N°. 78. 47® Jaargang. Publieke Besteding. Het herstellen der vloeddeuren van de binnensluis aan het Goessche Sas. COME COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 1 m 1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I M-FOHClöl'd.cl'ff vFOfjOUOI*» I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a ƒ.1,2Q De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. c5 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op zalurdag den 13 dezer, dos namiddags ten een ure, op het raadhuis, publiek en aan den minstaan- nemende trachten aan te besteden Volgens bestek en voorwaarden op de gemeente-secretarie ter lezing liggende. De lokale aanwijzing van dat werk zal geschieden aan het Sas, op woensdag den 10 te voren, des voormiddags ten tien ure. Gedaan te Goes, den 3 October 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BÊkekdmakIHG! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter algemeene kennis: Dat liet Z. M. den koning heeft behaagdbij besluit van den 9 september 11. n°. 62, onder anderen te bepalen: dat, voor zoo veel het regement veld artillerie betreft, te rekenen van den eersten dezer, tot nader order zoo voor kosten van aanwerving van iederen recruut als voor ieder milicien dieingevolge art. 171 der wet van 8 januarij 1817, bij de staande armee overgaat, zal worden tegoed gedaan vijf en negentig gulden, waarvan, wegens handgeld of premie, aan den aangeworvene zal worden uitbetaald tachtig gulden. Gedaan te Goes den 3 October 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren hebben de afdeelingen der tweede kamer het onderzoek van de begroolings wetten voor 1861 aangevangen. Behalve eenige wets-onlwerpen van minder aanbelang, is de regterlijke organisatie reeds onderzocht. In alle af deelingen was de nadere overweging van dit wets-ontwerp, dat reeds in de vorige zitting in staat van wijzen was, binnen een paar uren algeloopen. De commissie van rap porteurs zal diensvolgens een eindverslag opmaken en het is hoogst waarschijnlijk, dat de tweede kamer de organisatie in discussie zal nemen, na het onderzoek van de begrooting in de afdeelingen. De indruk, die de nieuwe regterl. organisatie aanvankelijk had gemaakt, was zeer gunstig, altans wat de meerderheid betreft. Bij het vernieuwde onderzoek schijnen de bezwaren omtrent twee gewigtige punten bij vele leden te zijn toe genomen, n.l. wat betreft de uitbreiding van de regtsmagt der kantonregten, in de eerste plaats, en voorts het appel in strafzaken. De bedenkingen tegen die twee punten zijn bij verscheidene leden zoozeer toegenomen en vermeerderen dagelijks in die mate, dat de kans voor bel ontwerp thans veel minder gunstig staat dan tijdens de indiening. Eindelijk is thans door de I1II" lijn-opzigter Goudriaan en den opzigtcr van Nievelt de telegrafische gemeenschap met Holland hersteld, wij hopen vooreerst van de storingen bevrijd te zijn die de Zeeuwsche lijn nog al eens treffen. Ook Middelburg gevoelt met ons hoe onmisbaar dit middel van gemeenschap geworden is en wijst op de belangrijke verbetering door cene tweede verbinding en directe aanslui ting aan de lijn van Neuzen ol Zierikzee, dewijl meermalen aan het traject lusschen Ycrsekendam en Bergen-op-Zoom bel oponthoud wordt toegeschreven. Volgons de Midd. Cl. zou bij de kanier van koophandel aldaar het voornemen bestaan om zich bij een gemotiveerd adres tot Z. E. den minister van bmn. zaken te wenden ten einde op de noodzakelijkste verbeteringen aan te dringen. Wenschelyk ware het dat ook de hier gevestigde kamer dit onderwerp besprak en op een en ander een gunsligcn uitslag volgde. Door den hevigen wind van heden nacht, altans men schrijft het daaraan toeis heden de post van Ellewoutsdijk zonder het pakket uit Neuzen aangekomen,gevolgelyk ontbreken brieven en couranten uit het vijfde district. Gelijk Wij in ons vorig nummer aanstipten dat liet voor nemen was, bragten jl. maandag avond de leden der sociëteit Jacoba van Deijeren" onder het uitvoeren van eenige stukken door de muzikale leden, hunne hulde aan den hoofd man bij het vieren van zijne zilveren bruiloft. Vooraf in de societeitszaal vergaderd begaven zij zich in optogt met fakkels en cliineesche lichtballen naar de woning van dhr. Anemaet, terwijl op hetzelfde oogenbbk eene door gaz verlichte ster voor zijne woning werd ontstoken en een oorverdovend schot de aankomst meldde. Hartelijk was de toespraak namens allen door den vice-voorzilter tot den hoofdman, niet minder hartelijk de dankbetuiging door den getroffen jubilaris.Nu en dan zag men de lustig er op in spelende muzikale leden zich eenige oogenblikken naar binnen begeven onderwijl eenige vuurwer ken de aandacht der in massa toegestroomde aanschouwers trokken en een tal van voetzoekers de luidruchtige jeugd in rep en roer bragt. Het heerlijke weder stemde mede om dezen avond voor Jacoba van Beijeren" hoogst ge- noegelijk te doen afloopen; moge deze sociëteit op hare onderlinge eensgezindheid onder het bestuur van haren hoofdman steeds blijven bogen, zoo zal zij met een tal van nagenoeg 200 leden uit eiken stand en rang den vriendschapsband onder onze burgerij sterken. Laatstleden dingsdag avond heeft de beer van Duijl zijne volks-voorlezingen betreffende de geschiedenis voort gezet, en zich meer bijzonder bepaald tot de houding en verdediging van Holland tijdens den inval van Lodewijk XIV en diens bondgenooten in de Nederlanden ten jare 1672. Voornamelijk poogde de spreker eene juiste voorstelling te geven van het dus genaamd onder water zeilen van Holland, dat zoo dikwijls kwalijk begrepen wordt. Waar zooveel te leeren valt, is het waarlijk te bejammeren dat de belang stelling niet grooter is. Gisteren had alhier de openbare verkooping plaats van 116, 84, 93 ellen schorren, slikken en aanwassen voor den Zuid-kraaijert, met het regt van bedijking, aankomende de ambachts-geregligden van 's Heer Arendskerke c. a. Voor f 62,000 werden hiervan koopers voor gemeene re kening dhr". F. Ch. Sprayt en J. 0. Le Jeune beide te Antwerpen met dhr. J. G. van Loon te Steenbergen. D3. P. llofmanpredikant bij de herv. gemeente te Baarland heeft het beroep naar Scherpenisse aangenomen. Men schrijft ons uit Kruiningen van heden: Dezen nacht omstreeks half twaalf uren ontstond er brand op het hocltje bewoond door L. de Vlieger, te Vlake, gemeente Schorc. De felle wind droeg bij om huis en schuur in korte oogenblikken in vlam te zettenzoo dat aan redding niet te denken viel. De spuit van Schore heeft nog het mogelijke gedaan doch was van weinig nut, al wat er zich in bevond is verbrand zoodat de bewoners zich ter naauwernood konden redden. Elf varkens, zoo groot als klein en twee kalvers zijn bij den brand omge komen. Alles schijnt tegen brandschade verzekerd te zijn en de oorzaak van bet onheil voor als nog onbekend Sedert eenige dagen, schrijft men ons, levert het jagtveld voor de liefhebbers ruimschoots vergoeding voor de eerste min gunstige dagen bij de opening. Het is gcene zeld zaamheid als men jagers (jagende met geweer) met 10 a 12 stuks hazen van het veld ziet keeren. Ziet men naar de jagers met lange hondendan zou men denken dat óf het veld niets dan wild bevat, óf dat men dit jaar al het wild den dood gezworen heeft en het voor goed onschalijk wil maken. De jaar- en veemarkt jl. maandag te Hulst gehouden vond, in aanmerking genomen het ongunstige weder veel bezoekers. 18 paarden, 45 stuks rundvee, 50 varkens en 29 schapen waren ter markt gebragt, terwijl van het rund vee en vooral van de varkens veel tot goede prijzen zijn verkocht. Naar men verneemt, zou er bij het ministerie van Oorlog plan beslaan, om de sedert 1844 gesupprimeerde slafmuziek bij de korpsen infanterie weder op te rigten. In het park van Compiègne vindt men aardappelvelden die vier jaren geleden gepoot zijn geworden; daar zij zeer diep in den grond waren gezet kon men ze niet allen rooijen. Thans worden zij op 35 centimetres diepte geplant en zijn nog niet één jaar door de ziekte aangetast; zij zijn groot van stuk en zoo goed als men die vóór de ziekte over het algemeen had. Dit schijnt te bewijzen dat de aardappel diep moet worden gepootomdat de ondervinding leert dat de ziekte zich altijd op en zeer ondiep in den grond openbaart. BUITENLANDSCHE BERIGTEÏI. DUITSCHLAND. Verleden zaturdag, schrijft men uit Berlijnhad op de Jungfernhaide een vreemdsoortig tweegevecht plaats. Twee jongelieden welke elkander voor dien tijd geheel vreemd waren, waren in een gezelschap in twist geraakt, ten gevolge waarvan de een den anderen eene schriftelijke uitdaging op pistolen toezond. Maar de brief geraakte in handen der tweeling zuster van den uitgedaagde en daar zij zeer sterk op hem gelijkt, besloot zij hem te vervangen en volvoerde dat plan werkelijk. De tegenpartij, hier van- heimelijk verwittigdwas nu galant genoeg om zijn kogeb in de lucht te zendenmaar niet alzoo deed de jonge dame wier kogel hem echter slechts ligt in den schouder trof. Het berigl zegt nog niet of een huwelijk het gevolg van dat tweegevecht worden zal. ENGELAND. De allocutie van den paus is, na de tijdingen uit Frankrijk, gewijzigd. Generaal de Goyon heeft de fransche vlag op 5 mijlen afstands van Rome geplant. Subiaco en Arsold zijn in opstand. Hoewel de opstand tot bijna voor de poorten der stad is, zal de paus niet vertrekken. De oogst in geheel EngelandSchotland en Ierland is buiten verwachting gunstig uitgevallen. Sedert vele jaren is in Ierland de haver niet zoo wel gelukt als thans. Wel heeft zich hier en daar wederom de ziekte in de aardap pelen vertoonddoch daardoor zalnaar men berekent in het ergste geval slechts een derde van de aardappelen oogst, verloren zijn. FRANKRIJK. Napoleon III en Victor Emanuel zijn het eens ge worden om zich ten spoedigste van Garibaldi en zijnen aanhang af te maken. De keizer zegt: Binnen veertien dagen moet er van Garibaldi geen sprake meer zijnAl de napoleon tische dagbladen hebben bevel ontvangen om Garibaldi te bestrijden, dien man, dien zij nog weinige dagen geleden hemelhoog hebben geprezen. Men verzekert, dat het blad le Propagaleur du Nord zal vervolgd worden wegens het verspreiden van valscbe berigtenomdat het heeft medegedeelddat de nederlansche regering de uitlevering had geweigerd van de medepligtigen van Orsini, die uit Cayenne waren ontsnapt. De Palrie meldt, dat op nieuw in de Oostenrijksche havens der Adriatische zee bevel is gegeven tot het uitrusten van schepen. Hetzelfde blad zegt, dat koning Victor Emanuel na Ancona bezocht te hebben, zich naar de Napelsche grenzen zal begeven en dat drie divisien van het Sardinische leger eerlang het koningrijk Napels zullen binnen rukken. Als een der motieven van de verbanning van den aartsbisschop van Napelsnoemt men het gebeurde met het bloed van den heiligen Januarius op den 19 sept. De bisschop had gezegd, dat do heilige Garibaldi niet kon beschermen, en om nu de ontheiliging van zijn bloed to voorkomen had de kardinaal-aartsbisschop het fleschje verbor gen en een ander fleschje doen vervaardigenvan daar kwam' het, dat het bloed een half uur le vroeg vloeibaar werd. Men meldt, dat de generaal Lamoricière het aanbod van den generaal Tanli, een vrijen aftogt onder voorwaarde dal hij op zijn eerewoord zou beloven niet meer voor den paus le strijden, hoeft verworpen, en liever krijgsgevangene wilde zijn.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1