatele wierd ge steld. De twee jaren zijn vcrlöopen zonder dat aan die twee ledige voorwaarde gavolg is gegeven. Nu vorderen de erfgenamen des testateurs vernietiging der beschikking, uithoofde de niet-vervulling der gestelde voorwaarden, terwijl de wederpartij beweert daartoe ongehouden te zijn 1°. omdat het eene ongeoorloofde zaak is; 2°. oindat de voorwaarde eene onzedelijke strekking heeft. Deze kwestie zal eerlang voor de reglbank aanhangig worden gemaakt. In Frankrijk zal eene belasting op de lucifers worden ingevoerd. Naar men verzekert, hebben de jezuiten, die uit Italië zijn verdreven, vergunning gevraagd en verkregen om in Frankrijk een vast verblijf te kiezen. Twee gendarmen van de brigade de Mer, in Frankrijk, waren belast met de ten uitvoerlegging van een vonnis bij lijfsdwang tegen eene vrouw, ter zake eener haar opgelegde boete met de kostenbedragende 40 fr. 15 ct. Ten huize der vrouw gekomen vonden zij haar met drie kinderen waarvan een aan de borst log, en ten prooi aan de uiterste ellende. Getroffen door hare bedroevende positieverwij derden zij zich zonder zich van de hun opgedragen last te kwijten integendeelzij vervoegden zich bij den maire met het aanbod om te zamen een gedeelte der boete te betalen. De maire, bij hunne daad van menschlievendheid niet willende achterstaan liragt ook zijn offer en binnen weinige oogenblikken was in hel dorp het voorgevallene als een loopend vuurtje bekend zoodat niet alleen boete en geregtskosten waren voldaanmaar de arme vrouw kreeg met hare kinderen nog een aardig stuivertje bovendien in handen. Op verzoek van de Société d'acclimatationheeft de minister van huitenlandsche zaken uit Santa-Fé de Bogota eene hoeveelheid aracacha zaden ontbodenmet oogmerk om in het aanslaande voorjaar te beproeven, of dit gewas op den franschen bodem zou kunnen geteeld worden. Dit knol gewas is thans het voornaamste voedsel van de bergbewoners in Nieuw-Granada, die het gekookt, of in heete asch ge braden met bijvoeging van vlcesch nuttigendewijl het niet alleen spoedig gaar maar ook ligt te verteeren is. Bovendien eene uitmuntende soort van brood, en door eene goedkoope hoogst eenvoudige bewerking, ook eene soort van tamelijk goeden wijn. Het vee eet dit gewas zeer gaarne en het is vooral uitmuntend geschikt tot mesting van varkens. Iedere knol in den grond gepoot geeft 4 tot 8 knollen, ter lengte van 15 a 25, ter dikte van 4 a 8 centimeters en ter zwaarte van 2 a 3 kilogrammes, zoodat de opbrengst op 40 a 80,000 kilos per bunder kan worden geschat. Het heeft ook niet bepaaldelijk een goeden grond noodig, want het groeit welig tot zelfs in de slechtste en meest vochtige bodems, waarin de aardappelen verrotten. BELGIE. BUITENEANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND Door een atnerikaan is eene schrander uitgedachte machine ontworpen en zamengestelddoor middel waarvan een kotter van 36 voet lengte in 10 uren tijds door het werkvolk kan worden afgeleverd. Met de gewone mid delen worden daartoe ten minste 8 dagen vereischt FRANKRIJK. Naar men wil zal de wetgevende vergadering eerst daags hijeen geroepen wordenten einde van die vergadering en den senaat een adres uit te lokkenbestemd om te constateren, dat het land de staatkunde des keizers, bijzonder ten opzigte van den paus goedkeurt. Volgens sommigen en dit is het gevoelen van de leden der keizerlijke familie, zijn de bedoelde wijzigingen de voor- loopers van groote gebeurtenissen die op handen zijn. De heeren Th'ers, Guizot, de Remusal en andere hooiden der orleantische partijzullen zich candidaat stellen, indien er nieuwe verkiezingen plaats hebben Men verneemt dat de keizerin drie dagen te Windsor bij de koningin van Engeland zal door brengen en dal de keizer haar zal afhalen. De Presse meldt als beuisgcrucht, dat de chinezen de gevangenen der geallieerden hebben omgebragt. Latere berigten van 15 oct. weèrsprekcn dit gerucht. Men verneemt dal liet stoffelijk overschot van Napo leon I uil de kapel van liet liötel der invalieden weldra naar den grafkelder van St Denis zal worden ovcrgehragl. De berigten over den gezondheidstoestand van den hertog van Braband zijn zorgbarend. De geneesheeren vreezen dat de verlamming in het been, waaraan de hertog lijdende is, en die zich nog slechts tot de heup bepaalt, zich ook tot de ruggegraat zal uitstrekken en de funclien van dit edele deel mitsdien zou vernietigen. Reeds thans kan hij slechts op krukken loopen. Men verneemt dat de vermoedelijke troonsopvolger, op raad zijner genees heeren spoedig eene reis zal ondernemenzoo mogelijk tot herstel zijner gezondheid. De minister van financiën in Belgie heeft een verslag gegeven over den algemeenen toestand van 's rijks schatkist lot 1 sept. I860 Daaruit blijkt: dat op hot dienstjaar 1858 een overschot was van ruim 11 milioen fr.in 1859 bijna 900 000 Ir., cn op dat van I860 een waarschijnlijk over schot van 2,285,000 fr.Het bedrag der afgeloste staats schuld beliep 246,929,615 fr.de geheelc schuld beliep nog 638,058,975 Ir. Volgens do jongste berekeningen, brengt Belgie thans zooveel ijzer voort, ais over honderd jaren gansch Europa opleverde, en men teil niet minder dan 70,000 werk lieden die zich met de verschillende bewerkingen bezig houden, welke dit metaal ondergaat. De Moniteur is teruggekomen op liet vroeger op genomen berigtnopens eene kniebuigingwelke door de hertogin van Braband tijdens de receptie van de keizerin van Oostenrijk te Antwerpen zou zijn gedaan, welk berigt, naar men weet, aanleiding heeft gegeven tot eene interpellatie, in de kamer van vertegenwoordigers aan de regering gerigt. liet blad zegt thans, dat liet in die mcdedecling was mis leid, dat de besproken ceremonie niet gebruikelijk is cn ook niet heeft plaats gehad. Zekere J B. Tittelboom, wonende buiten de Brugsch poort, in de kerkstraat, te Gent, is verleden week aldaai met zijnen elfden zoon ten doop geweest. Zulks is te merk

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1