N0. 80 1800. 4?stc Jaargang. (OiRUT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j J m "fl fl aI^ah I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I fl/OllltCrClcIfcf A VF C10 U 0 Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f1,20 De prijs per kwartaal is i 1,75 franco per post f 1,00. j O j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIHlfENLAlüDSCHE BERIGTEA. In do zilting der tweede kamer don 9 dezer gehouden, zijn al de kleine ontwerpendie aan do orde waren aan genomen. De commissie, belast met het onderzoek der geloofs brieven, concludeert tot toelating van dhr. Wijbenga, maar tot niet toelating van dhr. Dirks. Maandag zullen de discus- sien hierover plaats hebben. Na afloop hiervan zullen de beraadslagingen beginnen over de zaak der suikerregeling. Volgens de memorie van toelichting bij hoofdstuk V der staalsbegrooting wenscht de regering in het volgende jaar 13 in plaats van 10 milhoen voor de spoorwegen uit te trekken. Hiervan zou 9,700,000 gebezigd worden voor het navolgende: onteigeningen f 2,300,000; grondwerken 1,000,000; bovenbouw 2,250,000; kunstwerken 1,000,000; stations 700,000; wachterswoningen f 150,000; wagens en ander materieel van vervoer 1,500,000; personeel en opzigt bij de werken 300,000; onvoorziene uitgaven f 500,000. Voorts zou f 2,300,000 noodig zijn lot dekking van circa een vijfde gedeelte in de kosten der bruggen te Zutphen, Venlo, Culenburg (met bijbe- hoororidc werken) en te Rotterdam, welker bouw geraamd is op 713,857, 1,000,000, 7,160,950 en f 2,091,435, zoodat voor de havenwerken aan den Moerdijk voorloopig een bedrag van 400,000 kan gesteld worden; terwijl 1,000,000 zou strekken ter gedeeltelijke goedmaking der kosten voor hel afmaken van hel kanaal door Zuid-I'eveland, die gesteld zijn op 2,172,000, waarvan het restant over de jaren 1862 en 1863 zullen worden omgeslagen. Men schrijft uit s Gravenbage het volgende, dato 6 October. «Op hot oogenbhk heerscht er een groote kalmte in de binnenlandsche politiek. Men moet daaruit afleiden, dat het stil is. Ben ik wel onderrigt, dan hebben er in de laatste dagen verscheidene bijeenkomsten van de leden der kamer plaats gehad. Wel is waar zijn er op het oogenblik slechts cru veertigtal leden in de residentie aanwezig, om deel te nemen aan het sectie-onderzoek over het budget en andere wits-ontwerpen; doch de leden die er zijn, moeten het vrij wel eens zijn geworden(hoewel er waarschijnlijk ook wel rene minderheid zal geweest zijn, die van een ander ge voelen was,) om, indien de' minister van koloniën van hel votum over het verslag betreffende het suikercontract Pangka en van de kwestie omtrent de regeling van uitgifte der suiker- contracten hij de wet, geene kabinels-kwestie maakten ik meen te wetendat dit het geval niet is een votum van vvantrouwen over het budget van koloniën uit te brengen. De heer Bochussen schijnt er dan ook, bij den tegenstand dien hij voortdurend ontmoet, vast op te rekenen om nog vóór het einde des jaars zijne portefeuille neder te leggen. «In eene andere bijeenkomst zou gesproken zijn over de wijze, waarop men zou belmoren te handelen ten aan zien van de begrooting van hot departement van financiën Hoe ook de gezindheid is omtrent het hoofd van dat de partement, moet men, naar het schijnt, voor alsnog geen regtstreekschen grond hebben gevonden, om de verwerping van het budget van financien te motiveren. Eenigen tijd geleden werd reeds gemeld dat de heer van Hall zijn verzoek om ontslag bij den koning in gediend, doch dit op uitnoodiging van Z. M. weder terug genomen had. Men verzekert nudat het verlangen van den heer van Hall, om het ministerie te verlaten geenszins is verminderd. Het schijnt echter bezwaarlijk te zijn een opvolger te vinden om die portefeuille over te nemen, zonder dat daaruit eene gehcele ontbinding van het ministerie behoeft te volgen. «Er wordt voorts verzekerd, dat aan do leden der com missie van uitvoering voor de spoorwegende hecrcn van der KunSloet en van Meursgeen traclcment wordt toegekend gelukkig zijn die heeren overigens reeds in het bezit of van goede posten met traciemcnt, ól van pensioen, maar slechts eene toelage van 2000 ieder, waardoor zij in de bovengenoemde volgorde f 8000, 7000 en f 6000 zullen genieten." Z. M heeft in hunne tegenwoordige betrekking herbe noemd en bij vernieuwing aangesteld tot griffier bij het kantongcregt te Kortgene don heer li. J. van den Bnssche en tot plaatsvervangend kantonrcgler den lieer II Bybau. Bij de jaarlijksche verslagen der prov. geneeskundige commission en do statistische tabellen der verrigte koepok inentingen worden deze slechts zeer onvolledig en steeds verminderend verrigtom van andere redenen niet te ge wagen moet als eene der oorzaken dier verminderende inenting worden beschouwd het niet belooncn der genees kundigen voor de inenting van minvermogenden. Door zeer vele gemeentebesturen wordt hiervoor niet de minste zorg gedragen. Die inenting kost voor een eenigzins groot getal kinderen te veel tijd en moeite om deze belangloos van de geneeskundigen te mogen vergen. De aanschrijvingen der prov. besturen tot vaststelling van belooningen deswege zijn voor een groot deel zonder gevolg gebleven De regering, wenschendc tot bevordering der gratis-inenting mede te werken, stelt zich voor jaarlijks 75 premiën, elk van 20, naar evenredigheid der bevolking over de provinciën te ver deden, of eene medaille beschikbaar te stellen, voor de genees- of heelkundigendie zich het meest verdienstelijk hebben gemaaktten aanzien van de gratis-vaccinatie der minvermogenden. Door het collegie van regenten van het huis van arrest alhier, is in publieke besteding het onderhoud der gevan genen voor 1861, toegewezen aan den heer J. H. Kiewiet, voor 32 ct. per persoon. lieden later als gewoonlijk, kwant hier de postkar van Ellewoutsdijk aandoch zonder postpaketten uit Neuzen. Zee en getij moeten het overzetten onmogelijk gemaakt hebben waardoor dus brieven en couranten uit Zeeuwsch- Vlaanderen en de verdere langs dien weg verzonden ont breken. Naar wij vernemen wordt er onderzoek gedaan naar de erfgenamen van Josephus Koolezoon van Josephus en Cornelia de Veij. Genoemde J. Koole, die van zeeuw- schen oorsprong moet geweest zijnis onlangs in het bui tenland overleden en schijnt eenige fondsen nagelaten te hebben. De geslachtsnaam Koole is op Zuid-Beveland altans goed bekend «n niet onmogelijk zijn er ook van dien stam, om hunne reglen te laten gelden. .Volgens een berigt uit Vlissingen moet de zaak van den in -hechtenis genomen post-direcleur S. aldaar, van ernstigen aard zijn. Algemeen is men diep bewogen met het lot dat zijne vrouw en zeven kinderen door zulk eene betreurens waardige gebeurtenis heeft getroffen. Men zegtdat weder een surncmerair te 's.Bos'ch in arrest zou zijn genomen wegens het openbreken van een aangeteckenden brief. (Ulr. Ct.) Indien de woelingen in den kerkdijken staat den paus noodzaken om Rome te verlaten, dan zal hij zich, volgens een berigt uit Rome van 8 dezer, naar de Nederlanden be geven en te 's Hertogenbosch zijn intrek nemen. In Drenthe hebben zich op twee plaatsente Zegen en Ansen de gevallen voorgedaan dat de hoofd-onderwijzers, met eene bezoldiging van 225,— zonder meer, voor hunne betrekkingen bedankt hebben en elders weder' hulp onderwijzers zijn geworden. Voor de gemeente-besturen is hier uit de moraal te trekken datwil men scholen en onderwijzers hebben, deze laatsten behoorlijk dienden in staat gesteld te worden om fatsoenlijk te kunnen leven Men verneemt nader wegens de nieuwe ramp die Schc- veningen heeft getroffendat met uitzondering van den zoon des sluurmansal de schepelingen acht in getalvaders van huisgezinnen warenzeven weduwen beweenen hare ver zorgers; 22 wcezen hunne vaders. De Johanna Gebel is de zevende pink, welke dit jaar is vergaan. Het monument voor het graf van Tollens, in de werk plaats van de heeren Lacomblé te 's Rage vervaardigd, is gereed. Het stelt voor oen kolossaal vrouwen beelddo Poczijin de linkerhand houdt het beeld eene lier cn in de opgeheven rrglerhand een inmortellen krans, welken het schijnt (c laten vallen op het graf liet beeld is, vol gens deskundigenmeesterlijk gedrapeerd cn vol uitdrukking; het is vervaardigd uil een soort van grijzen zandsteen. Bij gelegenheid van de onthulling Ie Rijswijkop zaturdng 20 dezer, zullen onder anderen door eenige Jiederlafejs 'geza menlijk uitvoeringen op het graf plaats hebben Naar vernomen wordt heeft de hoer G. T. M. C. Grisart te Delft, op een concours voor scherpschutters, dat onlangs te Keulen heeft plaats gehad, den Isten prijs, zijnde een landgoed ter waarde van ruim f 70,000 behaald. Uit Groningen wordt van den Ham geschreven dat het te velde staande koolzaad door legioenen van slakken en ander ongedierte wordt opgegeten. Onder anderen had een landbouwer Klaas Bolt op een betrekkelijk zeer klein gedeelte van een met koolzaad bezaaid stuk land in zeer weinige dagen de verbazende hoeveelheid van 18,000 zulke slakken laten opzoeken. Nadert zachtjes aan de winter met zijne ontberingen voor vele onzer arme natuurgenootenmen ziet met ge noegen dat het niet ontbreekt aan welgezindheid om die zooveel mogelijk te verligten. De muziekale leden der socië teit Jacoba van Beijeren" zullen ditmaal alhier de gele genheid openen om voor eene bijdrage die geheel voor do algemeene armen zal bestemd wordeneerstdaags de uit voering van achterstaand programma bij te wonen. Wij wenschen hun doel eene rui me deelneming toe. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Het Dresdener Journal bevat eene dépêche uit Turijn van den 8luidendeDe napelsche gezant heeft Turijn verlaten. Graaf Cavour heeft den koninklijken troon van Napels vacant verklaard. De piëmontesche troepen zijn het napolitaansche gebied binnengerukt. Uit Pesth wordt berigt, dat de toestand van een aanzienlijk gedeelte der monarchie en vooral van Hongarije en de Woiwodina voorbeeldeioos mag genoemd worden. «Wij weten het,» zoo meldt men van daar, zelfs in de schaduw der kanonnen kan men rusten. Is het land in staat van beleg verklaard, dan blijft zelfs dengene die voor eenen krijgsraad wordt teregtgesteid, nog eenige gelegenheid over om zich te verdedigen, want hij wordt minstens eens verhoord. Thans echter is de toestand der bevolking nog veel ongelukkiger, want zonder vorm van proces worden de aanzienlijkste burgers uit hunne woning geligt cn naar eene verwijderde vesting gevoerd, zonder dat daarvoor eenige schijn van regt bestaat. Vooral in den jongstverloopen tijd heeft, de regering geen enkel blijk gegevendat niet leidt tot de onderstelling, dat wij het tijdstip veel naderbij zijn, waarop gansch Hongarije in staat van beleg zal worden ver klaard dan waarop do hongaarsche landdag zal worden bijeengeroepen. Gedurende de eerste 9 maanden dezes jaars zijn uit Hamburg naar Amerika vervoerd 12,000 landverhuizers Uit Fromsö bij Noorwegen wordt medegedeeld dat tot zeer laat in dezen zomer aldaar vele zwaluwen en lecuwe- rikken zijn gezien; hetgeen des te opmerkelijker is, wanneer men in aanmerking neemtdat deze vogels bijna nimmer die hooge breedte van 69'/2° zoeken. Uit onderscheidene oorden van Duitschland zijn be- rigten ontvangen, dat het er in de jongstverloopen nachten reeds zeer sterk gevroren heeft. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de jagtenwelke de keizer van Rusland in de wouden van Bialystock op oerossen zal houden; deze hosschen zijn de eenige waar deze dieren nog gevonden wordenmen bere kent hun getal op nog ongeveer 1300 stuks. ENGEI.AND. De admiraliteit heeft besloten, een groot aantal zoo genaamde gepantseerde vaartuigengedeeltelijk op gouver- nements- cn gedeeltelijk op particuliere werven te laten bouwen. Hel berigt, dat de Engelsche-SiciIiaanschc brigade onder Garibaldi zwaar geleden heeft in de overwinning op de napelsche royalisten behaald, vuurt natuurlijk den ijver aanofschoon do lijding met leedwezen vernomen word. De bijdragen voor de uitrusting der vrijwilligers als ander zins, beliepen echter tot nog toe volgens een brief van het comité, slechts 3000 p st.terwijl de kosten 15000 p. sl. zijn. Volgens bcriglen uit Canada, is dat land met een zoo voorbeeldeioos ruimen oogst gezegenddal het 16 millioen schepels tarwe en meel zal kunnen uitvoeren.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1