N°. 87. 47stc Jaargang. I860. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I IVF.-, r» /I r» rv ft \,i.ro.««KoI Gewone advertentiën worden a 20 c'ts. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I IVFciflll (l«l£* O I™ O VGIIIUGI Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,30 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. CJ behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bekend dat uithoofde van te doene reparation aan de ophaal brug over.de kaai dezer gemeeritedezelve opgehaald zal wezen en niet. zal Jmnnett gepasseerd worden, van Woensdag den 7 tot Woensdag den 14 dezer maand gedurende welken tijd de Kleine kaai van weérs- zijden stapvoets zal mogen bereden worden. Goes, den 3 November 1860. M. P. BLAAUBEEN. Dc Secretaris, H. C. PJ.EMR. BIRNENLANDSCHE BERIGTEN. Volgens particuliere berigten uit Java, heerschte l ook onder de vreemde troepen te Soerabaija hevige gisting, welke echter door de genomen doelmatige maatregelen niet tot uitbarsting gekomen is. Er wordt vernomen, dat de heer D. Borski te Amster dam zijn ontslag heeft genomen als lid van de eerste kamer der staten-generaal. Door de regering zijn eenige wijzigingen gebragt in de vooidragt, nopens de nieuwe regterlijke inrigting. Naar luid dor daarbij gevoegde memorie van Z. E. den minister van justitie, bevatten die wijzigingen, behalve het weglaten van art. 7, nopens de wijze van eeds-afleggingvoornamelijk do inrigting van hel openbaar ministerie bij de kantonge- regtcn, en de aanwijzing der gevallen, waarin de hooge raadbij vernietigingtevens ten principale regt spreekt of verwijst. Wal liet openbaar ministerie bij de kantongeregten betreft beeft dc minister b.grepen, eene inrigting te moeten voor stellen nagenoeg overeenkomende met het planin liet eindverslag, wegens het ontwerp van 1857, aanbevolen. Dienvolgens wordt o. a. in art. 4, het tweede lid ver vangen als volgt: In ieder arrondissement wordt de waarneming van het openbaar ministerie hij de kantongeregten opgedragen aan éér.en ambtenaar, behoudens de gevallenwaarin de dienst der justitie de opdragt der waarneming aan meer dan ééagn ambtenaar noodzakelijk maakt, of die opdragt in meer dan één arrondissement aan denzelfden ambtenaar toelaat. «Bij opdragt aan meer dan éénen ambtenaar wordt het reglsgebied, waarvoor ieder hunner is aangesteld, door ons aangewezen." Voor deze ambtenaren wordt eene bezoldiging van 1200,—behalve vergoeding van reis- en verbiijfktjslep,,. als voldoende geacht. Wat aangaat de aanwijzing der gevaljen, in welke de hooge raad, bij vernietiging, tevens ten principale regt spreekt verwijstzonder te willen twisten over de vraag of het daarbij al of niet een vraagstuk van competentie geldt, heelt de minister gemeend, te moeten voldoen aan hel verlangen, bij art. 2 van het eindverslag te kennen gegeven, daarbij echter uitdrukkelijk ontkennende de beweerde onduidelijkheid van art. 84 in dat opzigt Twee nieuwe art., te weten 83 en 84, zijn alzoo bestemd ter regeling van dit onderwerp. Bij de bedoelde artt. wordt alsnu voorgesteldDat do hooge raad, bij vernietiging, wegens verzuim van vormen, een nieuw onderzoek beveelt, of verwijst naar dcnzelfden, of naar een anderen regter, volgens de regeling, bij de wetboeken van burgerlijke rcglsvordering, of strafvordering, te bepalen; dat in geval van vernietiging, wegens verkeerde toepassing ol schending van bet regt, de hooge raad doet hetgeen de vorige regter bad behooren te doen, behoudens dal hij in strafzakenverwijst naar dcnzelfdenof naar een anderen regter, volgens de regelen, bij bet wetboek van strafvordering te bepalenin de gevallenwaarinop grond der bevvezene feiten, eene veroordeeling tot stral moet plaats hebben Men verneemt dat eerlang van regeringswege wederom aan de staten-generaal zal worden aangeboden het ontwerp eener nieuwe wet op de nationale militie Benoemd lot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken en tevens tot entreposeur te Middelburg de heer S. Hemerijk Tak, thans rijksontvanger te Oost- Souburg c. a. De hervormde kerkcraad te Goes beeft ilezc week een aanvang gemaakt niet hel beroepingswerk ter voorziening in de vacature door bet overlijden van ds. van Oosterzee Naar wij vernemen komen op het grostal zestig heeret) pre dikanten voor. Door den kerkcraad te Corlgene is lep voorziening in de steeds beslaande vacature van predikant, opgemaakt het na volgend zestal, afpliabéliseh ge^ejd: Dhrn.' D'. 'Bakker Ie Nisse, van den Broek, te'Groote Lindt, Gunning, te Hil versum, Ledeboer, te Eibergen, Roijaards, te Oijen en Megenen van der Scheerte Ellewoulsdijk Over 14 dagen zal uit deze een drietal worden gekozen om daaruit een beroep te doen. Wij vernemen dat dr. Piccardl zijne tweede lezing over de geschiedenis dei stad Goes, heeft bepaald op a. s. dingsdag 13 november. Men bcrigt uit Kruiningen: Op vrijdag den 26 October II,. werden door eenige liefhebbers in deze gemeente tooneelstukjes uitgevoerd ten voordeele van het Diaconie armbestuur dier plaats, die algemeen veel genoegen verschaften aan de vrij talrijk opgekomene scharedank zij daarvoor den heeren medewerkers gebragt, die door hunne liefhebberij niet alleen behulpzaam zijn om het armbestuur in de gelegen heid te stellen om de armoede van de aan zijne zorg toevertrouwde verarmde natuurgenooten te lenigen, maar ook den mcergegoede een genotvollen avond verschaffen voor de golden die hij alzoo ten behoeve zijner medemenseben afstaat. Mogen de heeren liefhebbers op den ingeslagen weg voortgaande zich bij eene volgende opvoering over een even talrijke schare toehoorders verblijden op dat daardoor hun ijver opgewekt worde. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft een vonnis ge slagen in zake een soldaat van het 5e reg inf.aldaar in garnizoen. Aangeklaagd wegens diefstal van 6 centen, gepleegd ten nadeeie van zijn kameraad, werd hij door den militairen regter hieraan schuldig verklaard en ter dier zake veroordeeld tot één jaar kruiwagenstraf, met ver vallen verklaring van den militairen stand. De veroordeelde bezat de medaille voor 24 jaren trouwe dienst. Als eene zeldzaamheid mag wel worden gemeld, dat aansl. woensdag te 's Hage een huwelijk zal worden voltrokken, waarvan de bruidegom 81 en de bruid 26 jaren oud is. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. FRANKRIJK. De te Napels aanwezige Engelsch Protestantsche ge meente heeft zich tot Garibaldi gewend met verzoek om een eigen kerkgebouw te mogen stichtenhetwelk zelfs volgens de constitutie van 1848 niet geoorloofd was, waarom de protestanten dan ook hunne godsdienstige bijeenkomsten in liet engclsche oi duitsche gezantsckapshötel moesten houden. Garibaldi heeft niet alleen terstond het verzoek toegestaan maar zelfs aan die gemeente eene plek gronds voor het op te rigten kerkgebouw ten geschenke gegeven, met bijvoeging der verklaringdat hij dit deed met dankbare erkentenis voor de bijzondere sympathie van Engeland, en dat hij dit slechts voor eene kleine wederdienst rekende tegenover de vele weldaden, waarvoor Engeland de zaak van Italië heeft bevorderd. Men wil wetendat de keizer bij de revue der kei zerlijke garde, op het oogenblik dat de pontonniers eene brug wierpen over de Seine, tot hen die hem omringden zou hebben gezegd: «Kom aan, mijne heeren, laat ons be proeven den Rijn over te trekken." BUITSC11LAND. Het volgende voorval wordt gemeld uit de hoofdstad van een der zuidelijke gouvernementen van Rusland De gouverneur-generaal van het bedoelde gouvernement maakte hel hof aan eene jonge dame, de echtgenoot van een der ambtenaren, die binnen korten tijd door den gouverneur aanmerkelijk was bevorderd. Weldra werden zijne bezoeken ten huize van bedoelden ambtenaar zoo druk dal de dame wenschte zich daarvan te ontslaan. Op zekeren dag, dat de gouverneur zich weder ten haren huize bevond, en in bij zonder goede luint was, hoorde hij iemand naderen. Vermoe dende, dat bet de echtgenoot der jonge dame was, verzocht hij haar dringend hem eene plaats aan te wijzen om zich te verberg, ndewijl hij geene voegzame reden voor zijn bezoek ten harent meende te kunnen opgeven, en zich dus liefst aan het oog baars mans wenschte te onttrekken. Aan dit ver zoek werd onmiddelijk voldaan. De dame wees hem in de naaste kamer eene, naar zij voorga!, zeer geschikte plaats aan. Dewijl het vrij duister was in liet bedoelde vertrek, trad de gouverneur naar de aangewezene plaats. Naauwelijks was hij daar binnentoen de deur werd geslotenen weinig tijds daarna ontwaarde hij tot zijne onbeschrijfelijke verbazing, dat hij in eene groote houten kast of kooi zat opgesloten. Tot overmaat van ramp werd deze kooi buiten liet huis gedra gen en op de straat neder gezet. Binnen weinige oogenblikken was liet verhaal nopens dit zonderlinge feit van mcnl lol mond gegaan en door dc gansche stad verbreid. De gehecle bevolking liep bijeen, om den vreemden bewoner der kooi aan te gapen. Welken indruk het schouwspel op do zaant- gevloeide menigte maaktebehoeft niet gezegd te worden ENGELAND. De Morning Posl verklaart dat de frarische regering alleen de blokkade van Gaëta wil verhinderen, opdat koning Frans II met zijne familie niet in gevangenschap gerako. Eene verdere interventie heeft men niet op hel oog. In eenige fabrieken der graafschappen Suffolk en Essex hebben de eigenaars aan de arbeisters in die werk plaatsen hel dragen van ci inoiincs verboden, als kwetsend yoor de zedelijkheid en gevaarlijk hij dc wcikzaanihcden. Laatste berigten. Turijn 2 november. Het eskader van den admiraal Persano heeft het vuur op Gaëta geopenddoch weder gestaakt. 3 november. Capua heeft gecapituleerd. Ingevolge de daarbij gestelde voorwaarden zal het garnizoen, ten getale van 8000 man de stad met krijgseer verlaten. Vervolgens zullen deze manschappen ontwapend naar Napels vertrekken om aldaar ingescheept te worden. Turijn 4 november. De uitslag der volkstemming is bekend gemaakt, hieruit blijkt, dat 1.320.266 vóór en 10.012 tegen hebben gestemd, de geestdrift is algemeen. De sardinische troepen hebben onder bevel van koning Victor Emanuel aan de Garigliano eene schitterende overwin ning behaalden 11000 man gevangenen gemaakt. EXTRACT uit de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Goes, gedurende de maand October 1860. Gehuwd Pieler Hendrik van Lis en Sophia Jacoba de Fouw. Johannes Jacobus Bamondt en Franeina Ilermina Stokmans. Pieter Martinas Engelse en Joanna Eenrica Digna Anemaet. Jacobus Bernardus de Koning en Magdalena Petronella Willekens. Jacobus Jellema en Maatje Martina Daleboudt. Jan Jacobus van de Velde en Leunlje Schippers. Hendrikus van Sprang en Jannetje Verhulst. Hendrikus Delnaag en Floretta Agatha van Duin. Marinis Kasseband en Jannigje Smith. Jan Caret Pilaar en Karolina Maria Pilaar. Geboben Den 2rfen. Suzanna, d. v. Dirk Nonnekens en Janneke Wijers. tlomelis, z. v. Benjamin den Boer en Sara van Paassen. den 3den. Marinus, z. v. Johannes Geluk en Eli sabeth Verweij. - - Victoriadochter van Maria van der Wart. den 5den. Isabella Glaracl. v. Francois Joseph Allaerl en Willemina Maria Gorsse. den 6den. Jacoba Calharinad. v. Cornells Poli en Maatje Reijnhout. Adrinna Anna tl. v. Mr. Jean Henri de Laat de Kanter en Johanna Maria van den Bree. den 15den. Jacobus, z. v. Jan Bal en Anna Calharina Warrels. den 16den. Adri- ana Elisabeth, d. v. Cornells de Bruijne en Elisabeth Diere, den 1 8den Willem, z. v. Jan Lambertus Borgs en Calha rina Gorsse. Marinusz. v. Engel Does en Helena Elisabeth Reijnhout den 19den. Francisca Dionisia, d v. Pelrus Kools en Adriana Cornelia Graafmans. Adriaun, z. v. Pieter Bejack en Cornelia de Bat. den 26sten Ja cobus Bernardus, z v. Pieter Ludovicus Johannes van Pol- lelberghe en Elisabeth Jansse. Johannes Evertz. v. Joseph us Johannes Loobeek en Antonetla Plasma'is den 2~slen. Pieler, z. v Anlhonij van Hese en Franeina Kloos terman Dingenis, z. v. Leendert den Herder en Calha rina Bras. Tonnetje, d. v. Cornells Karelse en Kornelia de Schipper. Dus 10 van hel mannelijk- en 8 van het vrouwelijk geslacht, in hel geheel 18. Overleden Den 1 sten. Nicolaasoud 9 maanden, z v. Cornells Duijvewaardl en Willemina Engelse, den Hden. Dieier, oud 8 maanden, z. v. Arie van de Visse en Pielernclla Remijn. den 5den Jan, oud 7 maanden, z v. Daniel den Hollander en Jacoba Bak. den 7 den. Get rit, oud 3 weken, z. v. Jan Hendrik llonze en Adriana Hendriks, den 8slcn. Stephan Hanshach oud 30 jaien. den I Oden Huberlus Eduard 'oud 13 digen, i v. Pieler Jacobus van Kalmthoul en

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1