47ste Jaargang. I860. Posterij en. mmm COURANT. De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst* Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Dc DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES brengt bij (leze aan het Publiek in herinnering: dat gedurende het tijdvak van af 1 October tot uit0 Maart, hel postkantoor in plaats van de Zomerdienstzal geopend zijn van des avonds ten 1 tot half 8 ure, blijvende de overige dienst regeling onveranderd; en neemt deze gelegenheid waarde ingezetenen nogmaals te waarschuwen geene pakjes of monsters in de bus te werpenzullende zij aan zich zelve de onaangename gevolgen of vertraging te wijten hebben die daarvan onmisbaar het gevolg kunnen zijn. Goes, den 14 November 1860. De Directeur voornoemd A. DONKER. BINWENEANDSCHE BERIGTEN. Bij de discussie over de regterlijke inrigting, in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van zaturdag, heeft de minister de strafregterlijke competentie der kauton- regters beperkt tot het uitspreken eener gevangenisstraf van 7 dagen en f 50 boete, maar behoudens de afwijkingen bij bijzondere wetten gesteld, en speciaal bij de wet van 1854. Voorts is het bij art. 4 aangehouden amendement van den heer Olivier aangenomen. Daardoor zijn de af zonderlijke ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongeregten vervallen en zijn hunne functien opgedragen aan de substituut-officieren van justitie. Met de laatste West-Indische mail is het zeer bedroevende berigt ontvangen, dat de heer mr. L. Metman, commissaris des konings voor de West-Indische wetgeving, den 5 October te Paramaribo in den ouderdom van 52 jarenis over leden. Met zeer veel plegligheid en blijken van achting voor den overledene is zijn lijk ter aarde besteld. Zonder twijfel zal ook in Nederland zijne nagedachtenis in gezegend aandenken blijven. Uit eene overigens zeer goede bron deelt men ons mede, dat er meer dan immer bepaald sprake is van de benoeming van den hoog-wel-geb. heer mr. S. baron van Heemstra, thans minister van binnenlandscbe zaken tot gouverneur- generaal van Ned. Indie. Ofschoon wij alle redenen hebben op onzen beriglgever te vertrouwen deelen wij nogthars het bovenstaande onder strenge reserve mede. (ff. 8; E. b.) De Correspondence Havas meldt, dat de prins van Oranje te Parijs wordt verwacht. Verleden donderdag hield dr. Piccardt zijne tweede voorlezing over de Geschiedenis der stad Goes. Het bleek uit de belangstelling, die nog een veel ruimer getal hoorders ter bijwoning had uitgeloktdat wij van de eerste niet te veel gezegd hadden. Ook thans mogt spreker den meestcn bijval ondervinden in zijne behandeling van verschillende gebouwen aan en in den omtrek der Cingelstraat (kerkhof en Kreukelmarkt) gelegen, aan welke verschillende geschied kundige herinneringen, voornamelijk der vorige schutters gilden verbonden zijn. In afwachting dat die lezingen later in zijn geheel zullen verkrijgbaar zijn, zullen wij ons van eene oppervlakkige nalezing onthoudende beperktheid bovendien van ons bladzou eene te groote bekorting der uitgewerkte voor- draglen vereisschen, waardoor een groot verlies aan hare waarde zou toegebragt worden. Verleden Zaturdag is voor hel provinciaal gcregtshof te Middelburg behandeld de zaak van IV Logman, die, gelijk wij vroeger mededeelden, door de justitie alhier was gear resteerd als verdacht van vervalsching van handelspapier en het misbruik maken van vertrouwen. Door den heer proc generaal werd geconcludeerd tot schuldigverklaring van den- zelve» aan genoemde feiten met veroordeeling lot gevan genisstraf van 5 tot 10 jaren benevens twee geldboeten; de uitspraak is op later bepaald. Voor lielhcbbers deelt men ons mede, dat morgen op den toondag een vet varken wordt verwachtdat meer dan 600 ponden weegt, afkomstig van den stal van den landbouwer J. Pottier, uit den West-Kraaijert, en aange kocht door de wed. van Hoeff, alhier. Te Kruiningen had verleden vrijdag het volgende ongeluk plaats: De arbeider P. H., bezig zijnde met het afkappen (kandelaren) van zware olmen hoornenwerd door een zwaren lak zoodanig tegen de borst getroffen, dat hij in zijne vaart werd medegesleept en bewusteloos op den grond ter neder kwam. Door eenigen in dien toestand huis waarts gebragt, heeft hij eerst den volgenden dag zijn bewustzijn weergekregen. Hij schijnt inwendig hevig bezeerd te zijn terwijl zijn toestand als hoogst bedenkelijk wordt opgegeven. Volgens het Sluisch weekblad circuleert te Hulst een adres aan Z M. den koning, waarin wordt aangedrongen op het verleenen van concessie voor den geprojecleerden spoorweg van Breskens naar Mechelen, langs NeuzenAxelHulst en Sint Nicolaas. Uit Middelburg wordt gemeld, dat sedert eenigen tijd aldaar een groote handel in hooi bestaat, meestal wordt dit naar Noord-Brabant en Holland uitgevoerd; in de laatste 4 maan den werd ongeveer 800,000 ned. pd. verzonden de prijzen zijn daardoor stijgende, men betaalt het voer reeds met f 22, In ons n°. 29 van 10 april dezes jaars, maakten wij melding van een moordin den nacht van den 7 op 8 dier maand door zekeren D. Cruijenaers te Sas van Gent, op zijne moeder gepleegd. Die jongeling was van zijne jeugd af lijdende aan vallende ziekte, waarvan de aanvallen zich openbaarden door aan krankzinnigheid grenzende woede. Blijkens eene bij den gemeenteraad van Sas van Gent in gekomen® mededeeling van den heer officier van justitie bij de arrondissements regtbank alhier, is de beschuldigde alleen vGiuuiueenr iui upoiuiwig «.en kranzinnigengestichteu is hij reeds den 14 dono, DeJft vervoerd aldaar voor rekening van zijn onderstanusui te worden. hebben aangebragt. Zij zijn daarop door den stuurman aan de maritieme autoriteit aldaar in handen geleverd, terwijl deze hen op hare beurt ter beschikking heeft gesteld van den aldaar aanwezigen Nederlandschen consul. Den 14 nov. zijn door deb ambtenaar van den burger lijken stand te Middelburgin den echt vereenigd een weduw naar en eene weduwe, beide tot den behoeftigen stand behoorende, welke ieder tien kinderen mede ten huwelijk brengen. In de nabijheid van Alost wilde een 72jarig pachter voor de derde maal in het huwelijk treden, doch kon daarvoor de toestemming zijner moeder niet bekomen weshalve hij de middelen heeft aangewend, welke de wet in dergelijke gevallen voorschrijft. Als eene bijzonderheid berigt men, dat door den visscher Krijter te Zwolle, in eene kolk nabij die stad, met de zegen de aanzienlijke hoeveelheid van 6000 ned. pd. visch, zijnde vorens, bleisnoek en baars in eens is gevangen. BUITENLANDSCllE BERIGTEN. UlHln^iUO VCI pleegt DUITSCHLAND. De gemeenteraad te Berlijnheeft op voorstel van het gemeentebestuur goed gevonden jaarlijks iets meer voor gasverlichting te bestedenten einde men 's nachts op straat knnne zienook dan wanneer de maneschijn alleen in den kalender te vinden is, (een goed voorbeeld ter navolging). ENGELAND. - De weener correspondent van den Times meldt aan dit blad doch onder bijvoeging dat hij voor de echtheid niet kan instaan dat prins-Metternick het volgende heeft Italiëzal interveniëren,'ais'er'een'oorlo'g tusschen Oostenrijk en Sardinië mogt uitbarsten en laatstgenoemde staat bijstand mogt behoeven, onverschillig of hij de aanvallende of de aangevallen partij zal zijn. Er wordt veel belegeringsgeschut naar Sardinië gezonden." De Malta Times meldt het volgendeEr heeft dezer dagen een moordaanslag op Garibaldi plaats gehad. Een napolitaansche officier, dien Garibaldi bij zijn staf had geplaatst, heeft namelijk, terwijl hij zich met Garibaldi in een vertrek bevond, een pistoolschot op hem gelost, hetwelk door een ander aldaar aanwezig officier nog tijdig werd afgewend, tengevolge waarvan de kogel in het plafond teregt kwam. Garibaldi, zonder van zijn stoel op to staan of in het minst daardoor onthust te zijngaf eenvoudig bevel den aanvaller zijn degen te ontnemen en hem dadelijk weg te jagen. De schuldige bekende hierop, dat hij sedert twee maanden op eene gunstige gelegenheid had geloerd om hem van het leven te berooven. Een dergelijke aanslag is dezer dagen ook op generaal Cosenz beproefd." Het verblijf van den prins van Wallis in de Vereen. Staten gedurende eene maand, heeft volgens de New-lork Herald hem 100,000 doll, gekost. Zijne milde gaven aan de bedienden der hStelsde kostbare geschenken aan de dames die de eer hadden met hem te dansen hebben tot die groote uitgaven niet weinig medegewerkt. Hetzelfde blad deelt de volgende berekening mede der uitgaven door de Amerikanen voor den prins gemaakt: Detroit 20,000 dollars, Ghicago 20,000 d., St. Louis 20,000 d., Cincinnati, bal er onder begrepen, 100,000 d.Pittsburg 10,000 d. llarrisburg 10,000 d.Washington, diner en bezoek naar Mount Vernon er onder begrepen 50,000 d.Richmont bal ingesloten, 50,000 d., Baltimore 20,000 d., New- York 750,000 d., Philadelphia, opera cr onder begrepen, 100,000 d West Point 5000 d.Albany 10,000 d. Boston 400,000 d., Portland, ba! aan de officieren van de vloot cr onder begrepen 30,000 d.uitgaven in Canada 1,000,000 d, uitgaven van des prinses gevolg en dat van de vloot 1,000,000 d., totaal 3,595,000 d.(ongeveer f 8,987,500). De indruk, dien dc prins in Amerika heeft achtergelaten, is allergunstigst. Volgens de New-Vork Herald Weer en wind waren hen evenwel niet gunstig geweest eu 1 hij beloofd zijn bezoek te hervatten zoodra hij ineer- tc l«u todden zij ingezien aan welk gevaar zij zich hadden derjarig is. blootgesteld 'Nadat zij zoo 32 uren op de golven waren in Port-Jackson (zegt dr. Dennel!) werd eenigen lijd heen' wcor geslingerd, terwijl het vaartuigje half geleden een hoogst belangrijk en vervaarlijk groot exem- völ Water getoopen en een hunner reeds uitgeput op eene j p|aal- eener haaisoort gevangen, ter lengte van twaalf voet bank nedergeva'Uen en bijna bezweken was, achtten zij zich vjcr duim. Toen de geweldige visch eerst door den harpoen ook fcèds vertollentoen zij nog in tijds werden gered getroffen werdlipp hij een groot gedeelte der lijn uit door do visschers, die hen gezond cn behouden te Ostende 1 maar mocdc wordende, en voelende, dat hij vast zat en; Met hel nederl. koopvaardijschip Agatha Mariakapitein W. B. van Zijp, zullen weder 60 passagiers, als emigran ten, naar de kaap de Goede Hoop vertrekken, om zich in de kaap kolonie te vestigen. Zij maken verschillende huis gezinnen uit en behooren voor een groot deel tot den wer kenden stand. Nadat voor eenige dagen berigt uit den Helder was ont vangen dat vier manschappentot het aldaar in garnizoen behoorende dezer dagen waren gedeserteerd, zonder dat er nog cenig spoor van hen ontdekt was, wordt daaromtrent uit Ostende, in dato 15 dezer, het volgende gemeld: o De bemanning der alhier te huis behoorende visschers- sloep Dolphijn, stuurman Abicht, heeft den 12 eene onge wone vangst gedaan. Toen de visschers zich namelijk dien dag tegen zons-opgang op 40 eng. mijlen ton N.N.O. van Texel bevonden, hoorden zij eensklaps om hulp ioepen. Na daarop terstond naar den kant van waar dit geroep kwam te bobben gewend bereikten zij eene kleine jol die half vol water door de golven heen en weer werd geslingerd en waarop zich vier hollandsche soldaten bevonden. o Gelijk men we! kan denken waren de visschers ter stond ijverig in de weer om de vier zwervelingen, die van koude bijna verstijfd waren, aan boord te halen en hun het noodige voedsel toe te dienen. «Zoodra nu de militairen in staat waren eenige woorden uit te brengenverklaarden zij dat zij zwitsers warenen in Holland dienst hadden genomen naar Oost-Indiëwaartoe zij op zeer voordeeligc voorwaarden een engagement voor zes jaren hadden aangegaanmaar dal zij later in gemeen overleg hadden besloten te deserteerenomdat het hun bleek dat dc nederlandsche militaire autoriteiten hen, in weerwil dat zij verlangden naar Batavia te worden getransporteerd aan den Helder bij liet garnizoen wilden houden. Ter uit voering van hun plan hadden zij zich meester gemaakt van de genoemde jol, met het oogmerk om daarmede het een of ander punt aan de franscho of vlaamschc kust te bereiken.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1