No. J)2. 1860. 47stc Jaargang. mssm COURANT, De \iitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 5 irv J 1 1\T 1 i gewone advertentlën worden a 20 ets. de regel geplaatst* avond, uitgezonderd op feestdagen» j I 4 0 VOIÏl Ö0ï*« J Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j 1 behalve bet zegelregt. De inzending van advertent!ën moet geschieden vc-ór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van GOES, \.in het bureau van stemopneming aldaar, ontvangen hebbende de processen-verhaal van inlevering der slembriefjes en Let opmaken der gedane stemming ter benoeming van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken to Goes, gehouden den 21 dezer, uit welk laatste blijkt, dal met elf geldige stembriefjes bij volstrekte meerderheid van stemmen benoemd zijn de heeren CORNELIS PILAAR, met 11, JAN HENDRIK CORNELIS KAKEBEEKE, met 10 en MARINUS JOHANNES HARINCK, met 9 stemmen. Brengen overeenkomstig art 18 van bet besluit van heeren gedeputeerde staten van Zeeland, van den 20 augustus en 1 september 1852, n°. 36, ter kennis van een ieder die het aangaat, dat afschriften van genoemde processen- verbaal, Ier gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriftenter inzage van een ieder ter secretarie dezer gemeente zijn nedergelegdwaar dezelve dagelijks, uitgenomen des zondags, van des voormiddags tien tol des namiddags twee ure voorhanden zullen zijn; Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 november 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Be Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES ontvangen hebbende eene aanschrijving van den heer commis saris des konings in deze provincie, van den 17 dézer, A. n°. II486, 3de afdeelingbrengen dien overeenkomstig ter kennis van een ieder die het aangaat: dat de SCHURFTZIEKTE zich onder de SCHAPEN van verschil lende kudden in dit eiland heeft vertoond en herinneren de belanghebbenden aan de bepalingen van artt. 459, 460 en 461 van het wetboek van strafregtwaarbij straffen worden bedreigd tegen hendie niet onmiddelijk van het ontstaan eener besmettelijke ziekte onder hun vee, aan den burgemeester hunner woonplaats kennis gevenof hun besmet vee, niettegenstaande het verbod van het openbaar gezag, met ander vee in aanraking brengen. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 november 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BINSENLAWDSCHE BERIGTEB. In do gisteren gehouden zitting van de tweede kamer is art. 63 der wet op do regterlijke inrigting met 45 tegen 14 stemmen aangenomen; dit art. luidt: Er zijn vijf' gc- regtshoven, waarvan de zetels zijn te 's Horlogen.bpscl), Arn hem, 's GravenhageAmsterdam en Leeuwarden. Heden is genoemde wet aangenomen met 41 tegen 26 stemmen. Maandag discussiën over de begrooting. Z. M. heelt benoemd tot gezworens van den Krabben- dijke polder, den lieer J. Zandee en van den Maagspolder den heer C. C. Welleman. Uit de gisteren gehouden stemming voor leden van de hier gevestigde kamer van koophandel en fabrieken, bleek, dal de belangstelling in deze niet groot was. Slechts kwam '/in gedeelte van de 110 kiezers op en bragt men het lot het bekende getal II. Herkozen zijn de heeren C. Pilaar met algemeenc of elfJ. H. C. Kakebeeke met tien en M. Hminck u:ct negen sleminen. Verder bekwamen de hoeren F. S. A. Knitel, P. M. Verboom en J. Kooman ieder eene slem. Door de provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigl in Zeelandis bevorderd tot stedelijk heelmeester dhr. Th. Snoep van Wolphaarlsdjjk Scdeit korten lijd vertoont zich onder ccnigc kndden schapen in dit eiland de schurfLziekte, ten gevolge vvaarvn belanghcbbbenden door de besturen zijn herinnerd aan de bepalingen der strafwet, op het verzuim van kennisgeving van het ontstaan dier ziekte toepasselijk. Door' het provinciaal gereg'shof in Zeeland, is uitspraak gedaan in zake W. Logmansin ons vorig nummer mede gedeeld. Het hof heeft den beschuldigde schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdrijven, doch zijne volkomene bekentenis, behoeftige omstandigheden en het gemis van eenig tewecgg. bragt nadeel ais verzachtende omstandigheden aangenomenen hem derhalve veroordeeld tot eene gevan genisstraf van -één jaar, twee geldboeten van ƒ50.en een van ƒ12,50, met de kosten. Ook op den jongsten dingsdag, was weder een goed getal van p. m. 150 stuks hoornvee aan de lijn. Hoewel lans meer voor comsumptie, was de handel tevens vrij levendig en werden schier alle van goede kwaliteit verkocht;de mindere soorten waren weinig gezocht.Ruim 20 stuks werden voor het buitenland opgekocht, de hoogst besteedde prijs was ƒ220. Te Hulst circuleert het navolgende adres aan den koning, tot ondersteuning van het gedane verzoek lot daarstelling van een ontworpen spoorweg van Mechelen, langs St. Nicolaas, HulstAxel en Neuzen naar Breskensdat bereids een zeer groot getal handteekeningen draagt: '■Aan Zijne Majesteit den Iioning. Sire «De ondergeteckendcn, allen grondeigenaars, landbouwers, neringdoenden enz in het kanton Hulst, provincie Zeeland woonachtig, nemen met vei schuldigden eerbied de vrijheid Uwe Majesteit te naderen tot ondersteuning van een aan Uwe Majesteit gerigt verzoek waarbij hunne materiële belangen in hooge mate betrokken zijn «Het is hun bekend, Sired -dat de heer F.J* Bouwens, architect ingenieur te Mechelen hij adres van den 4 junij dezes jaarsnamens de Bollandsch Belgische Spoorweg maatschappij van Mechelen naar Neuzen en Breskens zich lot Uwe Majesteit heeft gewend om concessie tot aanleg van eenen spoorweg, voor zoo veel betreft liet ge deelte dat zonde ioopen van de beigische grens nabij de Kappellebrug gemeente Clinge langs Hulst en Axel naar Neuzen, en zoo mogelijk naar Breskens. «Wordt al de wet van den 18 augustus jl (Staatsblad n°. 15)waarbij de aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat wordt verordend eene zegening voor het vaderland genoemd, waarvoor bij eene rigtige en spoedige uitvoering zelfs het verre nageslacht Uwer Majesteit dank baar zal herdenken zoo zal nogtans dat kolossale werk voor deze streek van weinig nut zijnzoo lang zij niet door eenen spoorweg, als waarvan ten deze gewaagd wordt, met de nedcrlandsche spoorweglijnen zoo veel mogelijk in aanraking wordt gebragt. «Dat zou op tweederlei wijze, door den spoorweg waarvan sprake is, op voldoende wijze geschieden la. langs St.-Nico laas en Antwerpen en van daar over den Hollandsch-Belgischen spoorweg naar Noord Braband, en 2°. en voornamelijk door de verbinding met Neuzen van welke laatste stad men over hel stoomboot-veer op Vlissingen den Zeeuwsch- Limburgsehen spoorweg, en met dezen liet geheele Neder- landsche spoorwegnet zoude hereiken. «Door eenen breeden Schelde-arm als het ware van het oveiige gedeelte des vaderlands afgescheiden, moet hun ieder middel, waardoor zij meer aan hetzelve verbonden, meer met hetzelve in aanraking worden gebragt, dubbel welkom zijn; zoodanig middel zou in eenen spoorweg van St -Ni colaas naar Breskens, en al ware het ook slechts tot Neuzen, gevonden worden, «Aldus met het ontworpen nederlandsche spoorwegnet in gemeenschap gesteld, zouden zij, bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderenmin of meer medegenot kunnen hebben van de talrijke milliocnen welke aan dat spoorwegnet zullen worden ten koste gelegd, en waartoe ook zij hun offer op het altaar des vaderlands zullen moeien brengen «Om deze en andere redenen Sire I nemen de onder- geteekenden de eerbiedige vrijheid Uwe Majesteit ootmoedig te verzoeken op het hiervoren aangehaalde adres eene spoedige en gunstige beschikking te nemen «15 november. T Welk doende etc (volgen de handteekeningen In een londcnsclien brief leest men, dal keizer Napoleon 'L. M. onzen koning heeft uitnoodigd deei te nemen aan de jagtpartij te Compiègne. N. R. Gt. Men meldt uit Maastricht van den 17 dezer; Nu 3 dagen geleden, overleed alhier, na eene kortstondige ziekte, de heer Engelen, roomsch katli. priester en kapellaan, om zijn zachtzinnig en mcnschlicvcnd karakter, hij een ieder bemind en geacht, Men betreurt zijn verlies te meeromdat het met een ander treurig voorval in verband slaat. Als dienstdoende r.-kath. geestelijke in onze gevangenis, had hij twee jaren geleden, den veroordeelde Ceurts ter doodstraf moeten geleidendie harde taak kostte den te diep gevoe- ligen man eene zware ziekte, die hem op den rand des grafs bragt. Ofschoon in de gevangenis door een ander geestelijke vervangen, weigerde de nu onlangs ter dood gebragte misdadiger Nathan, bij een ander r.-kath. geeste lijke zijne biecht af te leggen dan bij dhr. Engelen. Deze voldeed aan dat verlangen, doch men vreest al te zeer, ten koste van zijn eigen leven. Eergisteren nacht heeft een der tijdelijk bij het 2e rege- ment infanterie ingedeelde vreemde vrijwilligersbestemd voor de dienst in onze koloniën, zich te Vlissingen op zijne wachtpost door een geweerschot het leven benomen. De kogel was door de kap van het schilderhuis doorgedrongen. Volgens de Tijd, N. H. Cl. zal Nederland ook eenige jongelieden opleverendie als pausselijk vrijwilliger naar Rome vertrekken, ten einde er de regten van den H. Stoel te gaan verdedigen. Onder anderen noemt men den jeug digen baron Adol( van den Lamsweerde, die op het punt staat, om met dal doel de wapenen te gaan aangorden. BUITENLANBSCHE BEKIGTEK. DU1TSCHLAND. Uit Munchen meldt men, dat volgens een den 15 ontvangen berigt, Pius IX, door een merkwaardig visioen aan een aanslag was ontkomen, door een engelschman op zijn ieven beraamd. Men zag met belangstelling nadere be- rigten te gemoet. De brief van den keizer der franschen aan keizer Alexanderdie ook in de bijeenkomst te Warschau het onderwerp der beraadslagingen heeft uitgemaaktheeft hier veel aanstoot gegeven. Even als Engeland met de nota van 27 Octoberheeft ook keizer Napoleon zich met dien brief aan de zijde van Italië geschaard. Tevens wil men hier bepaaldelijk weten, dat de keizer der franschen zich jegens Engeland verbonden heeft, de restauratie der verdrevene itaiiaansche vorsten niet te bevorderen. - Uit Keulen wordt berigt, dat gisteren een postwa gen, waarin vele personen waren gezeten, den spoorweg in de nabijheid van de Hahnenpoort passeerde op het oogen- blik, dat de trein de stad naderde. Gelukkig bemerkte men het gevaar en sprongen de reizigers uit den wagen. De voerman sneed onmiddelijk de strengen af, zoodat de paarden mede konden verwijderd worden. Naauwelijks was dit geschied toen de locomotief den wagen verbrijzelde. Yoor de verbinding der beijerschc oost-spoorwegen met do oostenrijksche Elisabeth-spoorwcgliniewordt over do Innbij Passaueene ijzeren brugter hoogte van 50 voet en ter lengte van 310 voet, aangelegd. Het merk waardigste is hierbij, dat deze brug, zonder eenig steunpunt in liet midden, alleen op de beide oevers rust. In dit opzigt is zij misschien de eenige in geheel Europa. Bij de thans te Hamburg gevoerde beraadslagingen over do voorgestelde wijzigingen in het stelsel van belastingen, wordt door velen aangedrongen op het ontlasten der nijver heid van alle handen welke hare ontwikkeling thans nog belemmeren. ENGELAND Volgens de berigton, welke de Times uit Italië mededeelt, lieerseht aldaar zulk eene vijandige stemming tegen Oostenrijkdat koning Victor Emanuel moeijelijk de beweging zal kunnen bedwingen. Do bladen uil California gewagen van een zonderling verkeer tusschen San-Fruncisco en Hongkong. De maatschap pijen van landverhuizing in laatstgenoemde plaats hadden zich, zoo liet schijnt, verpligl, de lijkon der in Californië overleden clnnceschc landverhuizers naar hun vaderland terug te voeren. Uien ten gevolge werden onlangs 200 kisten met lijken van i chinezen van San-Francisco naar Hongkong verzonden, j Uit New-York meldt mendat de te Baltimore wonende eerste echtgenoot van wijlen Jerome Bonaparte I (miss Patterson), thans 82 jaren.teil; zij moet zich al vrij zonderling gedragendaar zij nu eens zelf hare inkoopen op de inarkt gaal doen of de huurpenning^ barer- huizen ontvangen en dan weder rondwandelt met eene diamanten kroon op het hoofd.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1