i°. 88, 47ste Jaargang. I860. V PAARI)Ei\m VEEMARKT! GOËSSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j IJ n l%f 1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. l/011Cl6r(l(l^ C7 1 1 O V0Ü1Ö01*# [Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN NEUZEN maken bekend dat de RTA.ÏA flOfi aldaar dit jaar zal plaats hebben Dp Woensdag den 14 November aanslaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. P. PRONKERS, Burgemeester. J. DIELEMANSecretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In de op gisteren gehouden zitting der tweede kamer zijn de geloofsbrieven van de heeren Dirks en Lilh de Jeude goedgekeurd en is na de gevorderde eedsaflegging tot hnmie toelating besloten. De disenssien over het wets-ontwerp betreffende do nieuwe regterlijke inrigting zijn aangevangen. De hoeren Wickers, van Coltslein en Wintgens hebben het ontwerp bestreden. De heer de Brauw heeft eenige be zwaren in het midden gebragt en zich zijne stem voor I ehouden. De heer Begram heeft het ontwerp verdedigd. Verleden dingsdag avond is de najaars-vergadering der provinciale staten van Zeeland geopend. Hoofdzakelijk was deze zitting gewijd aan het ter tafel brengen der ingekomen stukken en voorstellen van gedeputeerde staten benevens In t splitsen der vergadering in afdeelingen. In diezelfde zitting is nog door den heer Verhagen ver lof gevraagd en bekomen om van gedeputeerde staten cemge inlichtingen te vragen omtrent den stand van het door hen te geven gevolg aan het besluit, in de najaars vergadering genomen, lot inrigting van een ponteveer tusschen Cortgene en Wolphaartsdijkwaarop door den heer van Gillers namens gedep. staten werd geantwoord, dat dit collegie zich beijverd heeft om cene overeenstemming te bewerken tus schen de eigenaren van het bedoelde veer tusschen Noord en Zuid-Beveland, de daarbij betrokkene ambachtsheeren en gemeente-besturen dat na eene langdurige correspondentie dit doel nog is afgestuit op de hooge eisschen van partijen, en dat thans nadere inlichtingen zijn gevraagd, omtrent een laatstelijk door belanghebbenden gedaan aanbod om het veer te verpachten voor een tijdvak van 20 of 25 jaren. Eerst na de ontvangst van dat antwoord kan met zekerheid nadere uitvoeriog aan het besluit worden gegeven. Ook de heer Bylau voerde tot toelichting van dit onder werp het woord, waarop de vergadering lót nadere bijeen roeping scheidde. Gisteren is door den heer commisssaris dan een gedeelte der leden een diner aangeboden. Jongstleden maandag hield de hier beslaande rederijkers-kamer Vondel eene openbare vergadering met dames. Onderscheidene sprekers traden op tot het voordragen van de navolgende stukken Het doode paard, van W. J. Eo/dijk. Napoléon te Fontainebleau, van H. J. Schimmel. Het sterfbed in de hut, van mr. J. van Lennep. De schipbreuk, van Livarda, van J. van Beers. Sage van den Ammersode, van W. J. Hofdijk. Het oproer te Warschau, van A. van der Hoop jr, met nog een kort blijspel als toegift, niet op het programma vermeld. Als naar gewoonte was cenc talrijke schare opgekomen en slaagdon sprekers om hare aandacht aangenaam tb boeijert. Hoezeer en leregt die avonden op prijs worden gesteld blijkt dan ook uit het steeds toenemend getal kunstlievende leden waardoor de commissie niet in staat was, om, wildo mén ieder van ceno plaats in de anders nog al ruime schouwburgzaal voorzien een gelijk getal damcskaarlen als vroeger aan de leden uit Ie reiken. De tweede lezing van dr. Piccardt zal niet a. s. dingsdag, gelijk wij in ons vorig nummer mededeelden, maar don derdag daaraanvolgende plaats hebbenuithoofde dingsdag avond de schouwburgzaal bezet is. Ten gevolge van deze schikking wordt de gewone nuls-vergadering acht dagen uitgesteld Uit Wisseiikerke berigl men ons van den 5 dat aldaar liet volgende ongeluk plaats had. Rij het inbrengen van de ijzeren as in den voor rekening van den heer J. E. de Aio// gebouwd wordenden windkorcnmolcnschoot eene paal los waaraan een der touwen was vastgemaakt ten einde genoemde as zachtkens in den molen te brengen. Hierdoor kwam de as met eene geduchte vaart in den molen en tegen den in dat gebouw werkzaam zijnden molenmaker Riemens te landzoo zeer dat hem het sleutel- cn borstbeen gebroken werd Toevallig was de heer dr. Janssen juist op de plaats des ongeluks die den lijder onmiddelijk hulp verleende en nog onder behandeling heeft met hoop op een spoedig en geheel herstel. Op den 1 dezer is er wederom een belangrijke dijkval ontstaan aan Flaauwers, op Eet eiland Schouwen, waardoor de buitendijk van de eerste inlaag aldaar over eene lengte van bijna 200 ellen is weggezonken. Er zijn onmiddelijk maatregelen genomen om eene instrooming van Schouwen voor te komen. Vrij algemeen verzekert men, wordt nit Niouvvediep geschreven, dat een der zwitsers, alhier in garnizoen, dezer dagen wegens feitelijk verzet tegen zijne 'meerderen zal ge fusilleerd worden. Men klaagt zeer over de weerbarstigheid en wrevelmoed dezer vreemdelingen. Volgens een ministerieel besluitzullen voortaan geen zwitsers of duitschers meer voor de dienst in Oost-Indic worden aangenomen, maar alleen nooren, deenen en zweden. Voor onderscheidene jaren vertrok van Deventer naar Oost-Indie, zekere B. J. II.zijne vrouw en twee jonge kinderen in armoede achterlatende. Sedert werd niets meer van hem vernomen Zijne echtgenoot verkreeg eene ont binding van het huwelijk en trad voor eenige jaren niet een ander in den echt. Thans is B. J H. teruggekeerd en ligt te L. ziek. Zijn einde voelende naderen, heeft hij verlangd zijne kihderen te zien, die beide nog in leven zijn cn die hij zijn riief onbelangrijk vermogefi Zal nalaten, dal hun in hunnen behoeftigen toestand zeer te stade zal komen. Uit Stavoren wordt berigl dat in de maand October één jager alleen met eo:i hond jagende, 140 hazen heeft geschoten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Een aantal leden van vrijwillige schutlerscorpsen in Engeland hebben liet voornemen opgevat om gezamenlijk Parijs ld bezoeken, met hét doel om do aaneensluiting tus schen Engeland en Frankrijk to bevorderen, en zij hebben op hun plan de goedkeuring van keizer Napoleon doen vra gen. Hierop is van wege Z. M. in een brief van 29 oct. jl., het volgende geantwoord: De keizer ziet met genoegen al wat kan strekken om do betrekking tusschen Engeland en Frankrijk vriendschap- pclijker en inniger te maken. Het plan van een uitstapje van vrijwilligers naar Parijs is dan ook door Z. M. naar belmoren gewaardeerd, en de ontvangst, welke uwe land- gcnoolen hier wacht, zal het doel hetwelk hij beoogt waar dig zijn. Wat betreft tijd en plaats der landing en de nadere bijzondorheden, dat alles moet geheel aan uw goedvinden worden overgelaten. Anders zou deze manifestatie veel ver liezen van de vrijwilligheid welke hare waarde uitmaakt. Doch gij kunt op alle mogelijke tegemoetkoming rekenen.» Dien tengevolge worden thans in Engeland met goedvinden van den brilscllen minister van oorlog en van den opper bevelhebber der britsclie Iandmagtaanstalten voor de uit voering van het plan gemaakthetgeen echter geheel aan particulieren overgelaten wordt en zöndcr eenige regtstreeksche tusschenkomst van de overheid plaats heeft. De betrokken spoorweg-maatschappijen in Frankrijk en Engeland hebben zich verbonden om do vrijwilligers voor veel verminderde vrachtprijzen over te brengen. FRANKRIJK. Te Paiijs wordt het gerucht verspreid, dat de vrede met China op zeer voordeeligc voorwaarden gesloten is Dit heeft zich echter r.og niet bevestigd. Aan den eenen kant verzekert men, dat de regering op nieuw hij den paus heeft aangedrongen op zijn vertrek nil Romeaan den anderen kant zegt mendal de legiti- mislische partij het plan hooft met allo subsidien van den paus op te houden, indien hij niet, hij het verlaten zijner residentie, protesteert tegen liet verlies zijner region. In de divisie van Kamerijk wordt het volgende middel aangewendom geld voor den paus bijeen te brengen. Er is besloten den prijs, die voordoopen, begraven, trouwen en andere kerkelijke plegligheden wordt betaaldmet een derde te verhoogen, <ten einde daarmede groote ongeluk ken te verzachten". Het Journal des Dèbals deelt in een brief uit Napels het navolgende mede omtrent de ontmoeting tusschen koning Victor Emanuël en Garibaldi-, Garibaldi op 24 oct. des avonds in eene herberg aan den weg van Tiano naar Speran- zano aangekomen, bleef aldaar overnachten. Vioeg in den morgen ontving hij berigt, dat generaal Cialdini tot op on geveer een uuren de koning op anderhalf nur afstands van daar genaderd was. Oogenbhkkelijk begaf hij zich met zijn' staf op weg en kwam dan ook ongeveer drie kwartier later de sardinische corpsen tegendie voor hem het geweer presenteerdenterwijl Cialdini hem te gemoet kwam rijden en de beide legerhoofden elkander omarmden. Doch terstond sprong Garibaldi weder in den zadel en reed naar den koning die aan het hoofd eener divisie in de verte volgde. Zoodra Victor Emanuël in de verte de roode kielen in het gezigt kreeg, nam hij zijn lorgnet en naauwelijks had hij Gari baldi bespeurd of hij reed spoorslags op hem toe. Garibaldi deed dit van zijn kant insgelijks. Toen hij den koning tot op omstreeks tien schreden genaderd was, riepen zijne offi cieren, in vereeniging met die des koning: Leve Victor EmanuëlGaribaldi bieef eensklaps staan, nam zijn hoed af en voegde er op een krachtigen toon bij: Koning van ItaliëZ. M. salueerde naar militair gebruik, reikte Gari baldi de hand toe, riep met eene blijkbaar bewogen stem: Ik dank uen beiden bleven hand in hand eenige oogen- hlikken stilzwijgend staan. Gedurende een kwartier nurs altoos in gesprek en elkander de hand gevende, reden zij voorwaarts. Het gevolg des konings vereenigde zich met dat van Garibaldi en volgde hen op eenigen afstand. Voor de aankomst te Teano liet de koning halt houden en een gedeelte zijner corpsen voor zich en Garibaldi defileren, ten einde ai de manschappen zouden kunnen zien op welk een vertrouwelijken voet de dictator met hem stond. Ver volgens passeerde hij eene revue over de brigade Bivio en werd daarbij in de hoogste geestdrift begroet met den kreet: Leve de koning van Italië Volgens de laatste beriglen vreezen de christenen te Damascus een nieuwen moordop raad der consuls en van Abd-el-Kader zeiven, emigreert de christen bevolking in menigte naar Beyruth, en hieruit besluit de Patrie, dat de fransche raagt die stad zelve moet bezetten. Voor eenige dagen werd alhier het huwelijk vol trokken van den zoon eens porseleinliandelaars met de dochter eens koperslagers die ieder 1,500,000 Ir. aanbrengen, zoodat het bruidspaar, toen het voor het altaar geknield lag, drie milliocn fr. vertegenwoordigde en nog daarenboven den priesterlijken zegen ontving. Uit het graafschap Mark wordt de volgende anecdote geschreven. Voor eenige dagen had zeker onderwijzer, in den uitersten hoek van den kreits A. wonende, het bezoeken zijner school door den schoolraad-inspecteur te doorstaan. Onder anderen vroeg de inspecteur, hoe ver de leerlingen met het uit het hoofd rekenen waren gevorderd. On middelijk wendde de onderwijzer zich tot hen, hun de vol gende rekening opgevende: «Een onderwijzer heelt cene vrouw en vijf kinderen en ontvangt jaarlijks slechts 180 thalers salaris; berekent eens, hoeveel dit per hoofd bedraagt? Deze rekening werd door de kinderen spoedig genoeg gemaaktdoch de inspecteur verlangde geen verder voorbeeld. Toch scheen hij over het resultaat van zijn bezoek te vreden geweest te zijn, althans ontving de povere onderwijzer weldra eene gratificatie van 40 thaler De wijnoogst to Anvergne cn nabij gelegen districten is geëindigd De kwaliteit van den wijn is zeer goed over vloedig, cn wel zoodanig dat de prijzen reeds aanmerklijk zijn gedaald. BELGIE. Een verschrikkelijk ongeluk lieert jl. donderdag op de Schelde vóór Antwerpen plaats gehad. De gebroeders Retsin, zoons van den reeder van dien naam, en bi minnaars van alles wal op de zeemanskunst betrekking lieert, hadden onder anderenvoor hun vermaak, een stoombootje, aan welks

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1