JN°. 72 47ste Jaargang. 1800. Do uitgave dezer avond, uitgezonderd op feestdagen- De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,20 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. COËSME Wm COURANT, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Batavia, 24 julij. De lijdingen uit Banjermassing luiden zeer bevredigend, de staat van zaken wordt bij voortduring beter. Op Java keerscht allerwcge rust Z. M. de koning is heden naar Soestdijk vertrokken om den grootvorst Michael van Rusland te ontmoeten. Z. M. reis naar Warschau zal geen plaats hebben. Bij koninklijk besluit is benoemd lot voorzitter van de eerste kamer gedurende het aanstaand zitting jaar, het lid dier kamer den heer mr. J. A. Philipse. Na de opening op maandag 17 dezer, van het zitting jaar 186061 der staten-generaal, zal de tweede kamer ten 3 Va ure eene openbare zitting houden. Uit Hulst schrijft rnen ons van den 12 september: Bij de op gisteren in dit hoofdkiesdistrict plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der provinciale staten, in plaats van dhr S. J. Hoffmannaar elders vertrokkenzijn ingeleverd 219 biljetten waaronder 7 van onwaarde, blijft 212 gel dige stommen, volstrekte meerderheid 107. Hiervan zijn op dhrn. L. Hoelands Janssen 120, mr. H. C. van Diggelen 58, H. J. van den Berge 10, J. J. Fercken 4, J. Yereecken 2Jac. de Jonge 2mr. W. G. Borsius 2 V. F Dierickx 2 en nog op 12 andere personen ieder I stem uilgebragl, zoodat dhr. L. Hoelands Janssenmedecime doctor te Axel, als lid der provinciale staten is verkozen. Te Krabbendijke is tot wethouder herbenoemd dhr. G. van Doorn. Te Waarde is als zoodanig benoemd in plaats van het altredend lid G. G. Moll, dhr. A. de Broekert. In het vorig nummer staat abusief als herbenoemd te s' Heerenboek de wethouder dhr. J. Vermet, dit moet zijn te 's Heer Arendskerke. Penoemd tot surnumerair bij het vak der directe be lastingen, in- en uitgaande regten en accijnsende heer VI'. J. K. Eerens, to Bath. is opgedragen. In drie voorlezingen zal door hem den toestand van ons vaderland in bet jaar 1672 tegenover Frankrijk geschetst worden waartoe deze eerste voornamelijk als inleiding diende. Het- publiek was niet talrijk opge komen monig hoorder intusschen verlangt naar de vérdere voordraglen over liet gekozen onderwerp. Uit den dagelijkschen aanvoer der vroege soorten, blijkt thans eerst hoe aanzienlijk de oogst van peeren en appelen in deze streken is; intusschen blijven de prijzen boog, tot zelfs het dubbel bedrag van vorige zoogenaamde appel en peeren jaren. Gedurende een paar der laatst verloopen nachten heeft bet hier gevroren. Uit onderscheidene plaatsen in ons vaderland, zoowel als in Belgie,' wordt als bijzonderheid berigtdat de afgeloopene maand augustus zich alom door een uiterst gering getal sterfgevallen beeft gekenmerkt. Een boer uit Tinaarloo, gemeente Vries, kwam meteen veulen te Norg ter markt; hetzelve verkocht hebbende voor 49,50, ontving hij van den koopman f 50 in papier waarvoor hij vijftig cents moest teruggeven. De boer had vooraf aan den koopman te kennen ge geven, dat hij liever geld had; dit was door iemand in de nabijheid gehoord, die daarna aan den boer vroeg, of hij contanten voor hel papier wilde hebben. Nadat deze daarop toestemmend had geantwoord, vroeg de onbekende hemalvorens het geld te halenhet papier af, hetwelk de boer de onvoorzigtigheid had te doen. De onbekende verwijderde zich daarmede'en is niet teruggekomen. De boer is dus zijn veulen kwijt geraakt en heeft nog vijftig cents toebetaald. Bij Niawier is een steur gevangen van 2,533 el (8 V2 voet) lengte, bij eenen omtrek van 1,117 el (33/4 voet) op het dikste gedeelte. Levend gewogen had die de zwaarte van ruim 80 ned. pd. BUITENLAND SCHE BERIGTEN. DU1TSCHL.4ND. voor mij van de ververschingendie zaturdag jl te Knowsley aan de vrijwilligers werden uitgedeeldbij eene revue door lord Derby. Het korps bestond nit 12,000 man. Om u een denkbeeld te geven van bet engelsche elenstelsel wil ik u die opgave medé deelen. De taarten wogen te zamen zes ton en moesten in 10 karren van Liverpool worden over gevoerd. De ale die te Knowsley voor die plegtigheid was gebrouwen vulde 25 okshoofden, voor het bakken der taarten werden 8000 pd. meel6000 pd. kalfsvleesch en ham500 pd. boter en 2000 eijeren gebruikt. Voor het publiek was beschikbaar eene onbeperkte hoeveelheid cham pagne bourgognebrandewijn en whiskybenevens duizende dozijnen flesschen met ale en porter, eene fabelachtige hoeveelheid sodawater, limonade en andere dergelijke dranken. Behalve dezen voorraad van dranken waren er nog 60 vaten mild ale; en ook nog 50 vaten AJIsopp's superior bitter ale. Voor Sandwiches (twee dunne stukjes brood met vleesch of visch) gebruikte men 30 hammen, 15 kalfsbor sten 50 longen, 1000 pd. roastbeaf, 2000 pd. brood en 300 pd. boter. Van Leycester had men nog aangevoerd 3000 taarten, 1000 dozijn groote hamtaartcn, 500 klei nere taarten, 500 pd. Cheshire kaas en eene onnoemelijke hoeveelheid pastij- en confituur-taartjes. Door de commissie ter bevordering van gezondheid werden 20 karren met water gezonden, die door de volksmenigte met dankbaarheid werden geledigd. Zekere dame M' Queen te Mackeanston is den 5 oct. 1857 bevallen van een vierling, 2 nov. 1859 van een drieling en 2 sept. jl. van een tweeling, dcrhalven van 9 kinderen in minder dan dr.e jaren. FRANKRIJK. De Novedades verhaaltdat bij een stierengevecht in Saragossa op 26 aug. II. een onlzeltentend voorval plaats greep. Reeds waren door den beroemden toreador Duchares drie stieren afgemaakt, die hem niet bijzonder veel hadden te doen gegeven. Daarop verscheen een vierde die een buitengewone woede aan den dag legde en on verwachts over de palissaden heen midden onder de toe schouwers sprong, wier getal ongeveer 6000 bedroeg. De schrik is algemeen men schreeuwtvlugtverdringt el kander. Soldaten met sabels en bajonetten, Cuchares met den degen in de hand vervolgden het dierdat slechts tracht te ontkomen en niemand eenig leed wil doen. Eenige toeschouwers lossen hunne pistolen op den stier, doch raken ongelukkig niet hem maar andere toeschouwers. Eensklaps werpt zich Cuchares zeer behendig op het woedende dier en strekt het met eenen stoot dood aan zijne voeten neder. ITALIË. Garibaldi is den 7 september te Napels binnen gekomen. Er heerscht veel gisting in de stad maar de rust was niet gestoord. Den 12 of 15 september zou hij weder te veld trekken. De koning van Napels bevind zich nog te Gaëta. Men dacht dat hij zich eerlang naar Spanje zou in schepen. Garibaldi heeft een ontzaggelijk materieel gevonden en voor 80 millioen in de bank. In de hoofdkerk is een Te Deum gezongen. Uit Rome wordt gemeld dat aldaar groote onsteltc- nis heerschte De napelsche generaal Pianelli was er aan gekomen. 5000 werkliedendie aan den spoorweg van Frosinovc arbeidden, dreigden met opstand. De markies Simoni is tot hoofd der revolutionaire regering van Benevente benoemd. BELGIE. In Belgie koestert men de hoop, dat, nu in Nederland de aanleg van nieuwe spoorwegen zijn beslag gaat erlangen, een ondernemer zich weldra moge aanbieden, voor eenen ijzeren weg van Turnhout op Tilburg, van welke stad men dan gansch Nederland per spoorweg zal kunnen doorreizen, zonder het ongemak en gevaar, dat aan den togt over den Moerdijk is verbonden. Verleden maandag (10 sept) bad te Dammc de ont hulling plaats van bet standbeeld van den beroemden dichter Jacob van Maerlant, welke plegtigheid door een aantal bollandsche, zecuwsche en belgische ïiotabiliteiten werd bij gewoond. Verledene week is in de restauratie-zaal van de Uit het verslag door den minister van binncnl. zaken aan den koning over den toestand der telegrafen in Nederland in 1859, blijkt dat in dat jaar 177,5 mijl telegraaflijn meer in werking was gebragt en de lengte der lijnen van het nederlandsch telegraafnet was geklommen lot 1278,1 mijl. Tien kantoren werden met beperkte dagdienst geopend, waardoor hun getal 45 bedraagt. Het personeel was met 27 vermeerderd en bestond 1 januarij 1860 uit 185 telegrafisten en leerlingen. Om het moeijelijke en kostbare tener geleidweg door de Wesler-Schelde, ten einde Neuzen regtstreeks met het nederl net te verbinden, is daarvan algezien. Tegen 45.674 betaalde berigtenmet eene opbrengst van ƒ51.862.39'/2 in 1858, zijn in 1859 388,473 betaalde berigten overgebragt waarvan de opbrengst is ge raamd op ƒ307.194,75'/2 Hoofdzakelijk,werd die verhoogde opbrengst van omstreeks 73 000 aan de staatkundige gebeurtenissen toegeschreven.Van Goes waren in 1859 verzonden 1089 en ontvangen 1404 berigten die ƒ653,88 hadden opgebragt. Ter tereglzitting van beden werd door de arr.-regtbank alhier behandeld de zaak van het openbaar ministerie tegen C. M., be. chuldigd van bet ontvreemden van papier van geldswaarde op een kassiers kantoorwaar zij als dienst bode was inwonendede conclusie strekte tot den cisch van een jaar cellulaire gevangenisstraf c. exp. In dezelfde zitting werd de zaak behandeld tegen A. B van Heinkenszand, beschuldigd van mishandeling zijner vrouw en tegen hein gceischt eene gevangenisstraf van 1 maand tot 2 jaren met de kosten. Over acht dagen zal in beide het vonnis worden uitgesproken. Gisteren avond werd alhier in de vergadering van het departement der maatschappijTot Nut van 't Algemeen de reeks van volks-voorlezingcn geopend door den lieer A. G. G. van Duijl, wien de behandeling der geschiedenis De herfst-mis te Frankfort is tot dusver over het geheel bevredigend uitgevallen. De groot handel heeft goede uitkomsten opgeleverd. In laken was veel omgang, ook in mode artikelen was de omzet levendig. Volgens berigten uit Petersburg is de graanoogst in Rusland even gunstig en overvloedig uitgevallen; dit is vooral in Midden-Rusland het geval geweest. Reeds is de uitvoer van granen begonnenhetgeen in andere jaren nimmer zoo vroeg heeft plaats gehad. Verscheidene fabriekanten van gom-elasticke overschoe nen te Berlijn hebben aanzienlijke bestellingen ontvangen tot het vervaardigen van dergelijk schoeisel voor schapen ten einde het klaauwzeer te voorkomen. Elk dubbel paar voor een schaap komt op 15 silbergroschen (90 cent ne derlandsch). Het hoedenmakersgild van Hamburg heeft aan een koopman aldaar verbodenom den verkoop van zijden heerenlioeden aan te kondigen. Nu adverteert echter de koopman dal hij hoedendoozen verkoopt voor 5 mark en dat ieder die zulk eene doos koopt, daarbij gratis een hoed ontvangt. Men berigt uit Sitlcn dat aldaar ter diepte van 13 voet onder den beganon grond een oud heidensch graf is ontdekt, bestaande in eene uit ruwe steenplaten zamenge- stelde dood kistwaarin men de beenderen ecner oude vrouw en eenige versieringen van brons gevonden heeft. Een en ander is door den hoogleeraar lïicmalten voor het museum te Sitten aangekocht. ENGELAND. liet oordeel van den Globe over den koning van Napels is nog harder, dan dat, door den Times voor eenige dagen geuit. Zoo zegt eerstgenoemd blad: Frans II heeft noch gevochten, noch geabdiceerd; hij loopt eenvoudig weg, gelijk een frauduleus bankroetierdie bet voorradige geld in den zak beeft gestoken. Ik heb, (zegt een particuliere brief), hier eene opgave

Goessche Courant | 1860 | | pagina 1