I860. WEEKMARKT TE COLIJffiPLAAT. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. W m 47"" Jaargang. GOESSCIIË COURANT. 1 De uitgavo dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag T%/ï I O O t- I I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen» maandag uctooer. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP DONDERDAG DEN 25 OCTOBER 1860, des namiddags ten 5 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der schoolcommissie. 3. Verzoeken tot wijziging tarief sas- en havengeld. 4. Rekening 1859 en begrooting 1861 burgerlijk arm bestuur. 5. Idem van het gasthuis. 6 Rapport rekening middel van straat- en zandwegen over 1859. 7. Verzoeken om grond in erfpacht. 8. Adres van de hrn. Verhagen en C". betrekkelijk een verslag gedaan door burgemeester en wethouders. 9. Benoeming van vaste commissien. 10. Idem commissie voor de scholen van armen en min vermogenden en de bewaarschool. 11Verzoek policie-dienaars eerste klasse om verhooging van jaarwedde. 12. Idem van den heer C. V. Lauer om verhooging van pensioen. 13. Vaststelling der gemeente begrooting 1861. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van art. 27 en 4-2 der wet van 29 maart 1833 (staatsblad n°. 4) omtrent de belasting naar tijdsgeiang en de suppletoire aangifte, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerderingverwisseling of het aanschaffen van belasting- voorwerpen der grondslagen van het personeelkomt te vallen onder toepassing van eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaarsvcrpligt isalvorens im naar gelang der omstandigheden en op de boete bij art. 35 rn 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, in voege als bij art. 30 der wet is voorgeschreven, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger worden afgehaald. Goes, den 20 October 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten dat tengevolge van te doene re-paraliende brug buiten de voormalige koepoort NIET aal kunnen gepasseerd worden van woensdag den 24 dezer tol en met zaturdag den 27 daaraan volgende. Goes, den 22 October 1860. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van C0L1JNSPLAAT maken bekend, dal de in der lijd onder goedkeuring van hecren Gedeputeerde Staten van Zeeland, in die gemeente ingestelde WEEKMARKT tot verkoop van Granen en andere Landbóuw-produeten, welke sedert een aantal jaren nietmeer plaats heeft voortaan weder zal gehouden worden in den voormiddag van eiken WOENSDAG, ten huize vau den logementhouder M RIEMEN S aldaar. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. Het Staatsblad n°. 62, bevat een koninklijk besluit van 11 dezer lot intrekking van hel kantoor van betding en invoer langs de Schelde, gevestigd te Veere. Verleden vrijdag is te Middelburg aanbesteed het onder houd en de herstelling van de rijks-waterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Neuzen'l wolk voor drie jaren is aangenomen door F. F. Ferment te Wesldorpo voor /3678 in het jaar. Naar wij vernemen zal in de maand december aanstaande de besteding plaats hebben van het bouwen eener nieuwe keik met toren te Wolphaartsdijk. Op aanvraag van het provinciaal bestuur zal onverwijld ecne brigade marechaussée's te Philippine worden gevestigd. Tot leden der sub-commissie in het departement Goes der Maatschappij van Nijverheid zijn voor de nationale Ten toonstelling in 1861 benoemd.de heeren J. H. C. Kakeheeke C. Pilaar en 0. Verhagen. Den 18 dezer opende dr. S. Piccardt zijne voorlezingen over de Geschiedenis der stad Goes, met eene doelmatige inleiding en behandelde voorts in eene hoogst boeijende voordragt zijn onderwerp, voornamelijk sprekende over de wording en öitbreiding der tegenwoordige genreente met aanhaling van eenige bijzonderheden en gebruiken op dien tijd toepasselijk. In afwachting of ZEd. aan den algemeenen wensch het oor mogt leenen om door het in druk uitgeven van de reeds behandelde en later te behandelen punten die meer ter algemeene kennis te brengenzullen wij nog in geene bijzonderheden tredenwij kunnen nog- tans verzekerengetuige de bijval dergenen die dien avond tegenwoordig waren, dat spreker tot elks genoegen het wetenswaardige uit dien tijd aan het licht bragt en bij het verder behandelen van zijn onderwerp op gelijke wijze, de goede toon heeft aangeslagen om zijne weetgierige hoorders aangenaam bezig te houden. Morgen avond zal dhr. van Duyl zijne volks-voorlezingen betreffende de geschiedenis in de gewone nuts-vergadering vervolgen. Men hoopt dat het leerzame onderwerp menig belangstellende vinden zal. Vrij talrijk worden hier thans uit andere streken verschillende soorten van aardappelen aangevoerd die meestal spoedig koopers vinden; de prijzen blijven van f 3,a f 3,50. Gewoonlijk wordt de scheepsruimtc met appelen aangevuld die in massa's «orden uitgevoerd tegen f f 2,- Ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens het verleende emeritaat, uithoofde van ziekte, aan ds. G. de Wildeman van Lakerveld Keilerman, heeft de kerkeraad der hervormde gemeente te Hulst, het volgende alphabetisch gestelde twaalf- en zestal predikanten opgemaakt. Twaalftal, dhrn A S. Balsemte NootdorpJ. F. van Rinsbergen te Hoek; L. van Dalen, te St. Philipsland; J. F. van Dijk, te Overschie; G. Giltayte 's Heer Arendskerke; A. C. van der Gonte SoeterwoudeK. Heringahulp prediker, te Schiedam; G. J. van Lakerveld, te Vlierings beek; M. Lots, te Pijnakker; A. van der MegteKerkwerve; J. C. VF. Quackte BrakelK H. ter Winkelte Sas van Gent. Zestal, de hrn. Balsem, van Binsbergenvan Dijk Heringa, van der Méy ën'-Quack. Op zondag den 14 October hebben in de gemeente Sint Jan Steen twee stoute diefstallen plaats gehad. Des morgens omstreeks 6'/2 uur drong een persoon, zwart vermomd, in de woning van de wed. Seghers, waarin zich op dat oogenblik niemand bevond dan hare behuwddochter, welke met haar kind op den schoot zat, als zijnde de overige htiis- genooten kerkwaarts;de dief greep haar bij den hals en vorderde het geld af dat zich in een kistje op een der kamers van het huis moest bevindende vrouw antwoordde hierop, dat or geen geld in huis was; nadat hij haar vooraf met woorden en daden bedreigd hadsnelde hij naar de kamer alwaar naar zijne meening het geld moest zijn.De vrouw daarop hulp willende inroepenwerd tegengehouden door een insgelijks vermomd persoondie aan de deur pest ge vat haden in hare woning teruggedrongen onder bedreiging, wanneer zij zich met stil hield, haar met een mes, dat do boosdoener in zijne hand had, te zullen vermoorden. Nadat de eerstgenoemde dief, die in de kamer gesneld was, zich van de gelden, naar men verhaalt p. m. 3Ü0 francs, meester gemaakt hadkozen beide het hazenpad. Men kan zich ligt den indruk verbeeldendien het ge beurde op de vrouw gemaakt heeft, zich van de gelden die door arbeid en vlijt verkregen warente zien berooven. Het ware te wenschen dat het der justitie, die daartoe alle pogingen ii het werk stelt, mogt gelukken de daders te ontdekken Du tweede diefstal had plaats lusschen zondag en maandag nacht. Naar men zegt hadden zich 2 personen laten op sluiten in de woning van dhr. Te Dadt, secre'aris en ge meente-ontvanger aldaar. Nadat de bewoners in diepe rust warenzijn de dieven in de slaapkamer van dien lieer geslopen, waaruit zij een koffertje, waarin nog al vrij wat geld aanwezig was hebben ontvreemd. Bij hun verlaten van het huis werden de bewoners uit hunnen slaap gewekt, doch te laat. De dieven waren verdwenen. Alle pogingen werden in het werk gesteld om hen te achterhalen; zelfs werd er alarm geluid, waardoor al de bewoners van het dorp op de been werden gebragt, maar niettegenstaande dit alles is het niet gelukt de daders te ontdekken's maandags morgens werd in de Rijkstraat, nabij den Heikant, het koffertje waarin zij nog eenige centen hadden gelaten, gevonden. Bereids heeft huiszoeking plaats gehad, die tot geen gewenscht gevolg geleid heeft. Uit de Wilpgemeente MarumGroningenmeldt men weder een treffend ongeval. Eene moeder verwijderde zich uit hare woning, om uit den digt bijgelegen tuin eenige aardappelen te halen, en liet twee kleine kinderen in huis achter waarvan de oudste haar spoedig volgde. Toen ze ha hoogstens een half kwartier uurs te huis kwam, vond zij het 1 '/2 jarig meisje in lichte laaije vlamten gevolge waarvan het nog denzelfden dag is bezweken. Als eene bijzonderheid meldt men uit 's Hagedat aldaiar eene vrouw van 19 jaren van haar vijfde kind is bevalleh, waarvan geen tweelingen. En uit Zalt-Bomraeldat daar eene bruid is van naauweiijks 15 jaren. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Eene maand geleden werd bij een handelshuis te Marseille een belangrijke diefstal aan effecten gepleegd, waarvan de dader onbekend bleef. Verleden zondag kwam een zeer elegant gekleed, fransch sprekende vieemdeiing in een te Frankfort gevestigd wisselkantoor en verlangde voor fr. 36,000 effecten in goud ingewisseld te hebben. Reeds was de wisselhandelaar bezig het goud voor te tellen, toen hem een vriend in het oor fluisterde, dat het een deel der gestolen effecten waren. Toen de vreemdeling uit hun fluisteren opmaakte, dat hij ontdekt was, nam hij in aller ijl de vlugt, met achterlating van effecten en goud. Tot nu toe is men hem niet weder op het spoor gekomen. Sedert den val van Ancöna beschouwt de 0. Post het oorlogs gevaar voor Oostenrijk ais van nabij dreigende. ENGELAND. Het graafschap Yorkshire heeft, naar luid van de Shipping en Mercantile Gazellevoor eenige dagen een vijandelijken inval te verduren gehad van een aantal hoi- landers. Een zeventigtal hollartdsche haringschepen met 700 visschers bettiandverschenen namelijk in de kleine haven van Kilnseade'visschers drongen de huizen binnen en maakten zich met gemeld van levensmiddelen meester, terwijl zij tevens hier en daar veel schade aan of in de huizen aanrigttcn. Hierna keerden zij naar hunne booten terug en staken weder in zee. De arme dorpbewoners en de weinige kustwachters waren te zwakom zich te kunnen verzetten tegen de overmagt der hollanders. De höllan'dsche visschers zijn zeker gewoon in de engelsche havens levensmiddeleh tegen haring ol anderen vjsch te ruilen; maar bij deze ge legenheid weigerden zij elke betaling voor hetgeen zij eischten. Na hun vertrek begaven zij zich met fransche visscherliedeh naar Bridlington, doch aldaar gedroegen zij zich goed. Dit nam echter niet weg dat hun bezoek in die plaats eene groote opgewondenheid veroorzaakte. Uit eene opgave, voorkomende in de West-African Herald nopens den staat van het zendingswerk, blijkt dat aan de goud- en slavenkust van Afrika op 31 december van het vorige jaar 36 scholen voor missionarissen waren; 18 kerken en 24 plaatsen waar liet evangelie gepredikt werd. Het aantal leerlingen op dien datum bedroeg 1082 jongens en 315 meisjes. Er waren 74 onderwijzers op de dagscholen, 5 calhechisten, 33 locale predikanten, 1869 als volledig erkende icdamateii, 208 aanslaande lidmaten, terwijl het aantal van hen die de openbare godsdienst oefening bijwoonden, SSO'"1 bedroeg. Gedurende het afgeloopen jaar zijn er 51 huwelijken gesloten, 127 vojwassen per sonen en 122 kinderen gedoopt Voor eenigen tijd had er te Anamaboe, aan de Goudkusteen huwelijk plaats tussehen een engelsman en eene dochter vaa een inlandsch koopman, George Blankson genaamd Dit huwelijk, plegtig gevierd en door den koning van Anainaboodoor verscheidene opperhoofden en andere aanzienlijken bijgewoond had ecne algemeene vreugde in die sta l veroorzaakt door do openbare festiviteiten, waartoe het aanleiding had gegeven. Het huwelijk was een der schitterendste partijen, welke ooit in die stad gesloten zijn.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1