N°. 79. 47sle Jaargang. 1800 OOKSM HE si De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I TVÏ ,1 O /"V 1 I Gewone adverfcentiën worden a 20 ets. de regel geplaa tst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I lT*clclIl(lcl»ff C$ vfCtOUGl** (Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,2 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. ^5 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der belanghebbenden: Dat de lijst van de ter uitloting en aflossing aangege- vene OBLIGATIEN, ten laste dezer gemeenteingevolge art. i van het plan lot aflossing der gevestigde schulden den 11 april 1853 door den gemeente-raad gearresteerd, opgemaakt is en ter griffie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art 5 van evengemeld plan, in het openbaar ten overstaan van burgemeester en wethouders geschieden, ten raadhuize, zaturdag den 10 november 1860des namiddags ten £étiure. Gedaan te Goes, den 6 october 1800. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II, C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Naar men ons mededeelt, zal bij bet wapen der infan terie eerlsdaags cene groote promotie plaats hebben. Door de regtbank alhier werd heden uitspraak gedaan in de bekende zaken tegen H. de P. en J. X. De eerste werd veroordeeld tot eone maand gevangenisstraf met de kosten de tweede lot een jaar cellulaire gevangenis met de kosten. Ter bevestiging van ons vroeger berigt kunnen wij mede- deelen dal dr. S. Piccardt, zijne eerste lezing heeft bepaald op donderdag 18 october a. s. des avonds ten half acht ure in de schouwburgzaal. De aardappeloogst schijnt in deze streken over het alge- mi en de verwachting te leur te stellen; behalve dat de kwantiteit tegenvalt wordt ook veel over de kwaliteit ge klaagd. Met zorg wordt dan ook door de arbeidende klasse den naderenden winter tegemoet gezien, de ver diensten waren tengevolge van liet natte zomerweder schraal en onvoldoende om genoegzaam voor brand en voedsel over te garenwaarvan ontbering zeker het gevolg zijn moet Naar wij vernemen zullen op nieuw de straten moeten opgebroken worden tot naziening der gaz-pijpen waaraan verschillende lekken en verzakkingen moeten ondekt zijn. Vrijdag avond en zaturdag voormiddag liep bier gedurig het berigt dat op een of ander punt in het oostelijk ge deelte van ons eiland brand was,gelukkig bleken deze tot heden vaisch. Men schrijft uit Neuzen: Het detachement van liet 2de regem. infanterie, geposteerd te Philippine, is den eersten dezer, op last van het ministerie van oorlog, ingerukt. Vermits evenwel in gemelde gemeente cene strenge policic moet bestaan is door liet gewestelijk bestuur aan de hoogo regering voorgesteld, om te Philippine cene vaste brigade maréchaussee te vestigen. Uit lionlciiissc schrijft mendat de knecht van schipper D. in de haven van Walzoorden aidaar, een blok naar boven wilde bijschol) aan ecu Jijntjc, dat bleek, daartoe de yercisclile sterkte te missen. Het blok kwam hem op het hoofd neder, ten gevolge waarvan hij in zwijm en in liet openstaande ruim viel. De verwondingen bierdoor aan bet liould bekomen, doen voor erge gevolgen vrcczcn. Men schrijft uit Pcbeveningcn 7 october: Onze plaats is op nieuw in diepen rouw gedompeld. Reeds had men vooiloopig berigt ontvangen van een onheil, dat weder cene pink getroffen bad, en dit is maar al te zeer bevestigddaar men heden uit Texel de zoo hartverscheu rende tijding lieefl bekomendat eene baringschuit van mej. do wed. E. Gebetop de Eijerlandsclie gronden met vier lijken is gestrand. Vermoedelijk is de pink overzeild en vonden de vis:citers, die op liet dek waren, bun dood in de golventerwijl zij die in liet vooronder warenaldaar jammerlijk omkwamen. Al de personen der bemanning sterk acht koppen, waren, met uitzondering van den vader des stuurmans en diens zoontje, gehuwde lieden en laten zeer talrijke gezinnen achter. Onlangs werd eene dochter van een scheepmakersknecht, wonende op de Utrechtsche gracht te Leijden begraven toen de burenvoor dc woning en aan de overzijde van do gracht te zamen gevloeidvoor de ruiten van een klein zolder venster een ziekelijk kind bemerktendat met schuchtere en droevige blikken naar de lijkstatie keek. Een der bloedverwanten verwijderde dat kind, maar zoo snel, van achter de ruiten, dat er een vermoeden oprees, alsof dat vrij onzacht geschiedde. Het viel de buren in dat zij sedert gcruitnen tijd een kind uit de woning niet hadden gezien en men vermoedde, dat dit wei kon zijn dat kind met het akelig voorkomendat van bol raam was weg gerukt en in aanmerking genomen het bekende ongunstig karakter der stiefmoederwei niet liefderijk werd behandeld. Er liep daardoor een gerucht van onwettige opsluiting en mishandeling, dat ter oore kwam van twee agenten van policie, die onmiddelijk in de aangeduide woning onderzoek deden, met dit gevolg, dat zij op een zolder, door een klein raampje verlicht en waarop allerlei geborgen was, een houten kinder-ledikant vonden, waarvan de onderlagen met een weinig stroo gedekt waren en daarin in eeue zittende houding een ellendig kind van een ziekelijk voorkomen, zijnde een meisje, dat wegens onreinheid een ondragelijken stank verspreiddegedekt slechts door een stuk vloerkleed of tapijt. Het kind, ondervraagd zijnde, gaf geen de minste blijken van verstandsverbijstering, zoo als dc moeder beweerde, maar verhaalde, nadat de stiefmoeder, in wier tegenwoor digheid zij slechts met vrees had geantwoord, was ver wijderd, dat het lijden ondragelijk was en dat zij zeer lang, zonder juist te kunnen zeggen hoeveel tijd, aldaar had doorgebragt, ter naauwemood eten kreeg en dan nog niets dan zwart brood of brokken die een ander niet lusttedat zij piet van het zoldertje en ook niet van het bed mogt komen, dagelijks erg werd geslagen en nooit gewasschcn of verschoond, zoodat het overal was gewond en doorgelegenin een woord een echt toonbeeld van ellende. Nadat daarvan aan het bureau van policie was verslag ge daan is hel kind dadelijk naar liet stedelijk ziekenhuis over- gebragt. Zij is 18 jaren oud, maar door ha2r ellendig, ziekelijk hongerlijdend voorkomen schijnt zij eerst 8 of ,9 jaren oud te zijn. De zaak is dadelijk tot een onderwerp van een regterlijk onderzoek gemaakt. De vader schijnt gecne magt te bezitten en te staan onder het gezag zijner tweede vrouw. (L. D) Men schrijft uit Hekelingen, 5 october: Nadat in den nacht van gisteren de wind sterk uit het noord-westen was opgestoken en met het aanbreken van den dag tot storm was overgegaanontstond er een buitengewoon hoogc vloed, tengevolge waarvan de meeste buitengronden zijn over stroomd. Hierdoor is aan vele landlieden schade berokkend, naardien de overgevloeide weilanden nog al van goed gras voorzien warende in de binnenpolders gelegen weiden meest zijn a/gegraasd en de winterhooi-voorraad niet even redig is aan het aantal schuren en den nu vroegen opstal. Aan de Goudswaardsche uiterwaarden moeten een vijftig tal schapen verdronken zijn. Behalve deze, voor sommigen aanzienlijke schadeis de nog te veldstaande oogst van haver en boonen in enkele builenpolders geheel weg. Men zag heden morgen duizende garven cn graanschoven door den stroom op dc rivier mede voeren. De hierdoor veroor zaakte schade is aanzienlijker dan hel grasverlies. Men noemde iemand die alleen voor 1200,nadeel had geleden. Zonderling dat zelfs de opmerkzaamsten in geen opzigt iels van dien hoogeu vloed vooruitgezien hadden. Uit Zwolle deelt men ais een staaltje van spoedige regts pleging mede, dal in den nacht van 29 op 30 sept. jl. twee personen welke vruchten stalen, op liceter daad door de policie werden betraptden 1 oct. verleende dc regt bank bevel tot gevangenneming, met dagvaarding tegen den 4, op welken dag zij Jcregt stonden en terstond vonnis ge wezen werdde gehcclc zaak liep alzoo in vijf dagen af. Een zonderling geval had dezer dagen onder Mccdhtiizen plaats. Zeker landbouwer- aldaar, des morgens zijne lamp door middel van een lucifer ontstekende, brandde zich aan den vinger ltij liet afstrijken van liet stokje. Bevreesd voor ergere gevolgen., waarvan Ilij wel eens gehoord of gelezen hadnam hij ras het besluit om zich eigenhandig met eene bijl een gedeelte van den vinger af te kappen. Hij bragt het besluit oogenblikkelijk ten uitvoer. De zelf verminking had dermate bloedverlies ten gevolge, dat er geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. BUITENEANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. De kardinaal van Reisach is te Mainz aangekomen en door de r. c. geestelijkheid verwelkomd. Volgens open bare bladen heeft deze prelaat bij die gelegenheid de aan wezigen verkondigd: <dat de H. Vader Rome niet zou verlaten, maar uit het Vaticaan verdreven, naar het graf vat) Petrus zou vlugten om daar te sterven." Aan de Magdeburger Ztg\ wordt het volgende ge schreven de neutraliteit van Belgie is, meer nog dan door de verdragen, door het belang van Engeland en Pruisen gewaarborgd. Elke aanval van keizer Napoleon op den slaat van koning Leopold zou voor eerst genoemden een risguons lout zijn Terwijl het belgische leger op 100.000 man wordt gebragt en de versterking van Antwerpen weldra zoover zal zijn gevorderd om den aanval van een franscli leger te kunnen afweren, tracht ook Nederland zich in staat van tegenweer te brengen. Moge ook al geen .formeel tractaat tusschen beide rijken gesloten zijn, van eene goed onderrigte zijde wordt ons toch gemelddat onderhande lingen zijn aangeknooptwelke tot hetzelfde doel voeren, Pruisen ziet op deze wijzezonder eigen toedoende bolwerken zijner Rijn-provincie versterkt. De ratten te Warschau hebben in zes weken in een lands-magazijn 800 schepels graan verslonden. Te dezer zake zijn drie hoofd-ambtenaren gevangen gezet. ENGELAND. De Morning-Post bevat eene correspondentie uit Bej- ruth van 13 sept. waarin belangrijke bijzonderheden omtrent de handelingen van Fuad Pacha tc Damascus worden me degedeeld. De eerste ploeg misdadigers bedroeg niet min der dan 800, waarvan 111 werden doodgeschoten, 56 opgehangen, 139 levenslang, 186 voor een zeker aantal jaren lot de galeijen, 145 tot verbanning en 83 bjj verstek ter dood werden veroordeeld. Voorts heeft Fuad Pacha de voornaamste ingezetenen van Damaskus bij zich ontboden en hun op strengen toon toegesproken: Weest overtuigd", zeide hij hundat de sultan en zijne geallieerden eene onuitwischbare herinnering zullen bewaren aan de laaghar tige gruweldaden, waaraan gij u hebt schuldig gemaakten bij het minste spoor van rebellie tegen de autoriteit of van een nieuwen aanval tegen de Christenen, zal van deze stad geen enkele steen op den anderen blijvende onschuldigen zoowel als de schuldigen zullen onder haar puin worden bedolven." Deze aanspraak heeft de diepste ontsteltenis te weeg gebragten de notabelsten der stad hebben hunne beloften herhaald, dat men van dadengelijk de plaats gehad hebbende nimmermeer zal ltooren. Uit Petersburg schrijft men dat er volstrekt geen Sprake kan zijn van Napoleons tegenwoordigheid bij de orttmooling te Warschauofschoon dc Ullra-poolselte partij bereids de noodigc maatregelen heeft genomen om Napoleon met alle mogelijke eerbewijzingen tc ontvangen ten einde hem aan te moedigen de queslie der poolsehe nationaliteit op don voorgrond te stellen. Dc Times meldt, dat de vrouwen cn de gezinnen van de generaals en officieren van bet ooslcnrijksche leger i in Venetie bevel hebben ontvangen, om onverwijld het venc- liaansche gebied te verlaten. Er zijn proeven genomen met een door zekeren heer Lijnet Thimas uitgevonden kanon van gelrokken staal. Dit geschut werpt een kogel van 150 pond niet minder dan 10.000 ellen ver In tic dagbladen leest men eene iiitnoodiging van dhr. Augier te Parijs aan alle schutters hier to lande, om van 7 tot 19 october te Vineenncs aart een wedstrijd in liet schieten Ie komen deelnemenwaarbij onderanderen een prijs van 10.000 fr zal te behalen zijn. Ten behoeve van den bouw van liet eerste zooge naamde gepantserde oorlogschip voor de engelsche marine, worden to Chatham ijverige toebereidselen gemaakt. Hel zal hel grootste lol nu toe bekende engelsche oorlogschip zijn, 400 voet lang, ongeveer twee derden van de lengte der Great Eastern, liet schip zal uitsluitend met Armstrong- kanonnen gewapend worden.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1