I860. N°. 77 47ste Jaargang. BEKE N&MAB.W®. PUBLICATIE. M COUÜAIVT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I J.. ,v, 't I J. Gewone advertontiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I 1 YB ilcLI 1 (3111. \ft' l() IJ3 I Geboorte- huwelijks-en doodborigten. van 1-6 regels a f 1,20 Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. j behalve het zegelregt. Do inzending van advertentien moet geschieden vóór drio uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bij deze bekend dat de heer rar. J. L. II. L l E B E RT, door iien is benoemd tot eerste generale-brandmeesler en voorzitter van de directie der brandweer, is deze gemeente; dat dje heer zijne benoeming aanvaard en in handen van den burgemeester den tot die betrekking staanden eed afgelegd' heeft, en als zoodanig in functie getreden is. Wordende, mitsdien ome iedejr; ujjgertopcjigjd, djen lieer als hoofd van de brandweer te erkenpen en te respecteren. Gedaan ten raadhnize van Goes-, den 29 september 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P., BIjAAUBEEN. De' Secretaris Ht PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van OVEZAND maken bij deze bekend: dat er, te beginnen met Woensdag den 3 October aan- staandeop Woensdag van iedere week, de? voormiddags van 10 tot 1 ure, binnen deze gemeente eenc WEEK MARKT gehouden zal worden, tot het koopen en verkoopen van GRANEN en andere producten van den Landbouw. Gedaan te Ovezand, den 28 September I860. C. de FOUWBurgemeester. JAN M. RIJKWethouder. rOSTEniJEN. I)e DIRECTEUR van iiet POSTKANTOOR TE GOES brengt bij deze ter kennisse van het publiek, dat met den 1 OCTOBER aanstaande, de briavert, bestemd om per Diligence naar Middelburg verzonden te worden, te dien einde in de bus moeten bezorgd zijn uiterlijk 's morgens 0'/a en des nademiddags ten 2'/3 ure; in verband hier mede zal het kpntoor in plaats van ten half 9 ureten 7 ure tot 7 '/2 des avonds geopend zijnblijvende de overige dienstregeling onveranderd. Goes, den 27 September 1860. De Directeur voornoemd, A. DONKER. BIÏINENLANDSCHE BERIGT EN. Reeds is gemeld, dat, eerlang een aanvang zal worden gemaakt met de werkzaamheden tot opneming van de voor rekening van den staat aan te leggen spoorweglijnen. Op verlangen van den minister van binncnlandsche zaken, zijn de gemeente-besturen uitgenoodigd om die opneming en uilbakening te bevorderenen met alle middelen dio hun ten dienste staandaartoe te willen medewerken. Verder zijn zij verzocht, om ook bij de'besturen der in hunne gemeenten gelegen polders aan te dringendat hunnerzijds zoovee) mogelijk in deze zaak de behulpzame hand worde geboden. De afdcelingen van de tweede kamer der stalen-generaal hebben in de laatste dagen verschillende wets-ontwerpen onderzocht als: 1°. nieuwe regterlijkc inrigling2». aan vulling van de wet omtrent strafbare poging tot misdaad 3°. verhooging van de hoofdstukken 111 en VIII der staats- begrooting voor 1859, en 4°. beschikbaarstelling van gelden wegens verslrckkingen door het departement van marine, dienst 1860. lieden zal de kamer in de afdcelingen onderzoeken het wets-onlwcrp omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers en 's namiddags ten 3 ure eenc openbare zitting houden. Als een der candidaten die zich te Tiel reeds voor het lidmaatschap der tweede kamer voordoennoemt men den heer van Lilh de Jeude. Door voortdurende storing zijn wij ook heden van onze gewone telegrafische Lerigten over de hollandsche lijn ver stoken. De gemeenschap met Middelburg gaat geregeld voort. Op heden wordt aan liet rijkstclegraaf-kantoor te Roosen daal en op den 15 dezer aan dat Ic Hoorn de volle dagdienst ingevoerd. Den 28 september is te Middelburg aanbesteed de voort zetting van de oever-verdediging der havendijken van het kanaal van Neuzen, 't welk is aangenomen door den heer J. Filis, lp Vlissingcn, voor 8238. Wij zien uit vorenstaande kennisgeving van het bestuur, dat dhr. mr. J. L. II. Liebert zich zijne benoeming tot generale brandmeester heeft laten welgevallenhoewel meer malen door ZEd. de vervulling dier betrekking was van de hand gewezen. Wij vernemen dat die aanneming het gevolg is eener aanbeveling en algemeen uitgedrukt verlangen door de jongst benoemde generale-, brand- en onderbrandmecsters, waaraan hij heeft willen voldoen. Heden werden voor de correctionele reglbank alhier be handeld drie zaken waarvan wij vroeger mededeeling deden, als: tegen G. G., onbezoldigd rijks-veldwachter te Clinge, wegens onwillige manslag op D.tijdens eene overtreding op de wet der jagt en visscherij in den nacht van 21 op 22 junij, zijnde D. den volgenden dag overleden. Tegen denzclven is geeischt eene gevangenisstraf van 3/m. en op verzoek van deszelfs verdediger mr. J. II. de Laat de Kanter een uitstel verleend. Voorts tegen II. de" P. wegens bc- lecdiging met woorden van den commandant der schutterij, legen dezen is 1 maand gevangenisstraf geeischt, uitspraak over 8 dagen. Ten derden tegen J. K., wegens bedreiging en mishandeling van den llÜer SubSt. oflibiéï' van justitie alhier, tegen wclkep. eene gevangenisstraf, is geeischt van 5 jaren; in deze zal mede 'over 8 liageri uitspraak ge daan worden. In plaats van a. s. woensdag 3 october zoo als vroeger is aangegevenzal morgendtngsdag avondde heer' van Duijl zjjno tweede voorlozing houden over' .zijn vroeger gekozen oiiderwerp: geschiedenis. Bij gelegenheid van liet vieren zijner zilverep bruiloft, is heden namens de verschillende ledeh der sociëteit Jacoba van Beijeren door eene commissie uit dezelve, hunnen hoofdman dhr. W. A. Anemaet een keurig geschenk ter herinnering aangeboden,ook de muziekale leden vereer den hem mef een toepasselijk en sierlijk aandenken, dat de pen van den vervaardiger eer aandoet. Het voornemen is dat heden avond laatstgenoemde leden den jubelaris eene serenade zullen brengen. Door den kerkeraad der nederd. hervormde gemeente te Cortgenc is uit het vroeger gemaakte zestal het volgende drietal vastgesteld, bestaande uit dhr". A. Piper, L. G. Royaard en VU. F. G. van Voorthuijzenrespectivelijk pre dikanten te Waarder, Oijen en Megen en St. Anthonij- polder, waaruit onmiddelijk is beroepen, dhr. A. Piper. Uit Vlissingcn wordt gemeld dat de heer Sn postdi recteur aldaar, in den morgen van 27 sept. jl. gevankelijk naar Middelburg was vervoerd. De redenen welke tot deze in hechtenisneming aanleiding hebben gegeven, schijnen tot heden nog onbekendmen spreekt van een tp kort in de kas. Sinds de invoering der plaatselijke verordening op de openbare dronkenschap le Leidennu een jaar geleden zijn omstreeks 700 personen wegens overtreding daarvan tot geldboete of gevangenisstraf veroordeeld. In de dessah Terkesidistrict Oendeanresidentie Japara, heeft de vrouw Madia den 14 julij vier kinderen levend ter wereld gebragtwaarvan drie van het mannelijke en een van het vrouwelijke geslacht en welke met tusschen- poozen van omstreeks een uur geboren werden; zijnde het meisje het laatst. De kinderen zijn evenwel den volgenden dag gestorven. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSC11LAND. In politieke kringen te Wccnen wordt gezegd, dat Rusland zijne gewapende hulp aan het gouvernement heeft toegezegd, voor het geval dat het in Hongarijelot eene insurrectie mogt komen ENGELAND. I' Bij de monding der Brenta, naar de zijde van Chi- oggiahebben cenige gewapende vaartuigen, uit de haven van Venetie komende, jagt gemaakt op eene visschersboot, waarvan de bemanning ijverig bezig scheen met vissehen. De boot is aangehouden en de bemanning gevangen geno men. Naar men zegt, bestond deze laatste ook niet uit vis- schers, maar uit zeelieden in dienst van Garibaldi, die aldaar peilingen langs de kust kwamen doen. Als een bewijs met welk eene kracht de photographie voorwaarts streeft, vermelden wij de bijzonderheid dat in Engeland thans eene camera obsenra wordt gebruiktdie men pistool camera heeft genoemd omdat men haar ge durende de verlichting, even als een zakpistool, in de hand kan houden en losdrukken. De geheele donkere kamer is slechts 3 rijnl. duim lang en 1 '/2 duim breed. Zoodra men heeft losgedrukt springt het voorwerpglas bloot, maar het is op hetzelfde tijdstip als het ware weder bedekt. Er is dan 1/10 sekonde verloopen, en het portret of het beeld van het landschap is gereed. Op eene uitgebreidheid van b'j '^2 duim werd de eerste bladzijde van de Times alzoo overgenomen. De portretten worden naderhand hon derdmaal vergroot Men kan met dien toestel, uit de vrije hand werken zonder voetstuk. Het is te vreezen dat dit berigt de schoone sekse met schrik zal vervullenen dat men weldra enkel gesluijerde dames zien zal. In de jongste maandelijksche zitting van de vereeni- ging der Amerikaansche pholograhen, heeft de heer Babcock eene beschrijving gegeven van eene machine, waarvoor aan den heer Gh. Fontagne van Cincinnati octrooi is verleend, en door middel waarvan men 200 exemplaren per minuut of 12,00Q per uur van eene photographie kan trekkep. Volgens den Manchester guardian -heeft .een bankier ald.aar voor eenige dagen zijne zonen, schoonzonen, dochters en schoondochters ten diner genoodigdelk der gasten vond onder zijn bord een bankbiljet van 1Q00. p, st. U- 12000). Hier ter stede heeft zich een pneumatic dispateh companij gevormd met een kapitaal van 250.000 pd. Het doel van deze maatschappij is om brieven en kleine paketten door middel van lucht drukking langs onderaardsche buizen naar de plaats hunner bestemming te bezorgen. FRANKRIJK. Men wil weten, dat het ultimatumhetwelk door den paus zou zijn gesteld, zich bepaalt tot do aanvraag, dat Frankrijk ook den omtrek van Rome onder zijne be scherming zal nemen. Dien tengevolge zou het fransche leger op 40.000 man gebragt worden. Er is nog eene andere lezing in omloopnamelijkdat de paus alleen dit alternatief zou hebben gesteld: Voldoening wegens den aanval van Sardiniëof het vertrek van den H. Vader uit Rome. De oproepiDg door Garibaldi aan de napelsche be volking gerigtten einde haar aan te sporen om de wa penen tot bevrijding van het vaderland op te vattenwordt met geestdrift beantwoord. Allerwege biedt zich - een groot aantal vrijwilligers tot dat einde aan. Het berigt, dat Garibaldi bij Capua eene nederlaag heeft geledenwordt bevestigd. De troepen van den koning van Napels zouden daardoor, na het overtrekken van den Volturno, meester geworden zijn van Cajazzo. Brieven vil Napels van den 25 melden dat de beijerschc brigade van Capua door de engelsch-liongaarsche vrijwilligers is in de pan gehakt. Het jagt van prins Napoleon is, naar men verzekert, door hel springen van den stoomketel in brand geraakt, vele personen hebben daarbij het leven verloren. De prins heeft, door in zee te springen, hel leven gered. ITALIË. Volgens te Turijn den 29 sept. ontvangen officieele berigten, heeft generaal Lamoricicre, nadat al de batterijen van de haven van Ancona door de sardinische vioot waren vernieldeen parlementair aan generaal Tanli gezonden. Dien tengevolge hield men zich bezig met het opstellen van de artikelen der capitulatie. Een later berigt deelt medo dat Ancona beeft gecapitu leerd de generaal Lamoricière is krijgsgevangen met liet geheele garnizoen.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1