84. 47ste Jaargang. 1860 GORHE COURANT. De uitgave-dozer Courant geschiedt Maandag on Donderdag I WX 1 1 4 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I .l_J OII (101* Cl cliff JJ C l>0 O 0 I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNEffLANDSCIIE BERIGTEN. Door gedeputeerde stalen van Zeelandzijn ter verga dering van 19 dezer de volgende punten vastgesteld ter behandeling in de vergadering der provinciale staten. 1. Koninklijk besluit van den 23 augustus 1860, n°. 41, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale stalen van den 6 julij te vorenn°. 9omtrent den ver koop van straatkeijen uit den weg van Zierikzee naar Zijpe 2. Koninklijk besluit van den 6 september 1860, nn 58, houdende goedkeuring van liet besluit der provinciale staten van den 6 julij te voren, n". 13, waarbij is goed gekeurd liet gehouden beheer van gedeputeerde statenmet betrekking tot de inkomsten en uitgaven 'van de provincie over het dienstjaar 1858. 3. Koninklijk besluit van den 6 september 1860, n°. 69, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1861. 4. Het quadrupJicaat der door de algemecnc rekenkamer gearresteerde rekening, van den betaalmeester te Middelburg, wegens de provinciale fondsen, over 1858. 5. Een brief van den minister van binnenl. zaken van den 16 augustus 1860, n°. 135, 5 afJceiing, houdende medcdéeling van de beschikking des konings op de adressen der gemeenteraden van Vrouwenpolder en Krabbendijke om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs van den 13 augustus 1857, (staatsblad n°. 103.) 6. Voorstellen van gedeputeerde staten, betrekkelijk do adressen van de navofgende gemeente-besturen om toepas sing van voorschreven wets-artikelte welen a. van den gemeenteraad van Clinge; b. van den gemeenteraad van Hengstdijk; c. van den gemeenteraad van Nieuwvlict; d. van burgemeester en Wethouders van St. Annidand e. van den gemeenteraad van St. Philipslaud f. van den gemeenteraad van Philippine g. van den gemeenteraad van Scherpenisse h. van den gemeenteraad van Zaamslag; i. van den gemeenteraad van Retranchement. 7. Een voorstel van gedeputeerde stalen, tot bet ver strekken van rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen en tot het doen van eene gcldlcening daartoe. 8. Een voorstel van gedeputeerde statenlot verbetering van het overzetveer van het Slee. 9. Een voorstel van gedeputeerde staten, om tc voor zien in de dienst van provinciale veearts te Tholen. 10. Een adres van J. Schansmanuitgever van hot Sluisch WeekbladNieuws- en Advertentieblad voor hel voormalig 4 district van Zeeland" te Sluis, houdende voorstel om voorschreven weekblad beschikbaar te stellen tot het gratis opnemen van de officiële stukken van het provinciaal bestuur uitgaande, lot dal eene nadere over eenkomst met het gewestelijk bestuur dienaangaande zal zijn getroffen, 11. Het onderzoek der geloofsbrieven vait den heer L Hoelandt Janssen tc Axel, nieuw gekozen lid der pro vinciale staten, in hel hoofd-kiesdistricl Hulst, ter vervan ging van den heer S. J. Hoffman te Neuzen, die zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Om aan tc vangen mot 1 januari) a. s. en te eindigen 31 december 1 862, zal'op woensdag 7 november c. k. door den minister van staal en van financiën voor twee jar. n bij inschrijving worden aanbesteedliet dagclijksch vervoer der brievenmalen van 's rijks posterijen onder meerderen tussclien Bergen op Zoom over Tholen cn Goes naar Mid delburg en v. v. en van Ellewoutsdijk naar Goes v. v. Benoemd tot controleur 3°. klasse der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Axel, dhr. D. K. Doom, surnumerair, waarnemende controleur aldaar. Dingsdag avond besloot do lieer van Duijl zijne van wege do Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehoudene volksvoorlezingen betreffende dc geschiedenis. Hij schetste de verijdeling der plannen van Lodewijk XIV, en eindigde met eene lioogslbclangrijke vergelijking van de laatste helft der )7Je eeuw met den legeuwoordigcn tijd, vooral wat aangaat hel oorlogsgevaar, dat voor Nederland zou te duchten zjjn. Van vvege iiet departement Goes werd hem de dank toegebragl voor de moeite aan dezen arbeid besteed. Het concert, verleden maandag door den heerAhrensmann, met medewerking der leden van de muziekale afdeeling der sociëteit Jacoba van Beijeren" gegeven, was goed bezochtde me dewerkenden mogten dan ook de voldoening hebben van eene niet onbelangrijke bijdrage te leveren om, wanneer de koude nijpt cn vele armen zonder vcrdicns'cn zijn, hen met warme en voed zame spijs te doen verkwikken. En ware het ook niet ter gcmoctkoming van hun weldadig doel, beklaagden toch de bezoekers hnnno bijdragen niet;met genoegen hoorde men elk zijn instrument behandelen en blijken geven dat studie en kunstliefde den ijver van hunnen leermeester niet onbeloond laten. In ruime mate trok de jeugdige dochter van dhrAhrensmann in liet accompagneren met pianino ieders aandacht; ook op dien leeftijd reeds hare meer dan gewone gaven in het pianospel ten beste te geven, kon niet anders dan algemeenen bijval vinden die haar ter aanmoediging moge strekken. Ais eene zeldzaamheid kunnen wij van hier medcdeelen dat gisteren drie huwelijken met volmagt gesloten werden. Met meer anderen vertrokken uif Goes ruim twee jaren geledendrie jongelingen wien aannemelijke vooruitzigten door tusschenkomst van den heer I. D. Fransen van de Putte, destijds te Java, in de N'ed. koloniën waren geopend. Zij vonden hunne verwachting verwezenlijkt en mogen ter belooning hunner vlijt en oppassendheid ook nu door huns weldoeners medewerking eerlang hunnen innigsten wensch vervuld zien in het bezit van haar wier vertrek naar die verre streken op handen is. De belangstelling, voor namelijk in hunne kerkelijke inzegening was algemeen en menige wensch tot hun aller welzijn zal de jeugdige vrouwen vergezellen. Men is thans begonnen om db kanalen der gazpijpen op te graventen einde de gebreken te herstellenop vele plaatsen blijkt nu uit de bestaande lekken hoe ruw met het leggen is te werk gegaan, tot groot nadeel der fabriek die zich belangrijke kosten moet getroosten. Een der belgische bladen meldt dat er op nieuw sprake is van een huwelijk tusschen den graaf van Vlaanderen en II. K. H. prinses Marie, dochter van prins Frederik der Nederlanden. De gemeenteraad te Neuzen heeft in de vorige week alhier, in eene daartoe belegde vergadering, zich bezig gehouden inet de regeling van het schoolwezen, tegen 1 januarij e. k. Daarbij is de jaarwedde voor den hoofd onderwijzer der openbare school bepaald op 1175 en die voor den hulp-onderwijzer op 300terwijl de toelage voor een' kweekeling op f 50 is gesteld. Voorts is aan den hoofd-onderwijzer eene toelage voor huishuur toegekend van 100 's jaars. De schoolgeldenwelke van wege de gemeente zullen geheven worden, zijn gesteld per maand op 60 cents voor één kind, op 40 ct. per kind, wanneer 2 kinderen uit één gezin school gaan, ea op 35 ct. per kind, wanneer dit het geval is met 3 of meer kinderen uit hetzelfde gezin. Builen de vakken voor het lager onder wijs, bepaald bij art. 1 der wet, onder litt. ai, zal er onderwijs moeten gegeven worden in de beginselen der fransche cn der engelscbe laai en in die der wiskunde. De leeftijdtot het bezoeken der school gevorderd, is gesteld van 5 tot 15 jaar. Op de avondschool, welke uitsluitend voor meer uitgebreid lager onderwijs bestemd is, zullen alleen kinderen boven de 10 jaar worden toegelaten. Verleden zondag avond omstreeks 8 uremoet er in een weg of straat van den polder Absdole, loopende naar liet dorp St.-Jansteeneene aanranding op den openbaren weg aan twee personen lwbben plaats gehad, en we) door een drietal eensklaps te voorschijn komende personenwaaruit een strijd met verwonding is gevolgd, terwijl de aangc- randen zich daarna mot de vlugt hebben gered. Als eene curiositeit, waardig om te worden overgenomen in het Journal des chasseurs, vvordt uit Steenwijk mede gedeeld, dat in dc afgcloopen week door J. Posthumus, jager te Blesdijke in een schot zeven patrijzen vielen en dos anderen daags ook in een schot twee hazen en zijn hond. Als een bewijs van echte huwlijkslust wordt uit eene gemeente nabij den Moerdijk medegedeeld dat eene weduwe van circa 80 jaren vooi de vierdemaal de bruid is, de bevoorregie bruidegom telt 35 jaren. Sedert eenigen lijd worden in de provincie Overijssel de nuchtere kalveren, die gewoonlijk in dit jaargetijde daar voor f 2,50 a f 3,van de hand gezet wordendoor vele geldersche kooplieden voor den buitengewonen prijs van f 10,a f 12,per stuk opgekocht. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. De Great Tribulation van dr. Cummings beleeft de eene oplaag na de andereen de ondergang der wereld die door den beroemden godgeleerde in dit werk tegen het jaar 1867 vvordt voorspeld, wint dagelijks in populariteit. Het opmerkelijke daarbij isdat dr. Cummingsdie in vvcêrwil van zijn, door overdreven bestudering van het Oude Testament verkregen profeten-waanzin een der meest ge leerde theologen en gewis de beste kanselredenaar van Groot- Brittannie iszijne geloovigste aanhangers juist in de zoo genaamde fatsoenlijke standen aantreft. Men beweert zelfs, dat de leerlingen gelooviger zijn dan de meester; ten minste het is eene daadzaak, dat dr. Cummings, ondanks den binnen zeven jaren verwachten ondergang der wereld, nog dezer dagen een huis heelt gehuurd voor den tijd van 20 jaren. Aangezien overigens tol aan het jaar 1867 nog veel moet geschieden, om alles vervuld te zien wat de geleerde profeet uit den bijbel heeft bijeenverzameldreist hij thans in het land rond orai een eik op den laatsten dag voor te bereiden. Dezer dagen hield hij in de kolossale zaal van den Freetrader- Hall te Mancester eene voorlezing ten aanhoore van duizende nieuwsgierigen. Hij koos lot onderwerp: «de bestemming van Engeland in de voorspellingen der profeten.» De laatste dag, die hem zoo zeer ter harte gaat, kan niet verschijnen vóór dat de joden naar Palestina zijn uitgeleid. De profeten kennen deze taak aan Engeland toewant de Snelle dieren, waarvan Jesaia spreekt, zijn de engeische oorlogs-stoom- schepen die uit Tarschichdus uit Indiezullen komen om het werk Gods te volbrengen. De vijanden der open baringen van den laatsten dag, die van den terugkeer der joden afhangt, zijn de russen en de franschen, die zich tegen het herstel van Zion verzetten. Deze moeten der halve door de Snelle dieren worden vernietigd, hetgeen des te gemakkelijker kan geschieden, dewijl deze laatste zich reeds in Syrië bevinden." Welk een triomf, riep hij uit; de donder van Oud-Engeiands kanonnen, het sein tot bestraffing der goddeloozen en ter bevrijding der regtvaar- digen, zal nog in het laatste uur der wereld-geschiedenis worden gehoordDeze slotwoorden werden met eene oor- verdoovende toejuiching begroet. Nu de kampioenstrijd tengevolge der tusschen Sayers en Heeman getroffen schikking onbeslist is gebleven, hebben de liefhebbers van boksen besloten op 6 november a. s. een wedstrijd tusschen Tom Paddock en Sam Hurst te doen houden, ten einde tot de zekerheid te komen wie de knapste bokser en sterkste man van Engeland zal worden verklaard. De overwinnaar krijgt den zilveren gordel en eene aanzienlijke som geld. FRANKRIJK. In den namiddag van den 22 October is de keizer van Oostenrijk met aanzienlijk gevolg te Warschau aangekomen en aan het station door den keizer van Rusland ontvangen. Keizer Frans Jozef droeg een rnssische en keizer Alexander een oostenrijksche uniform Beide vorsten hebben in Het zelfde rijtuig plaats genomen. In een tweede rijtuig hovond zich di grootvorst troonopvolger, terwijl dc prins regent en de prinsen van Pruisen in het derde rijtuig gezeten waren. Uil Constanlinopel meldt mendal dc schatmcesteres van het paleis des sultans den 9 dezer is gestorven. Zij laat een hoogst aanzienlijk vermogen, naar men wil 150 niilioen piastersnadat de sultan erft. Dc invloed der overledene, die eigenlijk eene slavin was, moet in den harem buitengewoon groo' zijn geweest, zoodat zij dikwijls zeer diep in ministeriële intrigues gewikkeld was Dc erfenis komt den sultan zeer gelegen, daar hij juist op het punt stond zijn zilvergoed tot gold tc later, slaan. De te Napels gevestigde bcrigigcver van den Morning Post zegt in een schrijven van 8 dezer: liet is een

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1