r N®. 73 A7''1 Jaargang. ïseo. GOES!» COURANT. fzi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I mi I -g Gewone advertontiën worden a 20 ets. de regel geplaatat. avond, uitgezonderd op feestdagen. iTlfltlllflflg ié I5C1H6II1 D6F. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 De prijs per kwartaal ia f 1,75 franco per post f 1,90. 1 1 behalve bet zegelregtr. V« De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de FATENTEN over het dienstjaar 18G0 (loopende van 1 mei 1860 tot ultimo april 1861) aangevraagd bij de primitive beschrijving en gedurende het eerste kwartaal van dat jaaringevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter secretarie zal gevaceerd wordenvan heden af tot den 2 October e. k. uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die aflia- ling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesteils besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de afschrif ten van dezelve, door eenen deurwaarder der directe be lastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 3 October en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 15 september 1860. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Staten GonoraaL Opening der gewone vergadering van 18601861. Vercenigde zitting der beide Kamers op hedenden 17 September 1860. Nadat de leden der beide kamers zich achtereenvolgens in de vergaderzaal van de tweede kamer hadden vereenigd, wordt tegen 12'/2 ure de vergadering door den heer mr. J. A. Philipse geopend die door den heer griffier der j perste kamer een besluit van Z. M. den Koning doel voor lezen waarbij hijmr. J. A. Philipse, benoemd wordt tot voorzitter der eerste kamer, gedurende de aanstaande zitting 1 der staten-generaal. De voorzitter alzoo, ingevolge art. 103 der grondwet, met het beleid der vereenigde zitting belast zijnde, benoemt pene commissie van 18 leden der beide kamersom Z. M. den koning en llll. KK. HH. den prins van Oranje en prins Frederik bij HD. aankomst aan het gebouw der stalen generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten één ure vervoegen zich hunne exellentiën de mi nisters alsmede de hoeren leden van den raad van state, in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. M. den koning aangekondigddie zichop de in het programma der opening omschreven wijzenaar bet gebouw der staten generaal begeven heeft. De koning ter vergaderzaal binnengeleidplaatst zich op den troon, en houdt de navolgende aanspraak: üijne Heeren Wederom mag ik Uwe vergadering openen met een ge voel van dankbaarheid: Ons Vaderland, mild gezegend, handhaaft zich op zijne plaats onder de overige staten. Onze betrekkingen met alle mogendheden dragen blijken ecner wederzijds gewenschte viiendschap. Onze zee- en landmagt gaan loffelijk voort zich meer en meer in staat te stellenten alle tijde haar pligt te doen, en de middelen, welke door uwe medewerking verstrekt zijn om het grondgebied des Rijks te beschermen, worden met zorg aangewend. Nieuwe verordeningen omtrent de grondwettige verpligting tot hel dragen der wapenen, werden sedert lang vereischteune wet tot regeling van de sterkte en de inrigting der nationale militie zal u eerlang ter over weging worden toegezonden. De gezondheidstoestand der ingezetenen is verbeterd. Ik wensch dat de wettelijke regeling van de uitoefening der geneeskunst, waarvan de ontwerpen u zullen worden aan geboden, lot bevordering van dit belangrijk gedeelte van liet volkswelzijn strekken zullen. De wetenschappen, vlijtig beoefend, vermeerderen steeds de kenniswaaraan het maatschappelijk leven behoefte heeft; ook de letteren en kunsten blijven de volksbeschaving bevorderen. De landbouw, ondanks het nadeel, door aanhoudende regens, aan den te velde staanden oogst toegehragt, mag zich in 't algemeen in overvloedige opbrengst verheugen. In het bedrijf van den scheepsbouw is nog geen meer levendigheiden in den toestand der reederijen geene verbetering gekomen. Door du grooto vissclierij daarentegen zijn aanvankelijk ruime vooideelen verkregen. De handel, hoewel eenige terughouding bij zijne onder nemingen een gevolg is van de onrust die heerscht in ons werelddeel, levert vrij voldoende uitkomsten op, en bij fabrieken en trafieken wordt een streven waargenomen naar verhoogde en verbeterde werkzaamheid. Waar deze belangen, gelijk ook het binnenlandsch en internationaal verkeer, 't welk in verband daarmede staatregeling of uitvoering van Mijne regering behoeven, is Mijne zorg bij voortduring daaraan gewijd. Het onderzoek wacht U van een zeer vereenvoudigd tarief van in- cn uitgaande regten en eene nu meer dan ooit gewenschte vermindering der formaliteiten bij den doorvoer zalhoop ikeerlang tot stand komen- Met de werkzaamheden tot den aanleg van spoorwegen is, nadat de wet daartoe betrekkelijk was uitgevaardigd on- middelijk een begin gemaakt. Het telegraafnet is uitgebreid, en Noord-Holland mef Friesland door een in zee gezonken kabel verbonden. De gunstige toestand der schatkist ver oorlooft Mij u binnen kort een voorstel te doen tot het aanleggen van nieuwe waterwerken ter betere verbinding van Amsterdam en Rotterdam met de Noordzee. De opbrengst van 's landsmiddelen mag, zoo op zich zelf, als in vergelijking beschouwd met die van vorige jaren voldoende genoemd worden. De toestand onzer overzeesche bezittingen is in alle op- zigten bevredigend. Door den moed en de volharding onzer zee- en landmagtis de onderwerping van Boni voltooid en het rijt van Banjermassing onder ons reglstreeksch bestuur gebragt. Heeft het bezit van Nóerlands Indie, bij toeneming van bevolking en welvaartop nieuw groote voordeelen opgeleverd, een aanmerkelijk deel daarvan wordt aangewend tot einden waarvan nog meer ontwikkeling in die gewesten te hopen is. Dien invloed mag men ver wachten van een vermeerderd versnelden door kust lichten beter verzekerd verkeer in den Indischen Archipel, van nieuwe inrigtingen voor het onderwijs van eene krachtige verbetering der middelen van vervoer. Het wets-ontwerp tot opheffing des slavernij in onze West- Indische koloniën zal, gewijzigd op nieuw aan uwe beraad slagingen onderworpen worden. Behalve deze onderwerpenMijne Heerenzijn andere niet minder gewigtig, voor welker regeling ik uwe mede werking zal hebben in te roepen. Maar niet van onze over leggingen alleen, heeft het Vaderland zijne toekomst te wachten. Moge het de goedertierenheid ondervinden van den Almagtigen God! Ik verklaar de gewone vergadering van de Staten-Generaal te zijn geopend. Na het houden dezer aanspraak verlaat de koning de vergaderzaal. De vereenigde zitting der kaniers wordt daarna gesloten. Z. M. cn HH. KK. IIH. de prins Oranje en prins Frederik keeren even als bij het komenonder het gejuich der zeer talrijke, zoo wel uit deze residentie als van elders zamengevloeide menigte naar IR paleis terug. TWEEDE KAMER Zitting van heden den 17 September 1860. Door den lijdelijken voorzitter mr. S. H. Anemael zijn twee commissien benoemd tot het onderzoeken der geloofs brieven van de nicnw gekozen leden Morgen zal eene zitting gehouden worden tot het uitbrengen van verslag. Er zijn twee adressen ingekomen tegen de verkiezing van dhr. S. Wijbenga', (Sneek), en twee tegen dhr. mr. J. Dirks, (Leeuwarden). BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Nu met geringe uitzondering de velden van hunne ge wassen zijn beroofd vatten wij de berigten ons uit deze streken omtrent den oogst toegezonden te zamen die tot den navolgenden uitslag leiden Hel koolzaad onder ongunstige weêrsgesleldheid gedor- schen heeft geen ruim beschot opgeleverd ditzelfde geldt ook van de erwten, dc rogge, gerst cn tarwe beloven daarentegen cenc ruime opbrengst, over het algemeen is dc korrel der tarwe hoogst bevredigend, het in de laatste dagen moer drooge weder had mede voordeeligop de inzameling dier laatste vruchten gewerkt. De aardappelen zijn tamelijk van' stukde vroege soorten veel door dc ziekte aangedaan doch de latere staan beter cn leveren ruim beschotdaar deze vrucht op groote schaal is uilgepoot, koestert men van dit voorname voedingsmiddel nog eene goede verwachting: Nu wederom de lange avonden voor de deur staalt' zal ieder, die tot korting van deze van aangename en leerzame lectuur houdt, op nieuw heeren directeuren der boekerij van het departement der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen dank wijten voor hunne belanglooze zorg aan die nuttige inrigting besteed. Wij twijfelen niet of een gretig gebruik maken van deze zal toonen hoezeer die instelling gewaardeerd wordt die wederom eene doelmatige uitbreiding heeft ondergaan. Aanstaanden donderdag middag van 12 tot een ure zal een aanvang worden gemaakt met de afgifte der boeken, om dit wekelijks op hetzelfde uur aan het gewoon locaal, in het Schoolstraatje tegenover het stedelijk kantoor te herhalen. Door Z. M. is onder meerderen pensioen verleend aan M. M. S. Chatin, wede van P. Verhagen, in leven com mies der le klasse ad f 147, Nog zijn tot wethouders herbenoemd de heeren Adriaan Mol, te Borssele, A. Buslraan te WemeldingeM. Mar- kusse Adz. te Wissenkerke N.-Bd. Beroepen naar de hervormde gemeente te Scherpenisse (kiassis Zierikzee), Ds. P. Hofman, predikant te Baarland. Van goederhand wordt vernomen, dat het hoofdbestuur der vereeniging Het metalen kruis f eenparig besloten heeft voor de invitatie van de vereeniging *Het ijzeren kruis," ter bijwoning der september-feesten te Brusselbeleefdelijk te bedanken. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Uit Turijn wordt van Zaturdag gemeld, dat de generaal Tanti den vorigen dag de stad Perugia, na een levendig gevecht in de straten, had ingenomen. De troepen hadden zich in de citadel teruggetrokken die zich des avonds heeft overgegeven. Het aantal krijgsgevangenen bij die gelegenheid gemaakt, bedraagt 1600, waaronder de generaal der pausselijke troepen, Schmidt. ENGELAND. De regering heeft sedert de bij haar ontvangene bevredigende berigten uit Syrië, voorloopig van het vermeer deren der troepen afgezien. De Opinione betuigt in zijn nommer van den 11 dezer zijne tevredenheid over de eerste stappen van Garibaldi te Napels en over den gang der zaken aldaar, en zegt; «Het zelfde beginsel, dezelfde souverein worden nu door twee en twintig millioenen italianen gehuldigd. Nu hangt het van het beleid en de geestkracht des gouvernements af, Italics volksbestaan te vestigenItalie's lot ligt nu geheel in de hand der italianen." FRANKRIJK. Aan de opregtheid van 's keizers politiek wordt nog altijd, zelfs in de hoogerc kringen, getwijfeld en de ilaliaansche bladen stemmen daarmede in. Er loopt een los gerucht van eene toenadering tus- schen Frankrijk cn Engeland, als tegenwigt tegen een ver bond van Oostenrijk Pruissen en Rusland. Garibaldi heeft te Napels acht millioen francs in de schatkist gevonden en niet te min heeft hij zijn tractement dat slechts tien francs per dag belooptniet verhoogd. Het is zeker dat de koning van Napels zich den 12 te Gaëta heeft ingescheept op een spaansche stoomboot, de onttroonde vorst zal zich to Sevilla vestigen, waar een ge bouw voor hem in gereedheid is gebragt. Te Damascus worden iederen dag geroofde kostbaarheden aan Fund-pacha algegevener worden ook huisonderzoekingen daaromtrent gedaan. De omroepers roepen op straat de namen van de kinderen, jonge meisjes cn vrouwen af, die nog vermist worden en misschien door de mahomedancn worden gevangen gehouden. In do departementen van liet Noorden cn het Pas de Calais is dc oogst uitmuntend uitgevallen. Al het graan is reels binnen

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1