[V. 80 I860. GEMEENTERAAD TE GOES, 4Tstc Jaargang. erne® COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en. Donderdag I 1 Jj -fl 1\[ S Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j iltl&l I il OYClllUCl I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a fl»20 Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. CD behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. plaatselijk: bestuur. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat voigens artikel 1 van het reglement Op het houden van open bare veemarktentot handel in Paarden, RunderenSchapen en Varkens, binnen dezelfde stad, gearresteerd den 7 april 1845 en gepubliceerd den 26 dier maandop lederen dingsdag (behalve den eersten) in de maand novemberzijnde dit jaar 13,20, en 27 dier maand, aldaar zoodanige veemarkt zal gehouden worden, en dat dezelve zal onderworpen zijn aan de bepalingen in het reglement vervat. En zal zulks door afkondigingaanplakkingen insertie in de Goessche Courant worden bekend gemaakt. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 31 October 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. P I L A A R. Üpenönre Hcrgaöering VAN J)EN DEN 25 OCTOBER 1860. (Vervolg van no. 83.) Aan de orde is de rekening van liet burgerlijk armbestuur over t85i), waaromtrent de financiële commissie geene aan merkingen zijn voorgekomenzoodat zij adviseert tot vast stelling. Itij de behandeling der rekening verlaat dhr van Kerkwijk, voorzitter van hel armbestuur, de vergadering. Dhr van den S'.osch zegt geene aanmerking te maken op de conclusie, door de financiële commissie voorgesteld, maar het komt hem voor dat de raad weinig ingelicht wordt door dergelijke rapporten; zijns inziens toch is het doel der com missie om den raad voorleiichlcn maar niet om van den raad ccne verantwoordelijkheid afteschuivcn op eene commissie uit zijn midden; hij oppert de vraag of de commissie werkelijk den raad met rapporten als dit voorlicht en hij meent dit ontkennend te inoclcn beantwoorden; zoo vraagt hij zich b. v. af, waarom de commissie niet eens heeft toegelicht dat er voor liet volgende jaar geene subsidie is aangevraagd, een post, die vroeger zulk een aanzienlijk deel der begrooting absorbeerde; zoo vindt hij in liet rapport niets omtrent het al of niet toe nemen der armoede, de verhouding der bedeelden en bedee lingen tot die van vorige jaren en dergelijke meer; zaken die voorde hand liggen en moeten kenbaar zijn, en die aan zoo danige rapporten liet grootste belang zouden bijzetten; het rapportzoo als het nu iswordt den raad apodictisch ge geven, want naar eenige toelichting wordt te vergeefs gezocht; hij verlangt van die rapporten welligt te veel, maar hij gaat uit van de veronderstelling dat de commissie er is om toe- telichten, iets wat gewoonlijk in de rapporten gemist wordt. De Voorzitter dingt niets af op hetgeen dhr v. d. Bosch heeft gezegd ten opzigle der roeping van de financiële com missie, maar moet opmerken, dat dhr v. d Bosch zich in zoo ver vergistdat het niet het eerste jaar is zonder subsidie dewijl ook reeds in het vorig jaar geene subsidie is noodig geacht welk onderwerp loen breedvoerig is behandeld; hij kan zich dus zeer goed voorstellen dal de financiële commis sie, wanneer zij geene bijzonderheden, der vermelding waardig opmerkt, eenvoudig haar rapport geeft en daarbij vermeldt dat zij geene opmerkingen te doen heeft. Dhr van den Bosch antwoordt daarop dat hij misschien door subsidie een verkeerd voorbeeld gekozen heeft; maar zoo is b. v, het getal bedeelden fluctuerend, eene korte statistiek van 't personeel, van den geldelijken toestand kan toch zoo gemakkelijk gegeven worden en is soms zoo belangrijk; zoo ook b. v nopens het vaccineren, schoolgaan der kinderen enz Dhr mr. van Voorst Vader als lid der commissie voor het fioancie-wezen verwondert zich over de vordering van den heer van den Bosch; de loclichtingen toch door dien heer ver langd, zijn der financiële commissie veelal onbekend en wilde men in al die bijzonderheden treden, dan zou hel noodig zijn die aan de bestuurders der inriglingcn zelf te vragen; de finan ciële commissie locli kan niet meer geven dan wal ze krijgt. Dhr Smallegange zegt met den heer Vader eens te zijn, dat de commissie de verlangde inlichtingen niet geven kan, maar vermeent dat de voorzitter van'tarmbestuur niet onge neigd zal wezen ze te geven. Daarna werd de rekening gearresteerd in ontvang op 30207,83 uitgaaf v - 21872,55a dus met een goed slot van (Dhr van Kerkwijk komt weder ter vergadering Daarna wordt zonder discussie de begrooting gearresteerd in ontvang op. f 28112,585 a uitgaaf - 21163,22® en alzoo met een goed slot van. f 6010,30 Gciykcrwijs wordt in behandeling genomen de rekening van hel gasthuis over 1859, hij welke dhr mr van Voorst Vader, als voorzitter van het bestuur dier inrigting, zich ver wijdert. Inmiddels komt dhr Kakebeeke ter vergadering. Conform het voorstel der financiële commissie wordt de rekening vastgesteld in ontvang op. f 11678,47 uitgaaf d - 8377,06 en dus met een goed slot van f 3301,11 (Dhr van Voorst Vader komt. weder ter vergadering.) Mede wordt met aigemeene stemmen gearresteerd de be- grooling voor 1861 in ontvang op. f 10411,56 uitgaaf 10217,69 en dus met een goed slot van f 196,87 f 8335,27s Bij monde van den heer van Kerkwijk wordt rapport uitgebragt, namens de daartoe benoemde commissie, nopens de rekening van het Middel van Straat- en Zandwegen over 1859. Zij berigt die rekening nagezien en in orde bevonden te hebben en opgenomen en gesloten in ontvang op f 18066,255 uilgaaf - 12063,685 en dns een met een batig saldo van f 6002,57 voor welk verriglte aan de commissie dank wordt betuigd. In behandeling worden gebragt de verzoeken om grond in erfpacht van J M. van der Made tot het bouwen van woningen en L Meijler tot het nederleggen van houtwaren, beide nabij het telegraafkantoor. Burgemeester en wethouders stellen voor op het eerste verzoek afwijzend te beschikken op grond dat het hun voorgekomen is daar ter plaatse tot het bouwen van woningen ongeschikt te zijn en ook omdat ten vorigen jare aan dien adressant tot hetzelfde doel een terrein in erfpacht is gegeven, tegenover de zijde der gaz-fabriek, waaraan door hem slechts gedeeltelijk is voldaan en waarvan de verkoop den verkrijger of zijn opvolger niet kan ontslaan van de verpligting dien grond alsnog te behouwen. Dhr van de Putte verklaart op het voorstel zelf niets aan- temerken te hebben, maar neemt de vrijheid in bedenking te geven den tegenwoordigen erfpachter van het perceel bij de gaz-fabriek aantemanen, aan de verpligting tot bouwen alsnog te voldoen. De Voorzitter acht zolks op dit oogenblik nog niet ge schikt en zegt dat die verpligling in dezen alleen als een motief voor afwijzing is aangevoerd; hij deelt volkomen hel gevoelen van dhr v. d. Putte dat de verkoop niet ontheft van de verpligting om te bouwen en welligt zullen burgemeester en wethouders later op dit punt een voorstel doen. Dhr. Saaijmans Vader is niet genoeg bekend met het terrein hij verzoekt alzoo to mogen weten waarop de eerste grond van weigering, ongeschiktheid van het terrein, berust. De Voorzitter antwoordt dat het terrein juist is het beplant gedeelte, dat toegang geeft van het telegraafkantoor naar de stad, door het plantsoen nu, wordt de leelijke achter muur van het daar staande huis bedekt en deze zou weder bloot komen, terwijl bovendien het terrein zoo smal is dat aan de eene of andere zijde, de achterhuizen zich op de straat zouden uitstorten. Conform het voorstel wordt dat verzoek met aigemeene stemmen afgewezen Ten opzigte van het verzoek van L. Meijler, stellen bur gemeester en wethouders voor, mede afwijzend te beschikken en het verlangde terrein op den voorschreven grond van afwijzing niet in erfpacht af te staan doch uithoofde het voor hem en zijne voorgangers reeds zoo vele jaren heeft gediend tot het leggen van boomstammen, hem het gebruik tol wedcropzeggens te vergunnen legen betaling van een gulden 's jaars Welk voorstel met aigemeene stemmen wordl aangenomen. De Voorzitter zegt: dat van de heeren Verhagen en C°., is ingekomen een adres van beklag over zeker door bur gemeester en wethouders uitgebragt verslag, 't welk door de courant is openbaar gemaakt en bij de leden rond gezonden, en waaromtrent door burgemeester en wethouders I in de vorige vergadering is voorgesteld over te gaan tot de orde van den dagdaarna is nog ingekomen een nader adres van diezelfde hecren, mede in de courant geplaatst, waarbij zij opgeven dat in hun eerste adres eene blijkbare schrijffout is ingeslopen door hel weglaten der woorden een der leden vanwaardoor men in dat adres behoort te lezen eei. der leden van den raad. Burgemeester en wethouders hebben die gcpretentccrde misstelling evenwel niet als grond voor hun voorstel opge geven zoo als adressanten hel doen voorkomen maar hebben gezegd dat het vragen van inlichting is eene individuele daad van een der ledendie gevraagd wordt door hem die ze behoeft doch door derden niet kan geprovoceerd worden en dat het gevolg geven aan het adres zou zijn ccn vermomd ter verantwoording roepen van burgemeester en wethouders. Het nader adres van de heeren Verhagen cn C° brengt dus geene de minste verandering te weeg, daar het aan den raad gerigl verzoek alsnu inhoudt, dat de raad besluite dal een van zijne leden zal goedvinden de bewuste inlichting te vrageneen besluit dat, indien de raad hel nam tot niets zou leiden, want wanneer geen van de leden wilde zou het geen gevolg hebben; er bestaan dus dezelfde redenen als vroeger om over to gaan lot dc orde van den dag Dc Voorzitter voegt daar nog by, dat adressanten bij hunne verzoeken telkens bij ieder adres hunne goede trouw op den voorgrond stellen, zoo dat burgemeester en wet houders twijfelen of het den adressanten daarmede wel ernst is, althans tot den buidigen dag is bij burgemeester en wethouders het berigt niet ingekomen dat de adressanten de werkzaamheden in de garancine-fabriek weder hebbeQ aangevangen. Dhr. Saaymans Vader zegt dat het laatste adres een reïntegrerend deel van het eerste uitmaakt en ook hij van oordcel is, dat de raad niet kan besluiteu om over eeD zijner leden te beschikkenhij vereenigt zich met de zienswijze van burgemeester en wetbonders om over te gaan tot de orde van den dagdaar hij het met de gemeentewet onbestaanbaar acht zoodanig verzoek in be handeling te brengen. Met eenparigheid van stemmen wordt tot de orde van den dag overgegaan. (Vervolg hierna.) binnenlandsche berigten. Volgens berigten uit Batavia tot 14 september, zijn negen der voornaamste belhamels van de in opstand gekomen zwitsers te Samarang opgehangen. In Banjermassing zijn door de zwitsers middelen beproefd om eenen opstand uittelokken, doch door de onzen met goed gevolg daarin verhinderdmet gering verlies onzerzijds zijn alle opstandelingen ten onder gebragt, Overigens is het op Java rustig. De tweede kamer der staten-generaal is tegen woensdag 7 november a. s. bijeengeroepen. In de eerste plaats zal beraadslaagd worden over het wets-ontwerp op de nieuwe regterlijke inrigting. Te Leeuwarden is de heer mr. J. Dirks tot lid van de tweede kamer gekozen met 839 van de 1656 stemmen. In het voorloopig verslag over hoofdstuk V der staats begroting (binnenlandsche zaken) wordt gezegd"Eindelijk moest nog de post van een millioen voor het kanaal door Zuid-Beveland de aandacht trekken. Het graven van dit kanaal hangt zamen met het voornemen om den overgang der Oosterschelde door middel van een dam te doen plaats hebben, en tevens met eene nieuw te sluiten overeenkomst met de Maatschappij tot indijking van op- en aan wassen in de Oosterscheldewelke overeenkomst de goedkeuring der wetgevende magt nog behoeft. Door het toestaan van het millioen zou op die goedkeuring worden vooruitgeloopen. In elk geval wenscht men te wetenof de regering zich sterk maakt dit gedeelte van haar plan uit te voeren zonder in te groote moeijelijkheid met eene naburige mo gendheid gewikkeld te worden." Te s'Hage zijn zorgwekkende berigten ontvangen, omtrent den toestand der keizerin-weduwe van Rusland. Door Z. M. is het onderwijs in de waterbouwkunde aan de academie te Delft, opgedragen aan den ingenieur, 2e klasse, J. Lebret. Uit 's Hage meent men te kunnen verzekeren, dat er bij de regering nog geen plan bestaat om het thans in deze provincie garnizoen houdend 2e regement infanteriemet mei te verplaatsen. In de vorige week heeft de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg zich bij adres tot den minister van binn. zaken gewend, met verzoek deze provincie van eene tweede telegraaf verbinding te voorzien, ter voorkoming van hot nadeel en ongerief dat voor den handel ontstaat uit de herhaalde storing op de ééno bestaande lijn. De kamer geeft daartoe aan om de lijn naar Zierikzee over Noord- Beveland door te trekken of wel die van Neuzen met Goes te verbinden. Gisteren avond opende de zangvnreeniging hare oefenings avonden met eene voor haar heuehelijke gebeurtenis. Het was juist het halve eeuwfeest van haren directeur die sinds een tal van jaren zoo belangloos cn ijverig haar leidde. De leden hadden zich dan ook voorgenomen om aan dien avond eenige feestelijkheid te paren en de talrijke bezoekers konden getuigen dat zij daarin naar wcnsck geslaagd waren. Het nette, zoo smaakvol versierde orkest, de fraaije. inrigting der ganschc zaal, de rangschikking van bloemen, alles deed der handen van de vervaardigers eer aan en vele gaven blijken dat menige dame om 't zeerst gewedijverd had in het ont zien van moeite noch tijd. Getroffen door dit blijk van belangstelling trad de heer van den Bosch de zaal binnen en werd hem door het gansche koor een hcilwcnsch toegezongen, welke groeten indruk op hem maakte. Na afloop van liet programma riglte de voor zitter van het bestuur der vereeniging in ronde, regt har.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1