1SG0. Publieke Besteding. 47stc Jaargang, Openbare Besteding No. 75. GOME COURANT, De uitgavo dezer C?0ür»fct geschiedt Maandag e# Üohderdag aVöihd; uitgezonderd óp feestdagen, fltis pér kwörlidii ië'11**75 fraribo pet post f 1<90; De pHas Gewone advertenties worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f1,20 90/. 1 A S behalve het zegëlregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATION. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zaturdag den 6 October I860, des namiddags ten een ureten raadhuize aldaar, publiek en aan den minst aannemende trachten aan te besteden. De levering van de benoodigde STEEN KOLEN ten dienste der gemeente gedurende den aanstaanden winter Waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden af tot den dag der besteding, van des voormiddags negen, tot des namiddags twee ure; volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven, voor de levering van New-Castelsche en van Ruhr-koien, beide per mud. Gedaan te Goes, den 22 september 1860. Burgemeester en. wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. afdeeling, aan de belanghebbenden bekend Dal voorlaan de Miliciens zoodra zij gepasporteerd zijn, de bevoegdheid hebbenzich van de militaire goe derenwaarvan zij wettige eigenaren zijnte ontdoen. En opdat dit algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 september 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zalurdag den 6 October i860, dos hamiilddgs ten een ure, (en raadhuize aldaar, publiek en aan den minslaannemende trachten aan te besleden Het doen van eenige veranderingen en herstellingen aan de Schoolgebouwen dezer gemeente. Waarvan de lokale aanwijzing zal geschieden woensdag den 3dcn te vorente beginnen des middags om twaalf ure aan de franschc school voor jongens. Zullende de voorwaarden van besteding ter sccrclario dor gemeente toT lezing liggen- van hedert af tot- den dag der besteding. Goes, don 22 september 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M, P. BLAAUBEEN. Do Secretaris, II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter algemeenc kennis; Dat, volgens aanschrijvngen van Z. E. den Minister van binnen!, zakenaaii hun medegedeeld bij provinciaal blad ii°. 103, circulaire van lieereri gedeputeerde staten van Zeeland, van den 14< dezer ri°. 55 de verontreiniging van Anijszaad met vruchtjes van dolle Kervel, vrij algemeen en in sommige partijen' zeer stefk is, zoo dat men <fe~ fneéfiifig moet laten varen dat hot aizoo ver ontreinigd -aflljgzidtf kréclits van éénc lading zoude afkomstig zijnen het veel meer waarscbijnelijk is dat die vermenging opts laat door gelijktijdig inzamelen van, op denzelfden akker groeijend annijszaad en dat van dolle kervelwelke meening wordt versterkt door bet bij Z. E. ingekomen berigt dat in cciic gemeente der provincie Groningen anijszaad is ge zaaid en dit voldoende vrucht heeft opgeleverdmaar tevens dal daaronder qok planten en vruchten waren van dolle kervel, welke met liet anijszaad tegelijk gezaaid was. Dat, daar het niet wel- mogelijk is den groothandel en den kleinhandel door kruideniers, aan een bestendig onder zoek te onderwerpenhet in de gegevene omstandigheden Z. E. den Minister voorkomt liet gevaar van vergiftiging door anijszaad alleen kan vermeden wordendoor hetzelve niet anders te koopen dan bij apothekers en droogisten,die zelve bij aankoop uit den groothandel, de al of niet aan wezigheid van ijolle kervel kunnen beoordeelen, en wier voorraad daarenboven aan het toezigt der geneeskundige commission onderworpen iswelke thans nog meer bepaald hunne aandacht daarop zullen vestigen. En opdat deze algemeen bekend zijzal dezelve worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 september 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. C. PILAAR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze, naar aanleiding van het Provinciaal Blad, n°. 100, circulaire van den lieer commissaris des konings in deze provincie, van den 12 dezer, A, n°. 9562, 3d0 DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE GOES, Ontvangen hebbende eene missive van Z. E. den Minister van binnenl. zaken van den 20 dezer maaftd n°. 174, 10° afdeeling waarbij aan haar wordt toegezonden de catalogus benevens eenige exemplaren der voorwaarden waarop aan het 3e gesticht te Veenhuizenprovincie Drenthe, op deil 10 October e. k. de Verkoopinu eal plaats heb- ben van het Btoom-werktutg en van de verdere Werktui gen der aldaar aanwexigc Machinale Katoenspinnerij onder uitnoodiging van hen die daarvan inzage wenschen te nemendaartoe in. de gelegenheid te stellen Brengen aizoo ter kennis vari een iéder did zulks aan gaat: dat de bedoelde catalogus met een exemplaar der voorwaarden van verkoopvoor zoo lang do voorraad strekt, voor belanghebbenden gratis verkrijgbaar zijn bij den secre taris dezer kamer. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, De voorzitter, C. PILAAR. De Secretaris, C: H. SCHETSBERG. Goes 24 September 1860. BINNENUANDSCHE BERIGTEN. Zaturdag jl. is in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal onderzocht het onlwerp-adrcs in antwoord op do troonrede, 't welk beden definitief is vastgesteld, liet zai gedrukt en nog lieden rondgedeeld worden. Achtereenvolgens worden daar in de zinsneden der troon rede besproken en is geenzins eene bloote weerklank, daar op meerdere wetten of voorzieningen, waaraan behoefte isge wezen wordt.Ten slotte verklaard de kamer zich bereid tot ijverige pliglsbclrachting en eindigt met den wensch: o Moge liet Vaderland daarbij ondervinden, dat de eerste voor waarde onzer nationale instellingen, overeenstemming tus- schen regering en vertegenwoordiging niet ontbreekt, zoo zal het, onder den zegen des Allerhoogstendaarvan de beste vruchten plukken. Door de kamer zijn aangenomen de conclusien der com missie tot onderzoek der geloofsbrieven van de boeren Dirhs en Wijbenga om genocmtfo lieeren voorloopig met toe te laten. Door den lieer rnr. J. M. de Kempenaar (Tiel) is zijn ontslag als lid van de tweede kamer ingezonden. Nu ongesteld, ondervindt hij ook door andere pligten zich ver hinderd het meer en meer moeijelijke oin die betrekking naar eiscli waar te nemen. Aan de leden van de tweede kamer der statcn-genéraal is rondgedeeld een zeer belangrijk geschrift van den heer mr. V(V. Wintgens, advokaat bij den Hoogen raad der Neder landen en lid van de tweede kamer der staten-generaal getiteld: Advies over llegterhjke Organisatiewelk geschrift ook verkrijgbaar is gesteld. De bekwame schrijver verdedigt daarin breedvoerig het gevoelen, door hein reeds in zijne bekende nota's van februarij 1857 en mei 1860 voorgestaan ten aanzien eeucr meest afdoende verbetering in deze regts- pleging én wederlegt daarbij tevens de aanmerkingen, daar- t'e'geif door de regering in bare mernorje van beantwoording op liet in deze zitting andermaal ingekomen wets-ontwerp tot invoering cener nieuwe regterlijke inrigting ingebragt. Als hoofdbeginselen cener grondige verbetering verlangt de lieer Wintgens1 beperking van personeel met verbetering van bezoldiging2°. twee en niet drie trappen van rogts- spraak in burgerlijke en strafzaken, één gewonen regtcr, do reglbankhebbende de volheid van regtsmagtals j buitengewoncn regtcrdon Hoogen raadregt doende in cassatie 3°. do moeijelijke strafzaken bij gercglshoven in de hoofdplaatsen der provinciën en 4o. do kantonregters i beperkt in contcntieuse, uitgebreid in volumtaire jurisdictie. Alleen bij zulk een eenvoudigen grondslag in de organisatie I acht de schrijver vereenvoudiging in de reglsvord- ring mogelijk terwijl bij omslagtige organisatie de procedure wel kan worden besnoeid, maar niet meer aan haar doei zal beant woorden, om namelijk de gedingen tot voldoende klaarheid te brengen. Aan het met veel zaakkennis en overtuiging geschreven geschrift zijn als bijlagen toegevoegd 1°. een vier en twintigtal concept-bepalingen waarin des schrijvers vroeger ontwikkelde denkbeelden in wettelijke voorschriften worden uitgedrukt2°. de belangrijke nota, die door hem bij het voorloopig verslag over het jongste wets-ontwerp werd gevoegd3°. en 4°. breedvoerige uittreksels uit ge schriften van BoijerCollard en Berenger. Het werkje van den lieer Wintgens zal vooral door de voorstanders van zijne zienswijze gretig worden ontvangen, en er ongetwijfeld toe bijdragen hunne overtuiging krachtig te ondersteunen, De heer mr. S. van der Swalme, griffier der staten van Zeeland, is door Z. M. den KoHing Groothertog, benoemd tot officier der orde van de eikenkroon. Bij beschikking van den minister van binnenl. zakenis met ingang van 1 October e. k., benoemd tot opzigter 3e klasse de opzigter van den waterstaat 4e klasseJ. Sehraver. Op de verleden woensdag alhier gehoudene algemeene vergadering van deelhebbers in de Maatschappij tot ver beterde meekrap bereiding te Wilheiminadorpis gebleken dat deze onderneming gunstige uitkomsten had opgeleverd en bij het steeds toenemend vertrouwen dat door het buitenland in haar fabricaat wordt gesteld zij eene gewenschte tookomst te gemoet gaat. In eene plegtige zitting dezer regtbank van heden is op requisitoir van liet 0. M. de heer mr. J. A. van Hoek geinstalleerd als substituut griffier bij dat collegie. De heeren officier van justitie en voorzitter hebben daarbij den nieuw benoemde hartelijk toegesproken en de verdiensten van zijnen voorganger dh. mr. van Kees herdacht, waarop de geïn stalleerde gepast heeft geantwoord. LI. donderdag stond voor de arrondissements-regtbank alhier teregt Dirk van Zal, marechaussé te Sas van Gend, verdacht van in do maand maart II. door Josephus Lammens en dien zoon Dominicus Lammens, ten zijnen bate arglistig te hebben doen wegnemen en vervoeren, eene boeveelheid paardenmest, liggende voor den stal van den kapitein Pielers te Sas van Gend ten nadeole van dezen in wiens dienst hij toen was ais oppasser. De regtbank hoeft bij haar vonnis van beden verklaard, dat het feit den beklaagde ten laste gelégd, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding oplevert, zulks bij over weging dat het uit de verklaringen der getuigen en de erkentenis van den beklaagdewettig en overtuigend is gebleken dat de beklaagde in de maand maart II. en vroeger heeft toegelaten, dat door een of ander van gemelde pcrsönen- van de straat werd opgevaagd en weggevoerd eene hoeveelheid paardenmest, zijnde afval en het uitschudsel met eenige paardenmest vermengd, afkomstig van dé paiilas uit het stal van den kapitein der marechausé's Pieters te Sas van Gend bij wien de beklaagde destijds als oppasser in dienst was, zullks nadat die pailias eenigen tijd op de straat voor den stal te droogen gelegen had ér, weder in den stal gc- bragt was dat zuiksdan doqr den eendan door den ander der gemelde personen wonende naast dien stalen die al gedurende vele jaren gewoon waren dat ook bij de vorige gebruikers van dien stal te doen, is gedaan bij het op of schoonvegen der straatwanneer die pailias aldaar gelegen had en wel in het openbaar en op den dag zoo in bij- als afwezen van den beklaagde, nu en dan zelfs in bijwezen van gomelden kapitein Pieters, zonder dal daarop door hem of vorige gebruikers van dien stal eenige aanmerking is gemaakt, terwijl de waarde van het aldus weggevoerde over een tijdvak van drie maanden naauwlijks 50 of 60 cent bedragen heeft. Dat dus ofschoon liet feit den beklaagde ten laste gelegd van zulks te hebben gedoogd wel is bewezen geworden echter tevens gebleken is dat daarbij gcene oneerlijkheidkwade trouw of arglistigheid heeft plaats gehad. Uit eenige gedeelten van dit eiland berigt men ons dat tamelijk wild voorbanden is en zich dagelijks meer ver toont, doeli dat mot hel natte weder de jaglliefhebbers algemeen slechte zaken maken. Niettegenstaande liet zeer ongunstige weder bemerkte men op de op vrijdag jl. gehouden tentoonstelling en toondag te Ucinkenszand merkbaren vooruitgangdaar er 95 stuks

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1