N0. 74. 47stc Jaargang. i860. GOESSfflE |j|J COURANT, f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I rw l «rfcfffc C„, tj*w.liAin I Gewone advertentiën worden o, 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. lfOlKICI ATF lj6|)l6IIlUcI Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs por kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. I 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKEMDfllAHINa. De BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze alge meen bekend Dat ten gevolge van hel ontslag van den Policie-dienaar van de tweede klasse dezer gemeente SEGASTIAAN ANE- MAET, als zoodanig is benoemd om dadelijk in functie te treden HUIBRECHT DUIVEWAARDT. En opdat hij als zoodanig zoude erkend worden, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Goes, den 19 September 1860. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Staten Generaal. Per telegraaf. EERSTE KAMER. Het ontwerp adres van de eerste kamer der staten-generaal, waarover heden de discussien gevoerd werden, is de weêr- klank der troonredemaar zij vleit zich dat zij onder de aanlebieden ontwerpen ook die zal vinden welke bij de grondwet zijn voorgeschreven. De algemeene strekking van het genoemd adres in ant woord op de troonrede, is in de zitting van heden aan genomen. Op 2 is verworpen het amendement van den heer van de Putteom ook te gewagen van de verdediging der onzijdigheid van het grondgebied. Bij 3 is verklaard, naar aanleiding van bet amendement van den heer Sasse van Yssell, dat een ontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden nagenoeg gereed is. Bij 4 werden ook de geneeskundige wetten vermeld onder die waaraan de kamer gaarne hare aandacht schenken zal. De overige ptimgraFon ''jm aangpnnmenzon mede. het geheel adres met algemeene stemmen. Na het besluit dat dit adres den koning zal worden aangeboden, is de vergadering gesloten. TWEEDE KAMER. In de zitting van dingsdag jl. is besloten lot de toelating van al de leden, uitgenomen de heeren Dirks en Wijbenga omtrent wier goloofsbrieven nog geen verslag kon worden uilgebragt. Poor Z M. is benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal uit het voorgedragen drietal kandidaten, zijnde de heeren mr. G. C. J. van Reenen, W. H. Dullert en J. L baron van Goltstein, de vroegere voorzitter mr. van Reenen. Heden middag wordt eene zitting gehouden tot de aanvaarding dier betrekking en den aanvang der werkzaamheden. Dhr. mr. Anemaet als tijdelijk voorzitter afgetreden, werd door dhr. van Reenenals voorzitter, in die betrekking de zitting van heden namiddag met eene toepasselijke rede geopend. Ingekomen zijn een negental wets-ontwerpen waaronder drie tot afschaffing der slavernij in West-Indie; regeling koloniaal batig slot 1858doortogt en vervoer landverhuizersherziening tarief van icgten op den in-, uit en doorvoer; daarstelling eoner nieuwe regterlijke inrigting; af schaffing deportatie. Morgen zullen door den minister van finanticn worden aangeboden de ontwerpen staats-begroo- ting 1861. Tot voorzitters der afdeclingen zijn benoemd de heeren Sirens, GoltsteinThorbecke, Dullert en Twist; tot onder voorzitters de heeren van Lynden, HeemskerkHeukelom Bosse en Meeussen; de commissie lot het ontwerpen van een adres bestaat uit de heeren Linden, GoltsteinOlivier, Zui/lenTwistde commissie lot onderzoek der verzoek schriften uit dc heeren Kerslens, Forreest, Cool, Meylink, en Mijer; tol de huishoudelijke commissie de heeren Winlgens en Mackay. De minister van financien heeft ter algemeene kennis gebragl, dat dc inhoud der kisten met pakctlenbehoorende tot do brievenmaal voor Nederl. Indië, uit Europa verzonden in do tweede helft vat. april jl.welke uit de schipbreuk van de stoompakclboot Malabar op de kust van Ceylon hebben kunnen worden, gered, hij derzelver aankomst en opening te Bata via is' bevonden geheel te beslaan uit nieuwspapieren cn gedrukte stukken, welke van hier langs den weg vail Mar seille waren verzondenweshalve al de brieventot d.c- zclfde verzending behoorendemitsgaders de geheele inhoud der paketten, welke den weg over Triest en over Southampton hadden genomen, immers lot dusverre, geacht moeten worden ie zijn verloren gegaan. Men verneemt dat thans werkelijk door de regering met de maatschappij tot indijking der op- cn aanwassen in de Ooster-Schelde, eene dading is getroffen, en dat de regering reeds maatregelen neemt om het graven van een kanaal door Zuid-Beveland, zoo spoedig mogelijk van harentwege krach tig te doen doorzetten. De gemeente-raad van Veere c. a heeft zich ook met een adres van dankbetuiging tot Z. M. guvvend, wegens de opneming van de Zeeuwsche spoorweglijn van Roozendaal naar Vlissingen over Middelburg in de wet op de spoorwegen. Bij beschikking van den minister van binn. zaken is de ingenieur T. Bleckman, dienstdoende op Zuid-Beveland, daarenboven belast met de dienst op Noord-Beveland. Bij vonnis der arr.-regtbank alhier zijn heden veroordeeld C. Jl/.tot een jaar cellulaire gevangenisstraf met de kosten, en A. B. tot drie maanden gewone gevangenisstraf, f 8 boete en de kosten Naar wij vernemen bestaat bij onzen stadgenoot dr. S. Piccardthet voornemen om in den aanstaanden winter eenige voorlezingen te houden over de geschiedenis der ge meente Goes. De nasporingen door hem in het gemeente archief sedert eenige jaren gedaan, doen ons verwachten dat deze voorlezingen wel een en ander aan het licht zullen brengen, dat niet algemeen bekend en toch voor iederen Goesschenaar niet onbelangrijk is. Wij vertrouwen dan ook, dat ieder met ons eene nadere bevestiging belangstellend tegemoet zal zien. Naar wij vernemen, zal tengevolge van onderlinge ver schillen en oneenigheden bij de leden der Israëlitische gemeente alhier ontstaaneene afgescheidene Israëlitische gemeente hier gevestigd worden Door don gomoonteraad te Middelburg is met 10 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur der bijzondere school voor christelijk onderwijs aldaar, om wijziging van het voorschrift bij de verordening van algemeene ■plaatselijke policiekrachtens hetwelk ook op bijzondere scholen geene kinderen mogen worden toegelaten dan na welgelukte koepokinenting of doorgestane kinderziekte. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. Een dagblad-uitgever in den staat Missouri (Noord- Amerika) heeft onlangs aangekondigd, dat zijn blad in de eerste zes weken niet zou verschijnen, doordien hij met becrenhuidenrun, bijlstelen, bever en vossenhuiden, ge zouten kalvisch enz. enz.die hij van zijne geabonneerden in betaling had aangenomen, eene reis naar St. Louis moest doen om het rommeltje te verkoopen. FRANKRIJK. Vrij algemeen is het gerucht verspreiddat de paus Rome wil verlaten en men verzekert zelfs, dat hij reeds is vertrokken. Zeer waarschijnlijk is het dat Pius IX, die thans niets meer bezit,'dan dat gedeelte van zijn rijk, dat door de franschen wordt bezet, zijn locstand voor niet meer houdbaar heeft gehouden en van oordeel isdat de rol van banneling en martelaar, meer met zijne waardigheid overeen komtdan die van armen souvereindie slechts aan vreemde bajonnetten het luttele grondgebied, dat hij nog bezit, te danken heeft. Men heeft zich afgevraagdwaarheen de paus zou vertrekken en hieromtrent bestaan natuurlijk slechts gis singen. Sommigen noemen Avignonandere Weenendoch meer algemeen zegt men, dat hij Madrid tol domicilie zal kiezen. Uit Granville (tusschen Brest en Cherbourg), luiden de berigten aangaande de oestervangst zeer gunstig. Er zijn meer dan 3,200,000 oesters in drie dagen gevangen. De visschersvloot te Granville, beslaat uit 291 booten, bemand met 1700 man; er zijn aldaar 1200 oesterbanken, die op 80 millioen oesters worden geschat. De oester- vissclierij en de overige visscherijen brengen jaarlijks onge veer 1,700,000 francs op. In een brict van dankbetuiging voor ontvangen onder stand schrijft dhr Morlara aan den opper-rabijn te Colmar o. a. het volgende: «De heugelijke gebeurtenissen, die thans in Italië elkander opvolgen, doen mij de hoop voeden dat de dag niet ver meer verwijderd is, dat geregtighcid zal geschieden cn ik weder in het bezit zal komen van mijn arm dierbaar kind en zoodoende mijn wensch cn die van al mijne gcloofsgenooten za) vervuld worden". De prefect van Yaucluse heeft aan de bevolking van Avignon kennis gegeven, dat de keizer besloten heeft om het paleis der pausen te doen herstellen. ITALIË. Te Napels is alles rustig; de regering gaat voort met het nemen van organieke besluiten. De jezuilen zullen verjaagd en de geestelijke goederen verbeurd s verklaard worden. Garibaldi is zeer kalm. Het gerucht van een aanslag op zijn leven is onwaaralleen heeft een boer oproerige kreten geuit; deze werd dadelijk door eon lid der nationale garde doodgeschoten. De proclamatie van Garibaldi aan het leger luidt Idas«Indien gij Garibaldi niet als wapenbroeder ver- toot wil hij aan uwe zijde de vijanden des vaderlands bevechten. Weg met alle tvyjsten; zij zijn de wonden, waardoor het vaderland in gevaar wordt gebragt. Italië heeft de ketenen der slavernij afgeschud en wijst ons den weg naar het Noorden, den laatsten schuilhoek der dwingelandij. Ik beloof u slechts ééne zaak: ik zai u laten vechten!" BELGIE. t De verschillende te Brussel uitkomende dagbladen houden zich dagelijks bezig met na te gaan, welke, wat Beigie betreft, de gevolgen zullen kunnen zijn van de ge beurtenissen, die thans in Italië plaats hebben. De liberalen zoo wel als de clericalen zijn het hieromtrent eensdat aansluiting tusschen Belgie en Nederland dringend nood zakelijk is in het belang der staatkundige onafhankelijkheid van de beide staten. De liberalen verlangen over het algemeen eene innige vriendschappelijke verbroederingterwijl de clericalen op eene welwillende zamenwerking, zonder meer aandringen. Thans wordt van de zijde der liberalen de aandacht gevestigd op een betoog, voorkomende in het fransche dagblad Le pays, waarin wordt uitééngezet, dat de tractaten van 1815 feitelijk zijn afgeschaft, niet door Frankrijk, maar door Europa zelf, en uit dien hoofde eene coalitie van Europa lot het doen herleven van die tractaten tegenover Frankrijk eene ongerijmdheid zou zijn. Volgens Le pays heeft Europa, sedert 1815, eene geheele hervorming on dergaan, en dal wel omdat de geest van 1789 levendig is gebleven, en geenszins door de tractaten is kunnen worden gedood. Frankrijk verlangt geenszins uitbreiding van grondgebied, maar het kan den loop der omstandigheden niet dwingen en men moet nooit uit het oog verliezen dat het drie elementen van kracht bezitdie alle andere elementen verre overtreffen, te weten; éénheid invloed en de beginselen van 1789. Het liberale belgische dagblad hecht groote waarde aan deze openhartige verklaring van het fransche dagbladen wil gaarne toegevendat het gevaar minder in Frankrijk is gelegen dan in de staat kundige constitutie van Europa. De vijand is noch Garibaldi noch Napoleon, maar de geest, die de regeringen bezielt te weten het politieke absolulismus. Was geheel Europa liberaal, dan zou Frankrijk onmagtig zijn De revolutie welke nu het absolutismus bestrijdt, strekt Frankrijk ten schild tegen de coalitiën. In dit epzigt heeft Belgie, bevrijd van het clericalismusveel voor. Werd het door den staat gegeven voorbeeld algemeen gevolgd, dan zou men Europa gerustelijk in een aantal kleine staten kunnen worden weg genomen zonder dat daaruit voor iemand eenig gevaar ontstond. Ook mogen niet onopgemerkt blijven de verloogenwelke door de clericale organen en meer in het bijzonder door het hoofdorgaan der clericalen Le journal de Bruxelles thans over Belgie en Nederland worden geleverd. Dat blad 't welk dezer dagen zich heeft veroorloofd om de gebeur tenissen van 1830 te bestempelen met den naam van „Catastrophe,verkondigt heden datvermits eene toena dering tusschen Belgie en Nederland in den aard der zaken gelegen is, zij, of men wilde of niet, haar beslag zal erlangen. Reeds in 1848, tijdens de februarij-omwcnteling, die de naburen van Frankrijk bedreigde, bestond die toenadering in beginsel; zij kan in 1860 niet meer worden tegen gehouden. Het clericale blad beijvert zich om de nedcr- landscho dagbladen te wederleggen die volhouden datal verdween Belgie, Nederland van Frankrijk niets te duchten zou hebben en meent dat Nederlandzoo lang het ten minste de monden van de Schelde on van den Rijn bezit, zonder Belgie niet weinig te beklagen zou zijn. Beide staten zouden er evenwel voor moeten zorgen, dat hunne toenadering gecnc bedreiging werd voor Frankrijk en dat nooit, ten gevolge van eenige coalitie, Belgie zou kunnen worden beschouwd als bruggenhoofd tegen het fransche keizerrijk. liet is inmiddels eene onbetwistbare waarheid dal heide landen dezelfde, belangen cn beginselen hebben, 'twelk noodwendig zal moeten strekken tot versterking der reeds bestaande banden van goede verstandhouding.

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1