I860. 4Tste Jaargang. No. os. mmm COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 'WHr» S n/» IV 1 1 Q-ewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst- avond, uitgezonderd op feestdagen. iYiaaiKiaS: i OVOllI flOI', Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs por kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j c3 behalve het zegelregt. De inzending van advertentlën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BSSKSSïDïllAKXMCï. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, herinneren bij deze de ingezetenen, aan art. 2 van de verordening in het belang der openbare gezondheid binnen deze gemeente, vastgesteld door den gemeente-raad den 31 julij 1855 en afgekondigd den 1 september daaraan volgende, waarbij het is verboden, het zoogenaamd Sint Nicolaas Goed, met vergulsel belegd, te verkoopen. Gedaan te Goes, den 24 november 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BEI!IGTEA. Batavia, I4 October, in Banjermassing is de stand van zaken minder gunstig Bij den aanval op eene redoute zijn twee officieren gesneuveld. Heden zijn in de tweede kamer der slaten-generaal de algemeene beschouwingen over de bcgrootingswetlen 1861 aangevangen. De heeren van Bosse, Hugenholtz en van Zuijlen hebben bet ministerie, vooral den heer van Hall op politiek of finantiëel terrein bestreden. Dhr. van Hall heeft zich verdedigd. Morgen voortzetting. Door den hoogen raad zijn den 23 dezer twee arresten van bet provinciaal gereglshof in Zeeland bevestigd, waarbij aan het rijk de tiendheffing ontzegd is uit ingedijkte polders, omdat alle domaniale tienden in Zeeland, krachtens do wet van 25 augustus 1822, aan het kroon-domein belmoren. De arrondissements-reglbank te Middelburg, in raadkamer- vergaderd heeft de zaak van den beer S., voormalig post directeur te Vlissingenverwezen naar het provinciaal ge reglshof in Zeelandwaar hij weldra zal teregt staan, ais verdacht van vaiscbbcid in geschrifte en het verduisteren van gelden, die hem in zijne betrekking van rijks-ambtenaar waren toevertouwd. Z. M. heeft aan H. A. Markusse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gezworen van den Kalsepolder. In eene correspondentievoorkomende in de Midd. Cl., wordt het berigt tegen gesproken door meest alle bladen medegedeelddal de minister van binnenlandschc zaken baron van Heemstratot gouverneur-generaal van Ned. Indie zou worden benoemden dat berigt beschouwd als uit de lucht gegrepen. Naar men verzekert is de laatstelijk verschenen volle dige handleiding voor do rijks-veldwacht van H. Vermoert, getiteld: «Theorie der geiegtelijke en administratieve politie,» door den minister van justitie bij de koninklijke maréchaussee als theorieboek ingevoerd. Door den kerkeraad der hervormde gemeente Ie Corlgene, is in zijne vergadering van 22 dezer, uit het vroeger opgemaakte 6talhet volgende 3lal van heeren predikanten geformeerd: ds. van den Droeke te lloogc Linde, van der Scheer, te Ellewoulsdijk en H. C Ledcboer te Eihcrgcn, waaruit onmiddelijk niet algemecne stemmen is beroepen -ds. Ledeboer. lieeds sedert april jl. zonder leeraarziet de gemeente verlangend naar het berigt uit dat do beroepene zulks heeft aangenomen. Uit Colijnsplaat schrijft men ons: Hel is ons regt aan genaam Ie kunnen mededeelendat de sedert weinige weken alhier in 't leven geroepene weekmarkt van granen, welke des woensdags voormiddags in de heiberg van Riemens wordt gehouden, zeer opneemt. Niet alleen wordt die trouw bezocht door do landbouwers, schippers en verdere handelaren uil en om deze gemeente, maar ook door die van elders en buiten het eiland. In de laatste drie weken werd nog al veel in granen gedaan, doch vooral in meekrappen, zoodal het besluit van onzen geachten burge meester, dhr. J. 11. Bijbau en zijne wethouders, onr de vroeger opgerigte maar verloopene weekmarkt weder daar te stellen, voor deze gemcenlc goede vruchten schijnt te zullen dragen." Jl. maandag avond zijn door schipper C. van Duinvoe rende de reddingschokker n°. 2 to Zierikzee agffgebragt elf man der équipage met vrouw en kind van den gezag voerder J Antinan der russische bark Suomi, van Cochin- china met kokosolie, bestemd naar Bremen. Den avond te voren was dat vaartuig op de Zeehondenpinat gestrand Intussclirn zijn van de 800 vaten en eene groote hoeveel heid touw-werlt- waaruit dejaditig bestond, -reeds 225 vaten te Zierikzee aangehragt en nren hoopte bij gunstig weder de geheele lading te redden. Men schrijft uit Sluis het volgende: Als een bewijs voor de sterk toenemende verzanding van het Zwin deelt men mededat thans bijna dagelijks heiaden wagens door het zoogenaamde siuissche veer rijden, waaronder een wagen, slechts hespannen met twee paarden waarop 12 mudden aardappelen geladen waren; voorwaar het sprekendst bewijs, dal bij ecnige tegemoetkoming aan wat de stand van zaken nu reeds aanbiedt, de geprojecteerde weg door dat veer niet alieen mogelijk en uilvoerbaar is, maar ook aan de daarvan verwachte behoorlijke passage zeker zal voldoen. Als eene bijzonderheid wordt uit Oosterhout berigt, dat van de 178 peisoncn aldaar sedert 1 januarij jl. overleden, ruim of 46 den ouderdom van 70 jaren hadden over schreden. In het begin dezer weck zijn een wachtmeester en een brigadier van het in garnizoen liggend corps to Roermond dragonders gedeserteerd. Men verneemt dal dezer dagen in het lokaal Odéon te Amsterdam, eene bijeenkomst is gehouden van een 30tal notabelen dier stad, waarin is gedelibereerd over de oprigting eener maatschappij, tot het daarstellen daar ter stede van vleesch- houwerijen bij aandeelen, ten doel hebbende de verkoop prijzen van het verscke rund- en andere vleeschsoorten van prima kwaliteit vee afkomstig, in billijke evenredigheid te houden tot de marktprijzen van bet slaglvee, ten einde zoo doende, in tijden van mindere duurte van inkoop, liet voordcel, daaruit voortvloeijendeaan de verbruikers te ver zekeren; alles echter behoudens eene redelijke winst voor de slagters, om hun alzoo door het bestaan dezer maat schappij geen te groote schade toe te brengen In die voorioopige vergadering zou het maatschappelijke kapitaal vastgesteld op f 200.000 en de verdere regeling dezer zaak aan eene voor ioopige commissie opgedragen zijn. Do heer Brouweronze landgenoot, heeft oen werktuig uitgevonden om de lenigheid der vingers bij het pianospelen te bevorderen, liet werktuig bestaat uit vijf toetsen, waarop de hand of enkele barer vingers gelegd worden -met de andere hand wordt daarna een wieltje in beweging ge- bragt dat op zijne beurt de toetsen op en neder doet rijzen. De meest stijve en weêrbarslige vingers leenen zich na cenige oefening niet dit werktuig tot de inoeijeiijkslo trillers. Rossi/ii heeft liet Clavier-Drouwer goedgekeurd. Auber heeft beloofd bet op het conservatoire in te voeren. Marmontal heeft dhr. Brouwer een zeer vleïjend schrijven doen toekomenwaarin hij vooral daarom aan do uitvinding lof toezwaaitomdat de hand tijdens de vingers worden geoefend en versterkt, de normale positie voor liet klavier behoudt. Onder de zware varkens, welke dezer dagen gesiagl werdenberigt men ons uit 's Gravenpolder dat eene eerste plaats bekleedt dat van J. Lokerse, wagenmaker aldaar, wegende 630 halve ned ponden. In het begin der vorige weck vervoegde zich een twentsche boer bij den varkenslager M. te Almelo, zijn varken te koop aanbiedende. Daar zij het omtrent de waarde niet ééns konden worden, biedt de boer zijn varken aan op de vol gende voorwaarde: Voor de zeslien klaauwen van het varken zou de slager betalen: voor de |ste klaauw 1 cent, voor de 2dc klaauw 2 cent, voor do 3"16 klaauw 4 cent, voor de 4dc klaauw 8 cent cn zoo vervolgenswelke koop terstond door den slager werd aangenomen. Men verbeelde zicli de teleurstelling van deit slager, loon liet licrn bleekdal liet varken (hetwelk cone waarde van ongeveer 50,bad) te staan zou komen op f 655,35. De hoer heelt zich ecliter met eenige guldens boven de wer kelijke waarde tevreden gesteld. Zie hier de berekening Per transport f 2,55. jste klaauw 1 ct. gde klaauw - 2,56. 2de P 2 i) 10de 5,12. 3do 4 1 lde - 10,24. 4de 8 s 1 2<le - 20,48. 5de 16 13de - 40,96. 6de 32 1 4de - 81,92. 7 de 64 ■15de - 163,84. 8 ste P f 1,28 16de - 327,68. f 2,55 Zamen ais boven f 655,35. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCHLAND. Ten aanzien van de testamentaire beschikkingen van de dezer dagen overleden keizerin-weduwe van Rusland verneemt men, dat zij haren lieveling, den jongsten dei- grootvorsten Michael Nikolajewitschlot hoofd-erfgenaam heeft gemaakt. De nagelaten bezittingen moeten enorm zijn, o. a. zou zij alieen voor 1 2,000,000 roebels aan diamanten hebben nagelaten. Dit cijfer schijnt echter wel wat overdreven ENGELAND Als een staaltje van politieke excentriciteit wordt ge meld, dat de katholijke bevolking te Limmerick generaal Lamoricière plegtstatig heeft nitgenoodigd om de onder scheidene manifestalien die aldaar ter eere der uit Rome teruggekeerde iersche vrijwilligers zullen plaats hebben, met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Inderdaad een echt iersclt idééwanneer men in aanmerking neemt dat Lamoricière dezelfde manschappen, wegens hun wanordelijk gedrag, in den letterlijken zin des woords uit de romeinsche provinciën heeft weggejaagd. In het huis van correctie in Clerkenwell heeft een hevigen brand gewoed. In allerijl snelden de brandspuiten aan, maar het vuur nam zoodanig toe, dat ook de hulp van de nieuwe stoombrandspuit der lira. Shand en Mason werd ingeroepen. Deze, op eene bewonderenswaardige wijze bestuurd door den ingenieur Gerrardwierp in weinig tijds eenige duizende tonnen water in het brandende gebouw, waardoor liet vuur werd bedwongenechter niet zonder dat het aanzieneiijke schade had aangerigt. Van de duizend ge vangenen die zich in het gebouw bevonden en die ijverig tot blussching van den brand medewerktenheeft niet één letsel bekomen cn is niet één ontsnapt. Door de braziliaanselie wetgeving is eene bill aange nomen, waarbij publieke veilingen van slaven worden afgeschaft, met bepaling, dat een koop, op zoodanige wijze gesloten, als nul en van geene waarde zal worden beschouwd, terwijl de vendu-meester zal beboet worden met 100 tot 300 dollars voor eiken slaaf, door hem op deze wijze geveild. FRANKRIJK. Er zullen groote veranderingenwelke alle van een liberaal beginsel uilgaanin het tegenwoordige regering- stelsel worden ingevoerd. Deze hervormingen zijn zoo groot en van zoo veel gewigt, dat eene herziening der constitutie daarvan misschien het gevolg zal zijn. F.r is van niets minder sprake, dan om de magt van het wet gevend hgehaam aanmerkelijk uit te breiden en dat ligchaam in alle politieke zaken dos rijks deel te doen nemen Het zou voornamelijk de magt hebben over een adres aan den keizer te stemmen, waarin de binnen- en buitenlandsche quesliën kunnen worden behandeld Voor den senaat zou publiciteit van al liet verhandelde een regt worden. Men verzekert dat er door den keizer een brief aan Victor Emanuel is gezonden, waarin over de blokkade van Gaëta wordt gehandeld cn verlof gegeven deze vesting ook van do zeezijde aan te vallen. De licriglen uit Napels melden bij voortduring, dal de regering van koning Victor Emanuël aldaar met groote bezwaren to worstelen heeft Eene gedemoraliseerde bevolking, reactiegceslgesteund door den tegenstand van koning Frans te Gaëta, overdreven cisclicn van hen, aan wie hij de uit breiding van zijne magt tc danken heelt, vijandige gezindheid in liet buitenland en bovenal de houding van Frankrijk staan hem hij de vestiging van zijn gezag in don weg. Slaagt hij er in dit alles te boven te komen, dan voorzeker zal zijn gouvernement bewijzen geven van meer dan gewone stand-

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1