s 47ste Jaargang. I860. Posterijen !No. oo GOME ('OIK WI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I IJ I I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst* avond, uitgezonderd op feestdagen. I M-FO llCl0ï'{l.clifi!' 11 0 V0ÏÏ1Ö0Ï'* Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,2o De prijs per kwartaal is i 1,75 franco per post f 1,90. j g behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES, brengt bij deze aan het Publiek in herinnering: dat gedurende het tijdvak van af 1 October tut uit0 Maart, het postkantoor in plaats van de Zomerdienst, zal geopend zijn, van des avonds ten 7 tot half 8 ureblijvende de overige dienst regeling onveranderd; en neemt deze gelegenheid waar, de ingezetenen nogmaals te waarschuwen geene pakjes of monsters in de bus te werpen zullende zij aan zich zelve de onaangename gevolgen of vertraging te wijten hebbendie daarvan onmisbaar het gevolg kunnen zijn. Goes, den 14 November 1860. De Directeur voornoemd A. DONKER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Een regerings-telegram van Javadd. 23 september 1! luidt: «Niets bijzonders.» De tweede kamer heeft de discussien over de nieuwe pegteilijke inrigling voortgezet en is gevorderd lot art 27. Door den kerkeraad der ned. herv. gemeente alhier is uit het vroeger gemaakte grostal, het navolgende twaalftal alphabetisch vastgesteldde heeren Ds. H. Bouwman, J. Drost, J H. Gunning, II. Q. Janssen, W. Kluever, F. II. van Loenen, J. P. Non- helel, N Osli, W. Snellen, J. H. Timmerman, II. VP. H. Verhoeff, E. F. H. Wolff, predikanten te Hoevelaken, Ithenen, Hilversum, St. Anna ter Muiden, Wolphaartsdijk, Vianen, Vaassen, Delfshaven, O'dijk, OssOud-Beijerland en Beekbergen, Ds. A. van der Meg, predikant te Kerkwerveheeft voor het beroep naar Hulst bedankt. Op de jongstleden dingsdag gehouden veemarkt (zooge- naamden besten toondag) waren 168 stuks hoornvee aan de lijn; in evenredigheid van vroeger een beduidend getal; over 't algemeen van goede kwaliteit. Er werd vrij levendig handel gedreven, de verkochtte werden op c. a. lOOstuks geschat, waarvan nagenoeg 60 stuks voor't buitenland. Dooréén liepen de prijzen van f 170, f 180 tof 190, énkele golden ƒ200 terwijl voor één te vergeefs ƒ215 is geboden. Uit Meeden wordt gemelddat zich voor eenige dagen aan het bureau van den burgerlijken stand aldaar ver voegde de commissionair II. A. II, ruim 79 jaren oud, tot het aangeven van de geboorte van een kind. Voor ruim 55 jaren, op den 17 maart 1805, en dus voorde invoering van den burgerlijken stand, gaf dezelfde man bij den predikant zijner woonplaats zijn eerste kind uit een vorig huwelijk aan. Na het overlijden zijner eerste echtgenoot, waarmede hij een aantal kinderen had, hertrouwde hij te Meeden op den 21 november 1851 op 70jarigen leeftijd. Ook uit dit huwelijk heeft hij thans reeds 4 kinderen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUJTSCI1LAND. Men verzekert dat eenige personen te Berlijn di n wensch geuit hebbendat onze regering niet toegeve aan hel verlangen van den nederlandschen minister van financiën baron van Hall, om de aansluiting van den nederlandschcn rijnspoorweg aan bet pruisischc spoorwegnet hij Venlo te bewerkstelligenmaar dat zij daarentegenin overeenstem ming met baar oorspronkelijk voorstel, vasllioudc orn die aansluiting over Nijmegen m dc rigting op Clevc Ie doen plaats hebben. lie gezamcntlijke ouderdom der aan het Gerlruiden hof te Keulen verpleegde 72 grijsaards, bedraagt 5269 jaren. Te. Weencn hebben verscheidene gezelschappen van bierdrinkers zich in liet voornemen vcreenigd om dien drank niet meer te gebruiken zoolang de onlangs verhoogde bierpiijs gehandhaafd blijft. Zij die deze gelofte niet nakomen, zullen met ccnc boete van twee florijnen gestraftof uit liet gezelschap verbannen worden. ENGELAND. De Morning Post zegt, dal do vrede roet China onderteekend is en de troepen naar het moederland zullen tcrugkeeren. Dc engelsche bladen en 'staatsmannen beweren dal de italianen evenveel regt hebben hunne vorsten die hen onder drukken, weg te jagen, als Nederland had om Filips, den spaanschen tiranaf te zwerenof Engeland om de Stuart's van den troon te zetten. In 't belang der mensclie- lijklieid is echter niet te hopen dat Italië even als Nederland 80 jaar lang voor zijne onafhankelijkheid zal moeten strijden. Voor het te Londen verschijnende dagblad The Sun wordt thans eeno verbazend groote pers vervaardigd die de vellen van rollen papier zonder einde zelve afsnijdt bevochtigt, aan beide zijden ten getale van 40,000 in het uur drukt, vouwt cn telt, zoodat de rondbrengers de dag bladen geheel gereed uit de machine afgeleverd rondbrengen. FRANKRIJK. De koning van Napels heeft mededeelingen ontvan gen van Rusland, Oostenrijk en Pruisscn; deze mogendheden hebben hem aangeraden de verdediging van Gaëta niet nut teloos te rekken. De ambassadeur van Rusland te Rome, heeft, namens zijne regering, den paus aangeraden om Rome te verlaten. Uit China is tijding ontvangen, dat de fransche-engel- sche legers de noorderforten aan de zeer versperde rivier de Peiho na een hardnekkig gevecht en met verlies van 400 dooden en gekwetsten hebben vermeesterdwaarna de overige forten met achterlating van allen voorraad in der haast ontruimd werden. Ook de verder liggende stad Tient-sin werd door de bezetting verlaten en door de europeërs in bezit ge nomen. De inwoners waren zeer voorkomend de engelsche en franschë gezanten bevonden zich daar den 26 om te on derhandelen met uit Peking gezonden gemagligden die eene eervolle ontvangst beloofden. Zij denken de togt in de hoofd stad met een escorte kavallerie derwaarts te doen. Naar men verneemt, is de keizerin voornemens binnenkort een uilstapje naar Engeland cn Schotland te doen' Een koopman te Lyon ontmoette dezer dagen zijne vrouwvan welke hij meer dan 20 jaren gescheiden leefde, en die hij dacht dat te Montpellier bij hare ouders woonde, hij was zoo getroffen over deze onverwachte onmoeting dat hij uit vreugde of uit verdrietbewusteloos op straat nedervielweinige uren daarna overleed iiij. Te Parijs heeft zich een curieus incident voorgedaan. Na den slag bij Castelfidardo ontving namelijk de familie Griquel berigtdat een barer ledenin dienst bij de pausselijke armee, in het gevecht gesneuveld was. Ten gevolge daarvan werden er zielmissen voor hem gelezen dc bisschop van Poitiers, monsgr. Pie, sprak ter verecring zijner nagedachtenis eene lijkrede uit, en nu. is de heer Griquel deze week gezond en behouden in Frankrijk aan gekomen. Naar men verneemt, is hij ook niet in gebreke gebleven om den geestelijke in persoon te gaan bedanken, voor den lof, dien deze hem in de lijkrede had toegezwaaid. .Sedert meer dan twintig jaren bewoont een achtings waardig heer een oud kasteel in het zuiden van Frankrijk. Zijn zoon woont te Parijs en is onlangs gehuwd. De heer N. werd altijd voor weduwnaar gehouden en zelfs door don zoon, die zijne moeder nimmer had gekend, en in de ver beelding was, dat zij weinige dagen na zijne geboorte was overleden. Bij het huwelijk verzocht deze echter zijnen vader de doodacte zijner moeder te laten ligtcn en hem die over le zenden. Na lang dralen schreef hij eindelijk het vol gende Ik heb u bedrogenuwe moedor leeft doch zij is krankzinnig; zij is in eene kamer van mijn kasteel op gesloten.» Be zoon ijlde naar de woonplaats zijns vaders en verzocht zijne moeder te mogen zien De heer IV. wees hem de kamer; de zoon zag zijne moeder, en verweet zijn vader, dat hij hem nimmer had veroorloofd haar te zien on op te passou. Mw. N. verklaarde echter, dat zij in liet geheel niet krankzinnig was, doch dat haar echtgenoot haar uit ceno onverklaarbare jalousie gedurende ongeveer twintig jaar had gevangen gehouden. Dc zoon liet zijne moeder gedurende verscheidene dagen I door geneeskundigen bewaken cn nagaancn het resultaat van dit onderzoek was, dat niet zij, maar de lieer IV. krank zinnig was Door dal zijn geheim is hekend geworden, is j die krankzinnigheid'zoo zeer toegenomen, dat hij thans razend en naar een gestifht overgebragt is. Uit Madrid wordt gemeld, dat aldaar iemand is overleden die men gedurende vele jaren krankzinnig hield. Men vond onder zijne papieren den volgenden brief: «Toen ik 22 jaar oud was begreep ik dat een gek de onafhankelijkste van alle menschen is, en dat hij zich het best uit alle moeijelijkheden kan redden als hij zijne ro 1 maar goed weet te spelen. Ik weet nu nietof ik de mijne goed of slecht gespeeld heb, maar ik weet dat ik 60 jaren achtereen steeds den draak heb gestoken met allen die meenden mij voor den gek te kunnen houden. Ik heb grootere vrijheid genoten dan anderenik heb nooit vermoeden opgewekthetzij bij gehuwde mannen bij vriendenhetzij bij het gouvernement, en zelfs niet bij de inquisitie. Als ik weêr eens ter wereld kon komen dan zou ik wei wensch en, dat mijne moeder mij van mijne geboorte af voor gek liet doorgaan." ITALIË. Volgens eene dépêche van het agentschap Havas-Bul- lier heeft koning Frans te Gaëta niet meer dan eenige bataillons troepen te zijner beschikking. Garibaldi heeft in zijn afscheid aan zijne strijdmakkers te kennen gegeven, dat zij zich gereed moeten houden hem weder te 'kunnen volgen, daar een nieuw conflict in maart waarschijnlijk is en ItaJie in 186leen millioen gewapende manschappen moet bezitten. Het officieel dagblad deelt mededat Garibaldi be noemd is tot generaal bij de armee De werkzaamheden tol hel beleg van Gaëta worden ijverig voortgezet. Nog altoos heeft men de hoop niet opgegeven, dat de stad zonder een gevecht zal worden overgegeven. Mogt dit evenwel niet spoedig plaats hebben, dan zalnaar men denkt het bombardement binnen eenige dagen beginnen. BELGIË. De te Luik uitkomende dagbladen vermelden de aan komst daar ter stede van den heer J. R. Garibaldi, den zoon van generaal Garibaldidie belast is geworden met den aankoop van aanzienlijke hoeveelheden wapenen en an dere oorlogsbenoodigdheden. Een persoondie van nabij met den pausseiijken minister van oorlog, Mgr. de Mérode, bekend is, deelt het volgende mede: Kort vóór zijnen ongelukkigen veldslag be speurde generaal Lamoricièredat al de hem toegezonden dépêches reeds te Turijn bekend waren, vóór dat hij ze zelf ontving. In de hoogste opgewondenheid waarin hij overigens gedurende zijn verblijf te Rome meestal verkeerde- begaf hij zich naar het telegraaphkantoor, een revolver met gespannen haan in de hand houdende, en riep den tele- graphisten toe Canaillesonverwijld telegrapheert gij uw verzoek om ontslag of. De beambten, doodsbleek van schrik, gehoorzaamden, en de generaal benoemde in hunne plaats eenige jesuilen, in welke hij meende meer vertrouwen to kunnen stellen. In de vorige week, bij de aankomst der stoomboot Telegraaf le Antwerpen, bevond zich onder de passagiers aan boord een kerel, die in Holland wegens poging tot moord veroordeeld was tol 10 jaren rasphuisstraf, en die om niet te gaan raspende plaat was gepoetst. Zijne be minde, die te Antwerpen woonde, wachtte hem op, viel in zijne armen, of hij viel in hare armen, cn kussen was troef. Maar ongelukkiglijk was er troef boven troef, want twee policic-ageriten die gereed stonden, speelden er hun kaartje tusschen cn namen den slag op: dat wil zeggen namen den kerel mede naai' de gevangenis. LI. dingsdag heelt er op den ijzeicn weg van Gent naar Oostende een aardig schouwspel plaats gehad: 70 a 80 zinneloozen, hohoorcude lot Guislain's godshuis van Gent, zijn, onder geleide van eenige broedeis en vergezeld van het muzijk des gesticht?, van Gent naar Oostende gelogen, in waggons van de 3e klasse, om de zeo te aanschouwen. Hel bestuur van den ijzeren weg had ecnen afslag van 50 percent gegeven op do vervoerprijzen. Te Brugge is liet muzijk afgestapt, om oene serenade te geven aan de broe ders' van liefdealdaar gevestigd Hot aanschouwen der zee heeft dc zinneloozen verrukt, en 'savonds zijn zij te vreden en blijmoedig in dc beste orde in Imn godshuis teruggekeerd

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1